Решение по дело №607/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 602
Дата: 16 юли 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700607
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ № 602/16.7.2021г.

 гр. Пазарджик, 16.07.2021

                                                                                                                                             

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, в открито съдебно заседание на седми юли,  през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                   Председател: МАРИАНА ШОТЕВА   

                                                                     Членове: НИКОЛИНА ПОПОВА

                                                                                      ХРИСТИНА ЮРУКОВА    

  

при секретаря  А.Метанова и в присъствието на прокурор Ж.Пенев при Окръжна прокуратура - гр.Пазарджик, като разгледа докладваното от  съдия Попова  КАНД №   607 по описа за 2021 годиназа да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на С.М.Т. ***, подадена чрез процесуален представител адв. С.С. от ПлАК , със съдебен адрес ***, срещу Решение № 260036/28.04.2021 г. ,  постановено по НАХД № 25 по описа на Районен съд - Панагюрище за 2021 година, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-0310-000024/18.01.2021  г. на Началника на РУ – Панагюрище при  ОДМВР – Пазарджик, съответно с което за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП, на касатора е наложена глоба в размер на 500,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

Касационният жалбоподател счита атакуваното решение за неправилно,  необосновано, постановено при неправилна интерпретация на установените по делото факти. Не била извършена обоснована  оценка на събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност. Твърди се , че  районният съд не отчел доказателствената сила на събраните по делото гласни доказателства, които според оспорващият категорично установявали, че нарушението е било констатирано извън пределите на населеното  място  и паради това , неправилно органите на МВР, извършили проверката , предоставили възможност , жалбоподателят да извърши кръвни изследвания в медицинско заведение , но в много по-кратък срок от законно предвидения / вместо 40 минути – съответно 120 минути /. Претендира се отмяна на оспореното решение и на потвърденото с него НП, респективно – връщането на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав.

Ответникът по касационната жалба – РУ Панагюрище към ОД на МВР - Пазарджик, редовно призован, не изпраща представител.Не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик пледира за оставяне в сила на обжалваното решение.

Касационната инстанция, като се съобрази с нормата на чл.218, ал.1 от АПК, обсъди наведените от касатора касационни основания, а съобразно правилото на чл.218, ал.2 от АПК извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, срещу неблагоприятен за нея акт, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна.

С оспореното Решение № 260036/28.04.2021 г. ,  постановено по НАХД № 25 по описа на Районен съд - Пазарджик за 2021 година,  е потвърдено Наказателно постановление № 21-0310-000024/18.01.2021  г. на Началника на РУ – Панагюрище при  ОДМВР – Пазарджик, с което за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП, на С.М.Т. ***  е наложена глоба в размер на 500,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

За да постанови този резултат, съдът е приел, че НП е законосъобразно издадено, при спазване на всички процесуални правила в ЗАНН и ЗДвП и отхвърлил възражението на жалбоподателя за допуснати при издаването на АУАН и НП нарушение на процесуално- правни  норми, като съдът е изложил доводи за законустановеност на нарушението, както и  за виновното му извършване. Констатирал, че правилно е бил приложен материалният закон и приел НП за законосъобразно.

Настоящата инстанция напълно споделя фактическите и правни констатации на районния съд.

Правилно е прието, че при провеждането на административнонаказателната процедура не са допуснати съществени нарушения. В случая, видно от представените по делото доказателства, е спазена процедурата по съставяне на АУАН и издаване на НП. Същите отговарят на формалните изисквания на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и изхождат от компетентни органи.

Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател за допуснато нарушение на материалния закон при постановяване на решението. Мотивите на съда в тази насока са подробни, логични и непротиворечиви, и се възприемат изцяло от настоящата инстанция, като не е необходимо преповтарянето им. Съгласно посочената в НП като нарушена разпоредба на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП /в приложимата редакция/, на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози. В случая по надлежния начин е било установено, че касаторът е управлявал лек автомобил с концентрация на алкохол  на издишания въздух 0.75 промила, с което безспорно е бил в нарушение, като установеното количество концентрация на алкохол попада в границите определени с нормата на чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП /Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух: 1. над 0,5  на хиляда до 0,8 на хиляда включително - за срок от 6 месеца и глоба от 500 лв./, поради което правилно се оказва приложена и посочената законова норма.

Що се касае до твърденията на нарушителя, че не е могъл да извърши своевременно кръвна проба в медицинско заведение,  поради допуснато процесуално нарушение от страна на служителите на МВР, които незаконосъобразно определили един необосновано кратък и несъобразен със съответните норми – срок , тези доводи са подробно обсъдени от  районният съд в решението  и обосновано са приети за неоснователни. Показанията на свидетелите Кузманов и Ланджев за  нарушението на Т. и относно мястото на извършване на нарушението се различават , но при тяхната съпоставка, районният съд  е достигнал до извода, че мястото на което е бил спрян Т. се е намирало в рамките на гр. Панагюрище на около 50-100 м. след указателната табела за начало на населеното място. Правилно съдът е взел предвид, че показанията на св. Кузманов са категорични относно тези факти, а в показанията си свидетелят Ланджов от една страна твърди, че автомобилът на нарушителят се е намирал извън населеното място на около 60-100 м след съответната табела, но от друга страна поддържа, че предната част на автомобила сочела към гр.Панагюрище, а самият автомобил бил спрян и паркиран плътно до тротоара. При този начин на установяване на мястото на проверката и констатиране  на нарушението в наказателното постановление става ясно, че касаторът  е бил спрян в рамките на населеното място и в съответствие с нормата на чл. 6 ал.6 т.2 от Наредба №1 /19.07.2017 г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и / или употребата на наркотични вещества  или техни аналози /Обн. ДВ. бр.61 от 28 Юли 2017г., изм. и доп. ДВ. бр.81 от 2 Октомври 2018г. /В издадения му контролен талон за кръвно изследване е записано, че следва да се яви във ФСМП гр. Панагюрище  до 40 мин. от връчването на талона. Събраните по делото гласни доказателства освен това установяват , че мястото на извършването на проверката се е намирало на около 15 мин. път пеша до медицинското заведение, а с автомобил – на няколко минути. Установява, се че Т. е бил откаран от свой приятел в неговия дом, където пожелал да изчака , за да си получи ключовете на автомобила от друг негов приятел, който поел ангажимента да транспортира автомобила. От събраните в производството пред РС – Панагюрище доказателства, обсъдени по-горе в настоящото решение, не се доказва касаторът да е  направил всичко необходимо , за да се яви в рамките на определения му срок за извършване на кръвни изследвания  и не са събрани по делото каквито и да било доказателства, от които да се установява, че той е бил обективно възпрепятстван да стори това.

Наказателното постановление не страда от съществени процесуални пропуски. Актът, както и наказателното постановление, са съставени в съответната форма и съдържат необходимите по ЗАНН реквизити. АУАН е съставен в присъствието на нарушителя, като на лицето е осигурена възможност да се запознае със съдържанието му, както и да направи възражения по него. Както в АУАН, така и в НП е налице подробно и ясно описание на коментираното нарушение и фактическите обстоятелства на неговото извършване, поради което липсва неяснота относно вмененото на касатора противоправно деяние, съответно няма нарушение на правото му да организира и осъществява защитата си в пълен обем. Наред с всички разгледани от съда доказателства трябва да се има предвид, че доказателство за извършеното от настоящи касатор нарушение е и цитираният в НП АУАН. Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.2 ЗДвП, редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното, като от страна на жалбоподателя не е оборена тази доказателствена сила с допустимите процесуални способи. На основание чл.189, ал.2 от ЗДвП, съдът, при преценката на валидността на АУАН намира, че същият е съставен от компетентен орган, съдържа описание на нарушението, дата, място и обстоятелствата, при които е извършено, съдържат се необходимите индивидуализиращи данни и при съставянето му жалбоподателят е вписал , че има възражения по него. Административното нарушение е ясно и непротиворечиво индивидуализирано със своите обективни и субективни признаци както в АУАН, така и в НП. В тази връзка, санкционираното лице не е било затруднено да разбере за както точно деяние е наказано и не е накърнено правото му на защита срещу наказателното постановление. Следва да се посочи, че пред районния съд, а и пред настоящата инстанция не са събрани  доказателства, опровергаващи констатациите на административнонаказващия орган, така както са заложени в АУАН и НП. В тази връзка, предвид събраните по делото доказателства, се налага несъмненият фактически извод, до който достига и районният съд, че в случая по безспорен начин се установява извършено от Т. нарушение на изискването да не се управлява ППС след употреба на алкохол над определена стойност. Несъмненост е налице и относно вината на така установения деец.

 При касационната проверка съдът намира, че районният съд правилно е приложил закона, не е допуснал нарушение на правилата за разпределяне доказателствената тежест в процеса и е постановил законосъобразно решение. Касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни.

Водим от изложеното съдът, на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН :

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260036/28.04.2021 г.,  постановено по НАХД № 25 по описа на Районен съд - Панагюрище за 2021 година.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране.

 

 

 

 

Председател:        /п/                                                 Членове: 1.   /п/

 

 

 

                                                                                  

                                                                                                  2.   /п/