Решение по дело №67/2019 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 130
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Анна Георгиева Георгиева
Дело: 20195320200067
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ .....................

гр. Карлово, 12.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловският районен съд            І наказателен състав,

на четвърти юни                         две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря Снежана Данчева

като разгледа докладваното от съдията

наказателно административен характер дело № 67 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 6 от 08.01.2019 г. на Директора н.О.д.п.б.н.х. ***, на Т.Г.М., ЕГН **********,***, П. обл., е наложено административно наказание на основание чл.420а ал.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /ЗВМД/- глоба в размер на 300 лв., за нарушение на чл.139 ал.1 т.3 от ЗВМД.

Недоволен от наказателното постановление е останал жалбоподателя го обжалва, като с жалбата моли съда да го отмени като незаконосъобразно и необосновано. Твърди с жалбата, че са допуснати нарушения на процесуалните правила по издаване на АУАН и наказателното постановление, които са накърнили правото му на защита. Твърди и маловажност на случая. 

В с.з. жалбоподателят, редовно призован, не се явява, не се представлява. Не взема становище по жалбата.

Органът, издал наказателното постановление, редовно призован, се представлява от юрисконсулт С.- упълномощена, която взема становище за законосъобразност на атакуваното наказателно постановление и оставянето му в сила.

 Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намери, че жалбата е подадена в срок, доколкото липсват представени доказателства от органа, пред който е подадена, установяващи начина на депозиране ѝ и датата, на която е сторено това. Жалбата е подадена срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

          Разгледана от съда е основателна.

          След като обсъди събраните по делото гласни доказателства, съдържащи се в показанията на разпитаните по делото свидетели- К.Д. като актосъставител и К.Д. като свидетел при съставяне на акта, както и приобщените писмени доказателства- наказателно постановление № 2557 от 12.09.2018 г., известие за доставянето му, АУАН № 0001458/08.08.2018 г., разпореждане за умъртвяване на животни № 4/08.08.2018 г., протокол за умъртвяване от 08.08.2018 г., заповед № РД 09-641/06.07.2006 г., заповед РД 09-897/11.10.2006 г., заповед № РД 09-647/16.07.2018 г., заповед № РД 09-648/16.07.2018 г. и № 8121з-825/16.07.2018 г., заповед № РД-20-56/26.07.2018 г., съдът намери за установено следното:

          На 30.11.2018 г. контролните органи от ОДБХ- Пловдив извършили проверка на нерегламентиран пазар за животни, находящ се в гр. Б., П. обл., ул. „******“. При извършване на проверката гл. инспектор при ОДБХ- Пловдив Д. установил жалбоподателя М., който продавал птици. Същите се намирали в микробус марка „Мерцедес“ с рег. № РВ 4079 РА. Били преброени в микробуса 25 бр. птици, порода „кръстоска“. При извършената проверка М. заявил, че превозил от с. Първенец до пазара в гр. Б. птиците, но нямал ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване на животните.

          При така установеното гл. инспектор Д. съставил процесния АУАН по отношение на жалбоподателя М., с който приел, че последният е осъществил нарушение на чл.139 ал.1 т.3 от ЗВМД, тъй като при извършена проверка на 30.11.2018 г. на нерегламентиран пазар за  за животни в гр. Б., общ. К. било установено, че Т.Г.М. транспортира в моторно превозно средство марка „Мерцедес“ с рег. № ******на ул. „******“ в гр. Б. 25 броя птици, порода кръстоска. Птиците /25 броя/ били транспортирани без издадено ветеринарномедицинско свидетелство, което било гаранция за техния здравен статус. 

          Въз основа на така съставения АУАН, на 08.01.2019 г. директора на ОДБХ- Пловдив издал атакуваното наказателно постановление, с което при идентични с акта обстоятелства по нарушението, дата и място на извършването му, както и индивидуализация на нарушителя, на жалбоподателя М. било наложено административно наказание на основание чл.420а ал.1 от ЗВМД- глоба в размер на 300 лв., за нарушение на чл.139 ал.1 т.3 от ЗВМД.

          Събраните по делото гласни и писмени доказателства съдът ползва при постановяване на решението си като безпротиворечиви, последователни и относими към предмета на доказване по делото.

          При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните изводи от правна страна:

Съдържанието на АУАН и процесното наказателно постановление страда от липса на обстоятелства, касаещи задължителните елементи на вмененото във вина на жалбоподателя нарушение на чл.139 ал.1 т.3 от ЗВМД. Посочената разпоредба въвежда забрана за транспортирането на животни без ветеринарномедицинско свидетелство, а за едрите преживни и еднокопитните животни- и без ветеринарномедицински паспорт. По смисъла на ЗВМД транспортирането на животни е превозването на същите с транспортно средство. Именно преместването им по този начин е елемент от обективния състав на нарушението, който задължително следва да бъде посочен, както в АУАН, така и в наказателното постановление.

В конкретния случай е посочено, както в АУАН, така и в наказателното постановление, че при извършена проверка на нерегламентиран пазар в гр. Б. било установено, че жалбоподателя транспортира птици без ветеринарномедицинско свидетелство. Както от изложените обстоятелства в АУАН и наказателното постановление, така и от събраните гласни доказателства безспорно се установява, че проверката, при която е установено нарушението е извършена на нерегламентиран пазар в гр. Б., като към този момент жалбоподателят не е извършвал придвижване на птиците, а ги е продавал на улицата, като същите са се намирали в паркирано МПС. Данните за транспортиране, които се събраха в съдебното производство по делото от гласните доказателства- показанията на контролните органи, са били добити от обясненията на самия жалбоподател при проверката. При това положение обаче е следвало да се отрази в АУАН и наказателното постановление датата и маршрута на транспортирането, както лицето което е извършило транспорта. Именно това са част от съществените елементи от фактическия състав на твърдяното нарушение. Такива данни липсват изложени в задължителното съдържание на АУАН и наказателното постановление, което се явява съществено нарушение на процесуалните правила, визирани в  чл.42, т.3 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Така констатираната непълнота в обстоятелствата от задължителното съдържание се явява пречка пред жалбоподателя да разбере в пълнота обстоятелствата по вмененото му във вина административно нарушение и да реализира правото си на защита в пълен обем. Посоченото води до незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, поради което същото следва да бъде отменено.

Ето защо и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                 Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 6 от 08.01.2019 г. на Директора н.О.д.п.б.н.х. ***, с което на Т.Г.М., ЕГН **********,***, П. обл., е наложено административно наказание на основание чл.420а ал.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност - глоба в размер на 300 лв., за нарушение на чл.139 ал.1 т.3 от същия закон.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно  обжалване от страните в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр. Пловдив.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МТ