Присъда по дело №673/2010 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 924
Дата: 6 декември 2010 г. (в сила от 22 декември 2010 г.)
Съдия: Мария Маркова Берберова-Георгиева
Дело: 20102150200673
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 септември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

     

                                  П     Р     И     С     Ъ     Д     А 

 

                                               06.12.2010 година                        град Н. 

                        

                     В    ИМЕТО   НА   НАРОДА 

                                                         

Н.СКИ РАЙОНЕН СЪД                             НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

На шести декември                                                        две хиляди и десета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: М. Б-Г.

                                                                                М.Х.

                                                                                Т.К.

Секретар: А.Г.

Прокурор: К. Г.

Като разгледа докладвано от председателя 

Наказателно ОХ дело № 673 по описа за 2010 г.

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

  

ПРИЗНАВА подсъдимия Х.З.О., роден на *** ***, с постоянен адрес:***«Стара планина» №17 и настоящ адрес:***, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 14.07.2010 год. в град О. общ. Н., от л.а. „О.А." с ДК№ А .... АР, при условията на опасен рецидив, отнел чужда движима вещ - мобилен телефон „Нокия 2330" на стойност 109 /сто и девет/ лева, от владението на И.Х.С. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да го присвои, поради което и на основание чл. 196, ал. 1, т. 1 от НК, вр. чл. 194, ал. 1, от НК, вр. чл. 29, ал. 1, б. „Б”, вр. чл. 55 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА „Лишаване от свобода” при първоначален СТРОГ режим на изтърпяване.

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 от ГПК Х.З.О. с посочена по-горе самоличност да заплати в полза на държавата сумата в размер на 40 /четиридесет/ лева, представляваща направени по делото разноски в хода на досъдебното и съдебното производство.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок, считано от днес пред Окръжен съд – гр.Б..

                         

                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                 СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                                                  2.                                                                                                                                       

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ:

 

Съдебното производство по настоящото дело е образувано по повод постъпилия в съда обвинителен акт на Районна прокуратура – гр.Н. от 07.09.2010г. против подсъдимия Х.З.О. с ЕГН **********, ЗА ТОВА, ЧЕ

На 14.07.2010 год., в гр.О., общ.Н., от л.а.„О.А." с ДК№ А .... АР, при условията на опасен рецидив, отнел чужда движима вещ - мобилен телефон „Нокия 2330", на стойност 109 /сто и девет/ лева, от владението на И.Х.С. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да го присвои, поради което и на основание чл.196, ал.1, т.1 вр. чл.194, ал.1 от НК, вр. чл.29, ал.1, б.„б” от НК.

Представителят на Районна прокуратура – гр.Н. в съдебно заседание поддържа изцяло обвинението против подсъдимия О.. Излага подробни аргументи, установяващи фактическата обстановка при извършване на престъпното деяние от подсъдимите и доказващи, както от обективна, така и от субективна страна последното. Аргументира изводите си относно правната квалификация на същото. Пледира за налагане на наказание на подсъдимия към предвидения от закона минимум, предвид извършеното от него самопризнание и съдействие за възстановяване на вещта, предмет на кражбата.

Подсъдимият О., признава вината си пред съда и изразява съжаление за стореното. Дават подробни обяснения, както в досъдебното, така и в съдебното производство. Моли съда да му наложи глоба за извършеното от него престъпление.

Защитникът на подсъдимия О. изразява несъгласие с повдигнатото на подзащитния му обвинение, като сочи, че същото не се подкрепя от събраните по делото доказателства, като наред с това навежда доводи за несъставомерност на същото. В тази връзка пледира за оправдаване на подзащитния му, поради недоказаност на обвинението.

 

СЛЕД ПООТДЕЛНА И СЪВКУПНА ПРЕЦЕНКА НА СЪБРАНИТЕ ПО ДЕЛОТО ДОКАЗАТЕЛСТВА, СЪДЪТ ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО ОТ ФАКТИЧЕСКА И ПРАВНА СТРАНА СЛЕДНОТО:

Подсъдимият Х.З.О. /с прозвище „А.”/ е с основно образование, разведен, осъждан, строителен работник.

С договор за мобилни услуги от15.05.2010г., свид.С. е закупил на изплащане за срок от 24 месеца мобилен телефон „Нокия 2330”. На 14.07.2010г. свид.И.С. отишъл заедно с приятеля си – свид.К. ***. Пътували с лек автомобил „О.А.” с ДК№ А .... АР, собственост на П., който управлявал автомобила. След като си свършили работата, около 14.30 часа на същия ден, двамата се върнали обратно в град О.. Преди гр.О. колата на свид.П. се развалила и се наложило да бъде отремонтирана на пътя. След като се прибрали в гр.О., на слизане от автомобила, свид.И.С. забравил мобилния си телефон марка „Нокия 2330” върху жабката на автомобила. Свид.П. не видял забравения в автомобила телефон. На следващият ден – 15.07.2010 год., свид.П., свид.А. и свид.О. сутринта потеглили с автомобила на свид.Кънчев да си търсят работа. Свид.Кънчев управлявал автомобила, подс.О. се возил на предна дясна седалка, а свид.А. – седял на задната седялка, зад подсъдимия. Докато пътували подс.О. видял забравения от свид.С. мобилен телефон между неговата седалка и ръчната спирачка на автомобила и го взел, без това да бъде забелязано от останалите двама. След като слязъл от колата, подс.О. показал на свид.А. телефона, който намерил в колата на П.. Свид.А. го попитал дали ще му го подари и подсъдимият му го дал. След като го взел, свид.А. предупредил подс.О. да не казва на никого за телефона. Минути след това телефона звъннал. Свид.А. отговорил на обаждането в присъствието на подс.О.. Обаждането било от свид.С., който след като установил, че е забравил телефона си в колата на свид.Пенев, решил да си го потърси. Като чул гласа на свид.С., свид.А. му отговорил, че е грешка и затворил. След това изключил телефона и извадил картата на същия. Същият ден вечерта, подс.О. се видял със свид.С. и го попитал дали му липсва мобилния телефон. След като последният отговорил утвърдително, подсъдимият му казал, че телефона му се намира в свид.А.. Тъй като свид.А. не върнал телефона на свид.С., последният подал молба до РУП-Н. за съдействие за откриване и връщане на мобилния му телефон. С протокол за доброволно предаване от 19.07.2010г., свид.А. е предал мобилния телефон на полицай Богданов от РУП-Н. /л.16/. С разписка от 20.07.2010г.

Видно от заключението по изготвената в хода на разследването съдебно-икономическа експертиза, стойността на мобилния телефон е в размер на 109 лева

В обяснения си пред разследващия орган подсъдимият О. признава вината си по повдигнатото му обвинение и дава обяснения за извършеното от него престъпление.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

С оглед така приетата за установена по делото фактическа обстановка, съдът намира, че на инкриминираната дата – 14.07.2010г., подсъдимият О. е извършил инкриминираното деяние, за което му е повдигнато обвинение, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

Неоснователни са наведените от защитата доводи за несъставомерност на деянието, за което е повдигнато обвинение на подсъдимия. От данните по делото се установява, че свид.С. е забравил телефона си в колата на свид.Петков. Съгласно трайната практика на ВКС, когато вещта е забравена, а не изгубена, владението върху нея не се прекъсва, поради което при противозаконно отнемане на забравена вещ е налице престъплението „кражба”, а не престъпление по чл.207, ал.1 от НК. Обстоятелството, че към момента на извършване на престъплението собствеността върху телефона е била на мобилния оператор, а не на свид.С. е ирелевантно, тъй като чл.194, ал.1 от НК визира случаите на противозаконно отнемане „от владението на другиго”, а не от собственика на вещта. На последно място, съдът счита, че деянието е извършено от подс.О. противозаконно поради това, че същият след като е намерил процесния телефон не е попитал първо свид.Петков дали не знае чий е, както и не е направил никакви други опити да открие собственика и да му го върне, а без да се замисли го е подарил на свид.А..

Предвид гореизложеното, съдът намира обвинението за безспорно доказано от фактическа и правна страна.

 

 

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО:

При отмерване размера на предвидената в НК санкция за подсъдимия О., съдът съобрази от една страна степента на обществена опасност на извършеното от него престъпно деяние, с оглед предвиденото от законодателя наказание, както и разновидността на формата на вината - “пряк умисъл”. Наред с това, съдът взе предвид степента на обществена опасност на личността на дееца – признанието на вината му, оказаното съдействие за разкриване на престъплението и стойността на отнетата вещ от една страна, а от друга страна - предишните му осъждания, квалифициращи деянието, като извършено при условията на опасен рецидив.

Като взе предвид гореизложеното, съдът наложи на подсъдимия О. наказание при условията на чл.55, ал.1, т.1 от НК, а именно – една година лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване в Затвор.

Съдът намира, че така определено наказанието по вид и размер се явява адекватно на степента на обществена опасност на извършеното от подсъдимия престъпление като деяния, степента на обществена опасност на подсъдимия като личност и напълно достатъчно по размер да съдейства в максимална степен за постигане целите на специалната и генералната превенция, залегнали в чл.36 от НК.

Накрая съдът се произнесе по въпроса за направените в хода на досъдебното производството разноски, които с оглед резултата по делото възложи в тежест на подсъдимия.

МОТИВИРАН от гореизложените съображения, съдът постанови присъдата.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: