Решение по дело №1031/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1199
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Нели Бойкова Алексиева
Дело: 20191100901031
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№..........................................

 

гр. София

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-22 състав, в закрито заседание на първи юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                        

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

            

като разгледа докладваното от съдията т. дело N 1031 по описа на СГС, ТО, за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на „Е.ю.“ ООД /в ликвидация/, ЕИК *******, подадена чрез ликвидатора В.В., срещу отказ № 20190529171631/01.06.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх. № 20190529171631/29.05.2019 г.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТР отказ е неправилен и незаконосъобразен. Посочва, че дейността на дружеството е прекратено и същото е обявено в ликвидация, което обстоятелство е вписано на 06.11.2017 г., а като ликвидатори са вписани В.В. и К.Г.. Твърди, че по силата на закона с прекратяването дейността на дружеството се прекратяват правомощията на управителите и същите следва да бъдат заличени като представляващи дружеството. Твърди, че към момента не е извършено заличаване на вписаните управители на дружеството. Намира, че това поражда правно несъответствие в актуалния правен статут на дружеството, свързано с неговите органи и представителство. Счита, че заявените за вписване обстоятелства правилно са подадени със заявление съгласно приложение А4. Твърди, че незаконосъобразно длъжностното лице по регистрацията приема, че В.В. не е оправомощен да иска вписване. Моли, обжалваният отказ да бъде отменен.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ № 20190529171631/01.06.2019 г., длъжностното лице е приело, че заявлението касае вписване на обстоятелства относно ликвидацията и същите следва да бъдат заявени със заявление, съгласно приложение Б6 към Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър /Наредба № 1/. На следващо място длъжностното лице приема, че заявителят не е оправомощен да иска вписване, тъй като заявлението следва да изхожда от двамата ликвидатори, които представляват само заедно търговеца.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТР е поискано вписване по партидата на „Е.ю.“ ООД /в ликвидация/ заличаването на М.В.и К.Г., като управители и представляващи дружеството.

Съдът намира за необоснован изводът на длъжностното лице, че заявителят- ликвидатор не е оправомощен да заяви исканото вписване в АВ-ТР.  В действителност, както посочва длъжностното лице, с решението на ОС от 04.09.2017 г. са избрани двама ликвидатори, които да представляват дружеството заедно – В.В. и К.Г., като по заявление на дружеството същите са вписани в ТР като ликвидатори. Съобразно отразени в ТР последващи решения на ОС, Г. е заличен като ликвидатор и на негово място като ликвидатор е вписана Д.Т.на 23.02.2018 г. На 16.10.2018 г. Тотева е заличена като ликвидатор, съгласно решение на ОС от 26.09.2018 г. След това заличаване и съгласно решението на ОС, дружеството остава с един ликвидатор, а именно вписаният в ТР такъв В.В.. Следователно към момента на подаване на заявлението В. е единствен ликвидатор на дружеството и като такъв,  съгласно чл. 269, ал. 1 от ТЗ представлява самостоятелно дружеството и в това качество може надлежно да заявява искане за вписване на промени в обстоятелствата пред АВ-ТР –арг. от чл. 15, ал. 1, т. 1 от ЗТРРЮЛТЦ.

Към момента на подаване на процесното заявление вх. № 20190529171631, дружеството е в открито  производство по ликвидация, като за ликвидатор е определено лице, различно от вписаните в ТР управители на дружеството. В производството по ликвидация, ликвидаторите представляват дружеството и имат правата и задълженията на изпълнителния му орган - чл. 269, ал. 1 ТЗ. По силата на чл. 268, ал. 1 от ТЗ ликвидаторите са длъжни да довършат текущите сделки, да съберат вземанията, да превърнат останалото имущество на дружеството в ликвидация в пари и да удовлетворят кредиторите, като могат да сключват нови сделки, само ако това се налага от ликвидацията. Изброяването на функциите на ликвидаторите в законовата норма представлява регламентация на целите на ликвидационното производство. Относно правата и задълженията на ликвидаторите е направено препращане към правата и задълженията на изпълнителния орган на дружеството, т.е. при дружеството с ограничена отговорност - към управителя. В този смисъл, след откриване на производството по ликвидация,  ликвидаторът изпълнява функциите на изпълнителен орган на дружеството, но тези функции и представителна му власт е ограничена от целите и задачите на ликвидационното производство. С оглед предвидените в закона хипотези, при наличието на които производството по ликвидация може да бъде прекратено, откриването на производство по ликвидация не води до автоматично до десезиране на управителните органи на дружеството и същите продължават да съществуват в правния мир. Изложеното се отнася и до върховния орган на дружеството - в случая ОСС, който продължава да съществува и да взема решения, макар и ограничени в голяма степен от целите на ликвидацията. Затова и в закона не е  предвидена процедура, при която, по искане на избрания ликвидатор,  да бъде поискано заличаването на вписания в ТР управител на дружеството. Единствената законова възможност за такова заличаване е да бъде взето решение от ОСС за освобождаване на управителя/управителите и обстоятелствата по това решение да бъдат заявени от ликвидатора за вписване. Затова неоснователно жалбоподателят приема, че в случая е налице правно несъответствие в актуалния статут на дружеството, свързано с неговите органи и представителство. Следва да се вземе предвид това, че при обявяване на търговеца в ликвидация фирмата съдържа добавката „в ликвидация“, а ликвидаторите се вписват в търговския регистър, съгласно чл. 266, ал. 3 ТЗ, въз основа на  нотариално заверени съгласия с образци на подписите им. В случая тези обстоятелства са надлежно извършени, съответно отразени  ТР. Никъде в закона не е посочено, че при избор на ликвидатор, различен от управителя, управителят следва да бъде заличен от ТР.

Предвид изложеното, Съдът намира, че отказът следва да бъде потвърден, макар и с мотиви, различни от изложените от длъжностното лице по регистрацията.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на „Е.ю.“ ООД /в ликвидация/, ЕИК *******, подадена  чрез ликвидатора В.В., срещу отказ № 20190529171631/01.06.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх. № 20190529171631/29.05.2019 г..

Решението може да бъде обжалвано пред Софийски  апелативен съд, в 7-дневен срок от връчването.

 

.

 

 

 

                                                           Съдия: