Решение по дело №657/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260901
Дата: 13 юли 2021 г.
Съдия: Радослав Петков Радев
Дело: 20215300500657
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

 

                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е      260901

                  гр.Пловдив 13.07.2021г.

 

 

 

 

 

                  В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

 

 

 

               Пловдивският окръжен съд,четиринадесети съдебен състав,в открито съдебно заседание на първи юли през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ИВАНОВА

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ РАДЕВ

                                                                                                    ИВАН АНАСТАСОВ

 

при участието на секретаря ВАЛЕНТИНА ВАСИЛЕВА,като разгледа докладваното от съдията Р.Радев в.гр.д.№657/2021г. по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид:

 

 

               Обжалвано е решение №261582/08.12.2020г. по гр.д.№20505/2018г. по описа на РС-Пловдив,ХIV гр.с-в от ЕС,с което е уважен иска на М.М. чрез законните й представители Д.М. и Т.М. против решение на Общото събрание на ЕС по т.1 и т.2 от същото,проведено на 03.12.2018г.Моли решението като неправилно и незаконосъобразно да се отмени и вместо него да се постанови друго,с което да се уважи исковата претенция с правно основание чл.40,ал.1 от ЗУЕС.

               Решението е обжалвано и от етажните собственици Т.Т. и И.Т.,като същите го считат за неправилно и незаконосъобразно и молят да се отмени и вместо него него да се постанови друго,с което да се отхвърли исковата претенция.

               Въззиваемата страна М.М. чрез законния си представител Д.М. счита решението за правилно и законосъобразно и моли да се остави същото в сила.

               Пловдивският окръжен съд,като прецени събраните по делото доказателства,с оглед становището на страните,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

               За да е допустима молбата за разглеждане на делото,следва да се установи дали жалбоподателя отговаря на условията по чл.40,ал.1 от ЗУЕС,а именно дали е собственик на процесния имот,както и дали молбата с искането за отмяна на решението е подадена в месечния срок от датата на провеждане на събранието.Видно от представените по делото доказателства към момента на провеждане на събранието ищцата е била собственик на имота и е подала молбата в месечния срок от датата на провеждане на събранието.

               По делото е представен протокол от 03.12.2018г. за проведено Общо събрание на Етажната собственост на сграда ЕС,находяща се в гр. П., бул. ***,като видно от същия при вземането на решенията са участвали представители на повече от 33% от собствениците,което е наличие на кворум,тъй като в първия посочен час кворум не е бил достигнат и затова събранието е било отложено с един час с падащ кворум,в който е постигнат посочения кворум.

              Единствено спорен е изготвения протокол от ОС на ЕС,тъй като в него са записани имената на етажните собственици,участвали в събранието,но не и начина по който същите са гласували.Съгласно разпоредбата на чл.16,ал.5 от ЗУЕС,която норма е императивна,се изисква при гласуване в протокола да се отрази начина на гласуване-дали е „за“,“против“ или „въздържал се“-за всеки един от гласуващите етажни собственици.В процесния протокол липсва записване на гласуването на всеки от собствениците,както и негов подпис.Това е съществено нарушение на законовото изискване,тъй като законодателя е предвидил начина на гласуване с оглед правата на всеки от етажните собственици.Наведените доводи в жалбите на ЕС и на етажните собственици Т.Т. и И.Т.,че решенията по т.1 и т.2 са взети единодушно,не освобождава ЕС от отговорност за изписване в протокола извършеното гласуване на всеки един от собствениците,участвали на събранието и техния вот,тъй като задължително в протокола е следвало да фигурира и подпис на гласувалия.Това е така,защото една част от присъствалите на събранието са собственици,участващи в лично качество,а друга част са пълномощници,участващи с пълномощни,поради което не може да се разбере,кой как е гласувал.След като е нарушена императивна норма на закона,то и взетите решения от ЕС са незаконосъобразни,поради което правилно са отменени от районния съд и решението му като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

               Пред настоящата инстанция не са претендирани разноски от въззиваемата страна,поради което не следва да се присъждат.

               Като взе предвид гореизложеното,съдът

 

 

                                                           Р    Е    Ш    И :

 

               ОСТАВЯ В СИЛА решение №261582/08.12.2020г. по гр.д.№20505/2018г. по описа на РС-Пловдив,ХIV гр.с-в.

                РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

                                                                                   Председател:

 

 

 

                                                                                          Членове: