Решение по дело №10189/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 октомври 2020 г.
Съдия: Евтим Станчев Банев
Дело: 20207060710189
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

179

гр. Велико Търново, 16.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Велико Търново, касационен състав в открито заседание на осемнадесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ДИАНА КОСТОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  ЕВТИМ БАНЕВ                                                                                                                             РОСЕН БУЮКЛИЕВ

 

при секретаря Д. С. и в присъствието на прокурора Светлана Иванова, разгледа докладваното от съдия Банев касационно НАХД № 10189/ 2020 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

                       

 

Делото е образувано по касационна жалба, подадена от *** Х.К. от АК - София, като пълномощник на С.П.Г. с ЕГН **********, адрес ***, срещу Решение № 260004 от 01.07.2020 г. по АНД № 265/ 2020 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. С решението на районния съд е потвърдено Наказателно постановление № 20-1275-000017/ 14.01.2020 г., издадено от ВПД началник сектор „Пътна полиция“ към Областна дирекция на МВР – гр. Велико Търново, с което на С.П.Г. за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 179, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 5 от същия закон, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200,00 лева. В касационната жалба се твърди неправилност на обжалвания съдебен акт, поради постановяване му в нарушение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуални правила - отменителни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Конкретните оплаквания са за несъответствие на изводите на районния съд със събрания в него производство доказателствен материал и за допуснати съществени процесуални нарушения в производството по издаване на АУАН и НП, ограничаващи правото му на защита на нарушителя в тази фаза на производството. По същество се поддържа недоказаност от обективна и субективна страна, на деянието за което С.Г. е санкциониран, вкл. относно конкретното поведение на водача, довело до настъпване на ПТП и неговата вина. От настоящата инстанция се иска да отмени решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление, претендира се присъждане на разноски за производствата пред двете съдебни инстанции по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата. В съдебно заседание ксасаторът, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. В представена писмена защита заявява, че поддържа жалбата с направените искания, по съображенията изложени в нея и допълнителните такива, развити в писмената защита.

 

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не изпраща представител в съдебно заседание, не ангажира становище по спора.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – В. Търново заема становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че въззивният съд е установил относимите към спора факти, както и че не е налице претендираното от касатора съществено нарушение на процесуални правила. По същество намира за установено по категоричен начин санкционираното административно нарушение, от обективна и субективна страна, а решението на ВТРС за съответно на закона. Предлага същото да бъде оставено в сила. 

 

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Въз основа на събраните доказателства, РС – Велико Търново е установил следната фактическа обстановка:

По подаден сигнал на 03.01.2020 г., служители в сектор „ПП“ при ОД на МВР – В. Търново посетили местопроизшествие в гр. Велико Търново. При извършен на място оглед те установили, че на посочената дата в 14:55 часа, на ул. „Проф. Илия Янулов“ до № 1, в посока ул. „Мария Габровска“, в близост до магазин „Стиви“, С.П.Г. управлявал лек автомобил „Сеат Кордоба“ с peг. № ***, собственост на Й.Н.Й.. При предприемане на маневра за излизане от реда на паркираните автомобили, Г. не се убедил, че не създава опасност за останалите участници в движението, които преминават покрай него и не се съобразил с тяхното положение, посока и скорост на движение, отнел предимството на лек автомобил „Дачия Сандеро“ с peг. № ***, управляван от А.А., като го блъснал с предната си лява част в предната дясна част на автомобила. По този начин С.Г. реализирал пътнотранспортно произшествие с материални щети по автомобилите. При така констатираното и след изслушване обясненията на двамата водачи, от полицейските служители е бил съставен протокол за ПТП рег. № 3/ 03.01.2020 г., а на С.Г. – и АУАН № 95/ 03.01.2020 г. /бл. № 16043/, за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП. Актът е връчен на нарушителя срещу подпис, на датата на съставянето му, като последният е вписал „имам възражения“. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не са подадени писмени възражения срещу акта. Въз основа на установеното с АУАН от ВПД началник на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – гр. В. Търново, е издадено НП № 20-1275-000017/ 14.01.2020 г., с което за извършено нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП с причинено ПТП, и на основание чл. 179, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на С.П.Г. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200,00 лева. Наказателното постановление е връчено на нарушителя на дата 03.02.2020 г. и е обжалвано от него пред ВТРС в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. В жалбата пред районния съд нарушителят без да оспорва от фактическа страна констатациите в АУАН и НП, е навел твърдения идентични с тези в касационната жалба, за допуснати съществени процесуални нарушения в административната фаза на производството и неизясняване в пълнота на фактическата обстановка, при която е настъпило ПТП. След преценка на цитираните възражения, същите са били приети за неоснователни от решаващия състав. Съдът въз основа на приобщените към делото писмени доказателства и показанията на свидетелите Н.С./актосъстевител/ и Ц.Ц., е приел за безспорно установено противоправното деяние, вкл. времето и мястото на извършването му, и дееца. Той е формирал извод за законосъобразност на проведената процедура по издаването на АУАН и на НП, съответствие на същите с установените в ЗАНН формални изисквания, правилност на дадената от административнонаказващия орган квалификация на извършеното нарушение и съответствие на наложеното наказание като вид и размер, с предвиденото за нарушения от този вид. Съдът е изложил и нарочни мотиви за липсата на основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН.

 

Постановеното от Районен съд – Велико Търново решение е правилно. Касационната жалба е неоснователна.

 

Неоснователни са оплакванията за наличие на отменителното основание по чл. 148, ал. 1, т. 2 от НПК. Обратно на поддържаното от касатора, въззивният съд е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите за разрешаването на спора обстоятелства, както и всички наведени от санкционираното лице доводи и възражения. Съдът е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина, чрез приобщаването на допустими и относими доказателства. Това, че при преценката им е достигнал до изводи, различни от тези на касатора, без да е налице логическо противоречие с обстановката, не съставлява нарушение на процесуалните правила. В производството пред ВТРС С.Г. не е оборил фактическите установявания в административнонаказателното производство, правилно кредитирани от районния съд при постановяването на обжалваното решение. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанията са съставени протоколи. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието.

 

Решението на въззивния съд не е постановено в нарушение на закона.

 

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица и в рамките на тяхната материалноправна компетентност, определена с чл. 189, ал. 1 и ал. 12 от ЗДвП, т. 1.2. и т. 2.7. от Заповед № 81212-515/ 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи. Актът и наказателното постановление отговарят на изискванията относно формата и съдържанието им, установени в разпоредбите на чл. 42, съответно чл. 57 от ЗАНН. Оплакванията на касатора, че в АУАН и НП не е посочена скоростта на другия участващ в ПТП автомобил, са неоснователни. Такова посочване действително липсва, но и не е необходимо, доколкото скоростта на МПС, движещо се в основна лента на уличното платно е следвало да бъде предварително възприета и съобразена от водача на автомобила, предприемащ маневра за излизане от реда на паркираните превозни средства. Същевременно в акта и в наказателното постановление се съдържа достатъчно пълно и точно описание както на самото деяние за което е санкциониран водачът, така и на обстоятелствата при които то е извършено. Контролните органи са събрали достатъчно доказателства, налагащи извода, че касаторът не е съобразил поведението си със задължителното правило за поведение, установено в чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, изискващо при предприемане на каквато и да е да е маневра, вкл. за излизане от реда на паркираните превозни средства, какъвто е процесния случай, преди започването на маневрата, водачът да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение. Очевидно в случая касаторът не е съобразил положението, посоката и скоростта на движещия се по пътното платно лек автомобил „Дачия Сандеро“ с peг. № ***, по начин, че да избегне съприкосновение с него и то при положение, че няма твърдения за рязка промяна в някой от изброените параметри на движение. Несъмнен резултат от това е настъпилото при маневрата пътнотранспортно произшествие, за което не се сочат и не са установени обстоятелства, изключващи отговорността на причинилия го водач. Предвид горното правилни са изводите на въззивния съд, че в административната фаза на производството, не са били допуснати съществени процесуални нарушения, обуславящи незаконосъобразност на НП. 

 

Решението на ВТРС е постановено при правилно прилагане на разпоредбите на Закона за движение по пътищата. Правилно районният съд е разтълкувал смисъла на установените в чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, задължение на водачите на моторни превозни средства при предприемане на маневри да съобразяват местоположението, посоката и скоростта на останалите участници в дмвижението. Чрез виновното нарушаване на посоченото задължително правило за поведение и предизвикване в резултат на ПТП по смисъла на § 6, т. 30 от ДР към ЗДвП с материални щети, каквото безспорно е установено по делото, касаторът е осъществил от обективна и субективна страна състават на деяние, представляващо административно нарушение по смисъла на чл. 179, ал. 2, вр. с ал. 1, т. 5 от ЗДвП. Същото е основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Наказващият орган е извършил правилна квалификация на деянието и е наложил съответното за извършеното нарушение наказание, в предвидения от закона абсолютен размер. Процесното нарушение е типично за вида си и не разкрива по-ниска степен на опасност за установения ред на държавно управление в сравнение с други нарушения от същия вид, която да обосновава прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил решението си при правилно приложение на закона.

 

Предвид изложеното настоящият състав намира, че решението на РС – Велико Търново, не страда от визираните в жалбата на С.П.Г. пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

 

При този изход на делото, неоснователно е искането на касатора за присъждане на сторените в производствата пред ВТРС и АСВТ разноски.

 

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

Оставя в сила Решение № 260004 от 01.07.2020 г. по НАХД № 265/ 2020 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. 

 

 

Решението не подлежи на обжалване.      

 

          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                                                               ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                               2.