Решение по дело №1296/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 862
Дата: 13 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20202120201296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

                                  

 

 

                                      РЕШЕНИЕ  

№ 862, 13.07.2020г., гр.Бургас.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

       Бургаският районен съд,  осми наказателен състав,

на тридесети юни, две хиляди и двадесета година,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                           Председател: Петя Георгиева

Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ……………………

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 1296 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе  взе предвид следното :

          

      Производството е по реда чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на  Т.Т.С. ЕГН ********** *** против наказателно постановление № 460247-F476606 / 29.08.2019г., издадено от началник отдел „Оперативни дейности“- Бургас ЦУ на НАП, с което за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС на основание чл.185, ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева. С жалбата се иска отмяна на обжалваното постановление, като се сочат доводи за незаконосъобразност.

    Жалбата е подадена в преклузивния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна и е допустима.

    Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

     На 08.03.2019г. в 12:15 часа е извършена  проверка в търговски обект по смисъла на смисъла на §1, т.41 от ДР на ЗДДС –  „сергия за цветя“, находящ се в гр.********,  стопанисвана от Т.Т.С. ЕГН **********. Извършена е контролна покупка от орган по приходите на саксия с цвете на стойност 8,00 лева. За извършената продажба лицето Т.Т.С. ЕГН ********** не е издало фискален бон, тъй като в обекта няма монтирано, въведено в експлоатация и регистрирано в НАП фискално устройство от датата на започване на дейността на обекта. Като доказателство за резултатите от проверката е съставен  протокол за извършена проверка  сер.АА № 0337588/08.03.2019г., съставен на основание чл.110, ал.4 вр. с чл.50, ал.1 от ДОПК.

    На 12.03.2019г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение по чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин вр. с чл.118, ал.4 от ЗДДС.

   При съставянето на акта жалбоподателя е получил препис от него, като не е дал обяснения, не е направил възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не е депозирано писмено възражение.

   Сезиран с преписката по акта административнонаказващият орган е приел фактическите обстоятелства за доказани, поради което е издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин вр. с чл.118, ал.4 от ЗДДС на основание чл.185, ал.2 вр. чл.1 от ЗДДС е наложил на жалбоподателя имуществена санкция в размер на 3000 лева.

   Актът за установяване на административно нарушение е съставен в тримесечния срок от откриване на нарушителя и не по-късно от една година от нарушението, а  издаденото въз основа на него наказателно постановление е в предвидения от закона шестмесечен срок и е издадено от компетентен орган, видно от представената по делото заповед на изпълнителния директор на НАП.

   Разпоредбата на чл.118, ал.4 от ЗДДС предвижда, че министърът на финансите издава наредба, с която се определят условията, редът и начинът за одобряване или отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация/ дерегистрация, отчитане, съхраняване на документи, издавани от/във връзка с фискално устройство и интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност; сервизното обслужване, експертизите и контролът на фискално устройство и интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, техническите и функционалните изисквания към тях; изискванията, редът и начинът за установяване на дистанционна връзка и подаването на данни към Националната агенция за приходите; издаването на фискални касови бележки от фискално устройство и касови бележки от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност и задължителните реквизити, които трябва да съдържат; видът на подаваните данни, формата и сроковете на подаването им. В случая такава се явява Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин.

    Няма спор, че процесният магазин за промишлени стоки е търговски обект по смисъла на §1, т.41 от ДР на ЗДДС. Като нарушена в акта и наказателното постановление е посочена разпоредбата на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин. Според тази разпоредба лицата по чл.3 са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в НАП ФУ/ИАСУТД от датата на започване на дейността на обекта. Констатираната с акта фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, в т.ч. материалите по административнонаказателната преписка на ЦУ на НАП, както и показанията на свидетелите Ю.Н. и С.Р., които съдът кредитира изцяло. Същите доказват по безспорен начин нарушението от обективна страна.

   В хода на производството административнонаказващият орган е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила при индивидуализацията на наказанието в процеса на реализиране отговорността на жалбоподателя. За констатираното нарушение, административнонаказващият орган е наложил имуществена санкция на основание чл.185, ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС в размер на 3000 лева. Съгласно чл.83, ал.1 от ЗАНН имуществена санкция се налага на едноличните търговци и юридическите лица. Следователно на физическите лица може да бъде налагано само административно наказание глоба. Административнонаказващият орган е упражнил правомощията си в нарушение на закона. Разпоредбата на чл.53, ал.1 от ЗАНН предвижда, че когато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, ако няма основание за прилагането на чл.28 и 29, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание. Следователно на жалбоподателя, като физическо лице е следвало да бъде наложено административно наказание глоба, а не имуществена санкция. Обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и подлежи на отмяна, поради което Бургаският районен съд на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,

                                                                         

                                                                Р  Е  Ш  И :

   ОТМЕНЯ наказателно постановление № 460247-F476606 / 29.08.2019г., издадено от началник отдел „Оперативни дейности“- Бургас ЦУ на НАП, с което за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС на основание чл.185, ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС на Т.Т.С. ЕГН ********** *** е наложена имуществена санкция в размер на 3000 /три хиляди/лева.

   Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - гр.Бургас.                                                                                                                                

                                                                                         Председател:     /П/

 

Вярно с оригинала:З.К.