Решение по дело №2984/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 202
Дата: 17 февруари 2023 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20227050702984
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2023 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, в публично заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

       ЧЛЕНОВЕ:   Даниела Станева

     Димитър Михов

                             

при секретаря Наталия Зирковска и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова кас. АНД № 2984/2022 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, против Решение №1544/18.11.2022 г. по АНД № 20213110205240/2021 г. на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление №03-2100094 от 06.10.2021 г., издадено от директор на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Варна, с което на основание чл.413, ал.2 от КТ на „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД, управлявано и представлявано от Д. В. В., е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева за нарушение на чл.275, ал.1 от Кодекса на труда КТ/ във вр.чл.19, т.2 от Наредба № 12 за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи /ДВ бр.11 от 2006 г./ и чл.16, ал.1, т.6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд /ЗЗБУТ/.

С касационната жалба решението на Районен съд – Варна се оспорва като неправилно – постановено в противоречие със събрания по делото доказателствен материал, което е довело и до неправилно приложение на закона. Оспорва се основният извод на първоинстанционния съд, че в НП липсва ясно и конкретно описание на нарушението, за извършване на което е ангажирана административнонаказателната отговорност на работодателя „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД. Намира че неоснователно съдът не е кредитирал в цялост гласните показания на разпитания по делото свидетел Б.. В заключение до съда е отправено искане за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП. В съдебно заседание жалбата се поддържа от процесуален представител на касатора. Същият претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна –  „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД, с управител Д. В. В., чрез упълномощените от него процесуални представители – в съдебно заседание и с депозиран отговор на касационната жалба, оспорва жалбата и моли оспореното решение да бъде оставено в сила, отправено е искане за присъждане на сторени разноски и възнаграждение за адвокат.

Представителят на Прокуратурата счита жалбата за неоснователна и моли съда да остави в сила решението на ВРС.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел за установено следното:

На 15.09.2021 г. при работа е настъпила злополука с летален изход за един от работниците на санкционирания работодател. Инцидентът е настъпил в база находяща се в землището на с. Тополи /бивш Домостроителен комбинат/. Разпитаният по делото свидетел П. Б. управлявал товарен камион с регистрационен номер ******. Към момента на настъпване на злополуката свидетелят извършвал разтоварване на контейнери тип "иглу" за разделно събиране на отпадъци в присъствието на общия работник М. В. М., който закачал контейнерите на куката на стрелата на бордови кран Hiab 060 с регистрационен номер *********. М. бил застанал в каросерията на товарния камион, но тръгнал да слиза от каросерията и при спускането на стрелата на бордовия кран гърдите на М. М. били притиснати към каната на каросерията от страната на шофьорското място, в следствие на което М. се свлякъл на земята и настъпил трудов инцидент с летален изход. Установено е, че и двамата участници в инцидента – П. Б. и М.  М., са в трудови правоотношения с „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД като първият е на длъжност „шофьор тежкотоварен автомобил 12 и повече тона“, а вторият – на длъжност „общ работник“.

За настъпилата злополука е уведомена Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна. На местопроизшествието е извършена проверка от нейни служители относно обстоятелствата, свързани с настъпване на инцидента.

На 04.10.2021 г. въз основа на констатациите на проверяващите и съставения от тях Протокол за извършена проверка срещу дружеството-жалбоподател е съставен АУАН за нарушение на чл.275 ал.1 от КТ във вр. с чл.19т.2 от Наредба №12 за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товаро-разтоварни работи/ ДВ бр.11 от 2006г./ и чл. 16 ал.1 т.6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

АУАН е връчен надлежно на представляващия дружеството, който го подписал без възражения. Такива постъпили в законово установения срок. Възраженията са отхвърлени от административнонаказващия орган като неоснователни. Срещу „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД е издадено процесното Наказателно постановление №03-2100094/06.10.2021 г. В него изцяло са възприети както описаните в АУАН факти, така и правната квалификация на деянието. С НП на работодателя е наложена имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди лева/.

Районен съд – Варна е приел, че процесното НП е издадено от компетентен орган – Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна. Установил е, че АУАН и НП са издадени в предвидените в закона срокове. Независимо от това съдът е констатирал, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Този извод на съда е мотивиран с това, че в АУАН и НП липсва пълно, точно и ясно описание на нарушението, доколкото не са посочени конкретните факти, касаещи съставомерни признаци на твърдяното за извършено нарушение. Описанието на нарушението и в двата акта се свежда до констатацията, че работодателят не е осъществил ефективен контрол при извършване на товаро-разтоварни дейности, но в какво точно се изразяват незаконосъобразните действия на работодателя, респективно – какво не е направил, а е бездействал – не е посочено. В мотивите на атакувания съдебен акт съдът е посочил, че от описанието на нарушението в АУАН и НП не става ясно дали трудовата злополука е настъпила в следствие на действие или бездействие на работодателя или се дължи на неизпълнение на задължение на самия работник, доколкото наредбата вменява задължения както на работодателя така и на работниците.

Решението е правилно. Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи, които са достатъчно изчерпателни и задълбочени, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Съгласно чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН, описанието на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, са сред задължителните реквизити на наказателното постановление. Всеки един от посочените елементи от описанието на нарушението е кумулативно задължителен. Нормата е императивна. В разглеждания случай такива липсват. Подробно са описани единствено фактите, свързани с механизма на настъпване на злополуката.

Освен че липсва описание на съставомерните белези на конкретно административно нарушение, в оспореното НП като дата на извършването му е посочена датата на настъпване на злополуката с общия работник М. – 15.09.2021 г., като не става ясно по какви съображения АНО обвързва тази дата с датата на извършване на нарушението. Не е посочено какво е било дължимото поведение на работодателя и защото е прието, че на 15.09.2021 г. е извършено нарушението. Този порок на акта не може да бъде отстранен в хода на съдебното оспорване чрез изявление на процесуалния представител на АНО, както правилно е посочил в решението си въззивният съд.

Споделят се изводите, че посочените за нарушени норми в наказателното постановление са общи и не вменяват на работодателите конкретно поведение, което те следва да съблюдават. Предвид това формалното позоваване на тези норми не навежда на извод за извършено конкретно нарушение на трудовото законодателство.

Неоснователно е и възражението на касатора за допуснато нарушение на съдопроизводствените правила с оглед обстоятелството, че съдът не е кредитирал в цялост показанията на свидетеля П. Б.. В решението си съдът ясно е посочил какви са мотивите за това – в конкретната част свидетелските показания не кореспондират с останалите доказателства по делото. В допълнение настоящата съдебна инстанция счита, че дори и в тази част показанията да са били кредитирани от съда, това не би могло да санира допуснатия от АНО порок в НП, а именно липсата на конкретно, пълно и ясно описание на фактите относно извършеното нарушение.

По изложените съображения настоящия състав на Административен съд – гр. Варна приема, че следва да бъде оставено в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

При този изход на делото основателно се явява искането на ответната по касация страна за присъждане на разноски. По делото е представен договор за правна защита и съдействие от 16.12.2022 г., с който страните са уговорили адвокатско възнаграждение за настоящата съдебна инстанция в размер на 560 /петстотин и шестдесет/ лева. На основание чл.18, ал.2, вр. чл. 7, ал.2, т.2 от  Наредба № 1/ 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения минималното възнаграждение за адвокат е 500 лева. От ответника е направено възражение за прекомерност, поради което на основание 63д, ал.2 от ЗАНН следва Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна да бъде осъдена да заплати на ответника сумата от 500 лева.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1544/18.11.2022 г., постановено по АНД № 20213110205240/2021 г. по описа на Районен съд - Варна.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ -   гр. Варна да заплати на „ЕВРО ИМПЕКС ВАРНА“ ООД, ЕИК ******* сумата от 500 /петстотин/ лева.

 Решението е окончателно.

 

 

 

                                                         

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

 

 

2.