Решение по дело №559/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 788
Дата: 15 юни 2022 г.
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20227040700559
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  788                   Година 15.06.2022           Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти състав, на деветнадесети май две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниела ДРАГНЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:  1.Марина Н.

                                                                                             2.Димитър ГАЛЬОВ

 

Секретаря Г. С.

Прокурор Андрей Червеняков

като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 559 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от „ГОГО 17” ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.П., ул.“Пейо Яворов“ № 94, представлявано от управителя М.Г.П.срещу решение № 27/19.08.2021г., постановено по н.а.х.д. № 107/2021г. на Районен съд П.. Съдебното решение се обжалва като неправилно и необосновано, постановено в нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила. Оспорва се съставомерността на констатираното деяние и не споделя изводите на съда за правомерно ангажиране на отговорността му. Прави искане да се отмени съдебното решение и измененото наказателно постановление.

Ответникът – Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Бургас, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител поддържа становище за оставяне в сила на съдебния акт и прави искане да му се присъди юрисконсултско възнаграждение.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Бургас дава становище за оставяне в сила на съдебното решение като правилно и  законосъобразно.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд П. е изменил наказателно постановление № 02-0003142/26.05.2021г. издадено от директора на Дирекция “Инспекция по труда” – Бургас, с което на „ГОГО 17“ ЕООД, на основание чл. 414, ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, за нарушение на чл. 63, ал.2 от КТ, като е намалил размера на имуществената санкция на 1500 лева. Прието е, че при съставяне на акта и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. По същество е преценено, че е налице съставомерност на установено нарушение – жалбоподателят е допуснал до работа лицето Стойка Карулева, преди да и бъде предоставено копие от уведомлението по чл.62, ал.3 от КТ и правилно е ангажирана отговорността на дружеството, в качеството му на „работодател”. Прието е и че деянието не се отличава със значително по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обичайните случаи на подобни нарушения, поради което същото не може да бъде прието за маловажен случай. Наложената санкция в размер на 2000лв., съдът е преценил за завишена и несъобразена с тежестта на нарушението и предвид това, че то е извършено за първи път и е отстранено веднага след проверката е намалил размера на санкцията  на 1500лв., като достатъчен за постигане целите на наказанието. На 17.02.2022г. по делото е постановено решение за тълкуване № 9, което не е обжалвано и е влязло в сила.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Съдебното решение е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, като изложените мотиви относно ангажирането на административнонаказателната отговорност на касатора се споделят и от настоящия съдебен състав.

Правилно е прието, че от непосредствените възприятия на длъжностните лица, извършили проверката на място, се установява, че на 15.04.2021г. в 11,14ч. С.К.е престирала труд, като „хигиенист“ в стопанисвания от касатора търговски обект - клуб-ресторант „24“, преди да ѝ бъде предоставено копие от уведомлението по чл.62, ал.3 от КТ. Това се установява не само от ангажираните пред първата инстанция свидетелски показания на актосъставителя Т.но и от представените писмени доказателства, а именно трудов договор от 15.04.2021г. и справка за приети/отхвърлени уведомления по чл.62 ал.5 от КТ. Видно от справката, уведомлението за сключения трудов договор с С.К.е подадено на 15.04.2021г. в 12,57ч., а съобразно отбелязаното в съставения протокол, проверката е извършена на същата дата, но в 11,14ч., към който момент лицето вече е изпълнявало ефективното трудовите си функции и няма как да му е било връчено уведомлението по чл.62, ал.3 от КТ, което е подадено в един по-късен час.

Твърденията на касатора, че лицето фактически не е престирало труд към момента на проверката, се явяват защитна теза, която не се подкрепя от събраните доказателства. Правилно съдът е кредитирал показанията на актосъставителя Т.тъй като тя споделят преки наблюдения относно релевантния факт, че към момента на проверката служителят К.е установена да „почиства вертикална колона“, като данните сочат, че тя е първото лице с което са разговаряли проверяващите и е отговорила утвърдително, че работи в обекта. Съответно,К.се е вписала собственоръчно в справката по чл.402, ал.1, т.3 и ал.2 от КТ, като работеща от 15.04.2021г. в „ГОГО 17” ЕООД, на длъжност „чистач-хигиенист“, за което е положен и подпис, като са посочени и параметрите характерни за едно трудово правоотношение – работно време, почивни дни, дневна почивка и уговорено трудово възнаграждение. Тя е потвърдила наличието на сключен трудов договор в полето, определено за отбелязване на това обстоятелство, а самата справка е попълнена собственоръчно отК.в 12,20ч., което е в противоречие с данните изнесени от нея в съдебно заседание пред районния съд, че към момента на проверката не е работела в търговския обект и се е явила след 12,30ч. След като свидетелските показания на лицето са в противоречие с другите събрани в хода на производството гласни и писмени доказателства, правилно същите не са били кредитирани от съда при постановяване на съдебното решение.

С оглед на изложеното, правилно е прието, че касатора е извършил вмененото му административно нарушение и в качеството му на работодател, е санкциониран на основание чл.414, ал.3 от КТ, за това че е допуснал работник/служител преди да му предостави документите по ал.1 на чл.63, включително копие от уведомлението по чл.62, ал.3 от КТ, заверено от ТД на НАП.

В случая, правилно първоинстанционния съд е изменил размерът на наложената имуществена санкция. При издаване на наказателното постановление административният орган не е изложил никакви мотиви, които да обосновават определения размер на имуществената санкция от 2 000,00 лева, при предвиден от законодателя размер от 1 500,00 до 15 000,00 лева, като мотивите за определяне размера на наказанието е недопустимо да се извеждат по тълкувателен път. Съдът, след като е съобразил тежестта и характера на нарушението и е преценил, че наложеното на дружеството наказание е необосновано завишено, правилно е определил размер към минималния предвиден от законодателя в нормата на чл.414, ал.3 от КТ – 1 500,00 лева.

С оглед изложеното и на основание  чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, обжалваното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото, направеното от ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение се явява основателно, поради което и на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН следва да му се присъди в размер на 80,00 лева, определено на основание чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

Мотивиран от изложеното Административен съд Бургас, ХVІ-ти състав

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 27/19.08.2021г., постановено по н.а.х.д. № 107/2021г. по описа на Районен съд П..

ОСЪЖДА „ГОГО 17” ЕООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.П., ул.“Пейо Яворов“ № 94, представлявано от управителя М.Г.П.да заплати в полза на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Бургас юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лева (осемдесет лева).

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ:1.            

 

 

                                                                                                        2.