Решение по дело №133/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 108
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 20 ноември 2019 г.)
Съдия: Веселин Христов Коларов
Дело: 20195630200133
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли  21.VІ.2019г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Харманлийски районен съд в открито съдебно заседание на двадесет и осми май, две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

                                                                  Председател: Веселин  Коларов

                                                                         

при секретаря Елена Георгиева  и с участието на прокурора ..............................като разгледа докладваното от районния съдия НАХД № 133 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по глава III раздел V, чл.59 и сл. от Закона за админист-ративните нарушения и наказания .

Обстоятелства по жалбата

Жалбоподателя „Български пощи” ЕАД, ЕИК:, със седалище и адрес на управление гр.София ул. „Акад. Ст. Младенов” №, представлявано от инж. А.П. – пълномощник на ДД – Главен изпълнителен директор, обжалва наказателно постановление № 33/ 28.ІІ.2019г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията. Счита постановлението за незаконосъобразно тъй като описаното деяние на съставлявало административно нарушение, като излага подробни съображения.

Моли съда да постанови решение с което отмени изцяло обжалваното постановление.

 

В съдебно заседание жалбоподателя – редовно призован се представлява от юрисконсулт К М, която поддържа изцяло подадената жалба .

Административно наказващия орган-Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията - редовно призован за съдебно заседание се представлява от юрисконсулт С Х, който излага съображения за потвърждаване на обжалваното постановление.

Районна прокуратура гр. Харманли – редовно призована, не се представлява и не взема становище по жалбата.

 

Факти от съдебното дирене

С Наказателно постановление № 33/28.ІІ.2019г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, издадено въз основа на Акт № П-015/ 28.І.2019г.  на „Български пощи” ЕАД, ЕИК:*********, на основание чл.105в вр. чл. 106 от Закона за пощенските услуги е наложено административно наказание “Имуществена санкция” в размер на 700(седемстотин)лв. за нарушение на чл.10 ал.2 от Наредба № 6 / 01.ХІ. 2011г. за изискванията за пощенската сигурност.

 

В Акт за установяване на административно нарушение №П-015/ 28.І.2019г.,  са отразени идентични обстоятелства.

 

В хода на настоящото производство в качеството на свидетели се разпитаха служителите на ГД ”Контрол на съобщенията” на КРС: С.Д. Па – актосъставител и Т.В.А. - свидетел по акта.

От показанията на свидетелите се установяват обстоятелствата свързани с извършената от тях проверка и констатациите им  подробно описани като фактическа обстановка в процесния АУАН. Същия е съставен на по- късен етап, в присъствие на представител на жалбоподателя.

 

Правни съображения

Настоящото наказателно постановление подлежи на обжалване в срока по чл.59 ал.ІІ от ЗАНН. Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 18.ІІІ.2019г. видно от известие за доставяне, а жалбата е депозирана пред административно наказващия орган на 25.ІІІ.2019г., като е входирана под № 14-00-495/ 25.ІІІ. 2019г. Като подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, жалбата се явява процесуално допустима, а преценена по същество неоснователна.

Процесния Акт за установяване на административно нарушение и обжалваното Наказателно постановление са издадени от компетентните за това органи съгласно чл.95 от Закона за пощенските услуги и приложената Заповед № РД 07-683/21.ХІІ. 2018г. на Председателя на КРС (неоспорена от страните) и чл. 96 ал.1 от ЗПУ .

При издаването на Акта за установяване на административно нарушение и на Наказателното постановление, при извършената служебна проверка, съдът не констатира допуснати  съществени процесуални нарушения, опорочаващи административно-наказателното производство. Актът съдържа всички необходими реквизити по чл.42 от ЗАНН, като същият е предявен на нарушителя. НП също съдържа всички задължителни реквизити по чл.57 от ЗАНН. Спазени са и сроковете по чл.34 от ЗАНН.

 

Съдът намира за доказано извършването на процесното административно нарушение по чл.10 ал.2 от Наредба № 6 / 01.ХІ. 2011г. за изискванията за пощенската сигурност. Съгл. чл.105 в от Закона за пощенските услуги за нарушение по този закон или издадените въз основа на него актове, за което не е предвидено друго наказание, нарушителите се наказват с глоба от 500 до 5000 лв., а съгл. чл. 106 от ЗПУ за нарушенията по чл. 99 - 105в, извършени от юридически лица и еднолични търговци, се налагат имуществени санкции в размерите на предвидените глоби. Безспорно за нарушението по  чл.10 ал.2 от Наредба № 6 / 01.ХІ. 2011г.  не е предвидено друго наказание в ЗПУ, като Наредбата е издадена на основание чл. 14 ал.2 от ЗПУ съгл. §3 от ПЗР от Наредбата. Несъмнено също така Наредбата се прилага по отношение на жалбоподателя „Български пощи” ЕАД, тъй като тя намира приложение по отношение на всички пощенски оператори, извършващи пощенски услуги на територията на Република България съгл. чл.1 ал.2 от Наредбата, какъвто пощенски оператор е и жалбоподателят съгласно представените по делото индивидуални лицензии за извършване на универсална пощенска услуга на територията на Р.България.

Нарушението само по себе си се състои в нарушаване на задължението, визирано в ал.2 на чл.10 от Наредба № 6 / 01.ХІ.2011г., а именно достъпът до определените специални гишета на пощенските служби, приемащи ценни пратки и извършващи парични дейности, да се наблюдава задължително със записващи технически средства за видеонаблюдение, като е регламентирано още и записите да се съхраняват 30 дни. На отговора на въпроса дали процесното гише, находящо се в помещение на пощенска станция 6461  с.Изворово общ.Харманли , е такова, определени от пощенския оператор за извършване на дейности свързани с парични средства и ценни пратки, следва да се отговори положително. Съгласно представения списък на пощенските станции IІI-та категория парични дейности в ОПС Хасково, РУ Пловдив "Български пощи" ЕАД, процесната пощенска станция 6461 с.Изворово е включена в него като определената й категория е Трета. От своя страна обектите втора категория са именно такива, в които се извършват парични дейности, и в които паричните средства в наличност до  20 000 лв. съгл. Заповед №РД-08-9/13.І.2012 г. на гл. Изпълнителен директор на „Български пощи” ЕАД. Извършването на такива парични дейности се осъществяват в процесния обект, което се доказва и от приложените 2 бр. системни бонове, свидетелстващи за извършването на парични преводи, както и от показанията на разпитаните свидетели., съответстващи от своя страна на констатациите, обективирани в констативен протокол №П-СП -057/30.Х.2018г. Следва да се отбележи, че тези факти не се оспорват и от самия жалбоподател.

След като жалбоподателят "Български пощи" ЕАД е определил процесните гишета на тази пощенска служба като такива по ал.1 на чл.10 от Наредба № 6 / 01.ХІ. 2011г., а именно извършващи парични дейности и дейности по приемане на ценни пратки, и след като се установи, че такива дейности се осъществяват там, то за жалбоподателят е било налице задължението, регламентирано в чл. 10 ал.2 от Наредбата , а именно задължително да се наблюдава достъпа до това гише със записващи технически средства за видеонаблюдение и да се съхраняват записите 30 дни. Изпълнението на това задължение не се доказа по делото, а напротив от събраните по делото доказателства се установи противното. Неоспореният констативен протокол № П-СП -057/30.Х. 2018г. и показанията на свидетелите- служители на КРС, потвърждават липсата на видеонаблюдение на достъпа до гишетата. Тези доказателства не бяха опровергани от други данни по делото в обратна насока, поради което и се кредитират от съда с доверие като отразяващи действителното фактическо положение.

За така доказаното адмнистративно нарушение предвидената санкция е регламентирана в чл. 106 вр. чл. 105в от Закона за пощенските услуги, както правилно е посочил и АНО, съгласно който за същото се следва адмн. наказание имуществена санкция в размер от 500 лв. до 5000 лв. Посочената санкционна норма кореспондира с посочената в АУАН и в НП като нарушена правна норма, т.е. с дадената правна квалификация на извършеното от жалбоподателя. Правилно и законосъобразно е определен и размерът на наказанието в рамките, предвидени от закона, а именно в размер надвишаваш с малко минимално предвидения.

С оглед гореизложените мотиви обжалваното НП като законосъобразно и правилно следва да се потвърди.

Водим от горното и на основание чл. 63 ал.1 изр.1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло като законосъобразно Наказателно постановление № 33/28.ІІ.2019г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, издадено въз основа на Акт № П-015/ 28.І.2019г., с което на „Български пощи” ЕАД, ЕИК:, на основание чл.105в вр. чл. 106 от Закона за пощенските услуги е наложено административно наказание “Имуществена санкция” в размер на 700 (седем-стотин) лв. за нарушение на чл.10 ал.2 от Наредба № 6 / 01.ХІ. 2011г. за изискванията за пощенската сигурност.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщението за произнасянето му пред Административен съд-Хасково по реда  на Глава ХІІ от Административно процесуалния кодекс.

                                                                                                Районен съдия: