Решение по дело №23/2017 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 59
Дата: 16 март 2017 г. (в сила от 3 април 2017 г.)
Съдия: Яна Василева Николова
Дело: 20171840200023
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2017 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ ……….

гр. И., 16.03.2017г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ГР. И., ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на шестнадесети март през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЯНА Н.

в присъствието на секретаря Н.Б. разгледа докладваното н. а. х. д. № 23/ 2017 год. и въз основа на закона и данните по делото

 

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА обвиняемия П.Т.М., роден на ***г*** с ЕГН:********** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, безработен за ВИНОВЕН в това, че на …... в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ №   като пълнолетно лице и в съучастие с пълнолетната А.Я.М., И.А.Б. и Б.К.Б., като извършител, е улеснил (като е дал съгласието си, предоставил е помещение в дома си и е пренебрегнал родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак, поради което и на основание  по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК във връзка с чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000,00 (хиляда) лева.

ПРИЗНАВА обвиняемата А.Я.М., родена на ***г***, с ЕГН: ********** ***, българка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, с начално образование, безработна за ВИНОВНА в това, че  на …. в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ № .като пълнолетно лице и в съучастие с пълнолетния П.Т.М., И.А.Б. и Б.К.Б., като извършител, е улеснила (като е дала съгласието си, предоставила е помещение в дома си и е пренебрегнала родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак, поради което и на основание  по чл. 191, ал. 2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК във връзка с чл. 78а, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и Й НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000,00 (хиляда) лева.

Решението подлежи на обжалване в 15-дневен срок, считано от днес, пред Софийски окръжен съд.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                           

(Яна Н.)

МОТИВИ КЪМ решение ПО НАХД № 23/2017 г. ПО ОПИСА НА РС – гр. И., ЧЕТВЪРТИ състав

 

 

Производството е по чл. 375 и следващите от НПК.

РП – гр. И. е внесла постановление, с което се предлага да бъдат освободени от наказателна отговорност с налагане на административно наказание обвиняемият П.Т.М., роден на ***г*** с ЕГН:********** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, работи в гр. С., в завод „О.М.“ и обвиняемата А.Я.М., родена на ***г***, с ЕГН: ********** ***, българка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, с начално образование, безработна, обвинени в това, че  на ... в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ № .като пълнолетно лице и в съучастие един с друг и с И.А.Б. и Б.К.Б. като извършители, са улеснили (като са дали съгласието си, предоставили са помещение в дома си и са пренебрегнали родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак – престъпление по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК

В съдебно заседание РП – гр. И., редовно призована, не изпраща представител.

Обвиняемите П.Т.М. и А.Я.М., се признават за виновни и изразяват съжаление за постъпката си и пледират за налагане на административно наказание.

Съдът, като обсъди събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

През 2014г. св. Р.Б., на 15г. и св. И. Т. се запознали, започнали да излизат заедно и скоро след това решили да заживеят като семейство. На 03.12.2014г. двамата избягали и спазвайки ромската традиция се скрили и осъществили полов акт. След това двамата отишли в дома на И. и обявили на родителите му – обв. П.М. и обв. А.М. решението си. Св. Р.Б. останала да живее в дома им, въпреки опитите на по-възрастните да ги разубедят. По това време родителите на Р., били на работа, но техни близки им се обадили и им съобщили за решението на дъщеря им, с които те с оглед ситуацията се примирили. Няколко дни по-късно всички родители съвместно организирали сватба. От този момент със съгласието на обвиняемите, които им предоставили помещение, което да обитават, Р. и И. заживели в дома им. Родителите на Р., от своя страна, съгласявайки се с положението, пренебрегнали родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над детето си, към момента 15 годишно. 

От съжителството си двамата непълнолетни имат родена дъщеря.

Описаната фактическа обстановка безпротиворечиво се подкрепя от разпитите на свидетелите Р.Б.Б., И.П. Т. – непосредствени участници в извършеното и обясненията на обвиняемите, които установяват, че същото не е било еднократен акт, а резултат от заживяването на младата двойка на съпружески начала. В допълнение по делото са представени и приложени писмени доказателства – документи, съдържащи се в досието на детето Р.Б.Б. в Дирекция „Социално подпомагане“ гр. И. и изготвения по повод на случая социален доклад (л. л. 10-11 от досъдебното производство). Всички описани доказателства са насочени в една посока и еднозначно подкрепят обвинението, поради което и съдът не намира необходимост от подробното им обсъждане.

С оглед изложеното, съдът достигна до извод, че обвиняемите П.Т.М. и А.Я.М. са осъществили от обективна и от субективна страна деянието по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК, поради което и съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 78а НК като ги освободи от наказателна отговорност и му наложи административно наказание. Аргументите му за това са следните:          

От обективна страна, безспорно се установява, че Р.Б., на 15г. и И. Т., на ..  г. за заживели пред 2014г. в къща в гр. И., на ул. „Ч.В.“ № .. без да са сключили граждански брак. Двамата били улеснени за това от родителите си П.Т.М. и А.Я.М. в съучастие под формата на съизвършителство с И.Б. и Б.Б. като първите предоставили на лицата помещение, в което те заживели съпружески с тяхно съгласие, а вторите не положили дължимата грижа, приемайки решението на дъщеря си, а всички заедно – организирайки тържество.

От субективна страна, налице са елементите на прекия умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК, тъй като същите са съзнавали обективните елементи от състава на престъплението – че са пълнолетни и че лицата, които позволяват да заживеят заедно – техните деца не са навършили пълнолетие, предвиждали са и са искали настъпването на общественоопасните последици.

ПО ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЧЛ. 78А от НК:

Действащата редакция на чл. 78а НК визира материалните предпоставки, които имат безусловен характер, и при наличието на които съдът е длъжен да приложи разпоредбата на чл. 78 а НК (така ТР № 1/2011 г. от 25.10.2011 г. на ОСНК на ВКС).

Материалният закон предвижда за извършеното престъпление наказание лишаване от свобода за срок до две години или пробация. Обвиняемите са пълнолетни, не са осъждани и не са освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание от Наказателния кодекс. Престъплението по чл. 191, ал. 2 от НК е формално такова и от него не са настъпили имуществени вреди, които да бъдат възстановени.

Ето защо и предвид наличието на кумулативно предвидените предпоставки за приложението на чл. 78а НК, съдът намира, че обвиняемите П.М. и А.М. следва да бъдат освободени от наказателна отговорност, като им бъде наложено административно наказание съгласно чл. 78а, ал. 1 от НК. За справедливо такова, съдът намира глоба в предвидения в закона минимален размер, а именно на всеки от тях – по 1000,00 (хиляда) лева. При определянето му съдът съобрази младата възраст на обвиняемите, фактът, че самите те рано са заживели съпружески начала и са създали семейство, че двамата доскоро са били безработни, а към момента само единият работи и се налага да се грижат за непълнолетните и за роденото от съжителството им дете, а също така и обстоятелството, че извършеното не се характеризира с особено висока степен на обществена опасност, доколкото причината за него се корени в наложената с годините ромска традиция.

Наложеното наказание цели да въздейства на обвиняемия предупредително като го насочва да се въздържа от бъдещо извършване на подобни прояви по отношение на други непълнолетни лижа, както и от осъществяване на действия, будещи одобрение и пример за подражание. Освен това, съдът счита, че наказание в такъв размер е достатъчно, за да съдейства и за постигане на генерална превенция спрямо останалите членове на обществото с оглед съблюдаването на правилата.

ПО РАЗНОСКИТЕ:

В наказателното производство не са направени разноски.

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

Районен съдия:        ……………………

(Яна Н.)

Съдържание на мотивите

 РЕШЕНИЕ

№ ……….

гр. И., 16.03.2017г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ГР. И., ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на шестнадесети март през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЯНА Н.

в присъствието на секретаря Н.Б. разгледа докладваното н. а. х. д. № 23/ 2017 год. и въз основа на закона и данните по делото

 

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА обвиняемия П.Т.М., роден на ***г*** с ЕГН:********** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, безработен за ВИНОВЕН в това, че на …... в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ №   като пълнолетно лице и в съучастие с пълнолетната А.Я.М., И.А.Б. и Б.К.Б., като извършител, е улеснил (като е дал съгласието си, предоставил е помещение в дома си и е пренебрегнал родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак, поради което и на основание  по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК във връзка с чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000,00 (хиляда) лева.

ПРИЗНАВА обвиняемата А.Я.М., родена на ***г***, с ЕГН: ********** ***, българка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, с начално образование, безработна за ВИНОВНА в това, че  на …. в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ № .като пълнолетно лице и в съучастие с пълнолетния П.Т.М., И.А.Б. и Б.К.Б., като извършител, е улеснила (като е дала съгласието си, предоставила е помещение в дома си и е пренебрегнала родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак, поради което и на основание  по чл. 191, ал. 2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК във връзка с чл. 78а, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и Й НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000,00 (хиляда) лева.

Решението подлежи на обжалване в 15-дневен срок, считано от днес, пред Софийски окръжен съд.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                           

(Яна Н.)

МОТИВИ КЪМ решение ПО НАХД № 23/2017 г. ПО ОПИСА НА РС – гр. И., ЧЕТВЪРТИ състав

 

 

Производството е по чл. 375 и следващите от НПК.

РП – гр. И. е внесла постановление, с което се предлага да бъдат освободени от наказателна отговорност с налагане на административно наказание обвиняемият П.Т.М., роден на ***г*** с ЕГН:********** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, с начално образование, работи в гр. С., в завод „О.М.“ и обвиняемата А.Я.М., родена на ***г***, с ЕГН: ********** ***, българка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, с начално образование, безработна, обвинени в това, че  на ... в гр. И., обл. С., в частен дом на ул. „Ч.В.“ № .като пълнолетно лице и в съучастие един с друг и с И.А.Б. и Б.К.Б. като извършители, са улеснили (като са дали съгласието си, предоставили са помещение в дома си и са пренебрегнали родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над децата си), непълнолетното лице от мъжки пол И.П. Т. – .г. и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст – Р.Б.Б. – .г. да заживеят съпружески без да са сключили граждански брак – престъпление по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК

В съдебно заседание РП – гр. И., редовно призована, не изпраща представител.

Обвиняемите П.Т.М. и А.Я.М., се признават за виновни и изразяват съжаление за постъпката си и пледират за налагане на административно наказание.

Съдът, като обсъди събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

През 2014г. св. Р.Б., на 15г. и св. И. Т. се запознали, започнали да излизат заедно и скоро след това решили да заживеят като семейство. На 03.12.2014г. двамата избягали и спазвайки ромската традиция се скрили и осъществили полов акт. След това двамата отишли в дома на И. и обявили на родителите му – обв. П.М. и обв. А.М. решението си. Св. Р.Б. останала да живее в дома им, въпреки опитите на по-възрастните да ги разубедят. По това време родителите на Р., били на работа, но техни близки им се обадили и им съобщили за решението на дъщеря им, с които те с оглед ситуацията се примирили. Няколко дни по-късно всички родители съвместно организирали сватба. От този момент със съгласието на обвиняемите, които им предоставили помещение, което да обитават, Р. и И. заживели в дома им. Родителите на Р., от своя страна, съгласявайки се с положението, пренебрегнали родителските си задължения, свързани с грижи, възпитание и надзор над детето си, към момента 15 годишно. 

От съжителството си двамата непълнолетни имат родена дъщеря.

Описаната фактическа обстановка безпротиворечиво се подкрепя от разпитите на свидетелите Р.Б.Б., И.П. Т. – непосредствени участници в извършеното и обясненията на обвиняемите, които установяват, че същото не е било еднократен акт, а резултат от заживяването на младата двойка на съпружески начала. В допълнение по делото са представени и приложени писмени доказателства – документи, съдържащи се в досието на детето Р.Б.Б. в Дирекция „Социално подпомагане“ гр. И. и изготвения по повод на случая социален доклад (л. л. 10-11 от досъдебното производство). Всички описани доказателства са насочени в една посока и еднозначно подкрепят обвинението, поради което и съдът не намира необходимост от подробното им обсъждане.

С оглед изложеното, съдът достигна до извод, че обвиняемите П.Т.М. и А.Я.М. са осъществили от обективна и от субективна страна деянието по чл. 191, ал.  2 вр. с чл. 20, ал. 1 от НК, поради което и съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 78а НК като ги освободи от наказателна отговорност и му наложи административно наказание. Аргументите му за това са следните:          

От обективна страна, безспорно се установява, че Р.Б., на 15г. и И. Т., на ..  г. за заживели пред 2014г. в къща в гр. И., на ул. „Ч.В.“ № .. без да са сключили граждански брак. Двамата били улеснени за това от родителите си П.Т.М. и А.Я.М. в съучастие под формата на съизвършителство с И.Б. и Б.Б. като първите предоставили на лицата помещение, в което те заживели съпружески с тяхно съгласие, а вторите не положили дължимата грижа, приемайки решението на дъщеря си, а всички заедно – организирайки тържество.

От субективна страна, налице са елементите на прекия умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК, тъй като същите са съзнавали обективните елементи от състава на престъплението – че са пълнолетни и че лицата, които позволяват да заживеят заедно – техните деца не са навършили пълнолетие, предвиждали са и са искали настъпването на общественоопасните последици.

ПО ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЧЛ. 78А от НК:

Действащата редакция на чл. 78а НК визира материалните предпоставки, които имат безусловен характер, и при наличието на които съдът е длъжен да приложи разпоредбата на чл. 78 а НК (така ТР № 1/2011 г. от 25.10.2011 г. на ОСНК на ВКС).

Материалният закон предвижда за извършеното престъпление наказание лишаване от свобода за срок до две години или пробация. Обвиняемите са пълнолетни, не са осъждани и не са освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание от Наказателния кодекс. Престъплението по чл. 191, ал. 2 от НК е формално такова и от него не са настъпили имуществени вреди, които да бъдат възстановени.

Ето защо и предвид наличието на кумулативно предвидените предпоставки за приложението на чл. 78а НК, съдът намира, че обвиняемите П.М. и А.М. следва да бъдат освободени от наказателна отговорност, като им бъде наложено административно наказание съгласно чл. 78а, ал. 1 от НК. За справедливо такова, съдът намира глоба в предвидения в закона минимален размер, а именно на всеки от тях – по 1000,00 (хиляда) лева. При определянето му съдът съобрази младата възраст на обвиняемите, фактът, че самите те рано са заживели съпружески начала и са създали семейство, че двамата доскоро са били безработни, а към момента само единият работи и се налага да се грижат за непълнолетните и за роденото от съжителството им дете, а също така и обстоятелството, че извършеното не се характеризира с особено висока степен на обществена опасност, доколкото причината за него се корени в наложената с годините ромска традиция.

Наложеното наказание цели да въздейства на обвиняемия предупредително като го насочва да се въздържа от бъдещо извършване на подобни прояви по отношение на други непълнолетни лижа, както и от осъществяване на действия, будещи одобрение и пример за подражание. Освен това, съдът счита, че наказание в такъв размер е достатъчно, за да съдейства и за постигане на генерална превенция спрямо останалите членове на обществото с оглед съблюдаването на правилата.

ПО РАЗНОСКИТЕ:

В наказателното производство не са направени разноски.

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

Районен съдия:        ……………………

(Яна Н.)