Определение по дело №1203/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2934
Дата: 22 август 2018 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20183100901203
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 август 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№___________

гр. Варна, _____.08.2018г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на двадесет и втори август през две хиляди и осемнадесета  година, в състав:

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от съдията

т.д.№1203 по описа за 2018г. на ВОС,

за да се произнесе взе предвид следното:

             

Производството е образувано по предявен иск от Ф.К.Ч., чрез адв.А., срещу „Строителен и технически флот” АД, гр.Варна с правно основание чл.74 от ТЗ.

С определение №7558/03.08.2018г. съдът е констатирал, че молбата, въз основа на която е образувано производството е редовна и е разпоредил провеждане на процедурата по чл.367 от ГПК.

На 21.08.2018г. по делото е постъпил писмен отговор вх.№24421 от ответника „Строителен и технически флот” АД, гр.Варна, чрез адв.Ралчев и адв.Тодоров.

Съдът констатира, че към исковата молба не са представени доказателства за надлежното упълномощаване на адв.А. за процесуално представителство.

Допусната в чл.32, т.5 от ГПК възможност за учредяване на представителство по пълномощно, когато това е предвидено в други закони, не е налице. Законът за адвокатурата не учредява процесуално представителство по пълномощно в полза на адвокатското дружество. В чл.71 от ЗА е предвидена възможността клиентът да упълномощава адвокатското дружество, но то от своя страна чрез управителя си е длъжно да преупълномощи един или няколко от съдружниците си -адвокати. В тази връзка е без значение, че адвокатското дружество е юридическо лице. По изложените дотук съображения с представеното към исковата молба пълномощно на Адвокатско дружество „А. и Ялнъзов”, учредено по реда на чл.57, ал.1 от ЗА, не се създава процесуално представителство по пълномощно по смисъла на чл.32 от ГПК по отношение на адв.Г. Амужджиев.

Предвид изложеното и на основание чл.101 от ГПК съдът счита, че на ищеца следва да бъде дадена възможност за отстраняване на констатираните нередовности.

Същевременно съдът констатира нередовности по смисъла на чл.101 от ГПК и по отношение на депозирания писмен отговор, доколкото в титулната част на същия е посочено, че изхожда от адв.Ралчев и адв.Тодоров, но е подписан само от единия от тях, без посочване на кого от двамата е положения подпис.

Предвид изложеното и на основание чл.101 от ГПК съдът счита, че на ответника следва да бъде дадена възможност за отстраняване на констатираните нередовности.

            Водим от гореизложеното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

            НА основание чл.101 от ГПК ЗАДЪЛЖАВА ищеца Ф.К.Ч., в едноседмичен срок от съобщението да потвърди подаването на исковата молба и приподпише същата или в същия срок да представи доказателства, че към датата на подаването й адв.Амужджиев е бил надлежно упълномощен да го представлява в настоящото производство. Допусната в чл.32, т.5 от ГПК възможност за учредяване на представителство по пълномощно, когато това е предвидено в други закони, не е налице. Законът за адвокатурата не учредява процесуално представителство по пълномощно в полза на адвокатското дружество. В чл.71 от ЗА е предвидена възможността клиентът да упълномощава адвокатското дружество, но то от своя страна чрез управителя си е длъжно да преупълномощи един или няколко от съдружниците си - адвокати.

            При неизпълнение на указанията, съдът ще приеме, че не е надлежно сезиран с подадената искова молба и ще прекрати производството по делото.

НА основание чл.101 от ГПК ЗАДЪЛЖАВА ответника „Строителен и технически флот” АД, гр.Варна, в едноседмичен срок от съобщението да уточни от кого изхожда писмения отговор и на кого от двамата адвокати посочен в титулната му част е положения подпис. В случай, че отговора изхожда и от двамата адвокати, същият следва да бъде надлежно приподписан от тях, в срока за отстраняване нередовностите. 

            При неизпълнение на указанията, съдът ще приеме, че не е подаден своевременно писмен отговор.

УКАЗВА на страните, че по отношение на сроковете, за времето на съдебната ваканция, е приложима разпоредбата на чл.61, ал.2 от ГПК. В случай, че страните не желаят да се ползват от предимството на срока, следва да заявят това изрично с нарочна писмена молба.

            На старните да се връчи препис от определението.

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: