Решение по дело №1126/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260260
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 1 януари 2021 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20204520201126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№......................

гр.Русе, 14.12.2020 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на петнадесети октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                          Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Т., като разгледа докладваното от съдията АНДело № 1126 / 2020 год., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на В.В.К. против Наказателно постановление № 19-1085-003593 от 08.01.2020 год. на началника на Сектор „ПП“ при ОДМВР - гр.Русе, с което на основание чл.638, ал.3 от КЗ му е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лева. Претендира се наказателното постановление да бъде отменено поради неговата незаконосъобразност. Редовно призован, не се явява. Изпраща процесуален представител, който излага съображенията си в подкрепа на жалбата.

Ответникът не изпраща представител и не взема становище по делото.

Русенската районна прокуратура също не изпраща представител и не взема отношение по случая.

Съдът, като се запозна с материалите по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество намира за установено, следното:

На 27.10.2019 год. в ОДМВР – Русе постъпил сигнал за неправилно паркиран автомобил в зоната на автоспирката на ул.“Борисова“, № 23. На място се явил дежурен полицейски екип, който установил, че там е паркиран лек автомобил „БМВ“ с рег.№ Р 63-53 КК. Било установено, че автомобила е собственост на П.С. и че няма валидна застраховка „Гражданска отговорност“. Докато извършвали проверката от близкото заведение излязъл жалб.К., който влязъл в автомобила и го избутал напред извън зоната на спирката. След като била установена самоличността му, срещу него бил съставен АУАН, че е управлявал автомобил, който не е негова собственост и за който няма валидна застраховка „Гражданска отговорност“. Въз основа на съставения акт било издадено обжалваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка съдът извежда след анализ на събраните по делото гласни и писмени доказателства.

Жалбата е подадена в законоустановения срок при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Подлежи на разглеждане по същество и е неоснователна.

Настоящата съдебна инстанция намира, че в хода на административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила на ЗАНН, което да опорочава НП до такава степен, че да води до отмяната му.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства по несъмнен начин се установява, че жалб. К. влязъл в автомобила, който бил собственост на приятелката му и нямал валидна застраховка „Гражданска отговорност“, след което го избутал напред извън зоната на спирката.

Съгласно разпоредбата на чл. 638, ал.3 от КЗ, лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.

За да понесе жалбоподателя административнонаказателна отговорност, следва да се изведе извод, дали с действията си е осъществил управление на МПС. Съгласно Постановление № 1 от 17.I.1983 г. по н. д. № 8/82 г., на Пленума на ВС, под понятието „управление“ на моторно превозно средство, се разбират всички действия или бездействия с механизмите и приборите на превозното средство, както и задължителните указания на оправомощените лица, когато тези действия или бездействия са свързани с опасност за настъпване на съставомерни последици, независимо дали превозното средство се намира в покой или в движение.

В случая не се установи жалбоподателят да е включил двигателя на автомобила и да е боравил с кормилната и спирачната уредба, но като е избутал превозното средство от едно място до друго, е привел в движение неговите колела и по този начин го преместил от едно място до друго. Налице е била опасност да не овладее инерционните сили от избутването на превозното средство и тежестта му, вследствие на което да възникне пътнотранспортно произшествие. Следователно е било налице управление на МПС.

Не е налице основание за прилагане  на чл.28 от ЗАНН. Следва да се има предвид, че жалбоподателят и друг път е санкиониран за управление на МПС без валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и че за период от дванадесет години, от придобиването на правоспособност до извършване на процесното деяние, с наказателни постановления и фишове са му наложени общо 26 наказания за допуснати от него нарушения на правилата за движение по пътищата. Ето защо процесното нарушение е типично за вида си и не разкрива по-ниска степен на опасност за установения ред на държавно управление в сравнение с други нарушения от същия вид.

При така изложеното наказателното постановление следва да бъде потвърдено, като обосновано и законосъобразно издадено.

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

 

                                              Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1085-003593 от 08.01.2020 год. на началника на Сектор „ПП“ при ОДМВР - гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.

                                                                   

Районен съдия: