Решение по дело №9895/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 996
Дата: 12 март 2018 г. (в сила от 8 април 2020 г.)
Съдия: Любомир Симеонов Нинов
Дело: 20173110109895
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№996/12.3.2018г.

 

гр.Варна 12.03.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХХХІ състав в открито съдебно заседание проведено на тринадесети февруари декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: Любомир Нинов

 

при секретаря Мария Минкова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№9895/2017г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Ищецът Н.К. твърди, че с постановление на ВРП по ДП №**** по описа на ІІ РУП В**** е бил задържан собственият му лек автомобил „А****” и той го е предал на органите на МВР на 15.07.2009г. по повод образувано досъдебно производство по реда на чл.345, ал.1 от НК. Твърди се, че автомобилът е следвало да бъде регистриран за първи път на територията на Р България, като е бил внесен като употребяван автомобил от чужбина, но органите на КАТ са констатирали нередовности налагащи допълнителна проверка и поради това са започнали ДП за установяване наличието на извършено евентуално престъпление. Сочи се, че автомобилът е бил върнат на собственика-ищец едва в началото на 2016г. по силата на постановление на прокурор при ВРП, като при получаването му е установено, че е със силно замърсен двигател, изтощен акумулатор, захабена и напукана кожена тапицерия в купето, отлепени гумени уплътнения над лява и дясна предни врати, има разрез в ламарината на предна дясна врата, има следи от корозия по тавана на автомобила и предна дясна врата и автомобилът не е в движение без да се посочва причина. Ищецът твърди, че при предаване на органите на МВР автомобилът е бил на стойност 10-11 000лв., а при получаването му цената е била не повече от 2 000лв. поради което моли да се осъдят ответниците П**** и ОД на МВР да му заплатят солидарно сумата от 9 000лв. с която е намалена стойността на веща и да му се присъдят сторените по делото разноски.

Ответника – П**** в срока по чл.131 от ГПК е подал отговор в който сочи, че лекият автомобил е бил иззет като веществено доказателство и предвид качеството му, органите на досъдебното производство са имали право да задържат веща и тъй като това е законово регламентирано, то за времето на задържането не се дължи обезщетение, също така се сочи, че няма доказателства за това какво е било състоянието на автомобила към момента на предаването му на органите на МВР.

Ответникът ОД на МВР е подал възражение в срока по чл.131 от ГПК в което твърди, че не е страна в производство, което противоречи на становището на смесения състав разгледал въпроса за подсъдността на спора.

Съдът приема, че предявения иск  намира правното си основание в чл.45 и сл. от ЗЗД.

Съдът, след като се запозна с изложеното в исковата молба и становището на ответника и като прецени при условията на чл.235, ал.2 от ГПК събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна, следното:

По делото е представено в оригинал ДП №**** на Втора РУ на МВР Варна, същото съдържа договор за покупко-продажба от 12.07.2009г. със страни „К**** и ищеца, като същия освен това в договора е посочен и като управител на търговското дружество по силата на който търговското дружество продава на ищеца нов внос - л.а.марка „Ф****, син металик, рама №****, двигател №**** идентичен с посочения в исковата молба. ДП съдържа и протокол за приемане и предаване на ППС от 15.07.2009г., от който се установява, че на посочената дата автомобила е предаден от ищеца на органите на МВР Второ РУ. Страните не спорят относно това, какво е било състоянието на лекия автомобил, като това се установява и от снимковия материал по ДП, от където е видно, че лекият автомобил е бил в добро общо състояние без видими значими външни повреди. Представено е също така и копие от постановление на РП Варна от 5.08.2015г., с което е разпоредено връщането на лекия автомобил, като физическото получаване на веща е станало на 10.02.2016г. съгласно приложената разписка от същата дата удостоверяваща това и съпровождащия я протокол за приемане и предаване на ППС от същата дата, като в този документ е отбелязано, че автомобила е в добър външен вид, а тапицерията е в добро състояние. При получаването е отразено също така, че липсва ляв заден светлоотразител на бронята, като от снимковия материал от албума към ДП л.9 се установява, че той е липсвал още при придаването на колата. Отразено е в протокола за предаване също така, че е установено счупено стъкло на преден десен халоген, като в тази насока липсват данни счупването да е било налично към момента на отнемане на автомобила.

По делото са разпитани двама свидетели на ищеца които в показанията си сочат, че:

Свид.Г.К. “Когато я взехме (колата) през 2016г. лакът на тавана беше олющен, от пред на капака, от страни бяха избили ръжди“ Дясната врата беше изгнила.“

Свид.Хр.К**** брат на ищеца сочи, че колата при предаването й е била в отлично състояние, като сочи, че лично е закарал автомобила на самоход до РУ на МВР, сектор КАТ за да бъде извършена първоначалната му регистрация на територията на страната. Този свидетел сочи в показанията си, че е присъствал при получаването на л.а. и е констатирал наличие на ръжда по всичките му части, отказ на двигателя да работи поради ръжда (според него), а в купето мирис на мухъл. От своя страна вещото лице по приетата САвтЕ съобразявайки доказателствата по делото и събраните свидетелски показания е посочило, че този вид и модел автомобили към момента на вноса му са имали усреднена стойност от 11 249.50лв., а към момента на доброволното му предаване стойността е била 10 687лв., докато към момента на връщането цената вече е редуцирана до 2 000лв.

Ответниците не са направили искане за определяне амортизациоинната обезценка на веща поради което и при съобразяване на заключението на вещото лице следва да се приеме, че разликата между стойността на веща към момента на отнемането й 10 687лв. към 15.07.2009г. и към момента на връщането 2 000лв. към 10.02.2016г. възлиза на 8 687лв.

Решаващия състав приема от правна страна, че поради констатирани нередовности при първоначална регистрация на внесен от чужбина употребяван автомобил същият е бил задържан от органите на МВР за установяване евентуалното наличие на извършено престъпление, като ответниците – ПРБ и ОД на МВР В*** са го отнели от собственика му за недопустимо и неразумно дълъг период от време от 15.07.2009г. до 10.02.2016г., като в този период от тяхна страна за веща не са полагани необходимите грижи за поддръжката на веща в изправно техническо състояние, като в следствие на това по нея и съответно за ищеца са настъпили щети в размер на 8 687лв., който следва да бъдат заплатени от ответниците при условията на пасивна солидарност, предвид това, че Второ РУ на МВР са изпълнявали разпореждания на П**** действала чрез РП В***, за разликата над посочената сума до претендираните 9 000лв. искът следва да бъде отхвърлен. Следва да се има предвид, че дори и само по правилата на общите принципи на правото органите на МВР са пряко отговорни за стопанисването с грижата на добър стопанин на вещите които се намират в тяхно владение по силата на качеството им на веществени доказателства.

Ответниците предвид частичното уважаване на претенцията следва да бъдат осъдени да заплатят на ищеца и сумата от 598.44лв. сторени по делото разноски, като към тях следва да се присъди и сумата от 360лв. след заплащането й от ищеца, която съдът е пропуснал да събере като държавна такса от ищеца предвид възприетото становище, че предявения иск намира правното си основание в чл.45 и сл. от ЗЗД.

Ищецът от своя страна предвид направените искания от ответниците следва да заплати в полза на всеки от тях сума от по 27.13лв. юрисконсултско възнаграждение отговарящо на отхвърлената част от претенцията.

Ето защо, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА П**** и ОД на МВР В**** да заплатят солидарно на Н.Г.К. ЕГН********** *** сумата от 8 687лв. обезщетение за нанесени имуществени вреди по л.а.„А****, син металик, рама №****, двигател №**** изразяващи се в общо влошено състояние на веща поради не полагане ни грижи за техническата й поддръжка за времето от 15.07.2009г. до 10.02.2016г. през което веща е била във владение на ответниците, заедно със законната лихва от датата на сезиране на съда-6.10.2016г. до окончателното изплащане на сумата, като отхвърля иска за разликата до претендираните 9 000лв.

ОСЪЖДА П**** на МВР В**** да заплатят солидарно на Н.Г.К. ЕГН********** *** сумата от 598.44лв. сторени по делото разноски и 360лв. дължима се от него държавна такса, но само при условие, че той представи за последната сума доказателства, че я е заплатил в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Варна.

ОСЪЖДА Н.Г.К. ЕГН********** *** да заплати по отделно на всеки от двамата ответника – П****, ул.“Ц**** суми от по 27.13лв. разноски по делото за защита чрез юрисконсулти.

ОСЪЖДА Н.Г.К. ЕГН********** *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Варна сумата от 360лв. дължима се останала несъбрана държавна такса по предявения иск.

Решението подлежи на обжалване пред ВОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от датата на уведомяването.

              РАЙОНЕН СЪДИЯ: