Решение по дело №231/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 347
Дата: 4 март 2020 г.
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20207040700231
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№   347            04.03.2020 годинаград Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX АДМИНИСТРАТИВЕН СЪСТАВ, на двадесети февруари, две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ:   1. ХРИСТО ХРИСТОВ

2. МАРИНА НИКОЛОВА

 

секретар:  Йовка Банкова

прокурор: Андрей Червеняков

сложи за разглеждане докладваното от съдия Димитров КАНД номер 231 по описа за 2020 година.

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от Министерство на културата против решение № 298/06.11.2019г. постановено по а.н.д. № 934/2019г. по описа на Районен съд – Несебър, с което е отменено наказателно постановление (НП) № 7059/07.05.2019г. издадено от зам.министъра на Министерството на културата, с което за нарушение на чл.97, ал.1, т.5, предл. първо от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/, на основание чл.98в, ал.1 във вр. с чл.97, ал.1, изр. последно от ЗАПСП  на „Балкан Холидейз Сървисис“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лв.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е постановено при нарушение на закона. Изложени са подробни възгледи относно несъгласието на касатора с мотивите за отмяна на НП. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което да бъде потвърдено НП.

В съдебно заседание, касаторът редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Ответната страна – „Балкан Холидейз Сървисис“ ООД, редовно уведомена, се представлява от адв. К., която оспорва касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас, дава становище за основателност на касационната жалба. Счита мотивите на решението за вътрешнопротиворечиви.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С отмененото НП отговорността на ответната страна е ангажирана за това, че при извършена на 24.08.2018г., в гр.Несебър, к.к. Слънчев Бряг, х-л Феникс, проверка е установено, че в хотела, стопанисван от дружеството, се използва чрез публично излъчване посредством телевизионен приемник, установен в работен режим, телевизионната програма Magic TV, публично изпълнение на произведенията:

1.Lessons in love - Level 42; и

2. Flames - David Guetta & Sia;, без необходимото съгласие на авторите на изброените произведения, представлявани от организацията за колективно управление на авторски права „Музикаутор“, в нарушение на разпоредбите на ЗАПСП - чл.18, ал.1, ал.2 и т.3, предл. второ и ал.3, във вр. с чл.35, чл.36 и чл.58 от ЗАПСП, с което е осъществен състава на чл.97, ал.1, т.5, предл. първо от ЗАПСП.

За установеното е съставен констативен протокол № 7017/2018г. от 06.08.2018г. и акт за установяване на административно нарушение (АУАН), въз основа на които е издадено процесното НП.

За да постанови оспореното съдебно решение въззивният съд е приел, че НП е незаконосъобразно поради нарушение на материалния закон – нарушена разпоредбата на чл.18 от ЗАНН. В отменителните основания съдът е посочил, че обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е  обективна форма, като музикални произведения – чл.3, ал.1, т.2 от ЗАПСП. Според въззивната инстанция АНО е следвало да посочи средството и начина, чрез които е осъществено изпълнението , вида на записа на произведението , начинът по който са били установени произвеенията и техните автори намясто. Според въззивния съд, за разлика от АУАН, където тези обстоятелства са пълно и точно отразени, липсва подобно отразяване в НП, което според него представлява съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на жалбоподателят и е основание за отмяна на атакуваното НП.

Така постановено решение е правилно.

В оспореното съдебно решение са изложени подробни мотиви относно незаконосъобразността на оспореното постановление. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят напълно от настоящата инстанция. Не  са налице допуснати в първоинстанционното производство нарушения на материалния закон, но са налични слабости, представляващи същесвени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на жащита на нарушителя. В НП не е възпроизведена впълнота обстоятелствената част на нарушението, което води до липса на конкретика, разколебаваща както авторството на нарушението в лицето на ответника по касация, така и останалите съществени за ангажиране на административнонаказателната отговорност обстоятелства. Теаи слабости представляват нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, което огтраничава правото на защита на жалбоподателя.

Както правилно е посочил въззивният съд, разпоредбата на чл.97, ал.1,т.5 от ЗАПСП е нарушената материалноправна норма, а едновременно с това и санкционна, тъй като освен, че описва изпълнителното деяние, тя посочва и всички останали елементи на състава, предвижда и съответното наказание. В случая, както в АУАН, така и в НП са посочени единствено дата и място на осъществяването му, но липсва подробно описание на фактическата обстановка, от която да се установи по какъв начин дружеството е организирало публично изпълнение чрез запис. Настоящият състав намира, че въпреки липсата на легално определение на това що е то „публично изпълнение на запис“, то публичното изпълнение на запис предполага например наличие на някакъв материален носител, където да е поместен този запис – флаш памет, CD, DVD, харддиск или други технически носители на информация, каквито данни по делото липсват. Сочи се, че е възпроизведен на телевизионен екран, но не и източникът на сигнала. Това обстоятелство е съществено, защото в значителна част от случаите е определящо за автора на деянието. При условие, че при проверката не е извършено изземване на материалния носител, т.е. на вещта, послужила за излъчване записа на музикалните произведения, единственият законосъобразен извод е, че липсват категорични и безспорни доказателства за извършване на твърдяното нарушение – организиране на публично изпълнение на посочените поименно в акта и в наказателното постановление три музикални произведения със защитени авторски права именно от санкционирания търговец.

В допълнение на изложеното от страна на въззивната инстанция, следва да бъде допълнено и това, че съобразно чл. 18 от ЗАНН, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях

В случая, при проверката е установено изпълнение чрез запис на две произведения, всяко от които е самостоятелен обект на защита. В този смисъл дружеството е осъществило две отделни административни нарушения на чл. 97, ал.1, т.5 предл. 2 от ЗАПСП. Всяко от нарушенията е следвало да бъде отделно квалифицирано и за извършването на всяко от тях, на дружеството е следвало да бъде наложена отделна имуществена санкция на основание чл. 97, ал.1, т. 5 предл. 2 от ЗАПСП.

С оглед изложеното, касационният състав приема, че правилно районният съд е намерил оспореното НП за незаконосъобразно. Поради неоснователност на касационните оплаквания решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

На основание чл. 221, ал.2 във вр. с чл. 218 от АПК, във вр. с чл. 63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд - Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 298/06.11.2019г. постановено по а.н.д. № 934/2019 г. по описа на Районен съд – Несебър.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                    2.