Решение по дело №14/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 март 2021 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 28

 

Гр. Разград, 16 март 2021 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                   МАРИН МАРИНОВ

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ИВА РАНГЕЛОВА разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело №14 по описа за 2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №411/12.11.2020г., постановено по АНД №306/2020г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърден Електронен фиш (ЕФ) серия  К № 2975270 на ОДМВР Разград, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на И. Д. И., като собственик на МПС,  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.  

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си и по същество сочи, че това решение е неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказани и моли съда да я остави без уважение.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

Събраните в хода на производството доказателства сочат, че срещу жалбоподателя е съставен ЕФ по реда и при условията на чл.189, ал.4 от ЗДвП за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП във вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП. В него е посочено, че на 17.08.2019г. в 16, 17 часа в гр. Разград, ул. „Търговищко шосе“, до Спортната база „Гнездо на орли“ е отчетено с автоматизирано техническо средство (АТС) №TFR1-М 635 движението на лек автомобил „Фиат Мареа“ с рег.№ *******, негова собственост, със скорост от 94 км/ч, при допустимата за населени места от 50 км/ч. Към преписката административнонаказващият орган (АНО) е представил снимка, установяваща извършеното нарушение; Справка относно собствеността на процесното МПС; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, Протокол за проверка на мобилната система за видеонаблюдение №1-35-1932-С-ИСИС/15.03.2019г. на същото и Протокол за използване на АТСС.

С решението си районният съд е потвърдил оспорения ЕФ, като в мотивите си е приел, че вмененото нарушение е установено по надлежен ред, при спазване на правилата и нормите на ЗДвП и специалната Наредба №8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредба №8121з-532). Това решение е предмет на инстанционен контрол в настоящето производство.

Касационната инстанция намира решението на районния съд за валидно и допустимо, постановено при спазване на процесуалните правила и норми и в съответствие с материалния закон.

При съставяне на процесния ЕФ са спазени относимите процесуални правила и норми. Условията и редът за използване на АТСС са уредени в цитираната вече Наредба №8121з-532. Приложените писмени доказателства сочат, че полицейските служители са изпълнили всички законови изисквания, регламентирани в чл.6 - чл.12 от Наредбата, поради което неоснователни и недоказани са твърденията на жалбоподателя в тази насока. Оплакването за допуснато нарушение на изискването на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 е неотносимо към настоящия случай.  Съгласно тази разпоредба при работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта протоколът се попълва за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда. В чл.9, ал.1 от Наредба №8121з-532 е регламентирано, че за осъществяване на контрол с АТСС служителят позиционира служебен автомобил или мотоциклет или временно разполага АТСС на участък от пътя и насочва уреда в контролираната посока. В този смисъл е и разпоредбата на чл.11, ал.1 от Наредбата, според която за измерване на скоростта от мобилно АТСС се използват служебни автомобили или мотоциклети, движещи се в пътнотранспортния поток или работещи на място за контрол, или АТСС се разполага временно на участък от пътя.  Анализът на тези норми сочи, че разпоредбата на чл.10, ал.3 от Наредба № 8121з-532 изисква изготвянето на снимка на разположението на уреда, само когато АТСС са временно разположени на участък от пътя. По делото не се спори, а това се установява и от приложения Протокол за използване на автоматизирано техническо средство, че процесното нарушение е установено с техническо средство TFR1-M № 635, което е било монтирано в служебен автомобил с рег. № РР 6642 АК, а не е било временно разположено на пътя. Следователно не е следвало да се прави и снимка на уреда. С оглед на това не е налице и противоречие с отразеното в Писмо изх.№330000-23286/01.09.2020г., в което е посочено, че няма налична дигитална снимка на поставеното АТСС от 17.08.2019г., тъй като с него не е осъществяван контрол на скоростта на участък от пътя.  

Оспореният ЕФ е издаден от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност и в установената форма, утвърдена със Заповед №Із-305/04.02.2011г. на министъра на  МВР, съгласно изискването на чл.189, ал.4, изр. последно от  ЗДвП. В него ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките и основанията и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя. С оглед на това неоснователни са възраженията на касатора в тази насока. В ЕФ и снимката към него достатъчно ясно и конкретно е описано мястото, където е извършено нарушението с посочване на административния адрес и географските координати. Събраните писмени и гласни доказателства установяват по категоричен и безспорен начин възприетата от наказващия орган и районния съд фактическа обстановка. Приложени са и съответните законови разпоредби, които обуславят отговорността на жалбоподателя. При спазване на разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП ЕФ е съставен срещу собственика на МПС, който е разполагал с възможността в 14-дневен срок да подаде писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. Това негово право е изрично посочено в приложения ЕФ. Жалбоподателят не се е възползвал от тази възможност, поради което правилно и обосновано е ангажирана неговата отговорност. Определеното наказание е в абсолютния  размер, предвиден в санкционната норма на чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП и с оглед забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва законова възможност то да бъде изменено или намалено.

Въз основа на така изложените съображения съдът приема, че жалбата е неоснователна и недоказана. Предвид изхода на спора и на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН в полза на ответника следва да се присъди дължимо юрисконсултско възнаграждение. Същото е своевременно предявено и доказано в размер на 80 лева, определен на основание чл.37 от Закона за правната помощ и чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така и на основание чл.222, ал.1 от АПК Разградският административен съд  

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №411/12.11.2020г.,  постановено по АНД №306/2020г. по описа на Разградския районен съд.

ОСЪЖДА И. Д. И. от гр. Т. да заплати на ОДМВР-Разград сумата от 80 (осемдесет) лева - дължимо юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

  2./п/