Решение по дело №1958/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 75
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220201958
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,31,01,2020

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на дванадесети декември две хиляди и деветнадесета  година в състав:                                                                      

                                                        Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Х. В, като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 1958/19  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано въз основа на жалба на С.В.П. ЕГН: ********** Адрес ***, чрез адв. В.М. против Наказателно постановление №19-1818-000181 от 25.06.2019г. на началник сектор към ОД МВР-Пазарджик, с което на жалбоподателя са наложени за нарушение на чл. 6, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.5 от ЗДвП - глоба в размер на 1000 лв. и  лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца

Жалбоподателят, чрез своя представител, поддържа жалбата  в с.з. и ангажира становище за нейната основателност.

Въззиваемата страна не изпраща законов или процесуален представител.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

 На 07,06,2019г.  със заповед на кмета на Община Пазарджик била въведена от 17 до 19,30ч., временна организация на движението на бул. „България“ в определени негови участъци, конкретно посочени в заповедта, вкл. и при кръстовището с ул. „Виделина“ .

Според заповедта необходимата организация за пренасочване и регулиране на движението следвало да се осъществи от ОД МВР Пазарджик. Според това указание,  на кръстовището на бул. „България“ с ул. „Виделина“ бил изпратен св. пол. Б., който следвало да регулира движението там.

Около 18,30ч. към кръстовището се приближил товарен автомобил с ДКН ********, управляван от жалбоподателя. Тъй като същият се насочил към сградата на Община Пазарджик, а участъкът бил затворен въз основа на цитираната горе заповед , св. Б. разпоредил на водача да се насочи към ул. „Виделина“. Вместо да изпълни това разпореждане, жалбоподателят направил обратен завой  на уширението на пътното платно непосредствено до МГ „Конст. Величков“  и тръгнал по бул. „България“ към моста на р. Марица.

Поради неизпълненото разпореждане на пол.служител,същият спрял водача, направил проверка на документите му и му съставил процесния акт.

Актът е надлежно предявен и е връчен препис.

  Въз основа на акта е издадена описаното горе НП.

 В хода на съдебния контрол за законосъобразност се констатират ненаведени с жалбата и становището по същество процедурни нарушения.   в двата административни акта нарушението е описано по следния начин : „На 07.06.2019 г. около 18.30 часа в гр. Пазарджик на кръстовище между бул."България" и ул."Виделина" управлява товарен автомобил "Шкода Октавия" с per.Ns ********, лична собственост, като извършва следното нарушение 1.Не изпълнява разпореждането на служител на МВР- полицай Б., при временна организация на движението“ , като в НП преди това описание има и различни обстоятелства, касаещи датата на извършване на нарушението. В НП се сочат едновременно две дати на извършване на нарушението 18,06,19г. и 07,06,19г., което е недопустимо, тъй като санкционен акт то ( след влизане в сила) директно произвежда засягащо правната сфера на санкционираното лице действие.  При едновременното изписване на две дати в НП липсва яснота относно това на коя дата органът, издал санкционния акт е приел, че е извършено нарушението, след като е взел решение по предоставената му за произнасяне административно-наказателна преписка. Нарушението е от категорията на съществените и обуславя самостоятелно отмяната на НП.

Наред с това се констатира и паралелно съществено процесуално нарушение, което засяга и акта и НП. То се отнася до описанието на нарушението, което не отговаря на императивното изискване на чл. 57, ал.1 , т.5 и чл. 42 от ЗАНН. Горе се цитира описанието на нарушението и от него става ясно, че не е отразено какво е било конкретното разпореждане - какво действие да се извърши и или от какво действие водачът да се въздържи . Посочена е само причината, във връзка с която е направено разпореждането - създадената с посочената административна заповед организация на движението.  Не се сочи  самото разпореждане , а за него са събрани данни едва чрез показанията на автора му св. Б. в с.з. - л.20-21. Липсата в акта и в НП на съдържанието на  разпореждането ограничава правото на защита и възможността да се прецени дали разпореждането действително е дадено по повод въведената организация на движението и дали е било задължително за водача ( може да е сочело на очевидно нарушение/престъпление и тогава също няма задължителен характер). Тази липса не може да се запълва чрез доказателства , събрани в съдебния процес, в който се проверява законосъобразността на административната дейност по ангажиране на процесната отговорност.

В настоящия процес не може така, както претендира защитата,  да се преценява имплицитно законосъобразността на заповедта на кмета по въвеждане на временната организация, тъй като това е от компетентността на Административния съд по реда на АПК. 

Заповедта за въвеждане на временната организация, вследствие на която е бил затворен участък от бул. „България“ след кръстовището с ул. „Виделина“  в посока сградата на Община Пазарджик е административен акт, който е произвел своето действие и правилно е било решението на контролния орган да не допуска в затворения пътен участък жалбоподателя. В него жалбоподателя не и навлязъл и този факт е установен именно с показанията на св. пол. Б.. От тях се установи, че неизпълнено е останало другото му разпореждане - водачът да не прави обратен завой, а да продължи по друга улица. Това обаче не е отразено като обстоятелство в акта и в НП, не е отразено и обстоятелството, че обратния завой би затруднил движението и именно в тази връзка е издадено разпореждането. Всички тези обстоятелства са наведени чрез доказателства в съдебното следствие, по който начин е недопустимо да се запълва описанието на нарушението. То следва да отговаря на изискванията на чл. 57, ал.1 т.5 и чл. 42, т.4 от ЗАНН, тъй като те са императивни и гарантират и правото на защита и възможността върху административните актове да се осъществи контрол за законосъобразност.

Констатираните горе съществени процесуални нарушения обуслови процесуалната неизправност на акта и НП и отмяната на последното като санкционен акт.

 

   По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                               Р       Е       Ш     И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №19-1818-000181 от 25.06.2019г. на началник сектор към ОД МВР-Пазарджик, с което на С.В.П. ЕГН: **********,*** са наложени за нарушение на чл. 6, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.5 от ЗДвП - глоба в размер на 1000 лв. и  лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.                                        

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: