Р Е Ш
Е Н И Е
№ 260062 12.10.2020 година град Хасково
В И М Е Т О
НА Н А Р О Д А
Хасковският районен съд, Осми наказателен състав
на единадесети септември две хиляди и деветнадесета година
в публично
заседание в следния
състав:
Районен съдия: Гроздан Грозев
Секретар: Павлина Николова
като разгледа докладваното от съдия Гроздан Грозев
АН дело № 473 по описа за 2020 година, за да се произнесе прие за установено следното:
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните
нарушения и наказания.
Образувано е по жалба от И.М.Б. , ЕГН **********, против НП № 18-1253-001731/19.10.2018г. на Началник група при ПП към ОДМВР – Хасково. С горното НП на жалбоподателя са наложени следните наказания: на осн. Чл.175, ал.3, предл.2 от ЗДвП - глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца. В жалбата се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на атакуваното с нея наказателно постановление. Твърди се още, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са допуснати редица процесуални нарушения. Жалбоподателят твърди, че не е извършил в описаното в НП нарушение. Твърди се, че жалбоподателят не е бил запознат с воденото досъдебно производство и не му е връчвано постановлението за прекратяване на същото, като така не е имал възможност да се защити и да вземе участие по ДП. В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят редовно призовано, не се явява лично, за него се явява адв.Т.Н. и искат съдът да отмени НП като излагат подробни доводи в подкрепа на това искане. Моли и за разноски по делото.
Административно – наказващият орган, редовно призовани не изпращат представител, като с писмото с което се изпраща преписката се взема становище, че жалбата е неоснователна и следва да се потвърди НП.
Жалбата е подадена в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване акт, от лице, легитимирано да атакува наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.
ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността на депозираната жалба и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено от фактическа страна следното: Жалбоподателя на 11.03.2018 г. в 14:07 ч. по път 505 в с. Малево в посока с. Корен до училище "Св. Св. Кирил и Методий", управлявал мотопед "Симсон Ендуро". Там бил спрян за проверка от с.В.Ж.Д. и Д.Д.Б. и двамата служители на ОДМВР-Хасково. при извършената проверка от свидетелите било установено, че жалбоподателят управлява горният мотопед без на същият да са поставени регистрационна табела. Освен това било установено и че водачът не използва защитна каска и не носи СУМПС и контролен талон. Контролният орган приел, че жалбоподателят е извършил нарушение на ЗДвП и по-конкретно на чл.140, ал.1, прудл.1 от ЗДвП, на чл.137Е от ЗДвП и на чл.100, ал.1,т.1 от ЗДвП, за което на жалбоподателят бил съставен АУАН. Същият бил предявен подписан от жалбоподателят и на последният бил връчен екземпляр от акта.
В последствие с резолюция е прекратено административно наказателното производство по отношение на нарушението по чл.140, ал.1, предл.1 от ЗДвП и е образувано ДП № 359/18г. по описа на РУ МВР-Хасково. ДП е образувано за– престъпление по чл.345, ал.2, вр.ал.1 от НК. Последното досъдебно производство е било прекратено от РП-Хасково. След прекратяването на БП преписката е изпратена на КАТ и е издадено процесното НП. В него е описано обаче нарушение различно от това за което е водено ДП, а именно, че жалбоподателят на 11.03.2018 г. в 14:07 ч. по път 505 в с. Малево в посока с. Корен до училище "Св. Св. Кирил и Методий", управлявал мотопед "Симсон Ендуро" без регистрационна табела - нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП.
Изложената дотук фактическа обстановка се установява от представените по делото писмени доказателства, посочени на съответното място по – горе, както и от показанията на разпитаният в хода на делото свидетели с.В.Ж.Д. и Д.Д.Б..
При така установените факти съдът намира от правна страна следното:
Съгласно чл.140, ал.1 от ЗДвП действащ към датата на
нарушението – чл. 140. (1)
(Доп. – ДВ, бр. 11 от 2017 г., в сила от 31.01.2017 г.) По пътищата, отворени
за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета,
които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на
определените за това места. По републиканските пътища, отворени за обществено
ползване, включени в трансевропейската пътна мрежа, и
по такива, които са извън нея, или по техни участъци се допускат само моторни
превозни средства с валиден винетен стикер, залепен
по начин, възпрепятстващ повторното му ползване.
Разпоредбата на чл.175,
ал.3, предл.2 от ЗДвП предвижда – (3) (Нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от
21.01.2017 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно
средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който
управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с
регистрационен номер.
Според настоящият състав на съда, при издаването на НП са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до отмяната на същото на процесуално основание. На първо место следва да се отбележи факта, че административно наказателното производство, започнато с АУАН серия Д, с бланков №515710/11.03.2018г. е било прекратено в частта за нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП. В случая както вече бе отбелязано по-горе следва да се отбележи, че ДП № № 359/18г. по описа на РУ МВР-Хасково, е образувано и се води за престъпление по чл.345, ал.2, вр.ал.1 от НК, а именно за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежният ред. Тоест АНО е прекратил административно наказателното производство, започнато с АУАН серия Д, с бланков №515710/11.03.2018г. без основание, до колкото описаното нарушение на ЗДвП в АУАН не покрива признаците на престъплението по чл. 345, ал.2 от НК. От изключително значение в случая е да се уточни, че състава на чл.140 ал.1 от ЗДвП може да се наруши веднъж ако автомобилът който е управляван не е надлежно регистриран, като в този случай явно няма как да има регистрационни табели, или липсата на регистрация поглъща управлението без регистрационни табели. И вторият случай е ако няма поставени регистрационни табели въпреки, че е регистрирано МПС. Последното обаче не се отнася до престъплението по чл. 345, ал.2 от НК, там криминализирано е само управлението на нерегистрирано МПС. Тоест управлението на МПС без регистрационни табели не е криминализирано. Поради това и АНО или не е следвало да прекратява административно наказателното производство, започнато с горният АУАН, или което според съда е правилното в случая след като е прекратил това производство и след прекратяването на това ДП е следвало да издаде НП, в което нарушението да съответства на деянието за което е водено и прекратено ДП, а именно за управление на МПС без същото да е надлежно регистрирано. Нещо повече според съда е недопустимо след като едно наказателно производство е било прекратено да се образува повторно друго за същото нарушение. В случая следва да се отбележи и факта, че в НП не е описано съставомерно нарушение, тъй като не е посочено, дали процесното МПС е било регистрирано или не. Тоест описанието на нарушението с думи в НП не съответства с неговата правна квалификация по чл.140, ал.1 от ЗДвП.
Освен всичко това в настоящият случай НП е било издадено преди постановлението за прекратяване на НП да е влязло в сила. Поне не са представени доказателства за това по делото, а и в постановлението на РП-Хасково не е отбелязано, че постановлението за прекратяване на НП може да се обжалва, както предвижда чл.243, ал.4 от НПК. Прокурора дори не е посочил, че постановлението подлежи на обжалване и същото не е изпратено на лицата които могат да го обжалват в случая жалбоподателя. Тоест НП поне според приетите по делото доказателства е издадено преди да влезе в сила постановлението за прекратяване на наказателното производство по ДП 359/18г. на РУ МВР – Хасково, или преди на практика да има акт на база на който да се издаде това НП. В хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН се изисква прекратяване от съда или прокурора. Тоест влязлото в сила постановлението за прекратяване на наказателното производство замества АУАН. Тук обаче нямаме влязъл в сила акт на прокурора за прекратяване на наказателното производство по ДП 359/18г. на РУ МВР – Хасково. Тоест и на горните основания съдът намира, че атакуваното НП е незаконосъобразно, тъй като не са спазени законовите изисквания на чл.36, ал.2 от ЗАНН от една страна и е на лице прекратяване на административно наказателното производство на осн.чл.33, ал.2 от ЗАНН от друга страна. Тоест и в двата случая липсва започнато административно наказателно производство, което става с АУАН или с прекратяване на наказателното производство от прокурора.
Всичко описано до тук води на единственият извод за наличието на съществени процесуални нарушения при издаването на НП, които пък от своя страна са основание за неговата отмяна.
По същество съдът намира за недоказано, че жалбоподателят е извършил описаното в НП нарушение тъй като както вече бе отбелязано по-горе същото е несъставомерно, до колкото липсват в НП елементи от обективна страна на нарушението, а именно не е посочено дали МПС-то е било регистрирано или не. Тоест и на това основание следва НП да се отмени НП поради липса на състав на описаното нарушение.
Ако не бяха горните нарушения на процесуалния и материалния закон с оглед правната квалификация правилно е било определено наказанието на жалбоподателя.
Мотивиран така и на основание чл.63
ал.1 изр.І от
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Наказателно постоновление 18-1253-001731/19.10.2018г. на Началник група
при ПП към ОДМВР – Хасково.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Хасково в 14 - дневен срок от съобщаването му.
Районен съдия: /П/ НЕ СЕ ЧЕТЕ.
ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!!! Секретар: /П.Н./