Определение по дело №551/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260077
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20203000500551
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 декември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №260077

гр. Варна, 11.02.2021г.

Варненски апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА

                                                                                            М. МАРИНОВА        

като разгледа докладваното от съдията Славов в. ч. гр. дело № 551/20г., намира следното:

Производството по настоящото дело e приключило с постановяването на определение260027/18.01.21г., с което е било потвърдено определение № 260675/20.11.20г., постановено по гр.д. № 1029/20г. на ВОС, с което първоинстанционният съд е оставил без уважение молбата на Х.М.Х., М.Х.Х. и Д.Х.Х., и тримата от гр. Варна, за изменение на постановеното по делото решение № 260605/07.10.20г. в частта за разноските, на осн. чл. 248, ал. 1 от ГПК.

Въз основа на отправеното от ответниците по частната жалба Д.В.И. и И.Д.И. искане и на осн. чл. 78, ал. 3 от ГПК, частните жалбоподатели са били осъдени да им заплатят направените за настоящото производство разноски, възлизащи в размер на 1 100 лв., представляващи адвокатско възнаграждение, за чието плащане е уговорено в т. 2 от договора за правна защита и съдействие от 16.12.20г., че същият служи за разписка за извършеното в брой плащане на сумата.

Определение № 260027/18.01.21г. не е било обжалвано от Х.М.Х., М.Х.Х. и Д.Х.Х., но в срока за обжалване същите са депозирали молба с вх. № 260500/26.01.21г., с която са отправили искане на осн. чл. 248, ал. 1 от ГПК вр. чл. 78, ал. 5 от ГПК определението да бъде изменено в частта му за разноските, като се постанови заплащане вместо на сумата 1100 лв. - сума от 200 лв. Изложено е, че поради това, че определението по настоящото дело е постановено в закрито с.з., частните жалбоподатели е допустимо да направят възражение за прекомерност на заплатеното от насрещните страни адвокатски възнаграждение и да претендират неговото намаляване до законовия му минимум съгласно Наредба № 1 на ВАС. Счита се, че е налице несъответствие между размера на възнаграждението и усилията на защитата при упражняване на процесуалните права, поради което възнаграждението следва да се съобрази с минималния размер, определен в чл. 11 вр. чл. 7, ал. 1, т. 7 от Наредба № 1 на ВАС.

В срока по чл. 248, ал. 2 от ГПК насрещните страни Д.В.И. и И.Д.И. чрез общия си процесуален представител адв. Ил. Д. са депозирали отговор, с който подадената молба се счита за недопустима, евентуално  - за неоснователна. Счита се, че възражението за прекомерност на заплатеното от насрещната страна адвокатско възнаграждение, следва да бъде релевирано преди момента на постановяване на съответния съдебен акт, с който се присъждат разноски - до края на заседанието, в което приключва разглеждането на делото пред съответната инстанция. Поради това е недопустимо по реда на чл. 248 от ГПК да се прави за първи път такова възражение. В тази връзка се изтъква, че частните жалбоподатели, които са имали процесуален представител, са могли да преценят, че частната им жалба ще бъде разгледана в закрито с.з. и поради това препис от отговора на частната им жалба и представените от ответниците доказателства, няма да им бъдат връчени. Затова е следвало своевременно да положат необходимата грижа и да се осведомят за предприетите от насрещната страна действия, за да защитят своите интереси, вкл. и чрез релевиране на съответните възражения. Поради това искането се счита за недопустимо. Евентуално и по същите съображения се поддържа, че молбата на насрещната страна е неоснователна. Освен това съобразно чл. 7, ал. 1, т. 7 от Наредба № 1 на ВАС за процесуално представителство в производства по частни жалби по граждански дела, адвокатското възнаграждение се определя в размер на 1/3 от минималния размер за една инстанция според предмета на делото и интереса на страната, но не по-малко от предвиденото в чл. 11. Счита се обаче, че фактическата и правна сложност на делото не се съизмерява с това дали е проведено открито или закрито с.з. по делото, а е свързана и с това да се изясни казуса, с подготовка за делото и с ангажираността преди и след това с.з.

За да се произнесе по молбата за изменение на постановеното по настоящото дело определение в частта му за разноските, съдът установи следното:

Настоящото дело е имало за предмет частна жалба, подадена от Х.М.Х., М.Х.Х. и Д.Х.Х., насочена против определение № 260675/20.11.20г., постановено по гр.д. № 1029/20г. на ВОС, с което е оставена без уважение молбата им за изменение на постановеното по делото решение № 260605/07.10.20г. в частта за разноските, на осн. чл. 248, ал. 1 от ГПК. Поради потвърждаване на обжалваното от частните жалбоподатели определение и предвид отправеното от ответниците по частната жалба искане, ведно с представяне на съответните доказателства, настоящият съд им е присъдил разноски, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение от 1100 лв.

Съдът намира, че молбата по чл. 248, ал. 1 от ГПК, обоснована с релевираното за първи път възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК, се явява допустима, а освен това е и основателна. Това е така, защото частните жалбоподатели са могли да направят това възражение едва след получаване на определението по настоящото дело, тъй като преди това на същите не се изпраща отговора на частната жалба и представените от ответниците доказателства, вкл. и относно направените от тях разноски. Липсата на процесуално задължение за съда в тази насока и вменено от процесуалния закон задължение на страната за запознаване с депозирани от ответниците документи, когато делото е разгледано в закрито с.з., обосновава извода за своевременност на направеното възражение.

Настоящото дело не се отличава с фактическа и правна сложност /поставен е за разрешаване процесуален въпрос, по който е налице и съдебна практика на ВКС/, а съгласно чл. 11, вр. чл. 7, ал. 1, т. 7 от Наредба № 1 на ВАС, минималният размер на адвокатското възнаграждение в случая възлиза на 200 лв.

            Молбата следва да се уважи като определението по настоящото дело в частта му за разноските следва да се измени като вместо сумата от 1100 лв., която Х.М.Х., М.Х.Х. и Д.Х.Х. са осъдени да заплатят на Д.В.И. и И.Д.И., същите следва да им заплатят сумата от 200 лв. Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ИЗМЕНЯ на осн. чл. 248, ал. 1 от ГПК определение № 260027/18.01.21г., постановено по в.ч.гр.д. № 551/20г. на ВАпС в частта му за разноските, като ВМЕСТО сумата от 1100 /хиляда и сто/лв., която Х.М.Х., М.Х.Х. и Д.Х.Х. са осъдени да заплатят на Д.В.И. и И.Д.Илчев, същите следва да заплатят сумата от 200 /двеста/ лв., на осн. чл. 78, ал. 3 от ГПК

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред ВКС при наличието на предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК, в едноседмичен срок от връчването му на страните чрез процесуалните им представители.

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: