Определение по дело №33/2023 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 март 2023 г.
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20237190700033
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер:  18                                                    14.03.2023 год.                            Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в закрито съдебно заседание на четиринадесети  март две хиляди двадесет и трета  година, в състав:

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИН МАРИНОВ

 

 като разгледа докладваното от съдията административно дело № 33 по описа за 2023 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 197-201 във връзка с чл. 56, ал. 4 от Административно процесуалния кодекс (АПК)

Образувано е по жалба на Д. С. Д. с ЕГН **********, със съдебен адрес ****, оф. **, чрез адв. Е. С., срещу Акт за прекратяване № 1040-15-10 от 24.01.2023 год., издаден от Ръководителя на ТП на НОИ – Пловдив, с което е прекратено производството, образувано по декларация вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., подадена от жалбоподателката.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на оспорения акт и се претендира неговата отмяна и връщане на преписката на административния орган за произнасяне по същество като разпореди провеждане на разследване  и признаване на трудовата злополука – смъртта на брат ѝ Х. С. Д., починал на 25.07.2022 год. Претендира присъждане на сторените по делото разноски. Излагат се доводи, че неправилно административният орган  е приел, че жалбоподателката не е изпълнила указанието на органа да представи удостоверение за наследници на Х. С. Д. Също така твърди, че органът  не е изискал служебно такова удостоверение за наследници.

Административният орган е заявил становище в придружителното писмо към преписката – Заявил е че жалбоподателката няма правен интерес да оспорва актът за прекратяване на преписката. На първо място сочи, че  жалбоподателката  не е отстранила нередовността на декларация с вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., тъй като не е представила удостоверение за наследници, от което да е видно, че Д. С. Д. е наследник на Х. С. Д. На следващо място сочи, че в оспорения акт изрично е посочено, че по повод постъпилия сигнал за настъпила трудова злополука на 22.07.2022 год. с Х. С. Д. ще бъде извършено производство по разследване, при което ще се съберат доказателства за произнасяне относно характера на злополуката, като от материалите по преписката било видно, че такова производство е започнало и с оспорения акт не се засягат правата на жалбоподателката Д. Д.

Въз основа на представените от страните доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна.

Жалбоподателката Д. Д. е подала до ТП на НОИ – Пловдив Декларация за трудова злополука вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., настъпила с Х. С. Д. – шофьор на товарен автомобил, с осигурител /работодател/ „БУЛТИР” ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив. В декларацията е посочено, че злополуката е настъпила на 22.07.2022 год.  във Федерална Република Германия. В декларацията е посочено, че се подава от наследник - сестра на пострадалия от злополуката. чрез пълномощник адв. Е. С. Към декларация  е представено и пълномощно,  препис извлечение от акт за смърт на Х. Д. и др.

С писмо изх. № 5101-15-295#1 от 05.01.2023 год. директорът на ТП на НОИ е уведомил жалбоподателката, че  подадената декларация е нередовна, тъй като е в един екземпляр, а не в четири , съгласно чл. 3, ал. 5 от Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки, както и че към нея не е приложено заверено копие на удостоверение за наследници, удостоверяващо правото ѝ да декларира злополуката, настъпила с Х. С. Д., като е цитирана разпоредбата на чл. 57, ал. 1 и ал. 2 от КСО. На жалбоподателката  е даден тридневен срок  от получаването на писмото да отстрани нередовностите, като представи допълнителни копия от декларацията, както и заверено копие от удостоверение за наследници, от което да е видно, че е наследник по закон на наследодателя Х. С. Д. Писмото е връчено на  Д. на 12.01.2023 год., съгласно известието за доставка в преписката.

С  отговор вх. № 5101-15-295#2 от 16.01.2023 год. , изпратен с пощенски оператор на 13.01.2023 год., оспорващата е представила   допълнителни 3 бр. декларации за трудова злополука. В отговора е посочила, че не представя удостоверение за наследници, тъй като  не е пряк наследник на брат си Х. Д. Посочва също, че в Община Разград и обяснили, че удостоверение за наследници се издават само на преките наследници – в случая синът на Х. Д., с когото тя не била в близки отношения. В отговора оспорващата е помолила органът да изиска по служебен път от община Разград Удостоверение за наследници на пострадалия Д.

С акт за прекратяване № 1040-15-10 от 24.01.2023 год., Ръководителят  на ТП на НОИ – Пловдив е прекратил производството, образувано по декларация вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., подадена от жалбоподателката.

Като правно основание за  издаване на акта е посочена разпоредбата на чл. 56, ал. 4 във вр. с чл. 30 ал. 2 от АПК. Като фактическо основание е посочено, че жалбоподателката не е отстранила   нередовността на искането за образуване на административното производство в дадения от административния орган срок, тъй като не е представено удостоверение за наследници, удостоверяващо правото  ѝ да декларира злополуката настъпила с Х. С. Д.

Актът за прекратяване е връчен на жалбоподателката на 26.01.2023 год., съгласно известие за доставка, а жалбата срещу него е подадена с лицензиран пощенски оператор на 07.02.2023 год., съгласно пощенското клеймо на приложения към преписката плик.

Жалбоподателката представи и копие на Удостоверение за наследници   на Х. С. Д. с ЕГН **********, починал на **.**.**** год. с изх. № 759 от 21.02.2023 год., издадено от Община  Разград от което е видно, че негов единствен наследник е синът му В. Х. Д.

При така установените факти, съдът намира следното от правна страна.

Жалбата като подадена от надлежна страна- адресат на акта, срещу акт подлежащ на съдебен контрол и в срока, предвиден в закона, е процесуално допустима.

Неоснователно е твърдението на административният орган, че в случая  за жалбоподателката не е налице правен интерес от оспорване на акта за прекратяване,  тъй като така или иначе, по силата на чл. 58, ал. 1 от КСО ще бъде извършено разследване на настъпилата злополука по подадения сигнал. В случая е прекратено административно производство, образувано   по подадено от жалбоподателката искане и тя е адресат на  акта за прекратяване, поради което несъмнено за нея е налице правен интерес от оспорване на този акт, тъй като той е негативен за нея.

Оспорения акт е издаден от компетентен орган, в предвидената от закона писмена форма, и съдържа фактически и правни основания, като съдът счита, че  и по отношение на акта по чл. 56, ал. 2 от АПК е приложима разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от АПК.

При постановяване на акта не са допуснати съществени процесуални нарушения. Административният орган е уведомил жалбоподателката за нередовността на декларацията, с която е дадено началото на административното производство, указал е подробно в какво се състои нередовността, посочил е  начините за отстраняването ѝ и е дал предвидения в чл. 30, ал. 2  от АПК срок за отстраняването им.

Обстоятелството, че административният орган не е изискал по служебен път удостоверение за наследници на Х. С.  Д., както е поискала жалбоподателката не е съществено процесуално нарушение.

На първо място по реда на чл. 41, ал. 2  от АПК от трети неучастващи в производството граждани и организации могат да се искат само съществуващи  документи, които имат значение за производството, но не и да се създават специално такива. В случая се изисква  да се създаде и издаде нов документ -  удостоверение за наследници, което се издава по специален ред уреден в  Закона за гражданската регистрация и НАРЕДБА № РД-02-20-6 от 24.04.2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението / ДВ бр. 37/2012 год./.

На следващо място  жалбоподателката изрично е посочила в молбата си за отстраняване на нередовността, че не е наследница на починалия Х.  С. Д., тъй като наследник по закон на починалия Д. е синът му. Обстоятелството, че според жалбоподателката тя била наследник от т.н. разширен кръг, съгласно ТР № 1от 21.06.2018  год. по на ВКС т.д. № 1/2016 на ОСНГТК  е без значение в случая, доколкото в разпоредбата на чл. 57 от КСО  са посочени изрично лицата, които  декларират злополуката и жалбоподателката не попада в този кръг лица.

Наред с това към молбата за отстраняване на нередовността на декларацията жалбоподателката не е представила доказателства, че изобщо е инициирала производство по издаване на удостоверение за наследници на починалия Д.

Оспореният акт съответства на материалния закон.

Съгласно чл. 57, ал. 1 от КСО осигурителят, а когато пострадалият е изпратен за изпълнение на временна работа - предприятието ползвател, е длъжен в срок от 5 работни дни да декларира пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт всяка трудова злополука, а според ал. 2 ако осигурителят или предприятието ползвател не декларира злополуката, пострадалият или неговите наследници имат право в срок една година от злополуката да я декларират пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт.

Според чл. 5, ал. 3 от НУРРОТЗ декларацията се подава в 4 екземпляра, от които два остават в териториалното поделение на НОИ, един се предоставя на пострадалия или на наследниците му и един - на осигурителя/предприятието ползвател.

Съгласно чл. 30, ал. 2 от АПК Ако искането за започване на административно производство не удовлетворява останалите изисквания на закона, освен изискването по чл. 30, ал. 1 от АПК, заявителят се уведомява да отстрани недостатъците в тридневен срок от съобщението за това с указание, че неотстраняването им ще предизвика прекратяване на производството.

Ако в дадения от административният орган срок нередовностите на искането по чл. 30, ал. 1 и ал. 2 от АПК не бъдат отстранени, то производството се прекратява, съгласно разпоредбата на чл. 56, ал. 2 от АПК.

В случая оспорващата не е отстранила нередовността на искането си в дадения от административния орган срок, тъй като към искането не е представила удостоверение за наследници, от което да е видно, че е наследник на починалия в злополуката Х. С. Д.

След като са налице фактически  предпоставки за прекратяване на производството, посочени в чл. 30, ал. 2 от АПК, то административният орган правилно е издал акт за прекратяване на административното производство.

За пълнота на изложението следва да се посочи, че   е налице и още едно основание за прекратяване на образуваното с декларация вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год.,  административно производство. Жалбоподателката не е от кръга лица, посочен в чл. 57 от КСО, по чието искане може да се образува производство по деклариране, установяване, разследване  и отчитане на трудовите злополуки. Тя не е  осигурител, не е предприятие ползвател, не е пострадал,  нито е наследник на починалия Д., за да има процесуална легитимация да иска образуване на такова производство. Ако счита, че от смъртта на Х.  С.  Д. е претърпяла някакви вреди, следва да упражни правата си по общия исков ред.

Наред с всичко гореизложено следва да се посочи, че от материалите по делото е видно, че  за настъпилата злополука с Х.  С.  Д.,  в резултат на която той е починал, е образувано служебно производство по разследването ѝ в хипотезата на чл. 58, ал. 1 от КСО / виж писмо изх. № 5101-15-295#3 от 31.01.2023 год. от  директора на ТП на НОИ – Пловдив до „БУЛТИР” ЕООД и до В. Х.  Д.  и писмо изх. № 5101-15-295#4 от 31.01.2023 год. до БУЛТИР” ЕООД/

По изложените съображения оспореният акт за прекратяване на административното производство, образувано по декларация вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., подадена от жалбоподателката,  се явява валиден и законосъобразен административен акт. Не са налице предпоставките по чл. 146 от АПК за неговата отмяна.

Мотивиран така, и на основание чл. 200, ал. 1 във вр. с чл. 56, ал. 4 от АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването на Д. С. Д. с ЕГН **********, със съдебен адрес ****, оф. **, срещу Акт за прекратяване № 1040-15-10 от 24.01.2023 год., издаден от Ръководителя на ТП на НОИ – Пловдив, с който е прекратено производството, образувано по декларация вх. № 5101-15-295 от 30.12.2022 год., подадена от оспорващата.

Определението подлежи на обжалване  пред Върховния административен съд с частна жалба в 7 дневен срок от съобщаването му на страните чрез Административен съд – Разград.

 

                                                                                                         Съдия: /п/