Определение по дело №445/2023 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 412
Дата: 23 февруари 2024 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20237130700445
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 7 декември 2023 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

           /23.02.2024 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ЛОВЕЧ, в закрито заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

                                                                                       ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

касационен състав, командирован на основание чл.94, ал. 1 във връзка с чл. 227, ал. 3 от Закона за съдебната власт съгласно Заповед № РД-08-46/30.01.2024 г. на Председателя на ВАС, като разгледа докладваното от съдия Агуш частно касационно адм. д. № 445 по описа за 2023 година на Административен съд – Ловеч, за да се произнесе съобрази следното:

   Производството е по реда на глава XIII от Административнопроцесуалния кодекс.

  Срещу определение № 998/06.10.2023г., постановено по адм. дело № 187/2023г. по описа на Административен съд гр. Ловеч е подадена частна жалба от Г.В.В.,***. С определението АС-Ловеч е отхвърлил искането на Г.В. за освобождаване от заплащане на държавна такса и разноски по делото.

            Частният жалбоподател твърди, че постановеният съдебен акт е неправилен, тъй като е постановен в нарушение на материалния и процесуалния закон, както и в нарушение на наложената практика на чл. 6 и чл. 13 от Конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧОС). В жалбата В. заявява, че съдът не е извършил цялостна проверка досежно финансовото и материално му състояние, като не е запознат с представените по делото доказателства за тях, с което  са нарушени правата му по чл. 83, ал. 2 от ГПК.

         Подадената частна жалба е допустима, като подадена от надлежна страна, срещу подлежащ на оспорване съдебен акт и в срока по чл. 230 от АПК, а по същество е неоснователна, по следните съображения:

            Обжалваното определение е постановено по искане на В. за освобождаване от държавна такса по делото. Мотивите на съда са, че от  събраните служебно от съда данни намиращи се по адм. дело № 87/2023 г. по описа на Административен съд Ловеч - Справки от Сектор ПП при ОД на МВР – Велико Търново, от Агенция по вписванията, Служба по вписванията гр. Велико Търново, частният жалбоподател и съпругата му притежават множество недвижими имоти и автомобили, поради което е счел, че не са налице предпоставките за освобождаването му от внасяне на държавна такса. Приел, е че наличието на горепосоченото имотно състояние не обосновава извода, че частният жалбоподател не разполага със средства за заплащане на държавна такса.

         Определението е правилно.              

         Неоснователни са доводите развити от частния жалбоподател касещи изискването за справедлив съдебен процес /чл. 6 ЕКПЧОС/ и правото на ефективни правни средства за защита /чл. 13 ЕКПОЧС/ в настоящето производство.  Действително съставът на АС-Ловеч е оставил без уважение искането за  освобождаване от държавна такса и разноски, във връзка с редовността на подадената жалба.

          Съгласно чл. 158, ал. 1 от АПК, първоинстанционният съд е длъжен служебно да извърши проверка относно редовността на жалбата или протестът и ако те не отговарят на изискванията на чл. 150, ал. 1 и чл. 151 от АПК, да ги оставя без движение, като на оспорващия се изпраща съобщение за отстраняване на нередовностите в 7-дневен срок.

         АС-Ловеч е заседавал в законен съдебен състав, като произнасянията му досежно искането за освобождаване от държавна такса и разноски са съобразени с процесуалния закон, като в този смисъл това негово процесуално действие не накърнява разпоредбите на чл. 6, параграф 1 и чл. 13 от Конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПОЧС).

         Съгласно разясненията, дадени в ТР № 6/2013 г. на ОСГТК на ВКС /което в съответствие с разпоредбата на чл. 130 от ЗСВ е задължително за страните и съдът/, преценката дали молителят, направил искане по чл. 83, ал. 2 от ГПК разполага с материални възможности, средства и/или имущество за заплащане на дължимите за производството такси и разноски се прави въз основа на цялостен анализ на данните за имущественото състояние на лицето, неговото семейно положение, възраст, здравословно състояние, трудова заетост и всички други обстоятелства, които са относими към възможността за изпълнение на задълженията свързани с упражняваните от него процесуални права, отнесени към съответния размер на същите и цялостното развитие на производството. Преценката е винаги конкретна и се извършва в хода на всяко отделно производство. Тя се основава на декларация, подадена от молителя, на посочени и представени от него доказателства, като съдът е задължен да изясни общото имуществено състояние на страната и да го съпостави с пълния размер на дължимата държавна такса, за да прецени дали страната разполага с достатъчно средства за заплащането й. При проверката за притежаваното от лицето имущество съдът може да извършва справка в публичните регистри по собствена инициатива и без направено от страната искане за това. Изводът не следва да почива на предположения. В конкретната хипотеза е видно от събраните  по адм. дело № 87/2023 г. по описа на Административен съд Ловеч, служебно изискани и приложени по адм.д. № 187/2023 г. по описа на Административен съд Ловеч, данни - справки от Сектор ПП при ОД на МВР – Велико Търново, от Агенция по вписванията, Служба по вписванията гр. Велико Търново, че частният жалбоподател и съпругата му притежават множество недвижими имоти и автомобили. Първостепенния съд не се е отклонил от тези правни разрешения. В случая съдът подробно е изследвал имущественото състояние на ищеца/молител към момента на отправеното искане, като с оглед конкретните обстоятелства, е направен извод, че частния жалбоподател разполага с материални възможности да плати дължимата държавна такса. Извън това, следва да се посочи, че размерът на таксата е нисък и не би могъл да препятства упражняването на правата на страната и тяхната защита.

По горните съображения съдът е извършил правилна преценка, че в настоящия случай не са налице процесуалните предпоставки за освобождаването на Г.В.В. от заплащане на държавна такса.

С оглед на изложеното съдът е постановил правилно определение, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, и на основание чл. 229 от АПК, Административен съд – гр. Ловеч

                                

  О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Определение № 998/06.10.2023 г., постановено по адм. дело № 187/2023 г., по описа на Административен съд – гр. Ловеч.

   Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: