Определение по дело №693/2018 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 януари 2019 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20187160700693
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№30

гр. Перник, 25.01.2019 г.

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЕРНИК, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети януари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                      СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

         Като разгледа адм. д. № 693/2018 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 130 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК.

         Ищецът Я.Ц.Д., ЕГН ********** *** 1 е предявил срещу ОДМВР – Перник, представлявано от директор, със седалище: гр. Перник, ул. Самоков № 1 два обективно кумулативно съединени искове  с правна квалификация чл. 203, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 1 от ЗОДОВ и чл. 203, ал. 4 от АПК, във вр. с чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ.

         В изпълнение указанията на съда, дадени с разпореждане от 03.01.2019 г. ищецът е депозирал молба вх. № 224/25.01.2019 г., с която е отстранил нередовностите на първоначално подадената искова молба.

         Твърденията му са, че е претърпял неимуществени вреди от бездействие на длъжностно лице при ответника, изразяващо се в несвоевременно администриране и изпращане в Районен съд - Перник на подадена от него жалба срещу НП № 17-1158-006650/02.03.2018 г. Сочи, че в резултат на това е бил лишен от възможността да участва в съдебен процес, в който да бъде отменено НП. Това е довело до влошаване на здравословното му състояние. Причинило му е стрес, уплаха, затруднение в придвижването, негативни емоции, раздразнителност и очакване за разглеждане на жалбата му в съда. Счита, че претърпените от него неимуществени вреди могат да бъдат справедливо обезщетени с присъждане на сумата от 2000 лв. Искането към съда е да осъди ответника да му заплати сумата от 2000 лв., представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултата на незаконосъобразното бездействие на длъжностно лице от ОДМВР – Перник.

         В посочената част исковата молба е редовна, а предявеният иск с правна квалификация чл. 203, ал. 4 от АПК, във вр. с чл. 1 от ЗОДОВ е допустим.

         В искът с правна квалификация чл. 203, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 1 от ЗОДОВ е недопустим, като преждевременно предявен и производството по него следва да бъде прекратено. Съображенията за това са следните:

         Ищецът твърди, че след съставянето на акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено соченото за незаконосъобразно наказателно постановление № 17-1158-006650/02.03.2018 г. на началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Перник, е упълномощил адвокат, като въз основа на сключения договор за правна защита и съдействие му е заплатил възнаграждение в размер на 2000 лв. Възложил му е да извършва справки във връзка с образуваното административно – наказателно производство във Второ РУ „Полиция“ – Перник и Районна прокуратура – Перник, както и да изготви жалба срещу издаденото наказателно постановление. Въз основа на така изготвената и подадена жалба се твърди, че все още не е образувано съдебно производство и съответно не е постановен съдебен акт, с който наказателното постановление да е отменено.

         Искането към съда е да осъди ответника да му заплати сумата от 2000 лв., представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение.

         От така изложеното следва, че разходът на ищеца за адвокатско възнаграждение е за организиране на защитата му в образуваното срещу него административно – наказателно производство с цел установяване по предвидения в закона ред/обжалване пред съд/, че издаденият от административния орган правораздавателен акт/наказателно постановление/ е незаконосъобразен. Следователно сумата от 2000 лв. се претендира като обезщетение за имуществени вреди, настъпили в резултат на незаконосъобразно наказателно постановление.

         Абсолютна предпоставка за допустимост на така предявения иск съгласно чл. 204, ал. 1 от АПК е постановеният от административния орган акт да е отменен като незаконосъобразен с влязло в сила съдебно решение. В настоящия случай в исковата молба изрично е посочено, че това условие не е налице. Затова искът, като преждевременно предявен е недопустим и производството, в тази му част следва да бъде прекратено.

         Мотивиран от изложеното и по аргумент от чл. 204, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 144 от АПК, във вр. с чл. 130 от ГПК, Съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И

 

         ПРЕКРАТЯВА производството по делото, В ЧАСТТА, в която е предявен иск с правна квалификация чл. 204, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 1 от ЗОДОВ за осъждане на ОДМВР – Перник, представлявано от директор, със седалище: гр. Перник, ул. Самоков № 1 да заплати на Я.Ц.Д., ЕГН ********** *** 1 сумата от 2000 лв., представляваща претърпени имуществени вреди за заплатено адвокатско възнаграждение, в резултат на незаконосъобразен акт, издаден от административен орган - наказателно постановление № 17-1158-006650/02.03.2018 г. на началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Перник.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд, в 7-мо дневен срок от връчването му на ищеца.

         СЛЕД влизане в сила на определението, делото ДА СЕ ДОКЛАДВА на съдията докладчик за продължаване на съдопроизводствените действия по допустимия иск.

 

                                               СЪДИЯ:/п/