Решение по дело №1831/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260101
Дата: 18 януари 2021 г. (в сила от 18 януари 2021 г.)
Съдия: Нели Бойкова Алексиева
Дело: 20201100901831
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№..........................................

 

гр. София

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-22 състав, в закрито заседание на осемнадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                                                    

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

            

като разгледа докладваното от съдията т. дело N 1831 по описа на СГС, ТО, за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на „Х.“ ООД, подадена от адв. Т.Т., срещу отказ № 20200918170041/23.09.2020 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец А4 с вх. № 20200918170041/18.09.2020 г. за вписване на промени по партидата на „Х.“ ООД, ЕИК********, а именно: прехвърляне на дружествени дялове от капитала на дружеството между съдружници, заличаване на съдружник и вписване на едноличен собственик на капитала,  както и обявяване на представен и актуален дружествен договор, съобразен със заявените промени.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТР отказ е неправилен и незаконосъобразен.Признава, че е допусната техническа грешка при изписване на капитала на дружеството в представения за обявяване актуален дружествен договор, но поддържа, че длъжностното лице по регистрацията е следвало да даде указания по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ за отстраняване на несъответствието между заявените за вписване обстоятелства и съдържанието на приложения към заявлението дружествен договор. Към настоящата жалба представя дружествен договор, в който е отстранена допуснатата техническа грешка относно размера на капитала, както и такъв договор със заличени данни. Иска от съда да отмени отказа и да даде задължителни указания на АВ да впише заявените обстоятелства по партидата на дружеството.

 Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ № 20200918170041/23.09.2020 г., длъжностното лице е приело, че към заявлението не е приложен изменен учредителен акт, съответно такъв със заличени данни, в които да е вписан капитал в размер, идентичен с вписания по електронната партида на търговеца. Не е представено и решение на едноличния собственик на капитала за промяна в размера на капитала, съответно не е заявявана такава промяна.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТР е поискано вписване по партидата на „Х.“ ООД на промени в обстоятелствата, а именно: прехвърляне на дружествени дялове от капитала на дружеството между съдружници, заличаване на съдружник и вписване на едноличен собственик на капитала. Към заявленето е представен актуален учредителен акт и такъв акт със заличени данни, в които е вписано, че капиталът на дружеството е 2020 лева, разпределен в 101 дяла по 20 лева. Вписаният в търговския регистър към момента на подаване на заявлението размер на капитала на дружеството е 5 лева.

Съгласно чл. 21, т. 4 ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрацията следва да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закон, съответно подлежащият на обявяване акт. Когато към заявлението на търговеца не са приложени всички документи, които се изискват по закон, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността, като указанията се оповестяват по електронната партида на търговеца не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в търговския регистър – арг. от чл. чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ. В чл. 21, ал. 3, от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /Наредба № 1/, изчерпателно са посочени документите, които следва да бъдат приложени към заявлението за вписване на промяна в обстоятелствата по група „основни обстоятелства” относно дружество с ограничена отговорност. Част от тези документи  са и преписът от дружествения договор, съответно учредителният акт, съдържащ промяната, заверен от органа, представляващ дружеството, както и препис от дружествения договор, съответно учредителния акт, в който личните данни, освен тези, които се изискват по закон, са заличени /чл. 21, ал. 3, т. 2 и т. 3 от Наредба № 1/. В случая към заявлението са приложени всички изискуеми за вписване на заявените промени документи, включително и тези, посочени  в чл. 21, ал. 3, т. 2 и т. 3 от Наредба № 1. Затова възражението на жалбоподателя, че длъжностното лице е следвало да даде указания по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ са неоснователни. Констатираното несъответствие между заявените за вписване промени и представените към заявлението документи не е основание за даване на такива указания, тъй като в закона не е предвидена процедура по отстраняване на такива несъответствия, а указания се дължат единствено, когато липсва изискуем по закон документ. Когато заявените за вписване обстоятелства не се установяват от представените към заявлението документи /какъвто е и настоящият случай/, се постанява отказ – арг. от  чл. 24, ал. 1 вр. чл. 21, т. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, без предварително да се дават указания по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗЮЛНЦ.

За пълнота следва да се отбележи, че липсата на дадени по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ указания /в случай, че такива са дължими/ не е самостоятелно основание за отмяна на постановения отказ като незаконосъобразен. Това е така, защото настоящето производство се развива по реда на глава 21 от ГПК „Обжалване на определения” и съгласно чл. 278, ал. 2, изр. 2 от ГПК в това производство Съдът може да събира и доказателства, ако прецени това за необходимо. В случая жалбоподателят се е възползвал от тази възможност и е представил с жалбата актуален учредителен акт и такъв акт със заличени данни,  които са със съдържание, съответно на заявените промени и вписаните в търговския регистър обстоятелства, касаещи капитала на дружеството.

Предвид изложеното и при съобразяване на представените с жалбата доказателства, настоящият състав счита, че в случая са спазени всички предпоставки за вписване на заявените промени в ТР, поради което отказът на длъжностното лице по регистрацията следва да бъде отменен.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20200918170041/23.09.2020 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец А4 с вх. № 20200918170041/18.09.2020 г. за вписване на промени по партидата на „Х.“ ООД, ЕИК********, а именно: прехвърляне на дружествени дялове от капитала на дружеството между съдружници, заличаване на съдружник и вписване на едноличен собственик на капитала,  както и обявяване на представен и актуален дружествен договор, съобразен със заявените промени.

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да извърши поисканото със заявление образец А4 с вх. № 20200918170041/18.09.2020 г. вписване на промени по партидата на „Х.“ ООД, ЕИК********.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се сведе до знанието на АВ-ТР за сведение и изпълнение, като бъдат изпратени и приложените към жалбата документи, посочени в чл. 21, ал. 3, т. 2 и т. 3 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 

 

 

                                                           Съдия: