Определение по дело №116/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1472
Дата: 2 юни 2020 г.
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20203100500116
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………….……./………….…….2020 г.

 

гр. Варна

 

            ОКРЪЖЕН СЪД - ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, II въззивен съдебен състав, в закрито съдебно заседание, проведено на първи юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПЕТКОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

мл. с. НАСУФ ИСМАЛ

 

            като разгледа докладваното от мл. съдия Н. Исмал

            въззивно гражданско дело № 116 по описа за 2020 г.,

            за да се произнесе, взе предвид следното:

           

            Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК.

 

                Образувано е по молба с вх. № 9575/01.04.2020 г., депозирана от „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, Варна Тауърс – Г, бул. „Владислав Варненчик“ № 258, действащ чрез адв. Л.М., с която на основание чл. 248, ал. 1 от ГПК се иска изменение на решение № 258/21.02.2020 г., постановено по горепосоченото дело, в частта за разноските. В молбата се излагат доводи за това, че в хода на откритото съдебно заседание е обективирано искане по чл. 78, ал. 5 от ГПК, тъй като делото не се отличава с фактическа и правна сложност, като цялата доказателствена тежест по делото пада върху ответната страна-въззивник. Сочи се още, че уговореният хонорар е прекомерен и с оглед на обстоятелството, че този вид производства са масови и протичат по стандартен начин. Моли се съдът да измени горепосоченото съдебно решение в частта за разноските, като присъди в полза на процесуалния представител на въззиваемия минималния размер по Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждение, който в конкретния случай е 842.15 лева.

            В законоустановения преклузивен срок по чл. 248, ал. 2 от ГПК, е постъпил писмен отговор от въззиваемия С.Б. чрез адв. К.Т.. В отговора се излага, че молбата е неоснователна и като такава следва да се остави без уважение, доколкото уговореният между страните размер е справедлив и съответства на обема на оказаната правна помощ и съдействие.

            Молбата е подадена в законоустановения едномесечен срок по чл. 248, ал. 1, предл. 1 от ГПК, изхожда от активно легитимирано лице, имащо правен интерес да иска изменение на решението в частта за разноските, поради което същата е допустима и следва да се разгледа по същество.

            Разгледана по същество, молбата е неоснователна по следните съображения:

                Отговорността за разноските по делото по чл. 78 от ГПК е облигационно правоотношение между страните по спора, има материалноправен характер, обхваща само разноските за производството, направени от насрещната страна по делото, страната не може да бъде освободена от нея, обусловена е винаги от изхода на спора и може да бъде реализирана само във висящ исков процес.

            Съгласно чл. 80 от ГПК, страната, която е представила списък с разноски, има право да иска изменение на решението в частта за разноските. В конкретния случай и двете страни са представили списъци с разноски /л. 31 и л. 33/. Съдът може да намали адвокатското възнаграждение единствено, когато е сезиран с нарочно искане от насрещната страна – арг. от чл. 78, ал. 5 от ГПК. Съдът няма правомощието служебно да приложи процесуалноправната норма, обективирана в цитираната разпоредба. В този смисъл са и мотивите на т. 3 от ТР № 6/2012 г., постановено на 06.11.2013 г. от ОСГТК на ВКС. Въззивникът-молител нито във въззивната си жалба, нито в последващите молби е инвокирал възражение за прекомерност. Нещо повече, видно от протокола от откритото съдебно заседание, проведено на 12.02.2020 г., адв. Н.Г.изрично заявява, че не прави възражение за прекомерност, което обуславя и неоснователността на депозираната молба по чл. 248, ал. 1 от ГПК, доколкото твърденията на молителя за направено възражение са несъстоятелни.

            За пълнота следва да бъде добавено, че молителят сам е оценил високо фактическата и правна сложност на делото като е уговорил и изплатил на своя процесуален представител адвокатско възнаграждение в размер на 2016.00 лева с ДДС /двойно по-голям от претендирания от въззиваемия/, а фактическата и правна сложност на делото е еднаква за двете страни в процеса – в този смисъл е и Определение № 3 от 5.01.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 7153/2014 г., IV г. о., ГК.

            Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

            О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 9575/01.04.2020 г., депозирана от „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, Варна Тауърс – Г, бул. „Владислав Варненчик“ № 258, за изменение на решение № 258/21.02.2020 г., постановено по в. гр. д. № 116 по описа за 2020 г. на ОС-Варна, в частта за разноските.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщението при условие, че са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПКарг. от чл. 248, ал. 3, изр. 2 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                            2.