Решение по дело №2265/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 352
Дата: 17 март 2020 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520202265
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. Русе, 17.03.2020 г.

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на осемнадесети февруари, през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                         

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 2265/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от Ц.Р.Н. ***, до Русенския Районен съд, против Наказателно постановление № 19-1085-002914/10.10.2019г. на Началник група в Сектор Пътна полиция при ОД на МВР Русе, с което за нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.179, ал.6, т.2 от ЗДвП, му било наложено наказание “Глоба” в размер на 200.00лв., а за нарушение по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП и на осн. същата разпоредба, му били наложени наказания „Глоба” в размер на 50лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец. Жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Депозира писмено становище, с която моли Съда да отмени наказателното постановление, поради липсата на елементи от обективната страна на състава на нарушението, а при евентуалност – поради наличието на предпоставки нарушенията да бъдат оценени като маловажни по чл.28 от ЗАНН.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

 

На 09.09.2019 г., около 11.00 ч. жалб. Ц.Н. управлявал товарен автомобил „Скания 114Л 380” с рег. № ОВ 6176 АХ, с прикачено полуремарке „Бергер” с рег. № ОВ 4787 ЕА, по път Първи клас № 5 /Русе-София/ в посока гр. Бяла.

По същото време и на същият път, в района на км.15+400 служебните си задължения по контрол за спазване правилата за движение, изпълнявали свид.Д.Ч. и Денислав Велев – младши автоконтрольори в Сектор ПП-Русе, който се придвижвали с патрулен автомобил в обратна посока. Когато двата автомобила се разминали, свид. Ч. видял в огледалото за обратно виждане, че регистрационната табела на полуремаркето, управлявано от жалб.Н. е с нечетливи цифри. Последвали товарният автомобил и го спрели за проверка. В хода на проверката свид. Ч. огледал регистрационната табела на полуремракето и установил, че действително само първите две букви от регистрационният номер „ОВ” се виждали ясно, а черната боя на останалите цифри и букви била изтрита и те се сливали с белият фон на табелата.

При тези констатации свид. Ч. преценил, че жалб. Ц.Н. е извършил две нарушения - по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, за това, че управлява ППС със значителна техническа неизправност – нечетлива регистрационна табела на полуремаркето и по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, за това, че поради тази техническа неизправност, водачът осуетява полицейска проверка, свързана с установяване данните на полуремаркето от контролен орган. За тези две нарушения, свид.Ч. съставил против Ц.Н. акт.

Въз основа на акта за установяване на административните нарушения, АНО издал обжалваното наказателно постановление, с което за първото нарушение и на осн. Чл.179, ал.6, т.2 от ЗДвП на жалбоподателя Н. била наложена глоба в размер на 200.00лв., а за второто и на осн. чл.175, ал.1, 3 от ЗДвП - наказания „Глоба” в размер на 50лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец.

 

Изложената фактическа обстановка, Съдът намира за установена по несъмнен начин от събраните по делото доказателства.

 

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява частично основателна.

Съдът констатира, че при съставянето на акта за установяване на административното нарушение и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да представляват самостоятелно основание за отмяна на НП.

В акта, а в последствие и в наказателното постановление, нарушенията били описани пълно и ясно, като били посочени всички елементи от обективната страна на състава им, както и допълнителните относими към тях обстоятелства. По този начин, била осигурена възможност на нарушителя да разбере за извършването на какви конкретни нарушения е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира пълноценно защитата си, което в крайна сметка сторил, в развилото се съдебно производство.

По отношение нарушението по т.1 от НП:

Чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП въвежда задължение за водачите на пътни превозни средства, движещите се по пътя такива да бъдат технически изправни.

Повредите, които определят едно превозно средство като технически неизправно, метода за установяване на неизправността и нейната степента са изчерпателно посочени в Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства, приложима съобразно препратката на чл.101, ал.4 от ЗДвП. В Приложение 5, част 1, т.0.1. „Табели с регистрационния номер”, б.“б“ на цитираната наредба е посочено, че пътното превозно средство е неизправно, ако същите са с „Липсващ или нечетлив надпис”. Посочено е, че тази неизправност се установява с визуална проверка и, че неизправността е значителна.

От своя страна, чл.10, ал.1, т.6, б.”о” от ППЗДвП също указва, че моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически неизправно, ако са повредени или нечетливи табелите с регистрационния номер.

От събраните по делото доказателствата се установи по несъмнен начин, че състава на нарушението е осъществен от обективна и субективна страна от Ц.Р.Н., тъй като към датата на проверката, управлявал товарен автомобил „Скания 114Л 380” с рег.№ ОВ 6176 АХ, с прикачено полуремарке „Бергер” с рег.№ ОВ 4787 ЕА, като полуремаркето било със значителна техническа неизправност, а именно нечетлив надпис на табелата с регистрационният номер. В тази насока Съдът възприема като достоверни показанията на свид. Д.Ч., от които става ясно, че при визуална проверка констатирал, че само първите две букви от регистрационният номер - „ОВ” се виждали ясно, а черната боя на останалите цифри и букви била изтрита и те се сливали с белият фон на табелата. В подкрепа на тези показания са и приобщените по делото фотокадри, изготвени от свид. Ч. по време на проверката, като въз основа на непосредствените си впечатления добити от тези фотокадри Съдът отчита пълно потвърждение на показанията на свид. Ч., тъй като нечетливостта на част от буквите и цифрите, поради същественото изтриване на боята им е очевидна.

Изложеното дотук дава основание на Съда да приеме, че жалб.Ц.Н. е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

По мнение на Съда наложеното с наказателното постановление наказание било правилно определено по вид и размер, в неговата абсолютна стойност и съответно на допуснатото нарушение.

Поради изложеното, в тази му част, като правилно и законосъобразно, наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

 

По отношение нарушението по т.2 от НП:

 

От събраните по делото доказателства се установява, че жалб.Ц.Н. не е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП.

Съобразно тази правна норма, наказва се водач, който откаже да предаде документите си на органите за контрол или по какъвто и да е начин осуети извършването на проверка от органите за контрол. Предвид изложеното в АУАН и НП, може да се направи извода, че според административните органи, нарушението вменено на жалб.Н. е по втората хипотеза на нормата, а именно осуетяване на проверка от органите на контрол, което се изразявало в това, че поради нечетливост на табелата с регистрационният номер на процесното полуремарке, водачът осуетява полицейска проверка, свързана с установяване данните на полуремаркето от контролен орган.

 

Несъмнено, нормата на чл.175, ал.1, т.3, пр.2 от ЗДвП визира действие или бездействие от страна на водач, с което се препятства /осуетява/ извършването на конкретна проверка от компетентните за това контролни органи.

В настоящият случай, от установените фактически обстоятелства по делото става ясно, че водачът Ц.Н. е спрял на подадения му сигнал за спиране, извършена била пълноценна проверка от органите на Сектор ПП-Русе, както на водача така и на превозното средство, включително и с установяване регистрационният номер на процесното полуремарке. В резултат от проверката били изготвени и съответните документи, в конкретният случай АУАН, с което проверката била приключена. С оглед на изложеното, очевидно е, че в хода на тази конкретна проверка, жалб.Н. не е осъществил каквото и да било деяние /действие или бездействие/, с което да е осуетил проверката на компетентните органи, в това число и възможността да бъдат установени данните за полуремаркето, макар и както бе обсъдено по-горе, при наличието на установената техническа неизправност.

Предвид това, Съдът намира, че жалб.Ц.Н. не е осъществил нито от обективна, нито от субективна страна, състава на нарушението по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП.

Нещо повече, по мнение на Съда, не е възможна възприетата от административните органи идеална съвкупност от нарушението по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, изразяващо се в това, че се управлява ППС със значителна техническа неизправност – нечетлива регистрационна табела и нарушението по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, изразяващо се в осуетяване на полицейска проверка свързана с установяване данните на превозно средство от контролен орган, като резултат от такава техническа неизправност. Очевидно, доколкото нарушението по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, вр. чл.101, ал.4 от ЗДвП, вр. Приложение 5, част 1, т.0.1. „Табели с регистрационния номер”, б.“б“ от Наредба № Н-32 е на формално извършване, то законодателя оценявайки тази неизправност като значителна и предвиждайки санкция за нея, е отчел възможните неблагоприятни и вредни последици, включително и затруднението при разчитане номера на регистрационната табела от страна на контролните органи. Поради което, последното не следва да бъде санкционирано като самостоятелно нарушение.

Поради изложеното дотук Съдът намира, че в тази му част, наказателното постановление следва да бъде отменено, тъй като неправилно и в нарушение на материалния закон е ангажирана отговорността на жалб.Ц.Н. за нарушението по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП.

С оглед изложеното и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, Съдът :

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1085-002914/10.10.2019г. на Началник група в Сектор Пътна полиция при ОД на МВР Русе, в частта му, с която

за нарушение по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП и на осн. чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, на Ц.Р.Н.,***, ЕГН-********** били наложени наказания „Глоба” в размер на 50лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец.

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1085-002914/10.10.2019г. на Началник група в Сектор Пътна полиция при ОД на МВР Русе в останалите му части.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

       Районен съдия: