Решение по дело №973/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1359
Дата: 5 юли 2019 г. (в сила от 18 ноември 2019 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110200973
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

      Р Е Ш Е Н И Е

 

      №…………………...../ 05.07.2019 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав:             

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                                

   с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 973 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „Р.Т.“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, депозирана чрез неговия процесуален представител адв. Й.А. *** срещу Наказателно постановление № 23 – 0000064 от 28.01.2019 г., издадено от Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева (двеста лева) за това, че на 11.12.2018 г. около 15:45 часа в гр. Варна, ул. „Тролейна“ № 48, в административната сграда на ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, след приключване на комплексна проверка на документите относно транспортната дейност на превозвача за периода 01.06.2018 г. – 31.07.2018 г. е установено, че превозвачът „Р.Т.“ ООД, притежаващ лиценз на общността № 1396/ 04.06.2012 г. за международен обществен превоз на пътници с автобус на 06.06.2018 г. в гр. Варна, ул. „Гривица“ № 8, не е уведомил писмено – на място, по поща, електронна поща или факс съответното регионално звено на ИА „Автомобилна администрация“, именно ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, на чиято територия започва превоза, за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най – късно един час преди започване на превоза, като превоза е извършен на дата 06.06.2018 г. на основание пътен лист № 0028261 от 06.06.2018 г., пътническа ведомост и тахографски лист от 06.06.2018 г. с автобус кат. М3 марка „Бова“ с рег. № В 9829 ВМ, като липсата на уведомление е установено след направена справка в ОО „Автомобилна администрация“ гр. Варна – нарушение на разпоредбата на чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.

            Дружеството – жалбоподател „Р.Т.“ ООД *** намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно и неправилно, като представя подробни аргументи в защита на своето становище. На първо място акцентира, че дружеството притежава лиценз на Общността за международен превоз на пътници, като изразява позиция, че разпоредбата на 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България касае и се отнася за субектите, които не притежават такъв лиценз. Намира, че в случая нарушението не е описано с всички свои съставомерни белези, като посочва, че не става ясно къде е започнал конкретния превоз и респ. кое регионално звено на ИА „Автомобилна администрация“ е следвало да бъде уведомено. Посочва, че в случая АУАН е издаден извън преклузивните срокове, визирани в разпоредбата на чл. 34 от ЗАНН. Също така навежда своите аргументи в защита на позицията, че нарушението изцяло попада в обхвата на разпоредбата на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН. Поради гореизложените съображения, моли за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното на 17.04.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 973 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „Р.Т.“ ООД се представлява от своя процесуален представител адв. Й.А. ***, който поддържа жалбата на псоочените в нея основания и моли за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното на 17.04.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 973 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. експерт с юридическа правоспособност Ивайло Георгиев, който моли за потвърждаване на наказателното постановление.

 

            От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

            На 06.06.2018 г. бил извършен случаен превоз на пътници с автобус кат. М3 марка „Бова“ с рег. № В 9829 ВМ от дружеството – превозвач „Р.Т.“ ООД *** – к.к. „Св. Св. Константин и Елена“ – с. Здравец – гр. Варна.

            Превозът започнал в 07:30 часа на 06.06.2018 г., но преди започване на превоза, дружеството – превозвач „Р.Т.“ ООД не изпълнило задължението да уведоми съответното регионално звено на ИА „Автомобилна администрация“ в случая ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най – късно до един час, преди започване на превоза, било то чрез уведомяване на място, по пощата, по електронната поща или чрез факс.

            Преценявайки, че с това свое поведение, в частност бездействие, дружеството „Р.Т.“ ООД е извършило нарушение на чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, на 11.12.2018 г. св. Й.Р.Й. – ст. инспектор в ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна съставил акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирал дружеството за нарушение на посочената нормативна разпоредба.

            В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок не постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 28.01.2019 г. Началникът на ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози наложил на въззивното дружество административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева (двеста лева) за нарушение на разпоредбата на 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.

 

            По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира за установено следното:

            Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

             Разгледана по същество, съдът я намира за неоснователна, поради следните причини:

            На първо място следва да се има предвид, че съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58, ал. 1 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

            Следва да се подчертае, че на практика въззивното дружество не оспорва фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление (впрочем приета за установена и от съда). Все пак за прецизност следва да се отбележи, че съдът дава вяра на показанията на св. Й., че на 06.06.2018 г. е бил осъществен случаен превоз на пътници от страна на дружеството – жалбоподател, като това обстоятелство се потвърждава и от приложените към преписката пътен лист, пътническа ведомост и разпечатка от тахографа от дата 06.06.2018 г.

            Важно е да се има предвид, че от самата пътническа ведомост се установява, че маршрута на превоза е бил гр. Варна – к.к. „Св. Св. Константин и Елена“ – с. Здравец – гр. Варна, което неминуемо означава, че териториално компетентната служба на ИА „Автомобилна администрация“, която е следвало да бъде уведомена е била ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна. В случая не просто липсват доказателства, липсват и твърдения от страна на дружеството – жалбоподател, че е изпълнило задължението си да уведоми най – малко един час преди започване на превоза по някакъв начин не само ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, но и което и да е друго териториално подразделение на ИА „Автомобилна администрация“.

            Доколкото разпоредбата на чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България предвижда задължение за дружеството – превозвач да уведоми писмено, било на място, било по пощата, било чрез електронна поща, било чрез факс съответното регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в областта, от чиято територия започва превозът, за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най-късно един час преди започването на превоза, очевидно е, че със своето бездействие дружеството е нарушило посочената нормативна разпоредба и съвсем правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност.

           

            По отношение конкретните възражения във въззивната жалба.

            Съдът не може да сподели възражението, че адресат на разпоредбата на чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България са единствено и само субектите, които не притежават лиценз на общността за международен обществен превоз на пътници. Едно подобно възражение не само не почива на актуалната законодателна рамка в Република България, но и пряко противоречи на чл. 2 от същата тази Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, където съвсем ясно са дефинирани субектите, за които се отнасят залегналите в нейните правни норми правила, като това са и дружества – превозвачи, притежаващи лиценз на общността за международен обществен превоз на пътници.

            Единствено като пропуск, както на актосъставителя, така и на административно – наказващия орган може да бъде вменено, че не е описан маршрута на превоза от датата 06.06.2018 г., което не е процесуално нарушение, още повече от категорията на съществените и което да е ограничило правото на защита на санкционираното лице, още повече до степен изискваща отмяна на наказателното постановление, но според съда е следвало за по – голяма прецизност все пак маршрута да бъде описан. В случая на 06.06.2018 г. с това превозно средство с рег. № В 9829 ВМ е бил извършен един единствен превоз, поради което и това, че не е описан не е накърнило правото на защита на санкционираното дружество, тъй като е ясно за кой процесен превоз бива ангажирана административно – наказателната му отговорност.

            Според съда АУАН е издаден в срока, предвиден в разпоредбата на чл. 34 от ЗАНН, като мотива на съда за така застъпената позиция е, че тримесечния срок за съставяне на АУАН в случая следва да тече от датата 10.10.2018 г., когато са били предоставени документите, свързани с транспортната дейност на дружеството, на проверяващите органи от ОО „Автомобилна администрация“ гр. Варна – действие, което е било обективирано и документирано в Приемо – предавателен протокол от 10.10.2018 г.

            Съдът намира, че в случая разпоредбата на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН е неприложима, не само защото, колкото и банално да звучи процесното нарушение не се отличава с по – ниска степен на обществена опасност от останалите нарушения от този вид, но в случая при внимателно преглеждане на транспортните документи, приложени към преписката (пътните листи и пътническите ведомости) ясно се вижда, че нарушението не е въобще изолоран случай в дейността на дружеството.Налице са още няколко превоза в средата на месец юни 2018 г., за които също няма данни да е бил уведомяван ОО „Автомобилна администрация“ гр. Варна, което неминуемо повишава обществената опасност на самия деец – дружеството – жалбоподател и което мотивира съда да заеме категорична позиция за неприложимост на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН.

            Размерът на наложеното административно наказание „имуществена санкция“ е строго фиксиран в разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, а именно в размер на 200 лева, административно – наказващият орган изцяло се е съобразил с този размер при индивидуализация на административното наказание, поради което и пред съда не е поставен въпроса за неговата завишеност, респ. евентуална несправедливост.

            Поради гореизложените съображения съдът намира, че Наказателно постановление № № 23 – 0000064 от 28.01.2019 г., издадено от Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            Потвърждава Наказателно постановление № 23 – 0000064 от 28.01.2019 г., издадено от Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, с което на Р.Т.“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, на основание разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева (двеста лева) за това, че на 11.12.2018 г. около 15:45 часа в гр. Варна, ул. „Тролейна“ № 48, в административната сграда на ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, след приключване на комплексна проверка на документите относно транспортната дейност на превозвача за периода 01.06.2018 г. – 31.07.2018 г. е установено, че превозвачът „Р.Т.“ ООД, притежаващ лиценз на общността № 1396/ 04.06.2012 г. за международен обществен превоз на пътници с автобус на 06.06.2018 г. в гр. Варна, ул. „Гривица“ № 8, не е уведомил писмено – на място, по поща, електронна поща или факс съответното регионално звено на ИА „Автомобилна администрация“, именно ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Варна, на чиято територия започва и превоза, за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най – късно един час преди започване на превоза, като превоза е извършен на дата 06.06.2018 г. на основание пътен лист № 0028261 от 06.06.2018 г., пътническа ведомост и тахографски лист от 06.06.2018 г. с автобус кат. М3 марка „Бова“ с рег. № В 9829 ВМ, като липсата на уведомление е установено след направена справка в ОО „Автомобилна администрация“ гр. Варна – нарушение на разпоредбата на чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: