Решение по дело №2050/2017 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 378
Дата: 16 август 2017 г. (в сила от 30 август 2017 г.)
Съдия: Валентина Иванова Тодорова
Дело: 20175510102050
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

                                                   16.08.2017г.                     гр.Казанлък

В ИМЕТО НА НАРОДА

Казанлъшкият районен съд,                           I - ви граждански състав

На 14.08                                                                                2017 година,

В открито съдебно заседание,

в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВА

 

при участието на секретаря М. Матанова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Валентина Тодорова

гражданско дело № 2050 по описа за 2017г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.7 ал.1, във вр.с чл.12 от Закона за защита от домашното насилие /ЗЗДН/.

Образувано е по  молба  от М.И.Б. с ЕГН ********** с адрес: ***, в лично качество и като майка и законен представител на малолетното дете  К.В.Х. с ЕГН ********** срещу В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: ***. Молителката твърди, че с ответника живяла на семейни начала от *** г., като на *** г. се родило детето им – К.В.Х.. Впоследствие ответникът започнал да я тормози психически и физически, като на скандалите присъствала и малолетната им дъщеря. Сочи, че В. живеел и работил в Г., като се прибирал през  отпуската си през лятото и по време на  Коледните празници. Твърди, че на ***. В. й нанесъл побой в дома й пред малолетната им дъщеря. Твърди, че на *** г. я заключил в апартамента и й нанесъл побой, като успяла да прескочи терасата и да влезе в апартамента на съседите, след което подала сигнал на тел. 112. Същият ден била настанена в хирургично отделение на МБАЛ  гр. К.. На *** г. ответникът с още двама мъже нахлули в дома на родителите й в с. Е. и започнал да ги заплашва. На *** г. заминал за Г., след което се прибрал през месец февруари и отново започнал да я тормози. Отишъл в апартамента  й и тя отново подала сигнал на тел. 112. По време на Великденските празници била в дома на родителите си, когато В. отново отишъл там и ги заплашвал. Подали сигнал на тел. 112.  На *** г.,  отишъл на работното й място и започнал да я заплашва. На *** г. В.Х. я посетил на работното й място и започнал да я удря с юмруци в главата. Тя се разкрещяла и колежката й от съседния магазин се появила, при което В. избягал. Отишъл в с. Е., където било заключено, а вътре били бащата и майката на молителката и детето на страните – К.. Започнал да крещи, заплашвал ги, че ще ги убие, това чули и съседите. Влязъл през оградата на къщата, а детето, изплашено, се скрило в банята. Взел К. и тръгнали да излизат навън. Пред входната врата ударил бащата на молителката. Заедно с детето се качили в лекия му автомобил. В този момент дошла полицията, но ответникът избягал.  От съда се иска да постанови решение, с което да наложи следните мерки за защита: да задължи извършителя да се въздържа от извършване на актове на домашно насилие по отношение на пострадалите – молителката и детето К.; да забрани  на извършителя да доближава жилището на молителката с адрес: ***, местоработата й и в град К.,  ,  както и местата й за социални контакти и отдих, на  разстояние от 20 метра, за срок от 18 месеца.

В съдебно заседание молителката чрез процесуалния си представител поддържа изложеното в молбата.

Ответникът , редовно призован за датата на съдебното заседание, не се яви  и не взе становище по молбата.

Съдът, след като обсъди относимите доводи и доказателства по делото, намира за установено от фактическа страна следното:

Видно от Удостоверение за раждане на Община Стара Загора, издадено въз основа на акт за раждане № 2067/14.11.2008г. е, че страните по делото са родители на детето  К.В.Х., родена на  ***г.

На основание чл. 9, ал.3 ЗЗДН молителката М.  И.Б. е представила заедно с молбата си до съда и подписана от нея декларация, в която е отразила, че на *** г. в 12, 50 часа В.Х. я посетил на работното й място и започнал да я удря с юмруци в главата. Тя се разкрещяла и колежката й от съседния магазин се появила, след което В. избягал. Отишъл в с. Е., където било заключено, а вътре били бащата и майката на молителката и детето на страните - К. Започнал да крещи. Взел дъска и заплашвал родителите на  М., детето  се стреснало и се скрило. През това време майката на молителката позвънила на тел.  112. Ответникът ударил баща й и отвел детето. 

От показанията на  св. Н. М. Б. – Б., майка на молителката, се установи, че на  *** г. В. по нетрадиционен  начин ги посетил в дома им в с. Е., където през това време било и детето им К..  Опитвал да влезе в дома им, но като видял, че е заключено счупил бравата. Бил ядосан, разярен, взел една дъска от старо легло и  поискал да счупи прозореца. Взел детето и излизайки ударил съпруга на свидетелката.  Вечерта М. се прибрала и била много разстроена. На *** г. дошъл в с. Е., за да вземе детето и да го заведе на море. Същият ден  свидетелката посетила дъщеря си на работното й място. В един момент вратата на магазина се отворила, В. влязъл и започнал да крещи и обижда  М. „Ти си  лъжкиня, ти си курва, ти не си майка…. Ще ти разсипя магазина“. Детето било оставено в колата, но е чуло обидите.   

След  проведено социално проучване по делото е депозиран в писмен вид социален доклад/становище изготвен от служител на ДСП – К. във връзка с предмета на делото, което засяга и интересите на детето по смисъла на ЗЗДет, за което се твърди, че е пострадало от домашно насилие. Изводите на Дирекцията са, че от настъпилите неприятни ситуации пред Криста, детето  изпада в  истерия, страхува  се, проявява агресия, раздразнителна е и често плаче. Майката потърсила  помощ и съдействие от страна на  ОЗД при ДСП „К.“, за да се консултира  и насочи детето за ползване на социална услуга – психолог, предлагана  към ЦОП  гр. К. Издадено било направление от Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. К. за ползване на психолог от детето, но услугата била  прекратена поради липса на  посещение на центъра.

Съдът като взе предвид специалните правила в производството по ЗЗДН, както и общите приложими такива, приема от правна страна следното:

РС-Казанлък е родово и местно компетентен да се произнесе по молбата, която е подадена в предвидения от закона преклузивен едномесечен срок по чл.10 ал.1 ЗЗДН и следователно е процесуално допустима.

Съдът следва да провери дали по отношение на молителя и посоченото от него като пострадало лице е осъществено противоправно действие, което може да се подведе под законовото определение за домашно насилие съгласно  чл. 2 от ЗЗДН. За преценката си  съдът изхожда от твърденията в молбата и събраните доказателства - декларации по чл.9 ал.3 от ЗЗДН, писмени и гласни  доказателства.

Съгласно законовата дефиниция на понятието домашно насилие, която се съдържа в ЗЗДН, то представлява акт на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова насилие, принудително ограничаване на личната свобода и на личния живот, извършено от и спрямо определена категория лица, в която попадат молителят и ответникът.

В хода на настоящото производство съдът намира, че са налице достатъчно събрани доказателства, от които се установява извършването от ответника на твърдените в молбата по чл. 8, т.1 ЗЗДН актове на домашно насилие. След съвкупен и задълбочен анализ на събраните в хода на процеса писмени и гласни доказателства, настоящият съдебен състав, приема, че молителят проведе пълно и главно доказване относно това, че на *** г. ответникът В.Х. я посетил на работното й място и започнал да я удря с юмруци в главата и лицето, и да я рита. Съседните помещения чули виковете й и подали сигнал на тел. 112. В. избягал и отишъл в с. Е., където било заключено, а вътре били бащата и майката на молителката и детето на страните - Криста. Започнал да крещи, заплашвал ги, че ще ги убие, това чули и съседите. Майка й позвънила на тел. 112. В този момент В. влязъл през оградата на къщата, отново заплашвал с убийство, а детето, изплашено, се скрило в банята. В. влязъл в къщата, взел детето и тръгнал навън. Пред входната врата ударил бащата на молителката. Заедно с детето се качили в лекия му автомобил. В този момент дошла полицията, но ответникът избягал. С тези си действия  ответникът е причинил на  пострадалите психическо и физическо  насилие, като молителката и дъщеря им  са изживели силен стрес и са изпитали  основателен  страх за  живота и  здравето си. Тези факти са описани и в декларацията  по чл. 9, ал.3  от ЗЗДН. Подписаната от молителката декларация следва да  бъде  кредитирана, тъй като  съдържа описание  на акта на домашно насилие по дата, място, начин на извършване и  как се е отразил на пострадалите лица. Предвид  характера  на отношенията те се осъществяват в повечето случаи без присъствието на свидетели или свидетелите са в кръга на близки и роднини. Твърденията на молителката се потвърждават от разпитаната по делото свидетелка Н. Б. - Б.. Ответникът не обори доказателствения ефект на декларацията по чл. 9, ал.3 от ЗЗДН.

С оглед на гореизложеното, съдът счита, че спрямо ответника следва да бъдат приложени мерките по чл. 5, ал.1, т.1, т. 3  от ЗЗДН, чрез които ще се даде защита на пострадалите лица. Следва да бъде задължен да се въздържа от извършване на актове на домашно насилие по отношение на пострадалите – М.И.  Б. и детето им  К.В.Х..

По вида на мерките за защита.

В конкретния случай, предвид характера и тежестта на извършеното домашно насилие и последиците от него, съдът счита, че възможните, с оглед ефективност и превенция мерки за защита, са тези по чл. 5, ал.1, т.1,  3 от ЗЗДН, които ще създадат достатъчно гаранции за пострадалите лица, че в бъдеще няма да бъдат отново обект на домашно насилие. Следва да се има предвид, че проявите му и условията, при които са извършени са насочени към психическото и физическо здраве на пострадалите лица и се характеризират с грубо  незачитане на законите в държавата.

Съдът, счита, че следва на основание чл. 5, ал.2 ЗЗДН да постанови наложените мерки по чл. 5, ал.1, т. 3 ЗЗДН да са с времетраене от осемнайсет месеца за молителката М.Б.. Срокът на налагане на мерките по чл. 5, ал. 1, т. 3 ЗЗДН тече от датата на постановяване на решението, тъй като обжалването му не спира изпълнението (чл. 17, ал. 3 от ЗЗДН). На ответника по молбата следва да бъде забранено да приближава на по-малко от 20 метра: пострадалата М.  И.Б., жилището й на  адрес: ***, местата й за социални контакти и отдих, местоработата й в град К.,  за срок от 18 месеца.

По размера на глобата.

Съгласно чл. 5, ал.4 ЗЗДН при уважаване на молбата за защита съдът е длъжен да наложи на извършителя на домашното насилие глоба в размер от 200 до 1000 лева. При определянето размера на глобата съдът следва да вземе предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. Като съобрази, характера на акта на домашно насилие, който се характеризира с грубо незачитане на физическата и психическа неприкосновеност на личността, степента на интензивност на деянията, съдът намира, че на ответника следва да бъде наложена глоба в размер на 500 лева.

 Относно държавната такса и разноските за делото.

Като съобрази изхода на делото и разпоредбата на чл. 11, ал.2 ЗЗДН, във вр. с чл. 16 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът следва да осъди ответника по молбата да заплати по сметка на РС – К. държавна такса в размер на 25 лв.

Молителката претендира присъждане на разноски по делото. С оглед изхода на спора, следва да й бъдат присъдени разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв., за които следва да бъде осъден ответникът.

На основание изложеното, КРС

 

Р Е Ш И:

 

Постановява мерки за защита  на   М.И.Б. с ЕГН ********** и на  К.В.Х. с ЕГН  **********, двете с адрес: ***, както следва:

ЗАДЪЛЖАВА, на основание чл.5 ал.1 т.1 от ЗЗДН, В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: *** да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на  М.И.Б. с ЕГН ********** и К.В.Х. с ЕГН  **********, двете с адрес: ***.

ЗАБРАНЯВА, на основание чл.5 ал.1 т.3 от ЗЗДН, на В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: *** да приближава на по-малко от 20 метра: пострадалото лице М.И.Б., жилището й на  адрес: ***, местата й за социални контакти и отдих, местоработата й в град К. за срок от 18 месеца, считано от датата на постановяване на решението 16.08.2017г..

ПРЕДУПРЕЖДАВА В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: ***, че при неизпълнение на настоящата заповед, на основание чл. 21, ал.3 от ЗЗДН полицейският орган е длъжен да го задържи и незабавно да уведоми органите на прокуратурата.

НАЛАГА на В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: ***, на основание чл. 5, ал.4 от ЗЗДН, глоба в размер на 500 лева, платима в полза на държавния бюджет.

ОСЪЖДА на осн. чл.11, ал.2 от ЗЗДН В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати по сметката на КРС ДТ в размер на 25 лв.

ОСЪЖДА В.Г.Х. с ЕГН ********** с адрес: *** да заплати на М.И.Б. с ЕГН **********, с адрес: *** сторените по делото разноски в размер на 400/четиристотин/ лева адвокатско възнаграждение.

ДА СЕ ИЗДАДЕ на осн. чл.15, ал.2 от ЗЗДН заповед за защита на М.И.Б. с ЕГН ********** и на  К.В.Х. с ЕГН  **********, двете с адрес: ***, въз основа на решението.

Решението и заповедта да се връчат на страните по делото и на РУП по местоживеене на извършителя и на пострадалите лица.

Решението подлежи на обжалване в 7 дневен срок от връчването му пред ОС – С.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: