Решение по дело №1033/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260127
Дата: 15 декември 2020 г. (в сила от 30 март 2021 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20205510201033
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

гр.Казанлък, 15.12.2020г.

                  

                   Казанлъшкият районен съд,наказателно отделение,четвърти състав, в публично заседание на осемнадесети ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                        председател:Михаил  Михайлов,

 

при участието на секретаря Атанаска Джагълова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов АН дело №1033/ 2020 год. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното: 

Обжалвано е наказателно постановление №К-0048346/ 18.08. 2020г., издадено от Директора на Регионална дирекция на Комисията за защита на потребителите за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково,Кърджали и Стара Загора, със седалище ***. „Ю.“ ООД  останало недоволно от наложеното му административно наказание и моли съда да отмени горното наказателно постановление. В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно, издадено при неправилно приложение на материалния закон и необосновано.  

Въззиваемата страна не изпраща представител в с.з. и не изразява становище по делото.

Въз основа на събраните по делото доказателства АНО е приел, че „при направената проверка на 16.01.2020г. в Спа център, прилежащ към хотел „А.“, находящ се в гр.П. б., ул.„А. З.“ №17 е установено следното:

Проверката в туристическия обект СПА център, находящ се в гр.П. б., ул.„А. З.“№**, прилежащ към хотел „А.“ е за спазване на изискванията на Закона за туризма, Наредба №04-14 от 09.10.2019г. за условията и реда за сертифициране на балнеолечебен (Медикал СПА) център, СПА център, Уелнес център и Таласотерапевтичен център и Закона за защита на потребителите.

При проверката туристическият обект е в работен режим и е извършена контролна покупка на стойност 20 лв. СПА услуга- масаж, като издадения фискален бон от 16.01.2020г. е приложен към съставения констативен протокол.

Туристическият обект СПА център, прилежащ към хотел „А.“ се стопанисва от „Ю.“ООД и заплащането на услугите се извършва на рецепцията на хотела. На рецепцията на хотела е поставен ценоразпис на предлаганите в обекта туристически услуги, като в цените за нощувка се включват и ползване на СПА център. Обозначени са цените на различните видове масажи- лице, корем, яка, ръце, стъпала, детски, релаксиращ, лечебен, цяло тяло.

СПА центърът към хотел „А.“ предоставя услугите- басейн, приключенски душ, ледена купа, отопляеми легла, шезлонги, царска баня, турска баня, фитнес зала, руска баня(сауна), студено ведро и масажи- лице, корем, яка, ръце, стъпало, детски, релаксиращ масаж- гръб, релаксиращ масаж долни крайници, лечебен масаж- гръб, лечебен масаж- долни крайници, масаж цяло тяло.

В хода на проверката е установено, че в обекта няма поставен на видно място сертификат за СПА център, който сертификат да удостоверява пригодността на предлаганите услуги. Разпоредено е представянето на сертификат за СПА център. При извършване на проверка по документа с ППД №К-0109623/11.02.2020г. в сградата на КЗП гр.Пловдив е представено: Временно удостоверение за открита процедура по сертифициране на туристически обект №РС-16-08-4/2018г. за вид и наименование на обекта: СПА център; адрес на обекта: гр.П. б., ул.„А. З.“ №** хотел „А.“; собственик и лице, извършващо дейност в обекта: „Ю.“ООД ***. Срокът на валидност на удостоверението е 18.03.2019г. Временното удостоверение е издадено от Министерство на туризма.

При проверката е предоставено заверено копие на писмо на Министерство на туризма с изх.№Т-26-Ю-2 от 21.01.2020г., в което се посочва, че процедурата по сертифициране на туристическия обект не е приключила и в обекта предстои да бъде извършена проверка на място от Експертна работна група.

Към момента на проверката 16.01.2020г. туристическият обект по чл.3,ал.2,т.5 от Закона за туризма- СПА център, прилежащ към хотел „А.“ няма издаден сертификат за предоставяне на СПА услуги, съгласно чл.3,ал.1,т.2 от Наредба №04-14 от 09.10.2019г.

Лицето „Ю.“ООД предоставя туристически услуги в туристически обект по чл.3,ал.2,т.5 от Закона за туризма- СПА център, който не е сертифициран, с което същото лице нарушава разпоредбата на чл.216,ал.1 от Закона за туризма (обн.ДВ бр.30/2013г.)

Нарушението е установено на 16.01.2020г. с КП №К-2674555/ 16.01.2020г. и е съставен Акт №К-0048346 от 15.04.2020г.

АУАН № К-0048346 е съставен в отсъствие на нарушителя на основание чл.40,ал.2 от ЗАНН.“

                   Процесуалният представител на жалбоподателя в с.з. счита, че нито една от двете, цитирани в НП, разпоредби не регламентира правно дължимото от наказания субект поведение, което е осъществил. Твърди, че е налице нарушение на процедурата по връчване на АУАН на нарушителя/чл.43,ал.4 от ЗАНН/, тъй като това е станало в отсъствие на последния. Намира, че не може да се установи какъв е вида на несертифицирания СПА център, както и че липсват доказателства, от които АНО е направил извода, че обекта представлява СПА център. Процесуалният представител на жалбоподателя приема, че наказващия орган е допуснал нарушение на чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН. Намира също и че    липсва конкретизиране на нарушената законова разпоредба и по-точно на чл.138 от ЗТ и относимата наредба, които въвеждат задължение на лице, стопанисващо СПА център, да получи сертификат.

                   Тази позиция на процесуалния представител на въззивника не се споделя от настоящата инстанция, по следните съображения:

                   При извършената проверка от съда в Търговския регистър се установи, че управители на „Ю.“ООД са лицата Ю. Я. Ф. и А.А.К., които могат да представляват дружеството заедно и поотделно. В синхрон със своите правомощия вторият от тях нотариално е упълномощил М. С. С. с ЕГН ********** да получава всякакви документи, включително констативни актове, протоколи, наказателни постановления и други. От своя страна последната,в изпълнение на предоставените й пълномощия, е получила съставения на 25.06.2020г. АУАН на „Ю.“ООД. В него собственоръчно М. С. С. е написала,че е уведомена, че в 3-дневен срок дружеството може да подаде писмено възражение срещу съставения акт- нещо което е сторил, още на 26.06.2020г., управителя А.А.К.. Изложеното дотук дава основание на съда да приеме, че АУАН е бил връчен на дружеството-жалбоподател по надлежния ред, а именно- чл.43,ал.1 от ЗАНН и процесуалния му представител превратно е тълкувал разпоредбата на чл.43,ал.4 от ЗАНН, тъй като в случая акта е бил връчен лично на представител на „Ю.“ООД, а не в отсъствие на такъв.

                   Действително в АУАН и НП е посочена само санкционната разпоредба на чл.216,ал.1 от ЗТ, което според съда обаче е напълно достатъчно, доколкото не е довело до ограничаване правото на защита на нарушителя и до невъзможност на съда да прецени дали наказаното лице е спазило изискване на нормативен акт.

Преди всичко, следва да се посочи, че по делото е безспорно установено обстоятелството, че спа центърът не е сертифициран, като на въззивника не е издаден съответен сертификат.

Посочените, като нарушени разпоредби в АУАН и НП, както и   липсващата според процесуалния представител на въззивника законна разпоредба от Закона за туризма, която е била нарушена, предвиждат следното:

„Чл.3.(1) Туристически дейности са:

4. (изм.- ДВ, бр.17 от 2020 г.) предоставянето на тематично ориентирани допълнителни туристически услуги в областта на морския, зимен (ски), културния, кулинарния, здравния(балнео, СПА, уелнес, медицински), планинския, селския, винения, еко, конгресния, детския и младежкия, приключенския, спортния, ловния, голф и други видове туризъм;

(2) Туристически обекти са:

5. самостоятелните и прилежащите към места за настаняване балнеолечебни(медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове;

Чл.216.(1) На лице, което извършва дейност в несертифицирани обекти по чл.3,ал.2,т.5, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 5000 лв.

Чл.138.(1) (Изм.- ДВ, бр.9 от 2015 г., в сила от 3.02.2015 г.) Министърът на туризма или оправомощено от него длъжностно лице издава сертификат на прилежащите към места за настаняване и самостоятелните центрове в курортна и градска среда, изградени, оборудвани и обзаведени за предоставяне на балнеолечебни, СПА, уелнес и таласотерапевтични услуги, по реда на този закон.

(2) Право да използват в наименованието си абревиатурата „СПА“, съответно обозначенията „балнеолечебен(медикъл СПА)“, „уелнес“ и „таласотерапия“ или да предоставят услуги, обединени под наименованията „балнеолечебни“ или „СПА/уелнес услуги“, посочени в рекламни брошури, листовки или на интернет страници, имат само лицата, извършващи дейност в сградите или помещенията, получили сертификат за „балнеолечебен(медикъл СПА) център“, „СПА център“, „уелнес център“ или „таласотерапевтичен център“ по реда на този закон.

(3) (Изм.- ДВ, бр.9 от 2015 г., в сила от 3.02.2015г.) Условията и редът за сертифициране на центровете по ал.2, изискванията към персонала и към лицето с функции по управление на съответния център се определят с наредба, издадена съвместно от министъра на туризма и министъра на здравеопазването.

(4) Центровете по ал.2 получават съответния сертификат при съответствие с минималните задължителни изисквания за изграждане, обзавеждане и оборудване, обслужване, предлагани услуги и професионална и езикова квалификация на персонала, посочени в наредбата по ал.3.“

Видно от съдържанието на чл.216,ал.1, във връзка с чл.3,ал.1,т.4 и ал.2, т.5 от Закона за туризма е, че в тях изцяло се съдържа задължението, което е нарушило лицето и за неизпълнението, на което е наказано. Жалбоподателят е лице, което извършва туристическа дейност- предоставя  тематично ориентирани допълнителни туристически услуги в областта на здравния туризъм(СПА дейност) в несертифициран обект по чл.3,ал.2,т.5, а именно- спа център, тоест всички елементи от състава на извършеното нарушение се съдържат в посочените норми от Закона за туризма. Разпоредбата на чл.216,ал.1 от ЗТ действително посочва санкцията за извършеното нарушение, но безспорно съдържа и задължението, което е следвало да спазва лицето- да предоставя спа дейност, като допълнителна услуга към мястото за настаняване-  хотел само ако спа центърът е сертифициран. Следователно изводът на процесуалния представител на въззивника, че в НП липсва посочване на нарушената законова норма е неоснователен. Такава е разпоредбата на чл.216,ал.1 от Закона за туризма, която съдържа в себе си както санкцията, така и състава на извършеното нарушение. Следва да се посочи също, че словесното описание на извършеното нарушение в АУАН и НП е пълно, точно и ясно и е в пълно съответствие с посочените, като нарушени разпоредби на чл.216,ал.1, във връзка с чл.3,ал.1,т.4 и ал.2,т.5 от Закона за туризма.

Действително, посочването в АУАН и НП на разпоредбата на чл.138 от ЗТ, сочеща че право да използват в наименованието абревиатурата „СПА“ имат само лицата, извършващи дейност в сградите или помещенията, прилежащи към места за настаняване, които са получили от министъра на туризма сертификат, би направило по-пълна правната квалификация на нарушението. Но липсата ѝ в случая не води до незаконосъобразност на НП. Няма съмнение,че „несертифициран обект“, съгласно терминологията на чл.216,ал.1 от Закона за туризма, е равнозначно на обект, за който не е издаден сертификат по реда закона.

Следователно в АУАН и НП е посочена нарушената разпоредба, съгласно изискванията на ЗАНН и не е нарушено правото на защита на наказаното лице. Затова и тъй като фактът на извършеното нарушение е безспорно установен следва настоящата инстанция да потвърди НП, с което е наложена имуществена санкция в минималния, предвиден в закона, размер.

С оглед на гореизложеното, настоящата инстанция намира жалбата за неоснователна, поради което същата не следва да бъде уважена. По същите съображения съдът счита, че атакуваното наказателното постановление следва да се потвърди, като правилно и законосъобразно, поради което и на основание чл.63,ал.1,пр.III от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И :

         

          ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №К-0048346/ 18.08. 2020г., издадено от Директора на Регионална дирекция на Комисията за защита на потребителите за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково,Кърджали и Стара Загора, със седалище ***, с което на „Ю.“ООД ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя А.А.К. ЕГН **********, е наложена имуществена санкция в размер на 1000/хиляда/ лева.   

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14- дневен срок от съобщението, че самото то и мотивите към него са изготвени, пред Административен съд гр.Стара Загора.

 

                                                                           Районен съдия: