Решение по дело №1215/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1543
Дата: 22 юли 2021 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20217180701215
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 май 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1543/22.7.2021г.

 

Град Пловдив, 22.07.2021 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав,  в открито заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди двадесет и първа  година в състав:

Председател: Анелия Харитева

Членове: Стоил Ботев

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Харитева к.а.н.д. № 1215 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационно производство по чл.63 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Ортомед трейдинг“ ООД против решение № 260375 от 11.03.2021 г., постановено по а.н.д. № 6035 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година, с което е потвърдено наказателно постановление  РД-И-077 от 11.08.2020 г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ), с което на „Ортомед трейдинг“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Павел Калпакчиев“ № 43, представлявано от управителя М.Й.Т., е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лева за нарушение на чл.138 от Закона за медицинските изделия (ЗМИ).

Според касатора оспореното решение е необосновано и неправилно поради нарушение на материалния закон и липса на собствени мотиви, както и липса на преценка на приетите по делото писмени доказателства. Подробни съображения са изложени в писмено становище. Иска се отменя на обжалваното решение и присъждане на разноските за двете съдебни инстанции.

Ответникът оспорва касационната жалба и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за основателност на касационната жалба и моли тя да бъде уважена.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че нарушението е доказано от фактическа страна – на 05.12.2019 г. дружеството е продало медицинско изделие на физическо лице, т.е., извършило е търговия на дребно с медицински изделия извън здравни заведения, с което е нарушил чл.138 ЗМИ. АУАН е връчен лично на управителя, който е подал писмено възражение, че евентуално е допусната грешка от страна на дружеството, издавайки фактура за конкретно медицинско изделие, отразяващо плащане към дружеството и вписване на физическо лице като получател. Според районния съд недоказано е възражението на дружеството, че случаят е инцидентен, защото в констативния протокол от проверката на 17.12.2019 г. и от АУАН е видно, че са установени още 5 фактури за плащане на медицински изделия, продадени на физически лица. Според районния съд нито в административно-наказателното производство пред наказващия орган, нито в съдебното производство дружеството не е ангажирало доказателства, оборващи констатациите в АУАН, преповторени в наказателното постановление. Според районния съд не са налице основания за прилагане на чл.28 ЗАНН предвид значимостта на обществените отношения, свързани със защитата на човешкото здраве, и защото извършеното административно нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на административни нарушения от този вид, съответно извършеното нарушение не може да приеме като маловажно или такова с по-ниска степен на обществена опасност.

Представените в настоящото производство писмени доказателства не касаят казуса и нямат връзка с извършеното административно нарушение, поради което не следва да се коментират. Същите не са нови доказателства, но не са били представени в първоинстанционното съдебно производство. От друга страна, без правно значение за правилността на обжалваното съдебно решение и за законосъобразността на наказателното постановление е фактът, че между дружеството-касатор и МБАЛ „Х. Ботев“ АД съществува договор за доставка на медицински изделия, защото в правния мир съществуват фактурите за продажба на физическите лица (и този факт не се оспорва от касатора), които фактури не са сторнирани. Т.е., недоказано е твърдението на касатора, че се касае за грешка, защото липсват доказателства по чл.126, ал.2 и 3 ЗДДС за поправка на грешки вследствие на неправилно отразени документи в отчетните регистри.

Решението е правилно. Въз основа на установените правнорелевантни факти районният съд е направил обосновани и правилни изводи, които се споделят от настоящия касационен състав и няма да бъдат преповтаряни.

Неоснователно е възражението на касатора за допуснато от районния съд нарушение на съдопроизводствените правила, изразяващо се в необсъждане на представените в първоинстанционното съдебно производство писмени доказателства, защото това не са нови доказателства, същите са част от административнонаказателната преписка и са обсъдени при постановяване на съдебното решение, доколкото съдът е градил мотивите именно въз основа на доказателствата, събрани в административнонаказателното производство пред наказващия орган.

Вярно е твърдението на касатора, че мотивите на районния съд са лаконични, но е невярно твърдението, че тези мотиви преповтарят изцяло наказателното постановление. Напротив, първостепенният съд е изложил собствени мотиви относно доказаността на нарушението и нарушителя, както и относно приложението на чл.28 ЗАНН.

Материалният закон е приложен правилно. Дружеството не оспорва, че е продало медицински изделия на физически лица. Без правно значение за законосъобразността на наказателното постановление е обстоятелството, че продажбата се извършва едновременно към лечебно заведение и към физическо лице, с оглед съществуваща императивна забрана на чл.138 ЗМИ.

Предвид всичко изложено касационната инстанция намира, че не са налице касационни основания по чл.348, ал.1 НПК и обжалваното решение като допустимо, обосновано и правилно и следва да бъде ос­тавено в сила. С оглед изхода на и своевременно направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение същото като основателно следва да се уважи и да бъде осъден касатора да заплати на ИАЛ сумата 80 лева за юрисконсултско възнаграждение. Затова и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260375 от 11.03.2021 г., постановено по а.н.д. № 6035 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година.

ОСЪЖДА „Ортомед трейдинг“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Павел Калпакчиев“ № 43, представлявано от управителя М.Й.Т., да заплати на Изпълнителна агенция по лекарствата сумата 80 (осемдесет) лева, юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.