Решение по дело №99/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 155
Дата: 16 юли 2020 г. (в сила от 16 юли 2020 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20207110700099
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

                    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                          № 155 от 16.07.2020 г., гр. Кюстендил

 

 В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на седемнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                    АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар И. С. и с участието на прокурор Йордан Георгиев, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 99 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Кюстендил срещу Решение №72/14.02.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 1402/2019 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е отменен Електронен фиш серия К №2714632, издаден от ОД на МВР – Кюстендил. С посочения електронен фиш на Е.Г.В., с ЕГН ********** и постоянен адрес: ***, на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 (петдесет) лева за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. В жалбата е наведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на електронния фиш.

ОД на МВР – Кюстендил не изпраща процесуален представител в съдебното заседание по делото.

Ответникът по касационната жалба – Е.В., не се явява и не се представлява в съдебното заседание по делото, и не изразява становище по жалбата.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на въззивно обжалване е Електронен фиш серия К №2714632, издаден от ОД на МВР – Кюстендил. Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 15.04.2019 г. в 17:13 часа в община Кочериново, област Кюстендил, на автомагистрала (АМ) „Струма” – лот 3, км 82+830, след тунел 2 – север, в посока на движение към гр. София, Е.В., при нормални пътни условия, е управлявал собствения си лек автомобил марка и модел „С.”, с рег. № ***, като се е движил със скорост 106 km/h. Скоростта е установена и посоченият автомобил е заснет с АТСС СПУКС ARN CAM S1, с фабричен № 11743с6, като от засечената скорост е приспаднат толеранс от 3% в полза на водача. Въз основа на това заснемане е издаден процесният електронен фиш, връчен на водача на 05.11.2019 г. Видно от справката, издадена от Областно пътно управление – Кюстендил при Агенция „Пътна инфраструктура”, км 82+830 на АМ „Струма” е след тунел „Кочериново” в посока гр. София. Съгласно утвърдения проект за организация на движението по АМ „Струма” в посока Благоевград – София след тунел „Кочериново” има поставени следните знаци: Д10 („Край на тунела”), В26 („Забранено е движение със скорост, по-висока от означената”) за ограничение на скоростта 90 km/h и Т14 („При сняг и зимни условия”), т.е. поставеният знак В26 за ограничение на скоростта на движение в тази посока на движение до 90 km/h след тунела е в сила само при снеговалеж и зимни условия. Посочено е и че за датата 15.04.2019 г. не е имало зимни условия и снеговалеж. Районният съд е приел от правна страна, че при издаването на електронния фиш не са допуснати съществени процесуални нарушения, но не е приложен правилно материалният закон – чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, и е нарушен основен принцип – на законоустановеност на нарушението, поради което е отменил същия.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с наведеното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, а преценено за съответствие с материалния закон – правилно.

От установената от районния съд фактическа обстановка е видно, че нарушението е установено и заснето на 15.04.2019 г. с преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARN CAM S1. Електронният фиш съдържа лимитативно посочените в чл. 189, ал. 4, изр. 2 от ЗДвП реквизити.

Правилен е изводът на районния съд, че Е.В. не е извършил посоченото в електронния фиш нарушение. Видно от доказателствата по делото, на 15.04.2019 г. в процесния пътен участък от АМ „Струма” не са били налице предпоставките за ограничение на скоростта до 90 km/h (ограничението важи при сняг и зимни условия), поради което се прилага общото ограничение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП за разрешена скорост на движение на моторни превозни средства от категория В (автомобили, чиято максимално допустима маса не надвишава 3 500 кг и броят на местата за сядане, без мястото на водача, не превишава 8, като към тях може да се прикачва ремарке с максимално допустима маса не повече от 750 кг, а максимално допустимата маса на ремаркето не може да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство – съгласно чл. 21, т. 3 от Правилника на прилагане на Закона за движението по пътищата), а именно – 140 km/h по автомагистрали. Предвид изложеното оспореният електронен фиш е незаконосъобразен и правилно е отменен от районния съд.

 

 

 

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 72/14.02.2020 г., постановено по административнонаказателно дело № 1402/2019 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

           

 

 

 

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                                   2.