Решение по дело №1301/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1759
Дата: 1 октомври 2021 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20217180701301
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

Р Е Ш Е Н И Е

№1759/1.10.2021г.

гр. Пловдив,01.10.2021 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на шестнадесети септември през две хиляди двадесет и първа година, в състав:                      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

          ЧЛЕНОВЕ:     МИЛЕНА ДИЧЕВА

ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и с участието на прокурора РОСЕН КАМЕНОВ, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КАНД № 1301 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. 

Образувано е по касационна жалба на О.Р.К., ЕГН **********, срещу решение № 358/17.03.21г, постановено по АНД № 6581/2020г. по описа на ПРС, ХI н.с., с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ № 20-1030-007759 от 03.08.2020 г., издаден от сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Пловдив, с което на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) му е наложено административно наказание – глоба в размер на 1150 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят моли да се отмени атакуваният съдебен акт като неправилен и незаконосъобразен и да се отмени НП. Като касационни основания за отмяна на решението посочва неправилна преценка на събраните по делото доказателства и неправилно приложение на материалния закон.

Ответникът по касационната жалба ОД на МВР – Пловдив,Сектор „Пътна полиция“, редвно призован не изпраща представител и не дава становище по жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, редовно призован, дава заключение, че решението на районния следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на въззивното решение, във връзка с наведените от жалбоподателя оплаквания, и с оглед на приложените към делото доказателства, намери следното :

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против НП № 20-1030-007759 от 03.08.2020 г., издаден от сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Пловдив, с което на О.Р.К. с ЕГН ********** и с адрес ***, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП, е наложено административно наказание – глоба в размер на 1150 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

В хода на въззивното производство, от фактическа страна е установено, че на 16.02.2020 г. около 11:20 ч. в гр. Пловдив на ул. „Асеновградско шосе“ срещу № 1 в посока на движение към републикански път II-86 при въведено ограничение на скоростта за населено място от 50 km/h и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 % в ползва на водача, МПС товарен автомобил „Мерцедес ГЛЕ 350 Д“ с рег. № *** се е движил със скорост от 147 km/h, като е превишил максимално допустимата скорост и това е установено с автоматизирано техническо средство или система (АТСС) TFR1-M № 648. Преди отчетения толеранс е регистрирана скоростта от 152 km/h. Същото е фиксирано в клип № 18782.

За констатираното нарушение е подадена декларация от собственика на МПС, по чл. 188 от ЗДвП за това, че на 16.02.2020 г. за датата и часа на нарушението автомобилът е бил управляван от жалбоподателя О.Р.К..

Съставен е акт за установяване на административно нарушение  серия АА бл. № 540194/03.07.2020 г.,а въз основа на него и  обжалваното НП.

За да потвърди наказателното постановление, след като е обсъдил събраните доказателствени средства, районният съд е приел, че не са налице процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН, нарушението несъмнено е установено, а наложеното наказание е в съответствие с предвиденото в приложимия закон. Мотивирано е, че при съставяне на АУАН са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 от ЗАНН, нарушението е изчерпателно описано и подробно са посочени обстоятелствата, при които е извършено то, постановлението е издадено от компетентен орган в кръга на неговата компетентност съобразно представената заповед, в предвидената от закона форма, при спазване на материалноправните и процесуални разпоредби и е съобразено с целта на закона. Подробно са изложени мотиви относно установения факт на извършване на нарушението, правната квалификация и субективната отговорност на нарушителя. Отчетено е и провеждането на  главно пълно доказване относно изправността на техническото средство, с което е заснето нарушението, както и спазванито на всички изисквания на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Изложени са мотиви и относно приложението на  чл. 28, б. „а“ ЗАНН.

Решението е правилно. Правилно е направен анализ на доказателствата и е приложен материалния закон. Изложените мотиви се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което не се преповтарят и съдът препраща към тях на основание чл.221,ал.2 от АПК. Противно на твърденията на касационния жалбоподател, видно от административната преписка е,че надлежно е приложена снимка на разположението на АТСС. Прочее, липсата на снимка не може да дисквалифицира доказателствената сила на протокола, представляващ официален удостоверителен документ, в който ясно и точно е посочено мястото на поставяне на АТСС и представлява съществено нарушение на процесуалните правила, което да е от естество да доведе до отмяна на НП.

Местоположението на автомобила ясно е описано с посочване на GPS координати в снимката, на която, както беше посочено, законът - чл. 189, ал. 15 от ЗДвП изрично придава качеството на доказателствено средство. От същата е видно и ясно се чете рег.№ на автомобила. Мястото на извършване на нарушението несъмнено се установява от същата и е видно,че се касае за населено място, като ограничението на скоростта не следва от поставянето на пътен знак за това.

В протоколът за използване на АТСС е посочен точно и час на начало и край на работа на АТСС, като нарушението е заснето във време, попадащо в обхвата на посочените часове.

Не се констатират касационни основания за отмяна на обжалвания съдебен акт, поради което същият ще се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

Р Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 358/17.03.21г, постановено по АНД № 6581/2020г. по описа на ПРС, ХI н.с.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: