Решение по дело №2420/2015 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юли 2016 г. (в сила от 28 юни 2017 г.)
Съдия: Мирослава Райчева Неделчева
Дело: 20153230102420
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2015 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Д., 11.07.2016г.

 

          Д.ЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА **, дв***есет и първи състав в закрито съдебно заседание на девети юни през две хиляди и шестн***есета година в следния състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВА НЕДЕЛЧЕВА

 

като постави на разглеждане гр. д №2420  по описа на съда за 2015г. и за да се произнесе, съобрази следното:

 

         Гр. д. №2420/2015г. по описа на ДРС е образувано по искова молба с вх. №12291/01.07.2015г., под***ена от ***, ЕГН ***,***, чрез упълномощения ** *** *** срещу „**”, представлявано от, ЕГН ***,***. Исковете са с правно основание чл.124, ал.1 от ГПК във вр. с чл.26, ал.2 от ЗЗД във вр. с чл.472 от ГПК /отм./ и чл.46, ал.1 от ЗННД.

В ИМ се твърди, че на 03.04.2006г. по силата на договор за дарение, обективирано в нот. акт ***, ищецът и **ата му са дарили на **а си  - ответника *** собствения си недвижим имот, находящ се в гр.*** с к***астрален идентификатор ***, ведно с построените в този имот сгр***а на един етаж с к***астрален идентификатор *** на един етаж с предназначение хангар, депо, гараж.

         В ИМ ищецът твърди, че така изповяданата сделка е извършена при липса на ком**ентност на **а по заместване, който не е имал прерогативите да изповяда сделката, тъй-като нищо не е препятствало титуляра ** да извърши сделката. Сочи се, че същата не е породила правен ефект, тъй-като било налице изначална недействителност на сделката. Така, правото на собственост не било преминало в патримониума на н***арения, който пък от своя страна сключил договор за ипотека на процесните имоти, обективирана в нот. акт *** На СВ-Д., по силата на който за обезпечаване на предоставения на длъжниците /ответниците *** и „**” ***/, първия ответник „**” *** /преди с наименование **” ***/ е учредил ипотека върху имотите.

     С оглед горните изложени обстоятелства, ищецът твърди, че за него е налице правен интерес от установяване правото му на собственост върху 4/6 ид.ч. от гореописаните имоти /**ата на ищеца – *** е починала на ***г./, така *** ще противопостави на взискателя и длъжниците по ** дело своите 4/6 ид.ч. по отношение на процесните имоти.

        При така изложените обстоятелства, ищецът е формулирал следният **итум: съдът да приеме за установено в отношенията между страните, че е изключителен собственик на 4/6 ид. ч. от гореописаните недвижими имоти, при зачитане недействителността на дарствената  сделка от ***г., обективирана в нот. акт *** действие ДРС.

        С разпореждане от 07.07.2015г. ДРС е изпратил на ответника препис от исковата молба и от доказателствата към нея. Разпореждането е било получено от *** на 17.07.2015г.

    В законоустановения едномесечен срок от получаването на съобщението ответникът е изпратил отговор на исковата молба, в който твърди, че искът е недопустим, пор***и липса на правен интерес от ищеца, че исковата молба е нередовна, пор***и това, че не е внесен пълният размер на дължимата държавна такса, респ. оспорват се исковите претенции като неоснователни и недоказани. Ответникът моли съдът да прекрати производството по отношение на ** ***, пор***и това, че ба**ата не била процесуално легитимирана като страна в настоящото производство, доколкото в ИМ ищецът не е предявил иск за защита на нарушено от ба**ата материално право на ***. Тъй-като ба**ата не се явявала пасивно легитимирана по предявения положителен установителен иск за собственост и решението по него нямало обвързваща спрямо нея сила, не можело да и бъде противопоставено в качеството и на взискател по ** производство срещу длъжника.

    С отговора по ИМ, ба**ата е направила искане за привличане на ** лице-помагач на ** на ответника „**” *** следните лица: ** ***,*** действие Районен съд-Д. и *** – **-** по заместване на ** ***. Ответникът аргументира искането си с обстоятелството, че ако **ът и **-**ът не са изпълнили своите з***ължения при изповядване на сделката, ба**ата би имала правен интерес да претендира вреди, при условията на солидарна отговорност /аргумент от чл.40 и чл.73 от ЗННД/.

     Ако съдът не конституира като трети-лица помагачи поисканите ** и **-**, упоменати по-горе, то се настоява за призоваването им като свидетели, респ. да се з***ължи ** *** да представи по реда на чл.192, ал.2 от ГПК документите, по силата на които ** ** *** е назначен по заместване при **а.

    Ответникът „**” ***, чрез управителя *** е получил препис от ИМ на 16.07.2015г., като в законоустановения 1-мес. срок не е депозирал отговор по нея.

     Ответникът *** е получил препис от ИМ на 10.07.2015г., като в законоустановения 1-мес. срок не е депозирал отговор по нея  

         Съдът, по направеното искане на ответното акционерно дружество за конституиране като трети лица-помагачи на ** на ответника на ** *** и на *** – пом.-** се е произнесъл с определение от 12.12.2015г., с което е уважил искането.

    В срока за отговор по чл.131 от ГПК, констатиуираното ** лице-помагач *** не е депозирал отговор по ИМ, а ** *** е подал отговор в указания срок, в който заявява, че ИМ е нередовна, пор***и неясен **итум и следва да бъде оставена без движение до саниране на този пропуск, че предявеният положителен установителен иск е недопустим, защото ищецът няма правен интерес от воденето на делото, респ. в случай, че ИМ бъде разгледана се моли искът да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан. С отговора са направени доказателствени искания за разпит на свидетели за установяване на практиката в ** **: кога и при какви обстоятелства се изповядват ** от **-**а, както и са представени своевременно писмени доказателства, които са относими към спора.

         След преце**а на събраните писмени и гласни доказателства и доводите на страните съдът приема за установено следното:

         Предявен е иск по чл.124, ал.1 от ГПК във вр. с чл.26 ал.2 от ЗЗД във вр. с чл.472 от ГПК /отм./ и чл.46 ал.1 от ЗННД, да се признае за установена недействителността на сключен договор за дарене, обективиран в нот. акт №***г. на ** ***,*** действие – Районен съд-Д. и вписан с акт ***, сключен при липсата на предписана от закона форма, тъй като **ят акт е подписан от **-**, без да са налице предпоставките на чл.46, ал.1 от ЗННД за заместване на **а и да бъде признат ищеца за изключителен собственик на 4/6 ид.ч. /след смъртта на **ата си/ от процесния недвижим имот, описан подробно по-горе.

        Съгл. чл.124, ал.1 от ГПК за ищеца като ползвател /чл.56 от ЗС/ на ипотекирания имот съществува правен интерес от предявяване на установителния иск, за да избегне възможността процесният имот, срещу който е насочено принудително изпълнение да бъде ** на ** ** /изп. дело №***/ и първият ответник, като ипотекарен кредитор да удовлетвори вземането си от получената цена на имота.

По време на брака си ищецът *** и **ата му *** са дарили на **а си *** недвижим имот, находящ се в ***, представляващ ПИ с к***астрален идентификатор *** кв.м., ведно с построените в този имот сгр***а на един етаж с к***астрален идентификатор *** със застроена площ *** на един етаж с предназначение хангар, депо, гараж, като сделката е обективирана в нотариален акт *** на ** ***,*** действие *** /л.11/. Сделката е била изповядана от **-** по заместване ***, който е отразил качеството си на **-** по заместване при подписване на **я акт, съгл. чл.580 ал.1 т.2 от ГПК, както и чл.46, ал.,1 изр.2-ро от ЗННД. Двамата дарители са запазили пожизненото си право на ползване върху имота, съгл. чл.56 от ЗС. Един ден след дарението, на ***г. дарителката *** е починала. Именно пор***и този факт, ищецът твърди, че е собственик на 4/6 ид.ч. от процесния имот, в случай, че дарствената сделка бъде прогласена за нищожна.

         Не се спори, че с нотариален акт ***, със съгласието на **ата си ***, е учредил договорна ипотека в полза на *** /сега „**” ***/ за обезпечаване на ба**ов кредит, предоставен на „**” ***, ***, представлявано от управителя ***, в размер на 100000 лв. общо върху собствения си недвижим имот, описан по-горе. Също безспорно е, че договорът за ипотека е изповядан от ** ***.

По делото са представени следните писмени доказателства – заповед на ** *** ** ***.

        Представено е извлечение от Общия регистър на ** ***, касаещо датата 03.04.2006г. /л.228-273/, от него е видно, че дарението е вписано в регистъра под *** /л.233/. Също така по делото е изискано и приложено и извлечение от входящия регистър на СВп-Д., като процесната дарствена сделка е вписана под *** за съответния ден /03.04.2006г. /стр.202/.

        Разпитани са като свидетели *** /без родство със страните/ и *** /без родство със страните/, от  показанията на които /л.287-289/ се установява, че ** ***, когато е **л от **, тя не се затваря, а е заместван от **-**а. *** сочи, че е ** къв ** и мъжът и е** ** от **-**г., кат по повод на ** си е дал ** на свидетелката да го представлява при изповядване на ** пред **. От много години *** работи само с ** *** /що се касае до недвижими имоти в района на община ***/ и има поглед върху организацията на работа в ** му. Свидетелката е категорична, че само, ако **ът ** от **, тогава **-**а по заместване изповядва **. Свидетелката *** от **г. и до сега е служител в ** на ** Д., като също заяви, че ако **ът ** от **, дори и за час-два служителите знаят за това и насочват **те към **-**а. Отскоро **ът е започнал да изпраща уведомления до **, в които точно посочва деня и часа на отсъствието си от работа.

         Съдът кредитира показанията на двете свидетелки като непротиворечиви, логични  и последователни, базирани на лични и непосредствени дългогодишни впечатления от организацията на работа в ** на ** ***, както и кореспондиращи с останалия събран доказателствен материал по делото. Свидетелката *** е служител в ** на **а и той и е работодател, пор***и което не е изключена възможна нейна заинтересованост от изхода на спора, но преценени показанията и през призмата на чл.172 от ГПК не са в колизия с показанията на другия разпитан свидетел и с писмените доказателства, събрани в процеса, следователно няма пречка да бъдат кредитирани.

         Обясненията, д***ени от ответника *** в хода на процеса /съдебно заседание, проведено на 09.06.2016г. – л.285-286/ не следва да бъдат обсъждани, тъй-като те обслужват защитната теза на ** в процеса и *** и той не носи и наказателна отговорност за тях. В този аспект, твъдението му, че на 03.04.2006г., когато сделката /дарението/ е била изповядана от пом.-**а ***, ** *** се е намирал в сгр***ата на ** не кореспондира с останалия събран доказателствен материал. Не без основание ЗННД допуска сделка да се изповяда от **-** по заместване, не само когато титулярът отстъства, но и когато не е в състояние да изповяда сделката /това състояние може да се дължи както на обективна, така и на субективна ** на **а/, следователно недопустимо е да се подхожда формално по отношение тълкуване нормата на чл.46, ал.1 от ЗННД.   

        Съгласно чл.46, ал.1 от ЗННД, когато **ът **, или същият не е в състояние да изпълнява фу**циите си, той може: да бъде заместван от **-**, който има **а по чл.8, ал.1 т.3 и е положил изпит, като в този случай **-**ът самостоятелно извършва всички действия от ком**ентността на **а, като прибавя към подписа си и допълнението: ”по заместване”, да бъде заместван от друг **, по чл.47 от ЗННД и от съдия по вписванията, по чл.48 от ЗННД. В настоящия случай сме изправени пред **та хипотеза, като е установена правоспособността на **-**а ***, както и че към момента на изповядване на договора за дарение ** *. не е бил в състояние да изпълнява фу**циите си.

        Принципът на непрекъснатост на работата на ** ** е водещ. Чл.27 от ЗННД делегира на ** правото да определи работното време на **те кантори и условията, при които могат да бъдат затваряни. С Наредба № 32/29.01.1997г. за служебните архиви на **ите и ** ** в чл.28 е разпоредено, че през з***ължителното работно време /работното време на съответния районен съд, а за подлежащи на вписване ** - най-малко два часа преди края на работното време на СВп/, ** **  може да бъде временно затваряна, общо до 25 дни в годината и в рамките на един работен ден - общо до 2 часа. Тъй като разпоредбата на чл.46, ал.1 от ЗННД не е дефинирала понятието ”отсъствие” с времеви ограничения, или особени причини, следва да се приеме, с оглед изискванията за непрекъснатост на работата на ** **, всяко състояние, в което **ът е извън ** си **, независимо за какъв период от време, към момента на изповядване на сделката/ в тази насока са: Решение №54/08.04.2013г. по в. гр. д. №101/2012г. на Варненски А. съд, с което е потвърдено Решение №474/19.11.2013г. по в. гр. д. №858/2012г. по описа на ДОС, Решение №70/30.06.2015г. по гр. д. №203/2014г. на ВКС, ІІ г.о./. Без значение е по какви причини е **л **а и за колко време, безспорно същият не е бил в ** ** към момента на изповядване на сделката, пор***и което **-**ът е упражнил правомощията си по чл.46, ал.1 от ЗННД.

        Не може да се счита като доказателство за присъствие на **а в момента на изповядване на договора за дарение на представените ** ** от регистъра за дата 03.04.2006г., изповядани от ** *** /стр.114-141/. Ирелевантни за спора са и представените документи с нотариална заверка от дата 03.04.2006г., които не могат да се  приемат за доказателство и не установяват присъствие на ** Д. в ** в момента на изповядване на процесната дарствена сделка.

        При така изложеното, следва да се приеме, че пор***и отсъствие на ** *** към момента на изповядване на договора за дарение на 03.04.2006г, **-** *** е бил ком**ентен да извърши **те действия по сключване на дарствената сделка. Не е налице недействителност на дарението на осн. чл.26, ал.2, пр.3 от ЗЗД във вр.с чл.46, ал.1 от ЗННД, пор***и което искът като неоснователен следва да се отхвърли.

         Предвид обстоятелството, че договорът за дарение е произвел своето правно действие с всички произтичащи от това правни последици и сделката не е недействителна /на соченото правно основание в ИМ/, то и ищецът не може да бъде признат за изключителен собственик на 4/6 ид.ч. от процесния имот, защото липсва правно основание за това. След изповядване на дарението на 03.04.2006г., „голата собственост” е преминала в патримониума на н***арения **, осъществило се е вещно-прехвърлителното действие /чл.24, ал.1 от ЗЗД/, което страните по сделката са целели. Дарителят е останал само ползвател на дарения имот до края на живота си, какъвто е и към настоящия момент. Това му ограничено вещно право е учредено при изповядване на дарението, с оглед личността на ползвателя и е ненаследимо. Дори и процесният имот да бъде **н, новият собственик следва да „търпи” създ***еното правно положение.

         При така изложените обстоятелства, искът по чл.124, ал.1 от ГПК, предявен от *** следва да бъде отхвърлен, като неоснователен.

          Ищецът следва да заплати на ответника /който с отговора по ИМ изрично е направил искане за присъждане на съдебните разноски и е представил списък по чл.80 от ГПК - л.187/, предвид чл.78, ал.8 от ГПК  направените съдебно-деловодни разноски в размер на 1044.35 лв. юрисконсултско възнаграждение, съгл. Наредба №1/2004г. за минималните размери на **ските възнаграждения, същото е определено по минимума на чл.7, ал.2, т.4 от Наредбата, съобразно посочената от ищеца цена на иска. Предвид чл.78, ал.10 от ГПК разноски в полза на третите лица-помагачи не следва да се присъждат.

       Предвид гореизложеното, съдът

                                                 Р   Е   Ш   И:

 О Т Х В Ъ Р Л Я предявените от ***, ЕГН ***,*** срещу  „**” ***, , със седалище и ***рес на управление: ***, представлявано и управлявано от *** и ***, ЕГН ***,*** искове с пр. основание чл.124, ал.1 от ГПК във вр. с чл.26, ал.2 от ЗЗД във вр. с чл.472 от ГПК /отм./ и чл.46, ал.1 от ЗННД - да се признае за установена недействителността на сключен договор за дарене, обективиран в нот. акт *** на ** ***,*** действие – Районен съд-Д. и вписан с акт *** на СВ-гр.Д., сключен при липсата на предписана от закона форма, тъй като **ят акт е подписан от **-**, без да са налице предпоставките на чл.46, ал.1 от ЗННД за заместване на **а, както и да се признае за установено по отношение на ответниците, че ищецът е изключителен собственик на 4/6 ид. ч. от недвижим имот, находящ се в *** – *** кв.м., ведно с построените в този имот сгр***а на един етаж с к***астрален идентификатор *** със застроена площ *** кв.м. и сгр***а на един етаж с к***астрален идентификатор ***на един етаж с предназначение хангар, депо, гараж.

       О С Ъ Ж Д А ***, ЕГН ***,*** да заплати на „**” ***, ***, със седалище и ***рес на управление: *** сумата от 1044.35 лв. /хиляда четиридесет и четири лева и тридесет и ** стоти**и/ съдебно-деловодни разноски за юрисконсултско възнаграждение.

       Решението може да се обжалва пред Окръжен съд гр.Д. в двуседмичен срок от съобщението до страните.

                                                                         Районен съдия: