Решение по дело №11909/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261995
Дата: 15 юни 2022 г. (в сила от 15 юни 2022 г.)
Съдия: Велина Светлозарова Пейчинова
Дело: 20201100511909
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е      Н      И      Е

 

град София, 15.06.2022 година

         В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав в публично съдебно заседание на седми април през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                        мл.с.: ИВЕЛИНА СИМЕОНОВА

 

при секретаря ЦВЕТЕЛИНА ПЕЦЕВА и с участието на прокурор ………… разгледа докладваното от съдия ПЕЙЧИНОВА въз.гр.дело №11909 по описа за 2020 година и за да се произнесе след съвещание, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

    Производството е образувано по въззивна жалба, подадена от ответниците – Д.И.Г. и Ф.Г.К., с която всеки от тях обжалва решение №137717 от 01.07.2020г., постановено по гр.д.№43606/2014г. по описа на СРС, І Г.О., 39-ти състав, в частта, в която е признато за установено по реда на чл.422 от ГПК, че жалбоподателите дължат на "Т.С." ЕАД следните суми: на основание чл.79, ал.1, пр.1 от ЗЗД вр. чл.149 ЗЕ сумата от 3935.13 лв., представляваща главница -стойност на незаплатена топлинна енергия за периода от м.10.2011г. до м.04.2013г. за топлоснабден имот, находящ се в град София, ж.к.“******, аб. №347078, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 ГПК - 24.04.2014г., до окончателното изплащане, както и на основание чл.86, ал.1 от ЗЗД сумата от 415.27 лв., представляваща лихва за забава върху главницата за периода от 01.12.2011г. до 14.03.2014г., за които вземания е издадена заповед за изпълнение от 18.07.2014г. по гр.д. №22090/2014г. по описа на СРС, І Г.О., 39-ти състав; както и са осъдени жалбоподателите да заплатят на "Т.С." ЕАД на основание чл.78, ал.1 и ал.8 от ГПК сумата от 766.75 лв., направени в разноски в заповедното и  първоинстанционното производство. 

В жалбата са инвокирани доводи за недопустимост и алтернативно за  незаконосъобразност на съдебното решение в обжалваните части, като постановено в нарушение на материалния закон. Поддържа се, че предявените искове по реда на чл.422, ал.1 от ГПК са недопустими поради липса на идентичност на основанието на което са предявени процесните вземания в заповедното и исковото производство. На следващо място се оспорват констатациите на съда досежно установяване на реалното количество на доставена топлинна енергия в процесния топлоснабден имот, респективно дължимостта на претендираните от ищеца суми за главница и лихва за забава. Оспорват се изводите на експерта, изготвил приетата по делото съдебно-техническа експертиза досежно доставените в имота количества топлинна енергия, доказващи реално потребление, респективно дължимостта на претендираните от ищеца суми. Поддържа се още, че ищецът неправилно е начислил лихви за забава върху сумите, за които са издадени месечни прогнозни фактури, а съгласно действащите за периода ОУ лихва за забава се начислява само върху изравнителните сметки, които не са платени в 30-дневен срок след публикуването им в интернет страницата на ищеца, който факт следва да бъде удостоверен от нотариус. Твърди се, че в случая ишецът не е ангажирал доказателства за датата на публикуването на интернет-страницата си на изравнителните сметки, поради което следва да се приеме, че по делото не е доказан факта, че ответниците са изпаднали в забава относно претендираните суми за главница за доставената топлинна енергия, респективно предявените установителни искове по чл.422, ал.1 от ГПК във вр. с чл.86, ал.1 от ЗЗД се явяват неоснователни и недоказани и като такива следва да бъдат отхвърлени. Навежда се още и възражение за нищожност като неравноправна на клаузата на чл.33, ал.1 от ОУ като противоречаща на общия принцип за добросъвестност, установен  в нормата на чл.143, ал.1 от ЗЗП. Допълнителни аргументи в същия смисъл са изложени и в молба от 07.04.2022г., която по същество представлява писмена защита. Предвид на изложеното молят съда да постанови съдебен акт, с който да отмени решението на СРС в обжалваните части и да постанови друго решение, с което да отхвърли предявените искове. Претендира се присъждане на разноски на адв.Р.Н.-Д. по реда на чл.38, ал.2 от ЗА.

Въззиваемата страна - "Т.С." ЕАД, депозира писмен отговор, в който взема становище за неоснователност на подадената въззивна жалба по изложени в същия съображения. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да потвърди като правилно и законосъобразно решението на СРС в обжалваните части. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция.

Трето лице-помагач - "Н.и." ООД не изразява становище по подадената въззивна жалба.

Предявени са от "Т.С." ЕАД срещу Д.И.Г. и Ф.Г.К. при условията на обективно съединяване искове с правно основание чл.422 от ГПК във вр. с чл.79, ал.1, пр.1 от ЗЗД вр. чл.149 ЗЕ и чл.86, ал.1 от ЗЗД.

С оглед заявения петитум на въззивната жалба съдът приема, че предмет на въззивен контрол е постановеното първоинстанционно решение в частта, в която са уважени исковете за главница и мораторна лихва. В останалата част като необжалваемо решението на СРС е влязло в сила.

Софийският градски съд, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира, че фактическата обстановка се установява така, както е изложена подробно от първоинстанционния съд. Пред настоящата инстанция не са събрани доказателства по смисъла на чл.266 от ГПК, които да променят установената фактическа обстановка. В тази връзка в мотивите на настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят отново събраните в първата инстанция доказателства, които са правилно обсъдени и преценени към релевантните за спора факти и обстоятелства.

В конкретния случай не е спорно между страните и се установява от доказателствата по делото, че за процесните искови суми видно от приложеното ч.гр.дело №22090/2014г. по описа на СРС, І Г.О., 39-ти състав, въззиваемият – ищец - "Т.С." ЕАД е подала заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК на 24.04.2014г. и е постановена на 19.05.2014г. заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК срещу Д.И.Г. и Ф.Г.К. за заплащане на сумите, посочени в заявлението. В срока по чл.414 от ГПК са подадени поотделно от всеки от длъжниците - Д.И.Г. и Ф.Г.К. възражения, поради което дължимите от тях суми, посочени в заповедта на изпълнение, са предмет на предявените в настоящото производство установителни искове.

Предвид възприемането на установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Въззивната жалба, с която съдът е сезиран, е допустима - подадена е в срока по чл.259, ал.1 от ГПК от легитимирана страна в процеса срещу първоинстанционно съдебно решение, което подлежи на въззивно обжалване, поради което следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество въззивната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното решение е валидно и допустимо, като при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни материалноправни и процесуалноправни норми на закона.

          Обжалваното първоинстанционно решение отговаря на всички изисквания за валидност на съдебното решение – постановено е от надлежен орган, функциониращ в надлежен състав, в пределите на правораздавателната власт на съда, в писмена форма, подписано е и изразява волята на съда по начин, който позволява да се изведе нейното съдържание.

          Обжалваното първоинстанционно решение е и допустимо – не са нарушени процесуалните изисквания за постановяването му, не са налице процесуални пречки или липсата на положителни процесуални предпоставки за предявяването на иска. Обжалваното решение е постановено в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Противно на изложеното във въззивната жалба, първоинстанционното решение е и допустимо – постановено е по допустим иск, включително при наличие на допълнителните процесуални предпоставки за надлежното му упражняване, предвидени в чл.422 ГПК – наличие на издадена заповед за изпълнение по чл.410 ГПК срещу ответниците, подадени от последните възражения в срока срещу заповедта по чл.414, ал.2 ГПК, спазване на срока по чл.415, ал.1 ГПК за предявяване на установителния иск, като е налице и пълна идентичност между страните и предмета на последния и на вземането, за което е издадена заповедта за изпълнение. В тази връзка основният довод на въззивниците - ответници, изложен във въззивната жалба за недопустимост на предявения по делото установителен иск, съдът приема за изцяло неоснователен. Решението е и правилно в частта, в която е обоснован краен извод за частична основателност на предявените искове с правно основание чл.422 от ГПК във вр. с чл.79, ал.1, пр.1 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД срещу ответниците като първоинстанционният съд е приел, че вземанията за главница са дължими поради проведено доказване на количеството и стойността на потребената от ответниците топлоенергия, а относно вземанията за обезщетение за забава е прието, че ответниците са изпаднали в забава, тъй като задълженията им за заплащане на цената на топлинната енергия са срочни. При правилно разпределена доказателствена тежест съобразно нормата на чл.154 от ГПК и изпълнение на задълженията си, посочени в нормата на чл.146 от ГПК, първоинстанционният съд е обсъдил събраните по делото доказателства, като е основал решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и съобразно приложимия материален закон, поради което съдът следва да разгледа доводите на жалбоподателите във връзка с неговата правилност.  Относно доводите изложени в жалбата за незаконосъобразност на обжалваното решение следва да се добави и следното:

Неоснователни са възраженията на ответниците за необоснованост на решението предвид недоказано количество на доставената до топлоснабдения имот топлинна енергия. От събраните по делото писмени доказателства и при кредитиране заключението на вещото лице по приетата СТЕ съдът приема за установено, че при спазване на чл.125 ЗЕ, чл.139 ЗЕ и чл.141 ЗЕ в жилището на ответниците е доставяна топлинна енергия при дялово разпределение на същата в сградата етажна собственост и отчитане и заплащане на потребената топлинна енергия на месечни вноски, определени по прогнозна консумация и изравнителна сметка. При кредитиране заключението по СТЕ съдът приема за установено по делото, че количеството на топлинна енергия, отдадена от сградна инсталация, е изчислено по формула, съгласно приложението към чл.61, т.6.1. от Наредба №16-334. Следователно се налага извода, че сумите за топлинна енергия за имота на ответника са начислени в съответствие с действащата за исковия период Наредба за топлоснабдяване и ЗЕ. Заключението по СТЕ е дадено от вещо лице, специалист в областта топлотехника, мотивирано е вкл. с посочени формули за извършване на разпределението, като е даден отговор на поставените му задачи, предвид на което и съдът във връзка с чл.202 ГПК намира, че следва да го кредитира. Съдът намира да посочи още, че ответниците не са оспорили заключението на вещото лице по приетата СТЕ, не са ангажирали доказателства, включително и такива оборващи представените и ангажирани от ищеца доказателства или опровергаващи установените с последните факти и обстоятелства по делото. Ето защо съдът намира, че заявените с въззивната жалба възражения не сочат необоснованост на заключението и като отчита че не са подкрепени от събрани по делото доказателства, приема за неоснователни.

По отношение на предявения иск с правно основание чл.422, ал.1 от ГПК във връзка с чл.86, ал.1 от ЗЗД настоящият състав намира, че правилно е прието в мотивите на оспореното решение, че по делото е доказано, че ответниците са изпаднали в забава досежно претендираните от ищеца вземания за главница, поради което дължат лихва за забава. Предвид разпоредбата на чл.32 от ОУ /от 2008г., действащи към релевантния период/ към договора за доставка на топлинна енергия е определен срок за заплащане на дължимата от купувача месечна цена на доставената топлинна енергия - 30 дни от изтичането на периода, за който се отнася. В този смисъл и на основание чл.84, ал.1 ЗЗД, считано от деня следващ последния ден от горния срок купувачът на топлинна енергия изпада в забава за изпълнение на задължението си за заплащане на цената на доставената му топлинна енергия и дължи обезщетение в размерите по чл.86 ЗЗД, независимо че избраният ред за начисляване на енергията е по прогнозни и една изравнителна сметки. Изцяло неотносими са изложените във въззивната жалба доводи, че лихва за забава се начислява само върху изравнителните сметки, които не са платени в 30-дневен срок след публикуването им в интернет страницата на ищеца. Този ред за начисляване на лихви за забава се въвежда с ОУ от 2014г., които в случая не намират приложение доколкото не са били действащи през исковия период. По отношение на размера на дължимото обезщетение за забава съдът правилно го е изчислил върху присъдената главница на основание чл.162 от ГПК. Съдебното решение в частта, в която са уважени предявените установителни искове срещу ответниците за вземания по чл.86, ал.1 от ЗЗД за периода от 01.12.2011г. до 14.03.2014г., следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Относно релевираният довод във въззивната жалба за неравноправни клаузи в ОУ, настоящият състав намира, че доколкото възражението е направено за първи път пред въззивната инстанция е преклудирано и като такова не следва да се обсъжда.

Не е налице допуснато нарушение от СРС и при присъждането на разноски на ищеца, като дължимостта на последните следва от нормата на чл.78, ал.1 ГПК. Първостепенният съд при постановяване на съдебното решение в частта на разноските се е съобразил с т.12 на ТР №4/2013г. от 18.06.2014г. на ОСГТК, съгласно което съдът, който разглежда иска, предявен по реда на чл.422, респ. чл.415, ал.1 ГПК, следва да се произнесе за дължимостта на разноските, направени и в заповедното производство.

С оглед на изложените съображения и поради съвпадение на изводите на въззивната инстанция с тези на първоинстанционния съд атакуваното решение в обжалваните части, вкл. и в частта на разноските определени съобразно изхода на спора, като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено на основание чл.271, ал.1 от ГПК. 

По разноските в настоящото производство:

С оглед изхода на спора пред настоящата съдебна инстанция в полза на въззивниците не се дължат разноски. По отношение на заявената претенцията на въззиваемата страна за присъждане на направени разноски, настоящият състав намира за неоснователна доколкото подаденият отговор е банкетен, както и не е проявена процесуална активност в хода на делото – представител на въззиваемата страна не се е явил в съдебно заседание. При това положение в полза на въззиваемата страна не се дължи юрисконсултско възнаграждение на основание чл.78, ал.8 от ГПК.

            Воден от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №137717 от 01.07.2020г., постановено по гр.д.№43606/2014г. по описа на СРС, І Г.О., 39-ти състав, в обжалваните части.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване по аргумент на чл.280, ал.3 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :              

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ : 1./              

 

 

                                                                         2./