Решение по дело №15689/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265992
Дата: 5 октомври 2021 г.
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20191100515689
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

 

         В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

                                             №……….., гр.София, 05.10.2021год.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданска колегия, ІV “в” състав, в закрито съдебно заседание, проведено на първи октомври, две хиляди и двадесет и първа  година , в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева

                                                             Мл.съдия Евелина Маринова

При участието на секретаря ……………, като разгледа докладваното от съдия Зл.Чолева гр.дело № 15689 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

                Производството е по реда на чл. 248 и чл.250   от ГПК.

           

Съдът е сезиран с молба от 14.05.2021г., подадена от ищеца /въззиваем в настоящото производство/ П.В.П., действащ чрез пълномощника му- адв.Л.П., с искане по чл.248 от ГПК -  за изменение на постановеното по делото въззивно решение от 11.05.2021г. в частта за разноските, присъдени на ищеца. С молбата е заявено и искане по чл.250 от ГПК- за допълване на въззивното решение с изрично произнасяне за потвърждаване на обжалваното първоинстанционно решение  и в частта, с която са присъдени разноски на ищеца в размер на 4 969,88лв.. Молителят-ищец твърди, че с въззивното решение и с оглед изхода на спора , не са му присъдени в пълен размер дължимите разноски  , направени от него , тъй като съдът е пропуснал да включи в тях:  разноските, направени от него в рамките на касационното производство /за държавна такса и адв.възнаграждение, като последното следва да бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА, съгласно анекса от 20.04.2018г. към договора за правна защита и съдействие от  25.07.2015г./; разноските, направени от него в рамките на частното гражданско производство по обжалване на разпореждането на съда за връщане на касационната жалба; разноските, направени в обезпечителните производства, както и дължимото адвокатско възнаграждение при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция , което следва да бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА. Твърди, че за разноските, направени при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция не е необходим списък по чл.80 от ГПК, предвид факта, че е направено искане за определяне на адвокатското възнаграждение по реда на чл.38,ал.2 от ЗА и липса на конкретно направени разноски, а и с оглед на „различния процесуален ред“, като за улеснение на съда е представено подробна молба за извършения безплатен адвокатски труд, за който се дължи възнаграждение по чл.38,ал.2 от ЗА от въззивницата- ответник.

Ето защо, въззиваемият-ищец заявява искане на първо място- за допълване на въззивното решение с постановяването на изричен диспозитив за потвърждаване на първоинстанционното решение и в частта, с която на него са му присъдени разноски в размер на 4 968,88лв. На второ място, заявява искане за изменение на въззивното решение в частта за разноските, чрез присъждане и на тези, направени от него в рамките на касационното производство, в производството по обжалване на разпореждането за връщане на касационната жалба, /като адвокатското възнаграждение в рамките на тези производства  бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА/ ; разноските, направени в обезпечителните производства и разноските, направени при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция, като по отношение на последното – дължимото адвокатско възнаграждение да бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА.

 

Насрещната страна по исканията по чл.250 и чл.248 от ГПК, Л.В.Г., на която е ръчен редовно препис от молбата, с която са заявени исканията на 23.08.2021г.- чрез пълномощника-адв.М.- не заявява становище по тях.

По молбата по чл.250 от ГПК

Настоящият съдебен състав намира искането за неоснователно. С въззивната жалба ответницата по предявените отрицателни установителни искове по чл.439 от ГПК обжалва първоинстанционното решение в частта, с която исковете са уважени. С постановеното въззивно решение от 11.05.2021г. е потвърдено решението на първата инстанция в тази обжалваната му част. Произнасянето на съда по дължимите между страните разноски по делото не е част от предмета на спора, а правна последица, свързана с изхода на делото по този спор. С влезлият в сила на 01.03.2008г. нов ГПК изрично бе изключена правната възможност за самостоятелно обжалване на съдебното решение в частта за разноските. При несъгласие на страната  с произнасянето на съда по разпределението на разноските, тя разполага с пътя за защита по реда на чл.248 от ГПК и само актът на съда, с който се приключва това производство подлежи на инстанционен контрол. Ето защо, макар във въззивната жалба да е заявено, че с нея  се атакува първоинстанционното решение и в частта за разноските, последното е свързано само и единствено с оглед волята на жалбоподателя за промяна на изхода на делото във въззивното производство, която промяна би рефлектирала и върху разноските, присъдени с обжалваното решение. Като последица от това, с въззивното решение съдът ще дължи изрично  произнасяне по разноските, присъдени с обжалваното решение за първата инстанция само  при промяна на изхода на спора във въззивното производство -  частична или пълна отмяна на обжалваното решение. В хипотезата, обаче , при която с въззивното решение се потвърждава обжалваният съдебен акт, /както в случая/, въззивният съд не дължи произнасяне по разноските, присъдени с обжалвания акт – включително и чрез изричното потвърждаване, с оглед гореизложените мотиви. След като с въззивното решение е постановено потвърждаване на обжалваното решение, то произнасянето на първата инстанция и в частта за разноските остава в сила, доколкото не е налице развила се процедура по чл.248 от ГПК, която да е последвана от частна жалба срещу определение на първата инстанция по чл.248 от ГПК.

С оглед гореизложените мотиви и доколкото с въззивното решение съдът се е произнесъл по жалбата, с която е сезиран, по целия спор, който е  предмет на инстанционен контрол, не налице хипотезата на чл.250 от ГПК и искането на ищеца за допълване на въззивното решение с изрично произнасяне относно потвърждаването на първоинстанционното решение и в частта за разноските, следва да бъде оставено без уважение.

 

По молбата по чл.248 от ГПК.

Молбата е недопустима.

С постановеното по делото въззивно решение от 11.05.2021г. съдът се е произнесъл по дължимите на ищеца за въззивното  производство , направени във връзка със защитата по подадената въззивна жалба от ответницата , като е приел, че това са разноските, направени от ищеца за адвокатско възнаграждение в размер на 1 850,00лв.

В рамките на въззивното производство при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция след  връщането му от ВКС, от ищеца-въззиваема страна , не е заявено искане за разноски в рамките на това производство /второ въззивно/ , нито е представен т.нар. окончателен списък на разноските по чл.80 от ГПК, в който да са включени разноските, направени във всички производства , които страната претендира да й бъдат присъдени при новото въззивно разглеждане на делото. При тази хипотеза– на присъдени на въззиваемата страна разноски с въззивното решение при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция, наличието на т.нар.окончателен списък по чл.80 от ГПК, в който да са включени всички претендирани и направени в производствата разноски от страната обуславя недопустимост на искането на страната по чл.248 от ГПК – за изменение на въззивното решение в частта за разноските, при несъгласие на страната с присъдените й с въззивното решение. В този смисъл са и аргументите по задължителното тълкуване на чл.80 от ГПК по т.2  от ТР № 6/ 06.11.2013г. по т.дело № 6/2012г. на ВКС, както и практиката на ВКС – Определение № 707/ 02.12.2011г. по ч.гр.дело № 467/2011г. на ІV ГО на ВКС, Определение № 9/06.01.2016г. по ч.гр.дело № 6083/2015г. на ІІІ ГО на ВКС и др. Ето защо, настоящият съдебен състав приема, че искането на ответника – въззиваем по чл.248 от ГПК следва да бъде оставено без разглеждане, като недопустимо.

Воден от горните  мотиви, СЪДЪТ

 

                                                  Р Е Ш И:

        

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането по чл.250 от ГПК, заявено с  молба от 14.05.2021г., подадена от ищеца /въззиваем в настоящото производство/ П.В.П., действащ чрез пълномощника му- адв.Л.П. - за допълване на въззивното решение по настоящото дело от 11.05.2021г. с изрично произнасяне за потвърждаване на обжалваното първоинстанционно решение  и в частта, с която са присъдени разноски на ищеца в размер на 4 969,88лв.

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането по чл.248 от ГПК, заявено с  молба от 14.05.2021г., подадена от ищеца /въззиваем в настоящото производство/ П.В.П., действащ чрез пълномощника му- адв.Л.П. - за изменение на въззивното решение, постановено по настоящото дело от 11.05.2021г. , чрез присъждане на допълнителни разноски, направени от ищеца в рамките на касационното производство /за държавна такса и адв.възнаграждение, като последното следва да бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА, съгласно анекса от 20.04.2018г. към договора за правна защита и съдействие от  25.07.2015г./; на разноските, направени от ищеца в рамките на частното гражданско производство по обжалване на разпореждането на съда за връщане на касационната жалба; на разноските, направени от ищеца в обезпечителните производства, както и на адвокатско възнаграждение при повторното разглеждане на делото от въззивната инстанция , което следва да бъде определено по реда на чл.38,ал.2 от ЗА

 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в 1 месечен срок от връчването му на страните при наличието на предпоставките по чл.280,ал.1 и ал.2 от ГПК, като в частта, с която искането по чл.248 от ГПК е  оставено без разглеждане- то има характер на определение и в тази му част подлежи на обжалване с частна жалба пред САС в 1 седмичен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ:  1.                              2.