Решение по дело №280/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 178
Дата: 24 юни 2020 г.
Съдия: Нестор Спасов Спасов
Дело: 20205001000280
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 178

 

гр. ПЛОВДИВ  24. 06. 2020 г.               

                                                                           

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Пловдивският апелативен съд, търговско отделение в закрито заседание от 24.06.2020 г. в състав :

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕСТОР СПАСОВ

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ БРУСЕВА

 

                                                                                    РАДКА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа  докладваното от съдията СПАСОВ  т. дело № 280  по описа на  ПАС за 2020 г., установи следното:

Производство по реда на 274 и сл. от ГПК, вр. с чл. 25, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ.

Повод за започването му е изходяща от „М К.“ ООД, *** жалба против постановеното по т. дело № 788/2019 г. по описа на ПОС, решение, с което е потвърден постановен по заявление обр. Б7, вх. № ************** от 31.05.2019 г., отказ № ************** от 04.09.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на обстоятелство по чл. 63, ал. 4, т.1 от ЗМИП по партидата на „М К.“ ООД, ***.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на решението, поискана е отмяна на същото ведно с отказа и даване на задължителни указания за извършване на заявеното вписване.

Съдът след като се запозна с акта предмет на обжалване и събраните по делото доказателства намери за установено следното:

На 31.05.2019 г. по интернет до А.В. е подадено Заявление обр. Б7, вх. № **************  от В.Д.В., адвокт с изрично пълномощно, изходящо от представляващите „М К.“ ООД, ***.

Със заявлението е поискано  вписване на обстоятелства по партидата на дружеството визирани в разпоредбата на чл. 63, ал.1 и 4 от ЗМИП - вписване на обстоятелсвото за липса на действителни собсвеници ФЛ, които да притежават 25% от групата  и на обстоятелства свързани с ЮЛ и други образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол.

Със заявлението са представени, пълномощно, декларация по чл. 13, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ, декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП, квитанция за ДТ.

По повод на така подаденото заявление е извършено вписване на обстоятелсвата свързани с ЮЛ и други образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол  и е постановен отказ на заявеното обстоятелство досежно липсата на на действителни собсвеници ФЛ, които да притежават 25% от групата.

Причините за същия видно от мотивите са свързани с това, че регистърното производство има диспозитивен характер и доколкото в раздел „Действителни собственици“, група „Действителни собственици поле 550“ не са заявени за вписване данни, дори и същите да се установяват от представените със заявлението документи, то вписването им е недопустимо.

Недоволно от този отказ дружеството е подало жалба до ПОС.

По повод на същата съдът е постановил и решението предмет на обжалване.

В него е изрезано становище, че с оглед липсата на твърдения и данни за физически лица, които съгласно даденото в закона определение да се считат за действителни собственици на капитала на жалбоподателя, то следва да се приеме, че не са налице обстоятелства, които да бъдат вписвани по партидата на дружеството.

Недоволно от това решение дружеството е подало жалбата до ПАС, в която се излагат доводи, че за вписване е заявена декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП, като според жалбоподателя в нея няма пречка да се декларира и обстоятелството, че за конкретното дружество липсват на действителни собственици ФЛ, които да притежават 25% от групата.

Жалбата е неоснователна.

Според чл. 61, ал.1 от ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал.4, т. 3 от ЗМИП са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права.

Съгласно чл. 63, ал. 1 от ЗМИП информацията и данните по чл. 61, ал.1 ЗМИП се вписва по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ.

В чл. 63, ал. 4 от ЗМИП е казано, че в съответния регистър се вписват следните данни съгласно декларация, чиято форма и съдържание се определят с правилника за прилагане на закона:

1. идентификационните данни за действителните собственици – физически лица, включително:

а) имената;

б) гражданството;

в) единният граждански номер за лицата по чл.3, ал.2 ЗГР,

 г) датата на раждане за лицата, различни от тези по буква „в“,

д) държавата на пребиваване, ако е различна от Република България или от държавата по буква „б“,

2. данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал.1 ЗМИП и по чл. 62, ал.1 ЗМИП, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица,

3. данните по т. 1, букви „а“ – „г“ на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, когато по партидата на лицето по чл. 61, ал.1 ЗМИП съответно по чл. 62, ал.1 ЗМИП не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител – физическо лице, което предоставя нотариално завереното си съгласие за това;

4. всяка промяна в обстоятелствата по т. 1 – 3.

Анализът на тези текстове води до един единствен извод, че на вписване подлежи единствено информация за НАЛИЧИЕТО НА ДЕЙСТВИТЕЛНИ СОБСТВЕНИЦИ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА, но не и такава за липсата им.

В случая е поискано да се впише обстоятелство за липсата на такива, което логично следва да се откаже. Точно такива са били и изводите на длъжностното лице от ТРРЮЛНЦ.

Това съобразено с факта, че и ПОС счита отказът за законосъобразен налага решението му да се потвърди.

Водим от това съдът    

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА против постановеното по т. дело № 788/2019 г. по описа на ПОС, решение, с което е потвърден постановен по заявление обр. Б7, вх. № ************** от 31.05.2019 г., отказ № ************** от 04.09.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на обстоятелство по чл. 63, ал. 4, т.1 от ЗМИП по партидата на „М К.“ ООД, ***.

Решението окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                                            

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                           

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                                                     

 

  2.