Решение по дело №1593/2009 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 539
Дата: 20 октомври 2009 г.
Съдия: Димитър Димов Иванов
Дело: 20093630101593
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р      Е      Ш     Е       Н      И      Е

№...539......, гр. Шумен, 20.10.2008 г.

 

Шуменският районен съд, в публичното заседание на седемнадесети септември през две хиляди и девета година, в състав

                                                                                            Районен съдия : Д. И.

***, като разгледа докладваното от районният съдия      гр. д. № 1593 по описа за 2009 г., за да се произнесе взе предвид следното :

                  Предявен е иск с правно основание чл.99, ал.1 от СК.

 

                  В молбата си до съда ищцата И.Т.И., излага, че с ответникът Л.Т.И., са законни съпрузи, считано от 30.08.2003 г. и имат едно малолетно дете – ““““ И., ЕГН **********. След сключването на брака семейните им отношения се били променили. С течение на времето ценностите и на двамата били напълно противоположни, а разбиранията им за съдържанието на брачната връзка се разминавали. Ищцата била направила многобройни, но безуспешни опити за заздравяването на брака им. През 2007 г. била подала искова молба за развод пред ШРС и било образувано бр.д. № 2538/2007 г. Впоследствие била направила компромис в името на семейството, но между двамата не съществували нормални отношения. Ответникът нямал никакво желание поне отчасти да промени поведението и начина си на живот, като неговата безотговорност, безразличие и несериозност по отношение на семейството им нямало аналог. Ответникът поемал много малка част от дължимите грижи за материалното и финансово благополучие на семейството. Между двамата била изчезнала взаимната любов, вярност и привързаност. Позовавайки се на изложеното, счита, че бракът им е изчерпан от съдържание, и моли съдът да постанови решение, по силата на което да го прекрати като дълбоко и непоправимо разстроен, по вина на съпруга; да й предостави упражняването на родителските права върху малолетната Н, при режим на лични контакти с баща й : всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 08.00 часа до 19.00 часа през летния сезон и от 09.00 часа до 17.00 часа през есенно зимния сезон, без преспиване, както и един месец през лятото, когато ответникът е в отпуск; да осъди последният да заплаща издръжка за дъщеря си в размер на 70.00 лева; да възстанови предбрачното й фамилно – Илчева; да предостави ползването на семейното жилище на ответника и й присъди извършените по делото разноски.

                   Ответникът редовно призован, чрез процесуалния си представител заема становище, че предявеният иск е неоснователен. В срока по чл.131, ал.1 от ГПК е подал писмен отговор на исковата молба. В отговора на исковата молба твърди, че ищцата от лятото на 2007 г. била създала трайна извънбрачна връзка с мъж на име Т и заживяла с него на съпружески начала. След няколко месеца отново се завърнала при съпруга си, но брачните отношения само се влошили още повече. Ищцата била изцяло дезинтересирана от задълженията си към детето, семейството и съпруга. От м. ноември 2008 г. ищцата отново подновила извънбрачната си връзка с посочения мъж. Отсъствала непрекъснато от дома им, включително съботите, неделите и празничните дни. Цялата тежест по отглеждането и възпитанието падала върху ответника. От м. ноември 2008 г. ищцата била отказала интимна близост и полови контакти с ответника. Моли съдът да прекрати бракът като непоправимо разстроен по вина на ищцата; да предостави упражняването на родителските права върху роденото от брака дете ““““на него; да осъди ищцата да заплаща месечна издръжка за дъщеря си ““““в размер на 50.00 лева; да възстанови предбрачното фамилно име на ищцата – И; да му бъде предоставено ползването на семейното жилище и да му бъдат присъдени деловодните разноски. Допълнително депозира писмена защита.

                     След като се запозна със събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът възприе следното: видно от удостоверения за граждански брак и раждане, издадени въз основа на акт за граждански брак № 0243/30.08.2003 г. на длъжностното лице по гражданско състояние при Община - Шумен и акт за раждане № 0217/28.02.2005 г. на длъжностното лице по гражданско състояние при Община – Шумен, ищцата И.Т.И. / И по баща /, ЕГН ********** и ответникът Л.Т.И., ЕГН **********, са сключили граждански брак на 30.08.2003 г. и имат от него едно малолетно дете : ““““ И., ЕГН **********. От разпита на свидетелите СС С и П Ж Р се изяснява, че и двамата съпрузи са живяли в гр. Шумен, в посоченото от страните семейно жилище. Между двамата съпрузи не е имало конфликти и отношенията между двамата са протичали сравнително нормално. И двамата родители са полагали необходимите грижи за детето Н. На 30.04.2009 г. ищцата заедно с детето напуснала жилището, тъй като същата е поддържала извънбрачна връзка с лицето Тодор. Това се установява от отговора на ищцата по допуснатия въпрос по реда на чл.176 и сл. от ГПК и приложените по делото писмени доказателства – болничен лист  изх. № 1275/06.07.2009 г., удостоверение от 07.07.2009 г. и приложения по делото социален доклад. Свидетелят  Р М М / майка на ищцата / в показанията си дадени пред съда твърди за постоянни конфликти и скандали между страните, но съдът не следва да кредитира тези показания, тъй като свидетелката изключително рядко е посещавала дома на страните, а и самите страни не твърдят, че причините за разстройството на брака им са постоянните конфликти и скандали помежду им.    

                   Позовавайки се на изнесените факти, категоричното нежелание на съпругата и на съпругът за продължаване на съвместното им съжителство, съдът заключава, че от около една година бракът между страните е изпразнен от съдържание, лишен от взаимна обич, доверие, уважение, разбирателство, общност на целите  и  интересите,  емоционална,  духовна  и  физическа  близост, и без перспективи за заздравяването му, което е основание да се счита дълбоко и непоправимо разстроен и бъде прекратен.

                   Относно вината, отчитайки казаното, приема, че тя е на ищцата, която е напуснала семейното жилище и повече от една година не изпълнява задълженията си на съпруга, без да има основателни причини за това. Установи се безспорно по делото, че ищцата е имала и продължава да има извънбрачна връзка с друг мъж.

                  Тъй като съпругата заявява, че желае да носи моминското си име и на основание чл.103 от СК, след прекратяване на брака, на същата следва да бъде възстановена предбрачната фамилия – И.

                  Установи се, че съпрузите имат родени от брака си едно дете – ““““ И., ЕГН **********. Предвид това и, като съобрази събраните по делото доказателства, изявленията на двамата родители и становището изразено в доклада на ДСП – Шумен, съдът счита, че с оглед възрастта и пола на детето, както и, с оглед обезпечаване на възможно най-подходяща среда на израстването и развитието му, упражняването на родителските права върху малолетното дете Н, следва да се предостави на ищцата, при разширен режим на свиждане с ответникът, тъй като се установи, че през време на съвместното им съжителство и след това и двамата родители са полагали грижи за отглеждането и възпитанието на дъщеря им, обичат я и те са привързани към нея, но по-нужен за детето е ежедневният му контакт и присъствие на майката, с оглед пола и възрастта на детето. Същевременно, важни за хармоничното им израстване са и пълноценните им контакти с баща им, което и при изтъкнатите по-горе предпоставки, обосновава следния режим на свиждане: всеки петък, събота и неделя от месеца, от 17.00 часа в петък до 17.00 часа в неделя, с преспиване, една седмица през зимата, считано от първи януари, една седмица през пролетта, считано от първи април и един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск. 

                   Касателно издръжката на детето Нелина, констатира, че родителите с оглед представените удостоверения за доходите от страна на ответника и възможността на ищцата да реализира минималната работна заплата за страна в размер на 240.00 лева, предвид, възрастта на детето ““““– 4 години и 8 месеца; обстоятелството, че нито ищцата, нито ответника са алиментно задължена към друго дете и нормативно определените минимуми и максимуми на издръжката за непълнолетни, счита, че тя следва да бъде определена в размер общо на 110.00 лева, от които бащата да заплаща по 70.00 лева месечно, а майката – разликата до пълния размер. Съдът приема, че издръжката е дължима от датата на завеждане на исковата молба – 27.04.2009 г. до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва за забава върху всяка просрочена вноска, с падеж – първо число на съответния месец.

                   Относно семейното жилище, по категоричен начин се доказа, че това е бил апартамент № 38, намиращ се на ет. 5 гр. Шумен, собственост на ответника и е бил напуснат от ищцата на през м. април 2009 г. и в момента се обитава от ответника. Страните са на мнение, че същият следва да бъде предоставен за ползване на ответника, която претенция, с оглед на изнесените по-горе факти, досежно вината за разстройството на брака, съдът счита за основателна.

                   В съответствие с доходите на страните, определя окончателна държавна такса в размер на 50.00 лева, от които приспада първоначално внесените от ищцата 25.00 лева. Разликата подлежи на доплащане от ищцата.

                   На основание чл.329, ал.1 от ГПК, съпругата следва да заплати на съпругът деловодни разноски в размер на 555.00 лева.

                   Ответникът дължи по сметка на Шуменски районен съд държавна такса върху определената месечна издръжка за детето Н, в размер на  100.80 лева.                   

                 Водим от изложеното, съдът   

 

Р          Е          Ш          И  :

 

                   ПРЕКРАТЯВА, сключеният на 30.08.2003 г., с акт № 0243/2003 г. на длъжностното лице по гражданско състояние при Община - Шумен, ГРАЖДАНСКИ БРАК между И.Т.И., ЕГН **********,*** и Л.Т.И., ЕГН **********,***, със съдебен адрес : гр. Шумен, ул. “ Съединение “ № 119, чрез адв. Арина Шкойнова - ШАК, КАТО ДЪЛБОКО и  НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

                   ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че ВИНАТА за дълбокото и непоправимо разстройство на брака е на СЪПРУГАТА.                  

                   ВЪЗСТАНОВЯВА предбрачното ФАМИЛНО ИМЕ на жената – ИЛЧЕВА.

                   ПРЕДОСТАВЯ ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ – апартамент № 38, намиращ се на ет. 5, гр. Шумен, собственост на съпруга, НА СЪПРУГА, като констатира, че същото е било напуснато от съпругата през м. април 2009 г.

                   ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ   ПРАВА върху малолетното дете от брака ““““ И., ЕГН **********, НА МАЙКАТА И.Т.И..  

                   ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ между БАЩАТА Л.Т.И. и ДЕТЕТО Н, както следва : всеки петък, събота и неделя от месеца, от 17.00 часа в петък до 17.00 часа в неделя, с преспиване, една седмица през зимата, считано от първи януари, една седмица през пролетта, считано от първи април и един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

                   ОСЪЖДА Л.Т.И., с посочените по – горе данни, да заплати на детето си ““““ И., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител И.Т.И., с посочените по – горе данни, ИЗДРЪЖКА в размер на 70.00 лева месечно, считано от 27.04.2009 г., до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване правото на такава, ведно с лихвите за забава върху всяка просрочена вноска, с падеж – първо число на месеца, за който се дължи.

                   ОСЪЖДА И.Т.И., с посочените по – горе данни, да заплати на Л.Т.И., деловодни разноски в размер на 555.00 лева.

                   ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавна такса по делото в размер на 50.00 лева, от които  приспада първоначално внесените от  ищцата 25.00 лева.

                    ОСЪЖДА И.Т.И., с посочените по – горе данни, да заплати по сметка на Шуменски районен съд държавна такса в размер на 25.00 лева – за водене на делото.

                    ОСЪЖДА Л.Т.И., с посочените по – горе данни, да заплати по сметка на Шуменски районен съд държавна такса в размер на 100.80 лева – върху присъдените за детето месечни издръжки.

                    ВЪЗЛАГА деловодните разноски в тежест на ищцата.         

                   Решението подлежи на обжалване пред Шуменски окръжен съд в двуседмичен срок от датата на съобщаването му на страните.

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ :