О П Р Е Д Е
Л Е Н И Е
Номер 594 02.07.2018 год. Гр.Бургас
В ИМЕТО НА НАРОДА
Бургаският окръжен съд , първо гражданско и търговско отделение,
На втори юли, две хиляди и осемнадесетата година
В закрито заседание в следния състав
Председател: Кирил Градев
Секретар: ________________
Прокурор:________________
Като разгледа докладваното от съдия Кирил Градев
Търговско дело №289 по описа за 2018 година
И за да се произнесе взе в предвид следното:
Ищецът – прокурор в окръжна прокуратура – гр.Бургас е предявил иск против „Ериа“ООД, ЕИК ********* със седалище – гр.Бургас за прекратяване на ответното дружество поради заличаване на управителя на дружеството на 19.05.2016 г. и невписване в продължение на повече от три месеца на нов управител. Представя доказателства.
Бургаският окръжен съд , преди да пристъпи към разглеждане на делото в открито заседание , следва да извърши предвидената в чл.374 от ГПК подготовка на делото в настоящото закрито заседание , включваща процесуалните действия , посочени в този законов текст.
При проверка редовността на разменените книжа и допустимостта на предявения иск , включително и с оглед цената му , съгласно ал.1 на чл.374 от ГПК , съдът констатира следното: За разглеждането на настоящия иск , с оглед предмета му – упражняване по съдебен ред на признато от закона право на прокурора да иска прекратяване на дружество с ограничена отговорност , когато в продължение на повече от три месеца дружеството няма вписан управител , е въведено нарочно особено исково производство в глава 32 на Част ІІІ на ГПК – чл.365 т.3 от ГПК и следователно той следва да се разгледа по правилата на този особен исков процес. След проверка на основание чл.127 и чл.128 от ГПК и констатация , че исковата молба е редовна , е осъществена двойна размяна на книжа. Съобщенията до ответното дружество са били редовно връчени при приложение на чл.50 ал.4 от ГПК. В законните срокове не са постъпили писмен или допълнителен отговори , ищецът не е депозирал допълнителна искова молба. Искът е неоценяем , за упражняване по съдебен ред на предоставено от закона – чл.155 т.3 от ТЗ на прокурора преобразуващо право да предизвика промяна в правното положение на търговско дружество- еднолично ограничено отговорно дружество. Поради това , че в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител , поради настъпила смърт на управителя. Преследваната от закона цел е преустановяване на търговската дейност на правен субект без законен представител и за уреждане на последиците от прекратяването. Искът е предявен съобразно правилата за родова и местна подсъдност на чл.104 т.7 от ГПК във вр. с чл.155 от ТЗ и чл.105 от ГПК , а именно пред Бургаския окръжен съд като първа инстанция , който е и съд по седалището на ответника. Искът е подаден от активно легитимирано лице , което твърди , че са настъпили следните факти: вписано в търговския регистър еднолично ограничено отговорно дружество; заличаване на управителя на дружеството, повече от три месеца дружеството няма вписан нов управител. Искът е насочен срещу дружеството , правна промяна в положението на което се иска. Не са констатирани служебно от съда отрицателни процесуални предпоставки или липса на положителни процесуални предпоставки , водещи до констатации за липса на право на иск или за ненадлежно упражняване на правото на иск , а оттам и до необходимост от прекратяване на производството по настоящото дело срещу ответника – търговско дружество по претенцията за прекратяване на търговеца. При това положение книжата по настоящото дело до настоящия момент са съставени и разменени редовно и предявения иск е допустим.
При проверката на исканията и възраженията на страните съдът констатира следното:
Освен заявените искания за правна промяна , исковата молба съдържа доказателствени искания за приемане на представени с нея писмени доказателства.
С оглед на горните констатации по отношение редовността и допустимостта на предявения иск , съдът намира , че ще следва да пристъпи към насрочване на делото в открито съдебно заседание – на основание чл.374 от ГПК.
Съдът намира , че в настоящото определение следва да включи и проекта си за доклад по делото и след него да се произнесе по допускане на доказателствата , заявени от ищеца.
Проектодоклад: - Ищецът – Окръжна прокуратура – гр.Бургас е предявила иск против „Ериа“ООД със седалище и адрес на управление – гр.Бургас за прекратяване на дружеството. Твърди се , че е констатирано заличаване на управителя на дружеството – Павлина Стефанова Кесерджиева в Търговския регистър на 19.05.2016 г. видно от справка по партидата на дружеството. Към настоящия момент няма вписан нов управител на дружеството – повече от три месеца , считано от 19.05.2016 г.. С оглед на изложеното ищецът счита , че са налице предпоставките на чл.155 т.3 от ТЗ във вр. с чл.157 ал.1 от ТЗ , тъй като в продължение на повече от три месеца, считано от 08.08.2017 г. няма вписан нов управител на дружеството..
Предявеният иск е с правно основание чл.155 т.3 и чл.157 ал.1 от ТЗ.
Ответникът „Ериа“ООД със седалище – гр.Бургас не е депозирал писмен отговор в законния срок. Уведомлението е приложено към делото , прието за редовно връчено по чл.50 ал.4 от ГПК.
Не са депозирани от страните допълнителна искова молба и допълнителен отговор.
Не са налице признания на права.
Не се нуждаят от доказване следните факти , установени след служебна справка в търговския регистър , а именно: ответното дружество е било вписано в ТР на АВ на 25.08.2008 г. Негов управител през съществуването на дружеството е Павлина Стефанова Кесерджиева, ЕГН-**********. На 15.04.2016 г. същата е заличена като съдружник , а на 19.05.2016 г. е заличена и като управител на дружеството. Ответното дружество продължава да е със статут – действащо и без да е вписан нов управител.
По делото няма други обстоятелства , за които да съществува установено по закон предположение да са служебно или общоизвестни , поради което да се явяват ненуждаещи се от доказване.
Съдът намира , че не следва да дава указания по разпределението на доказателствената тежест , тъй като ищецът е приложил доказателства за всички твърдени от него факти , а ответникът не е депозирал в законовия срок отговор на исковата молба и допълнителен писмен отговор.
Съдът намира направените от ищеца доказателствени искания – за приемане на представените от него с исковата молба писмени доказателства за относими към предмета на делото , тъй като посредством тях се заявява , че ще се установяват твърдените от него факти. Доказателствените искания са допустими и необходими, тъй като законът не поставя ограничения за събиране на тези доказателства за установяване на тези обстоятелства , а без събирането им и преценката им решението ще бъде постановено при неизяснена фактическа обстановка. С оглед на горното ще следва да се уважат всички посочени по – горе доказателствени искания.
По гореизложеното и на основание чл.374 от ГПК , Бургаският окръжен съд
О П Р Е Д Е Л И:
НАСРОЧВА делото за 25.07.2018 г. от 11.00 часа , за която дата и час да се призоват страните , като им се връчи препис от настоящото определение.
ПРИЕМА всички представени с исковата молба писмени доказателства.
Определението е окончателно.
Съдия: