Решение по дело №977/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1617
Дата: 6 декември 2021 г. (в сила от 6 декември 2021 г.)
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20217050700977
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 май 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна, 06.12.2021г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГР. ВАРНА, пети състав, в открито съдебно заседание проведено на двадесет и девети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХОВ

 

          при участието на секретаря Нина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Димитър Михов административно дело № 977 по описа на съда за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 от АПК, във вр. с §4б, ал.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ДР на ЗИНЗС).

Образувано е по жалба вх. № 6859/11.05.2021г. на И.А.Р., лишен от свобода, понастоящем в Затвора гр. Ловеч, срещу Заповед № 259 от 19.03.2021 г. на Началника на Затвора Варна, с която за нарушение на чл.96,т.3, чл. 97, т.2, чл.100, ал.1, ал.2, т.5 от ЗИНЗС му е наложено дисциплинарно наказание по чл. 101, т.1 от ЗИНЗС „писмено предупреждение“, като изпълнението на наложеното наказание е отложено за срок от 3 /три/ месеца на основание чл. 107, ал. 1 от ЗИНЗС.

С жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на оспорената заповед. Твърди се, че същата е издадена в противоречие с материалноправни разпоредби, съществено нарушение на административнопроизводствените правила. Формулирано е искане за отмяна на заповедта, или същата да бъде обявена за нищожна.

В съдебно заседание, проведено на 29.09.2021 г. чрез видеоконферентна връзка, жалбоподателят И. А. Р. се явява лично. Поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата – Началникът на Затвора Варна, се представлява от инспектор А. А„Инспектор V-та степен“ в Затвора Варна, лице с юридическа правоспособност. Последният оспорва жалбата като неоснователна. Пледира, че оспорената заповед е  законосъобразна – издадена е от компетентен орган, при спазване на процесуалните правила и в съответствие с приложимия материален закон.

Административен съд-Варна, след като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Съгласно, представена справка с.д. №7520/20.05.2021г.  от Затвора – Варна, жалбоподателят търпи присъда по НОХД №127/2004г. на ОС – Плевен. Наказанието е започнало на 01.02.2004г. в Затвора – Плевен. Същият е осъден на доживотен затвор без замяна. На 18.01.2018г. е приведен от Затвора – Плевен в Затвора – Варна, настанен е в III група, зона със засилен надзор и охрана. Към датата на постановяване на оспорената заповед е в самостоятелно 127-мо спално помещение, находящо се в „Зона с повишена сигурност“.

 С оспорената в настоящото производство Заповед № 259/19.03.2021г. на Началника на Затвора – Варна е ангажирана дисциплинарната отговорност на л.св. Р. за това, че от лятото на 2020г. до месец януари 2021г., в Затвора – Варна е влязъл и е осъществил неправомерни отношения, с възмезден характер с л.св. Д К Д , ЕФН **********-ЗТ, специален режим, ненаказан, настанен в 136 спално помещение, 3-та група, I В коридор, и с л. св. Б А Й , ЕГН ********** – ЗТРц, специален режим, ненаказан, настанен в 136 спално помещение, 3-та група, I В коридор, в нарушение на чл.96, т.3, чл. 97, т.2, чл.100, ал.1, ал.2, т.5 от ЗИНЗС. Дисциплинарното нарушение се изразява в авансова продажба на вещи за удовлетворяване на лични потребности – дрехи, оценени от него на обща стойност 600 /шестстотин/ лева, като за изплащане /погасяване/ на натрупаните по този начин финансови задължения, в изпълнение на устна уговорка помежду им, реализирали схема за погасяване на генерираните от длъжниците финансови нерегламентирани задължения към него, като в продължителен времеви период, извършвали вместо Р. трудова дейност, персонално възложена на него, като готовата продукция е отчитана на името на л.св. Р., респективно той е получавал заплащането за извършения от тях нерегламентиран труд. Дисциплинарната отговорност на лишения от свобода Р. е ангажирана и на още едно основание, а именно че същият е влязъл във взаимоотношения, имащи характер на възмездна сделка с л.св. Д Д  и л.св. Б Й , изразяваща се в неразрешена покупка на полагащата им се затворническа храна, закупувана от Р. на определена от него и приета от другите двама лишени от свобода цена, а именно една порция, приравнена към пазарната стойност на един къс фабрични тютюневи изделия, като им приспадал от авансово натрупания към него дълг.

Описаната фактическа обстановка е докладвана с докладна записка от 18.02.2021 г., към нея са приложени Докладна записка от инспектор Н Б Г , обяснения от лишени от свобода, сигнал от л.св. В А , допълнение на писмено обяснения от л.св. М Л Жи .

На 19.03.2021 г. е издадена процесната Заповед № 259, с която на л.св. И.Р. е наложено дисциплинарно наказание „писмено предупреждение“, което е с отложено изпълнение за срок от 3 /три/ месеца, на основание чл. 107, ал. 1 от ЗИНЗС.

Издадената заповед е оспорена по административен ред пред Главния директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГД „ИН“/ в законово предвидения срок. Производството по реда на чл.110 от ЗИНЗС е приключило с постановяване на Заповед № Л-1393/2/22.04.2021 г., с която жалбата на л.св. И. А. Р. срещу Заповед № 259/19.03.2021 г. е отхвърлена.

След произнасянето от по – горестоящия административен орган л.св. Р. е предприел обжалването й по съдебен ред.

По делото са представени следните писмени доказателства: - със с.д. № 7520/20.05.2021 год. - Заповед № 259/19.03.2021 г. ведно с дисциплинарната преписка към нея.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

          Жалбата е допустима, като подадена в срок срещу индивидуален административен акт, който подлежи на оспорване и от лице притежаващо активна легитимация да го оспори.

Оспорената заповед е издадена в предвидената от закона писмена форма и от компетентен орган, съгласно разпоредбата на чл. 104, ал. 1 от ЗИНЗС.

          Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

В оспорвания административен акт деянието, извършено от л. св. Р., а именно осъществил авансова продажба на вещи за удовлетворяване на лични потребности – дрехи, оценени от него на обща стойност 600 /шестстотин/ лева, като за изплащане /погасяване/ на натрупаните по този начин финансови задължения, в изпълнение на устна уговорка между него и други двама лишени от свобода, реализирали схема за погасяване на генерираните от длъжниците финансови нерегламентирани задължения към л.св. Р., като в продължителен времеви период, извършвали вместо него трудова дейност, персонално възложена на него, като готовата продукция е отчитана на името на л.св. Р., респективно той е получавал заплащането за извършения от тях нерегламентиран труд, както и в неразрешена покупка на полагащата се на л.св. Д  и л.св. Й  затворническа храна, закупувана от Р. на определена от него и приета от другите двама лишени от свобода цена, а именно една порция, приравнена към пазарната стойност на един къс фабрични тютюневи изделия. Извършеното е квалифицирано като нарушение на чл. 96, т. 3 и чл. 97, т. 2, чл. 100, ал. 1, ал. 2, т. 5 от ЗИНЗС, за което му е наложено дисциплинарно наказание "писмено продупреждение“, чието изпълнение е отложено за срок от 3 /три/ месеца, на основание чл. 107, ал. 1 ЗИНЗС.

Основните доводи, изложени в жалбата са съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати от ответника в хода на проведеното дисциплинарно производство. Като такива се сочат неуведомяването на лишения от свобода И. Р. за откритите срещу него дисциплинарни производства, както и невъзможността му да се запознае със съдържанието на дисциплинарните преписки. Дисциплинарнонаказаният сочи, че по този начин са нарушени негови законови права,   закрепени в чл. 8, чл. 26, чл. 34, чл. 35 от АПК и тези по чл. 56 от Конституцията на Република България.

При издаване на процесната заповед Началникът на затвора в гр.Варна, не е допуснал съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Преди да наложи наказанието, началникът е снел обяснения от нарушителя, съобразно изискванията на чл.105, ал. 1 ЗИНЗС, за което е извършена проверка по случая. Спазени са установените в чл. 106 от ЗИНЗС срокове за издаване на заповедта. С обжалваната заповед е финализирано не административно производство, а дисциплинарно такова. Предвид спецификата на урежданата правна материя, правилата за провеждането му са разписани в специалния закон – Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Разпоредбите на ЗИНЗС се отнасят към разпоредбите на АПК като специални към по-общи и дерогират тяхното действие, поради което съдът намира, че възраженията на жалбоподателя са неоснователни.

По делото няма спор, че жалбоподателят е изтърпявал наказание "лишаване от свобода" в Затвора в гр. Варна, в периода от 18.01.2018 г. до 06.08.2021 г.

Настоящият съдебен състав намира факта на извършеното нарушение и неговото авторство за безспорно доказани. Извършването на дисциплинарното нарушение от жалбоподателя се установява от докладна записка от Н Г  – ИСДВР на 3гр. в Затвора – Варна, докладна записка от инспектор Й К , обясненията, дадени от лишените от свобода Д Д , М Ж и Б Й .

С оглед установените по делото релевантни факти съдът приема, че лишеният от свобода И.А.Р. не е изпълнил задължението си предвидено в чл. 96, т. 3 от ЗИНЗС да спазва установените за лишените от свобода правила, както и е нарушил разпоредбата на чл. 97, т. 2, която предвижда, че лишените от свобода не могат да вземат, заемат, продават, купуват, даряват и заменят помежду си вещите, с които разполагат.

Жалбоподателят не ангажира доказателства, а и не оспорва изложените от ответника в Заповед № 259 от 19.03.2021 г. факти, послужили като основание за налагане на дисциплинарното наказание, а именно, че същият е влязъл във взаимоотношения, имащи характер на възмездна сделка с л.св. Д Д  и л.св. Б Й  – авансова продажба на вещи – дрехи, оценени от него на обща стойност 600,00 лв. Не е оборено обстоятелството, че в резултат на устна договорка помежду им, реализирали схема за погасяване на нерегламентираните задължения, като в продължителен период лишените от свобода Д  и Й  извършвали вместо л.св. Р. трудова дейност, персонално възложена на него, като готовата продукция е била отчитана на името на И.Р., респективно той е получавал заплащането за извършения труд. От страна на жалбоподателя не са ангажирани доказателства и по отношение на второто основание, послужило за налагане на дисциплинарното наказание, а именно, че същият е влязъл във взаимоотношения, имащи характер на възмездна сделка с л.св. Д Д  и л.св. Б Й , изразяваща се в неразрешена покупка на полагащата им се затворническа храна, закупувана от Р. на определена от него и приета от другите двама лишени от свобода цена, а именно една порция, приравнена към пазарната стойност на един къс фабрични тютюневи изделия.

Разпоредбата на чл. 100, ал. 1 и ал. 2, т. 5 от ЗИНЗС дава легална дефиниция на понятието „дисциплинарно нарушение“, а именно деяние /действие или бездействие/, извършено виновно от лишените от свобода, с което се нарушава вътрешният ред, уврежда се имуществото или представлява физическо увреждане или обидно отношение към служители или лишени от свобода, като в случая е налице неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон. Безспорно се установява по делото извършването от оспорващия на вмененото дисциплинарно нарушение.

Не е налице разминаване, противоречие или липса на логична връзка между посоченото в докладните записки и дадените във връзка с установяване на дисциплинарното нарушение писмени обяснения.

Производства по налагане на дисциплинарни наказания дисциплинарнонаказващият орган действа в условията на обвързана компетентност, т.е. винаги при установяване на деяния /действия или бездействия/, притежаващи белезите на дисциплинарни нарушения по смисъла на чл. 100, ал. 1 и ал. 2 ЗИНЗС, е длъжен да наложи на нарушителя дисциплинарно наказание, освен ако е изтекла една година от извършване на нарушението или два месеца от откриването му – по аргумент от чл. 106, ал.1 ЗИНЗС. Дисциплинарнонаказващият орган не разполага с правото на свободна преценка дали във всеки конкретен случай да наложи съответстващото на констатираното нарушение дисциплинарно наказание или не. В разглеждания казус не са налице материалните предпоставки на цитираната по-горе норма за неналагане на дисциплинарно наказание на жалбоподателя. От това следва, че за ответника не е имало друга законова възможност да приключи дисциплинарното производство, освен да издаде процесната заповед.

Съгласно разпоредбата на чл. 102, ал. 1 ЗИНЗС, при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид характерът и тежестта на извършеното нарушение, отношението на лишения от свобода към него, поведението му преди това и здравословното му състояние. Констатираното нарушение правилно е квалифицирано от ответника като такова по т. 5 на ал. 2 на чл. 100 ЗИНЗС -  неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон.

Не се установява по делото здравословното състояние на л.св. Р. да изключва възможността за налагане на процесното наказание, нито преди 08.03.2021г., когато е дадено медицинското становището, нито след тази дата. По делото не са ангажирани доказателства в тази насока от жалбоподателя, с оглед на което съдът преценява като недоказани твърденията, направени от л.св. Р. в открито съдебно заседание.

Оспорената Заповед № 266 от 22.03.2021г. е и в съответствие с целта на закона – осигуряване на ред в затвора и осигуряване поправително и превъзпитателно действие спрямо нарушителя и спрямо останалите лишени от свобода. Преследваната със заповедта цел не е различна от законоустановената, респ. не е налице превратно упражняване на власт.

Оспорената заповед не е незаконосъобразна на нито едно от основанията, посочени в чл. 146 АПК, нито е нищожна. Изложените в жалбата на л.св. И.Р. доводи в обратен смисъл са недоказани, и съответно неоснователни.

Предвид измененията на ЗИНЗС, публикувани в  ДВ, бр. 105 от 2020 г., решенията на първоинстанционния съд са окончателни.

          Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд гр. Варна, пети състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалба вх. № 6859/11.05.2021г. на И.А.Р., лишен от свобода, понастоящем в Затвора гр. Ловеч, срещу Заповед № 259 от 19.03.2021 г. на Началника на Затвора Варна, с която за нарушение на чл.96,т.3, чл. 97, т.2, чл.100, ал.1, ал.2, т.5 от ЗИНЗС му е наложено дисциплинарно наказание по чл. 101, т.1 от ЗИНЗС „писмено предупреждение“, като изпълнението на наложеното наказание е отложено за срок от 3 /три/ месеца на основание чл. 107, ал. 1 от ЗИНЗС.

 

          Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                               Съдия: