Присъда по дело №1359/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260013
Дата: 25 септември 2020 г. (в сила от 12 октомври 2020 г.)
Съдия: Дария Иванова Митева Маринова
Дело: 20194430201359
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 юни 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

№ ……                          година 2020                  град Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД                                                         ІІІ  наказателен състав

 

На двадесет и пети септември две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИЯ МИТЕВА

 

Секретар: Петя Антова

Прокурор: МАЯ ТОНЧЕВА

като разгледа докладваното  от  *** МИТЕВА

НОХД  № 1359  по описа  за 2019  година

и на основание данните по делото и Закона

 

                                        П Р И С Ъ Д И : 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А.М.Б. роден на *** ***, обл. Плевен, ул. ***, ***, *** гражданин, неженен, с основно образование, не работи, осъждан, с ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че:

- на 11.07.2018г. пред надлежен орган на властта - *** при 01 РУ - Плевен по ДП № Д-939/2018г. по описа на РП - Плевен, като свидетел устно и съзнателно потвърдил неистина, а именно, че на 16.05.2018 г. в гр. Плевен, при опит служителите на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен да бъде спрян за извършване на проверка лек автомобил марка „***“ с рег.№ ***, С.Ю.Н. *** до кръстовище, образуващо от ул. „Иван Миндиликов“ и ул. „Данаил Попов“;

- на 17.10.2018 г. пред надлежен орган на властта - *** от Районен съд Плевен, ***състав по НАХД № 2002/2018г., като свидетел устно и съзнателно потвърдил неистина, а именно, че на 16.05.2018 г. в гр. Плевен, при опит на служителите на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен да бъде спрян за извършване на проверка лек автомобил марка „***“, с рег.***, С.Ю.Н. *** до кръстовище, образуващо от ул. „Иван Миндиликов“ и ул. „Данаил Попов“, поради което и на основание чл. 290, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал.1 от НК във вр. с чл.54 от НК го ОСЪЖДА на наказание ТРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

  ОТЛАГА на осн. чл. 66, ал. 1 от НК, така определеното наказание лишаване от свобода, с 3 /ТРИ/ ГОДИНИ ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок  от днес чрез Районен съд – Плевен пред Окръжен съд - Плевен.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                            

                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

 

Мотиви към присъда по НОХД  № 1359 / 2019г. по описа на ПРС, 3 н.с.

 

Районна прокуратура – гр. Плевен е повдигнала обвинение срещу подсъдимият А.М.Б.  по делото, както следва:

- на 11.07.2018г. пред надлежен орган на властта - *** при 01 РУ - Плевен по ДП № Д-939/2018г. по описа на РП - Плевен, като свидетел устно и съзнателно потвърдил неистина, а именно, че на 16.05.2018 г. в гр. Плевен, при опит служителите на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен да бъде спрян за извършване на проверка лек автомобил марка „***“ с рег.№ ***, С.Ю.Н. *** до кръстовище, образуващо от ул. „Иван Миндиликов“ и ул. „Данаил Попов“;

- на 17.10.2018 г. пред надлежен орган на властта - *** от Районен съд Плевен, ***състав по НАХД № 2002/2018г., като свидетел устно и съзнателно потвърдил неистина, а именно, че на 16.05.2018 г. в гр. Плевен, при опит на служителите на Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен да бъде спрян за извършване на проверка лек автомобил марка „***“, с рег.***, С.Ю.Н. *** до кръстовище, образуващо от ул. „Иван Миндиликов“ и ул. „Данаил Попов“, поради което и на основание чл. 290, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал.1 от НК във вр. с чл.54 от НК.

В съдебно заседание представителят на прокуратурата поддържа обвиненията със същата правна квалификация на деянията. По отношение на индивидуализиране на наказанията предлага на подсъдимият  да  бъдат наложени наказание,пробация  .

         Подсъдимият в съдебно заседание не се явява,обявен е за общодържавно издирване  с телеграма № 28713/10.10.2019г по описа на ГД НП-София с мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Подсъдимият е щателно издирен и не е локализиран ,в съдебно заседание се представлява от адв. Г.-***,които пледира ,че следва да бъде даден ход на съдебното следствие при условията на чл 269,ал3т4 б“а“ от НПК.

Адвокат Г. пледира ,че неговият подзащитен  в хода на досъдебното производство е осъзнал своята грешка ,признал е своята вина и даже е имал желания  следва да бъде признат за виновен и да сключи споразумение за определяне на наказанието ,но паради обективни причини е извън страната  със семейството си.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите и съображенията на страните, намира за установено следното:        На 15.05.2018г. вечерта подсъдимият  Б. заедно със свидетелката С.Ю.Н. и А.Н.К. ***. Около полунощ решили да отидат до гр. Плевен за да си закупят сандвичи от работещият по това време павилион, намиращ срещу ***-гр.Плевен.За целта тримата се  качили в лек автомобил *** с рег.№ ***, с десен волан и потеглили към гр.Плевен. Автомобилът бил управляван от С.Ю.Н. на предната седалка се возел А.К.. На задната седалка на лекия автомобил се намирал подсъдимият  Б..

След като пристигнали на уговореното местоназначение и закупили желаната от тях храна, около 01.00 ч на 16.05.2018 г. потеглили в посока с. Горна Митрополия, обл. Плевен. Преди потеглянето А.К. проявил желание да управлява собствения си автомобил. Предвид това че въпросният автомобил е със задвижване на задните колела /задно предаване/, ведно с възможността за изключване на блокиращата система против презавиване /поднасяне/, А.К. решил да се позабавлява изпробвайки както своите възможности, така и на автомобила. Започнал да управлява моторното превозно средство .Служителите в Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен - свидетелите К.П. и С.С., които били нощна смяна, като при обход в централната градска част забелязали поднасящия се на дясно в посока хотел *** автомобил с чужда регистрация, който веднага привлякъл вниманието им. В желанието си да осъществят рутинна проверка, служителите на МВР последвали автомобила до ул. Иван Вазов, където подали светлинен и звуков сигнал, тъй като били в невъзможност да направят спиране по образец - чрез изпреварване и подаване на сигнал със стоп-палка. Вместо да спре управляваният лек автомобил ***, ускорил в посока ул. Димитър Константинов. Полицейските служители се впуснали в преследване на въпросния автомобил. На кръстовището на ул. Димитър Константинов лекият автомобил *** извършил маневра завой наляво. Преследването продължило с висока скорост в посока бул. „Данаил Попов и ЖП гарата. Полицейският автомобил през цялото време бил с включен светлинен и звуков сигнал. Преследваният автомобил *** се движел с много над разрешената за този пътен участък скорост. Предвид високата скорост и наближаващия завой при площад „Иван Миндиликов“ в посока Автогарата, автомобилът *** се занесъл и катастрофирал, преминавайки през тротоара и се блъснал в дърво.Свидетелите  А.К. и С.Н. си разменили местата с цел да заблудят органите на реда, че Н. е управлявала автомобила, тъй като К. бил употребил алкохол. Техните действия били забелязани от полицейските служители.

Служителите на пътна полиция  тествали водача на катастрофиралия автомобил - А.К. за употреба на алкохол. Техническото средство отчело положителна проба - 1,61 на хиляда. Бил съставен АУАН, който К. отказал да подпише. В последствие била изготвена и химическа експертиза в ЦСМП - Плевен, която установила концентрация на алкохол в кръвта на А.К. - 1,98 на хиляда.

Подсъдимият Б. бил задържан за установяване на самоличността му. С.Н. ***. На двамата били снети писмени обяснения за случилото се. Бил съставен и АУАН за неползване на обезопасителен колан на същите.По отношение на А.К. е образувано и проведено досъдебно производство №Д-939/2018 г. по описа на РП - Плевен, за престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК.

На 11.07.2018г. подсъдимият А.Б. бил разпитан като свидетел пред надлежен орган на властта - *** при 01-РУ - Плевен по ДП№939/18г. по описа на РП - Плевен. След като бил предупреден за наказателната отговорност, която носи в това си качество, Б. дал показания, че св. С.Н. управлявала автомобил ***, преди катастрофата и че А.К. не е управлявал моторното превозно средство.

На 12.07.2018г. С.Н. била разпитана като свидетел пред надлежен орган на властта - *** при 01-РУ - Плевен по ДП№939/18г. по описа на РП - Плевен. Н. дала показания в посока, че именно тя управлявала автомобил ***, преди катастрофата.

С постановление на РП - Плевен от 20.11.2018 г. наказателното производство по №Д-939/2018 г., водено за престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК, реализирано от А.К. било прекратено на основание чвл. 243, ал. 1, т. 1, във вр. с чл. 24, ал. 1 т. 1 от НПК. Наблюдаващият прокурор по досъдебно производство №Д-939/2018 г. по описа на РП - Плевен в мотивите на постановлението за прекратяване се е позовал именно на показанията на свидетелката С.Н. и А.Б., в които било отразено, че въпросната вечер автомобилът е бил управляван от св. С.Н.. Към настоящия момент постановлението за прекратяване по досъдебно производство №Д-939/2018 г. на РП - Плевен е отменено след инстанционен контрол от страна на ОП - Плевен и се провежда разследване срещу К. за престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК.

С Наказателно постановление №18-0938-002411/29.05.2018 г. на *** на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Плевен на А.К. били наложени административни наказания на основание текстове от Закона за движение по пътищата (ЗДП). В PC - Плевен след подадена жалба било образувано НАХД №2002/2018 г.

При проведен разпит на 17.10.2018г. в съдебно заседание пред *** от PC - Плевен по НАХД № 2002/2018г. по описа на посочения съд,под. Б.-тогава в качеството на свидетел  и св.Н. потвърдили дадените на досъдебното производство показания, че лекия автомобил *** бил управляван от Н..

С Решение №891/12.11.2018г. на PC - Плевен по НАХД № 2002/2018г., било потвърдено обжалваното наказателно постановление №18-0938-002411/29.05.2018г. на *** на Сектор Пътна полиция - ОДМВР - Плевен, с което на А.К. били наложени административни наказания във връзка с установените нарушения на 16.05.2018г. в гр. Плевен.

С две отделни постановления от 16.01.2019г. на *** при 01-РУ гр. Плевен по ДП № 2044/18г. по описа на РП -Плевен са привлечени като подсъдими  А.Б. и С.Н. за извършване на престъпление по чл.290, ал.1 вр. с чл. 26 от НК.

На 09.04.2019г. е сключено споразумение между  подсъдимата С.Н. ***, същата се признала за виновна за извършено лъжесвидетелстване в условията на продължавано престъпление, именно по повод изнесените твърдения, касаещи въпроса, кой е управлявал л.а. *** на 16.05.2018г. Споразумението е одобрено от РС-Плевен.

Горната фактическа обстановка изцяло се подкрепя от показанията на полицейските служители св.П. и  св.С.. Твърденията им са логични, непротиворечиви и безпристрастни. Те кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

Отегчаващо отговорността обстоятелство - предишни осъждания на под. Б..

Причина за извършване на деянията незачитане на установения в страната правов ред.

ДОКАЗАТЕЛСТВА

 Гореописаната фактическа обстановка се установява от следните, събрани по делото доказателствени материали:

- от свидетелските показания на свидетелите  С.Г.С.,С.Ю.Н., А.Н. К.и прочетените по реда на чл 281 ал1т3 от НПК  свидетелски показания на свидетелят Ч. П. ,относно фактите, възприети и изложени от всеки едни от тях съобразно субективните им възможности, както следва:От показанията на полицейските служители ,същите преповтарят описаното подробно в обнителеният акт, как са преследвали процесният автомобил, как той не е спял на подаденият звуков и светлинен сигнал,как е катастрофирали как са забелязали че е станала смяна на шофора  св. К. със св. Н., като споменават пред съда, че на задната седалка се возел и  подсъдимият Б..

От показанията на св. Н. се установява,че тя е излъгала пред органите на полицията и по ДП №Д-939/2018г, и пред надлежен орган на власт-*** по НАХД №2002/2018г,че тя е управлявала ,а не св.К..по късно тя си признала и срещу нея било повдигнато обвинение по чл290 от НК,където било сключено Споразумение .

В тази насока са и свидетелските показания на св. А.К., разпитан в хода на съдебното следствие,които твърди че той е управлявал лекият автомобил след употреба на алкохол и е било образувано срещу него досъдебно производство.

Съдът кредитира показанията на всички по горе упоменати свидетели, като логични, последователни и непротиворечиви, напълно кореспондиращи със изнесената фактическа обстановка по делото.

Фактите по делото се установяват и от писмените доказателства, приобщени по реда на чл.283 от НПК, сред които характеристична справка, справка съдимост. Съдът ползва единствено като писмени доказателства заверени протоколи от проведените по НАХД №  2002/18г., съдебни заседания, протоколи за разпити на тогавашните свидетели  А.Б., С.Н.,К.П..

Протоколите по извършените действия по разследване, вкл. протоколи от разпити, съгласно чл.131 от НПК са доказателствено средство за извършените действия и реда, по които са били извършени на досъдебното производство .

При така установената по категоричен и безспорен начин в хода на настоящото производство фактическа обстановка относно деятелността на подсъдимият, събраните и анализирани от съда доказателства, доказателствени средства и способи за доказване, при спазване принципите по чл.13, чл. 14 и чл.107 от НПК, настоящият състав направи следните изводи от правна страна:

            При гореустановетите факти и анализът на доказателствата и тяхното проявление, свързано с наказателно правната деятелност на подсъдимите, еднопосочността на доказателствената маса, кредитирана от съда, води на извода на решаващата първа съдебна инстанция, че А.М.Б.  е извършил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.290 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК.

От обективна страна в гр. Плевен на 11.07.2018г. пред разследващ орган от състава на 01-РУ - Плевен и на 17.10.2018г. пред *** от PC - Плевен, подсъдимият  Б. като свидетел по водените досъдебно и съдебно производство, след разясняване на отговорността, която носи при лъжесвидетелстване, съзнателно, устно потвърдил неистина, че на 16.05.2018г. преди да катастрофира лекия автомобил *** рег.№ *** бил управляван от св. С.Н..

От субективна страна двете деяния са извършени при условията на пряк умисъл - Б. съзнавал отговорността, която носи като свидетел, предвиждал е обществено опасните последици, насочени против правосъдието на Р.България - възпрепятстване на надлежните органи на властта да установят обективната истина, като е целял настъпването на тези последици.В хода на разследването обвиняемият Б. не се признава за виновен,но по твърдения на неговият защитник същият е осъзнал своята вина и не само че се признавал за виновен,но искал да сключи и споразумение с РП-гр.Плевен,но по обективни причини заминал със семейството си в чужбина.

Престъпленията са извършени като форма на изпълнителното деяние – потвърждаване на неистина. Осъществени са с активно действие – подсъдимият е съобщил невярна информация относно събитието на разследването по  наказателно производство, в хода на което са свидетелствали пред *** по досъдебно производство № 939/2018г. по описа на І РУ на МВР и пред съда по н.а.х.д. № 2002/2018г., на ПлРС,  по начин различен от действителния. Изпълнителното деяние е извършено устно, защото и пред разследващия полицай и пред съда са изговорили посочените по-горе неистини.

Престъплението по чл.290 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК е довършено с факта на завършване на показанията пред надлежния орган, които изцяло или частично са лъжливи, то е формално и на просто извършване. В този смисъл Р 308-2009-1 НО. За довършеността  на престъплението е без значение дали надлежният орган е кредитирал свидетелските показания.

Константна е практиката на съдилищата, че за  съставомерността на престъплението лъжествидетелстване следва фактите и обстоятелствата, за които са били депозирани лъжливите свидетелски показания /или съзнателно премълчани такива/ да са релевантни за предмета на доказване по делото, за което се свидетелства, защото в противен случай, те не се отразяват на правораздавателната дейност и деянието е несъставомерно. В този смисъл Р 148-2010-1 НО.

Престъплението е извършено като продължавано по смисъла на чл.26 ал.1 от НК, тъй като през непродължителни периоди от време при еднородност на вината  /пряк умисъл / подсъдимият, , е извършил отделни деяния на едно и също престъпление като състав и при една и съща обстановка, като последващите деяния се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите ги. В тази връзка правилно са квалифицирани от прокурора по чл.290 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК престъпленията, вменени на подсъдимите, и в съответствие със задължителната съдебна практика – ТР 34/88г.ОСНК на ВС, ТР 3/71г.,  ТР 52/88г. ОСНК на ВС и ТР 1/2006г. на ОСНК на ВКС.

            Съобразно правната квалификация на извършеното от подсъдимия Б.  самостоятелно престъпление по чл.290 ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК за всеки от тях, предвиденото в закона наказание е до пет години лишаване от свобода.

При индивидуализиране на наказанието, което следва да бъде наложено на  подсъдимия, съдът намира, че същото следва да бъде определено при условията на чл.54 от НК, и бъде определено към минимума а именно три месеца,като няма пречка да се приложи института на условното осъждане чл.66 от НК  и бъде определен три години изпитателен срок.

С това  наказание ще се осъществят адекватно целите на чл.36 от НК като вид и параметри на наказанието.

Причините за извършване на престъплението са ниската правна култура, незачитане установения от закона правов ред за добросъвестно поведение пред надлежните органи на властта и зачитане устоите на правосъдната система.

         По изложените мотиви съдът постанови присъдата си.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :