Решение по дело №2507/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 309
Дата: 12 февруари 2019 г. (в сила от 16 януари 2020 г.)
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20187180702507
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 309

гр. Пловдив, 12. 02. 2019 год. 

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГРАД ПЛОВДИВ, ХХVІІІ състав в открито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

при секретаря Д. Й. и прокурора Св. Ч., като разгледа докладваното от съдията административно дело № 2507 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 203 и сл. от АПК, вр. чл. 1, ал. 2 от ЗОДОВ.

Образувано е по искова молба, предявена от Д.С.Н., ЕГН **********,***, в качеството на законен представител на малолетната Н.Д.Н., ЕГН **********, чрез адв.Ц. против Център „Фонд за лечение на деца“, с адрес на управление в град София, бул.“Акад. Иван Евстетиев Гешов“ №15, ет.11, стая 20 за заплащане на обезщетение за нанесени му имуществени вреди в размер на 24 000 евро, представляващи стойността на извършено плащане на лечебно заведение „Аджъбадем“ – Република Турция за проведено оперативно лечение на дъщеря му. В уточнението на исковата молба изрично е посочено, че вредите се дължат на незаконосъобразен административен акт -Решение № 948/31.08.2016г. на Директора на Център „Фонд за лечение на деца“, с което е постановен отказ по отношение заявлението на Д.Н. по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация на Н.Д.Н., отменен с Решение №2133/31.03.2017г., постановено по адм. дело № 12231/2016г. по опис на Административен съд София – град, оставено в сила с Решение №14962/06.12.2017г., постановено по адм. дело № 6625/2017г. по опис на ВАС. Изложено е, че на 03.10.2016г. ищецът е заплатил на лечебното заведение „Аджъбадем“- Р Турция сумата от 24 000 евро, като в подкрепа на твърденията са ангажирани доказателства. Претендира се и присъждане на законната лихва върху главницата от 06.12.2017г., а именно датата на постановяване на окончателното решение на ВАС. Претендират се направените по настоящото дело разноски. Редовно призован, в съдебно заседание чрез процесуалния си представител адв.Ц., поддържа предявеният иск и ангажира доказателства. По същество излага съображения за доказаност на иска по основание и размер и моли да бъде присъден пълен размер на претендираното обезщетение, както и направените разноски. Подробни съображения във връзка с основателността на исковата претенция се излагат в писмена защита.

Ответникът по иска – Център „Фонд за лечение на деца“, чрез процесуалния си предс­та­вител адв.Н., в отговор на исковата молба счита иска за недопустим и неоснователен, като излага подробни съображения. В съдебно заседание поддържа, че иска е неоснователен и сочи, че като адвокат също има право на разноски. Подробни съображения са изложени в писмена защита.

Участвалия по делото прокурор от Окръжна Прокуратура – Пловдив  да­ва заключение за неоснователност и недоказаност на исковата молба.

Съдът, като изслуша становищата на страните, на база събраните по делото доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна:

Не е спорно между страните по делото, че Д.С.Н. е баща на Н.Д.Н., което се установява и от приложеното заверено копие на Удостоверение за раждане на лист 30 по адм.д. № 12231/2016г. на Административен съд София – град. На 23.03.3016г. ищецът в настоящото производство, действащ като баща и законен представител на малолетната Н.Н., е подал заявление по образец с молба за организационно и финансово подпомагане на детето в Република Турция, гр.Истанбул, болница „Аджъбадем“. Не се формира спор между страните и, че към датата на подаване на посоченото заявление Н.Н. е с диагноза: „Детска церебрална парализа – двойна хемипареза. Симптоматична епилепсия. Микроцефалия“. Заявлението на жалбоподателя е разгледано на заседание на обществения съвет към ЦФЛД на 31.08.2016 г., като на проведеното гласуване, десет от членовете са гласували с „отказ“. В резултат на горното, на основание чл. 3, ал. 1, т. 1, б. „а“ във вр. с чл. 43, ал. 1, хипотеза втора с от ПДОРЦФЛД, с Решение № 948 от 31.08.2016г. директора на Център „Фонд за лечение на деца“, постановил отказ по отношение заявлението на жалбоподателя по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация. Видно от приложените по делото заверено копие на нареждане за превод на ОББ (на лист 14 по делото) и легализиран превод на съобщението за извършен паричен превод - SWIFT съобщение (на лист 34 по делото) на 03.10.2016г. Д.С.Н. е наредил сумата от 24 000 евро на ACIBADEM SAGLIK HIZMETLERI VE TIC AS ISTANBUL TURKEY. Същевременно ищецът в настоящото производство е оспорил по съдебен ред Решение № 948 от 31.08.2016г. на Директора на Център „Фонд за лечение на деца“, като същото е отменено с решение № 2133 от 31.03.2017г. Административен съд София – град по адм. дело № 12231/2016г.  Решението на АССГ е оставено в сила с решение № 14962 от 06.12.2017г. на ВАС по ад. дело № 6625/2017г.

С исковата молба е представен легализиран превод на Потвърждение на хоспитализация на пациента Н.Д.Н. от 21.03.2016г. (лист 36 по делото) с предложено лечение, като е посочена сума 25 210 евро.  По делото е приложен и легализиран превод на хирургична бележка от Болница „Аджъбадем“ с посочена дата на одобрение 03.06.2017г. (лист 38), от която се установява, че на Н.Д.Н. е извършена операция на 01.06.2017г..

Горната фактическа обстановка се изяснява от събраните по делото доказателства: материалите по адм. дело № 12231/2016г.  по описа на АССГ, ведно с адм.д. № 6625/2017г. по описа на ВАС, легализиран превод на Потвърждение на хоспитализация на пациента Н.Д.Н. от 21.03.2016г., в едно с превод на хирургична бележка от Болница „Аджъбадем“ с посочена дата на одобрение 03.06.2017г. за извършена операция на  01.06.2017г., документ за превод на ОББ и легализиран превод на съобщението за извършен паричен превод SWIFT съобщение от 03.10.2016г., с което Д.С.Н. е наредил сумата от 24 000 евро на ACIBADEM SAGLIK HIZMETLERI VE TIC AS ISTANBUL TURKEY.

При така изяснената фактическа обстановка, в съответствие с обсъдените и приети доказателства, съдът възприе следните правни изводи:

Съгласно чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. Регламентираната отговорност е специален вид отговорност за непозволено увреждане на граждани и юридически лица от дейността на администрацията. В случая исковете се разглеждат по реда на АПК, като се касае за специална подсъдност, регламентирана в разпоредбата на чл. 1, ал. 2 от ЗОДОВ, произтичаща от общата подведомственост на административните съдилища по чл. 128, ал. 1, т. 5 от АПК. В разпоредбата на чл. 204 от АПК са въведени специални предпоставки за допустимост на предявените искове по Глава ХІ от АПК, наред с общите предпоставки за допустимост на исковете,  предвидени в ГПК. Така, съгласно разпоредбата на чл. 204, ал. 1 от АПК, иск може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред. Изключение от това правило е предвидено в разпоредбите на ал. 3 и 4 от АПК, където липсва изискване за предварително произнасяне с влязъл в сила административен акт или съдебно решение относно нищожността на административния акт, респ. незаконосъобразността на действието или бездействието. Съгласно чл. 205 от ЗОДОВ искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. В настоящия случай, съобразно твърденията в исковата молба, се претендират вреди, произтичащи от незаконосъобразен акт на Директора на Център „Фонд за лечение на деца“, отменен по съответния ред. Съгласно чл.2 от Правилника за дейността и организацията на работа на Център "Фонд за лечение на деца", фондът е юридическо лице по чл. 60, ал. 1 от Закона за администрацията и е второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на здравеопазването. Поради изложеното искът против Център „Фонд за лечение на деца“ е допустим и съответстващ на правилото на чл. 205 от АПК.

Разгледана по същество исковата молба е основателна, поради следните за това съображения:

Съгласно новелата на чл.203 АПК исковете за обезщетения за вреди, причинени на граждани или юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица, се разглеждат по реда на тази гла­ва, за неуредените въпроси за имуществената отговорност се прилагат раз­поредбите на ЗОДОВ.

Според чл.1 от ЗОДОВ пък държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, дейст­вия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, като исковете се разглеждат по реда, установен в АПК. За да възникне правото на обезщетение задължително е необходимо наличието на няколко, кумулативно предвидени предпоставки, а именно: причи­не­на вреда - имуществена или неимуществена;  незаконосъобразен акт, дейст­вие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата или община­та; незаконосъобразният акт, действието или бездействието да са при или по повод изпълнението на административна дейност; пряка и непосредствена при­чин­на връзка между незаконосъобразния акт, действието или бездействието, и настъпилата вреда. При липсата на който и да е от елементите на посочения фактически състав не може да се реализира отговорността на държавата по ре­да на чл.1 ал.1 от ЗОДОВ.

В случая ищецът твърди, че е налице хипотеза на незаконосъобразен акт, а именно отмяна на Решение № 948 от 31.08.2016г. на директора на Център „Фонд за лечение на деца“, с което е постановен отказ по отношение заявлението на жалбоподателя по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация. Както бе отбелязано по – горе в мотивите на настоящото решение, този отказ за организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация е отменен с решение № 2133 от 31.03.2017г. Административен съд София – град по адм. дело № 12231/2016г., като решението на АССГ е оставено в сила с решение № 14962 от 06.12.2017г. на ВАС по ад. дело № 6625/2017г. и е налице обективната предпоставка за реализиране отговорността на държавата, а именно незаконосъобразен акт, отменен от съда. Не е спорно между страните, че именно след датата на постановяване на отказа на директора на Център „Фонд за лечение на деца“ от 31.08.2016г., ищецът в настоящото производство е извършил плащане на сумата от 24 000 евро в полза на лечебното заведение „Аджъбадем“-Р Турция /ACIBADEM SAGLIK HIZMETLERI VE TIC AS ISTANBUL TURKEY/, което той е направил именно във връзка с лечението, включително оперативно, на дъщеря си, за което преди това е получил потвърждение на хоспитализация. Следователно е налице и следващата обективна предпоставка за реализиране отговорността на държавата по смисъла на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Налично е и третото условие – причинна връзка между издадения отказ по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация на детето Н.Н., отменен по съдебен ред и претърпените имуществени вреди, а именно плащането на сумата от 24 000 евро за лечението в лечебно заведение „Аджъбадем“ – Република Турция.

Що се касае до възражението на ответника, че плащането на лечението е извършено на 03.10.2016г., преди депозиране на жалбата срещу решението на директора на Център „Фонд за лечение на деца“ пред съда, следва да се отбележи, че решението на директора на Център „Фонд за лечение на деца“ е от 31.08.2016г., т.е. към момента на плащането отказът по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация на детето вече е бил постановен. За пълнота следва да се отбележи, че в случая се касае за здравословното състояние на дете, като в житейски план се презюмира, че поставен в такива условия родител (именно при отказ за финансово подпомагане от страна на Център „Фонд за лечение на деца“), би направил необходимото, както в случая да плати за лечението на своето дете. Следва да се отчете и че окончателното решение на ВАС, което оставя в сила решение № 2133 от 31.03.2017г. на АССГ по адм. дело № 12231/2016г., с което е отменен като незаконосъобразен отказът за финансиране е от 06.12.2017г., т.е. няколко месеца след като е извършена операцията на Н.Д.Н. (01.06.2017г.) в Болница „Аджъбадем“ в Република Турция. Последното се установява от приложения по делото легализиран превод на хирургична бележка.

Изложеното мотивира съдът да приеме, че са установени и доказани предпоставките за реализиране на отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, поради което исковата претенция е основателна и доказана, и следва да бъде уважена като ответникът бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди в размер на 24000 евро, причинени от незаконосъобразен акт. В този смисъл обезщетението следва да бъде определено във валута съгласно задължителната съдебна практика, изложена в ТР №4/2905.2015 год., постановено по тълкователно дело №4/2014г на ОС на Гражданска и Търговска колегия на ВКС.

При това положение основателна се явява и претенцията на ищеца за начисляване на законна лихва върху посочената сума. Съгласно т. 4 от ТР № 3 от 22.04.2005 г. по т. гр. д. № 3/2004 г., ОСГК на ВКС при незаконни актове на администрацията началният момент на забавата и съответно на дължимостта на законната лихва върху сумата на обезщетението, както и началният момент на погасителната давност за предявяване на иска за неговото заплащане е влизане в сила на решението, с което се отменят унищожаемите административни актове, при нищожните – това е моментът на тяхното издаване, а за незаконни действия или бездействия на административните органи – от момента на преустановяването им. В случая вредите са в пряка причинно следствена връзка с отмененото по съдебен ред Решение № 948 от 31.08.2016г. на директора на Център „Фонд за лечение на деца“, с което е постановен отказ по отношение заявлението на жалбоподателя по поисканото организационно и финансово подпомагане за оперативно лечение и рехабилитация. Същото е отменено с решение № 2133 от 31.03.2017г. Административен съд София – град по адм. дело № 12231/2016г., като решението на АССГ е оставено в сила с решение № 14962 от 06.12.2017г. на ВАС по ад. дело № 6625/2017г., от датата 06.12.2017г. се дължи законна лихва върху сумата от 24 000 евро.

         По отношение на претендираните разноски за воденето на делото, съгласно разпоредбата на чл.10, ал.3 от ЗОДОВ, ако искът бъде уважен изцяло или частично, съдът осъжда ответника да заплати разноските по производството, както и да заплати на ищеца внесената държавна такса, като съдът осъжда ответника да заплати на ищеца и възнаграждението за един адвокат, съразмерно уважената част от иска.

Ищецът е внесъл държавна такса в размер на 10лв. и е заплатил изцяло и в брой договореното адвокатско възнаграждение в размер на 2600лв., съобразно представеното на лист 44 по делото, пълномощно. Поради това присъдените разноски следва да са в размер на 2610 лв.

По изложените мотиви и на осн. чл.172 от АПК Съдът

РЕШИ:

ОСЪЖДА Център „Фонд за лечение на деца“, с адрес на управление: град София, бул.“Акад. Иван Евстетиев Гешов“ №15, ет.11, стая 20 да заплати  на Д.С.Н., ЕГН **********,***, в качеството си на баща и законен представител на малолетната Н.Д.Н., ЕГН ********** обезщетение в размер на 24 000 евро  /двадесет и четири хиляди евро/, за претърпени имуществени вреди, в резултат на незаконосъобразното Решение № 948 от 31.08.2016г. на директора на Център „Фонд за лечение на деца“, ведно със за­кон­ната лихва от 06.12.2017г. до окончателното изплащане на главницата, като

ОСЪЖДА Център „Фонд за лечение на деца“, с адрес на управление: град София, бул.“Акад. Иван Евстетиев Гешов“ №15, ет.11, стая 20 да запла­ти на Д.С.Н., ЕГН **********,*** сумата от 2610 /две хиляди шестстотин и десет/ лева разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните за неговото изготвяне по реда на АПК.

СЪДИЯ: