Определение по дело №1116/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 ноември 2022 г.
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20227260701116
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е   907

 

28.11.2022 г., гр.Хасково

 

Административен съд – Хасково, в закрито заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА КОСТОВА

ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

БИЛЯНА ИКОНОМОВА

 

като разгледа докладваното от съдия А.Митрушева

частно касационно наказателно административен характер дело № 1116 по описа за 2022 г.

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на гл. ХІІІ от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН.

Образувано е по частна касационна жалба, депозирана от адв.Т.Н., като пълномощник на С.К.Т. ***, против Определение от 10.10.2022 г., постановено по АНД № 834/2022 г. по описа на Pайонен съд – Хасково, с което е прекратено производството по делото и е оставена без разглеждане жалбата на оспорващия срещу Наказателно постановление № 1970-475/19.02.2021 г. на Директор на ОДМВР - Хасково.

Определението се оспорва като неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на съдопроизводствените правила на ЗАНН. Съдът приел, че наказателното постановление било връчено на 05.04.2022 г., че срокът за обжалването му е изтекъл на 19.04.2022 г. и че жалбата е подадена на 29.08.2022 г. или след изтичане на 14-дневния срок и като такава я приел за просрочена и недопустима. Според жалбоподателя обаче, съдът не съобразил, че постановлението не е връчено лично на нарушителя, а по реда на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН или в хипотезата на нарушител, който не е открит на адреса си, а новият му адрес е неизвестен. В конкретния случай оспореното НП не било връчено на лицето нарушител срещу подпис. Приложена била единствено докладна записка до Началника на РУ - Димитровград, видно от която лицето не било намерено на посочения адрес, като адресът бил посетен веднъж. Дори да се приемело, че случаят попада в хипотезата на "неизвестен нов адрес" по смисъла на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН, подобно отбелязване, каквото било изискването на закона, не било извършено от наказващия орган. Върху оспореното НП било изписано „влязло в сила на 19.04.2022 г.“, без данни за лицето, което отразило това върху НП, нито негов подпис.

В тази връзка жалбоподателят твърди, че наказателното постановление не му било връчено съгласно изискванията на чл. 58, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН и съответно, че жалбата е подадена в законоустановения срок. От представената по делото докладна записка от служител на РУ - Димитровград било видно, че жалбоподателят бил търсен само веднъж на адреса, посочен в НП. Последното обаче автоматично не означавало, че НП му е връчено редовно, а че НП е нередовно връчено по реда на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. Още повече, че върху представения оригинал на НП липсвало отбелязване защо АНО приел, че НП е връчено на и влязло в сила на посочените в НП дати, както изисквала нормата на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. Наказващият орган не бил използвал всички процесуални способи (чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 178 - 180 от НПК), за да открие лицето и да извърши редовно връчване на НП. Единствено с редовното връчване на НП се свързвала възможността за неговото обжалване в преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, който в конкретния случай не бил изтекъл.

По тези съображения, жалбоподателят моли да бъде отменено обжалваното определение и делото да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия, като му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Насрещната страна - Директор на Областна дирекция на МВР - Хасково, не изразява становище по основателността на частната жалба.

Въз основа на изложените в частната жалба твърдения и приложените към нея писмени доказателства, Административен съд – Хасково формира следните фактически изводи:

С жалба, депозирана на 29.08.2022 г. в Областна дирекция на МВР – Хасково, заведена с вх.№ 272000-19317/29.08.2022 г., С.К.Т. е оспорил Наказателно постановление № 1970-475/19.02.2021 г., издадено от Директор на ОДМВР - Хасково. С посоченото наказателно постановление на Т. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лева. Във връзка с оспорването е образувано административно наказателно дело № 834/2022 г. по описа на Районен съд - Хасково. С протоколно определение от 10.10.2022 г., постановено по делото, подадената жалба е оставена без разглеждане като недопустима и производството е прекратено, като съдът е приел, че жалбата е просрочена, доколкото е подадена след изтичане на 14-дневния срок за обжалване на наказателното постановление.

По делото липсват данни наказателното постановление да е връчено на лицето, по отношение на което е издадено. В преписката се съдържа Докладна записка с рег. № 1970р-3194/22.01.2021 г. от мл. инспектор Г. Х. Г., група „ООРТПиК“ към ОД на МВР - Хасково, видно от която е, че на 24.06.2021 г. същият е посетил адрес: с. К., община Д. ул.*** с цел връчване на НП на лицето С.К.Т.. На посочения адрес провел разговор с баща му, който предоставил телефонен номер за връзка със сина си. След проведен разговор с Т., същият заявил, че е в чужбина.

Върху наказателното постановление е направено отбелязване за влизането му в сила на 19.04.2022 г. и отбелязване за връчване на 05.04.2022 г. по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН, без отбелязване на имената на лицето, осъществило заверките и при липса на положен подпис от страна на същото.

При така установената фактическа обстановка Административен съд – Хасково достигна до следните правни изводи:

Частната жалба е подадена от надлежна страна срещу съдебен акт, който го засяга неблагоприятно и подлежи на оспорване, като преграждащ по-нататъшното развитие на производството. Същата е подадена в установения седемдневен срок по чл. 230 от АПК, поради което е допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна поради следните съображения:

Наказателно постановление № 1970-475/19.02.2021 г. на Директора на ОДМВР - Хасково е издадено преди изменението на ЗАНН, в сила от 23.12.2021 г., поради което и съгласно приложимата редакция на чл. 58, ал. 1 от ЗАНН, препис от него следва да се връчи на нарушителя срещу подпис. Когато нарушителят не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването (чл. 58, ал. 2 от ЗАНН). За да се приеме, че срокът за оспорване на НП е изтекъл, е необходимо да се установи датата на редовното му съобщаване. При редовно връчване правата на адресата са гарантирани, а задълженията на административнонаказващия орган - изпълнени, какъвто не е разглежданият случай.

Правилото на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН допуска връчване на наказателното постановление чрез прилагане по преписката при кумулативното наличие на две предпоставки - нарушителят да не е намерен на посочения от него адрес и новият му адрес да е неизвестен. Правилото не подлежи на разширително тълкуване. Правилата на чл. 180 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН при връчване на наказателното постановление в хипотезата на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН, поставят в тежест на административнонаказващия орган да докаже, че са спазени изискванията на закона, тоест че нарушителят не е намерен на посочения от него адрес, а новият адрес е неизвестен. Само при наличие на доказателства за изпълнение на тези законоустановени предпоставки, връчването по реда на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН би било редовно процесуално действие, от което възниква последицата в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН – начало на срок за обжалване.

В конкретния случай такива доказателства липсват. Освен горецитираната докладна записка, документираща едно посещение на адреса на нарушителя, не са ангажирани други доказателства в подкрепа наличието на втората кумулативна предпоставка – нарушителят да е сменил адреса си и новият адрес да е неизвестен. В записката е отразено, че с лицето е разговаряно по телефона и същият е заявил, че се намира в чужбина, което обстоятелство не изключва задължението за полагане на усилия за връчване на НП и едва при наличие на обективна пречка – неизвестен адрес, да се осъществи връчване по реда по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. В допълнение следва да бъде отбелязано, че наказващият орган не е представил доказателства, а липсват и твърдения в тази насока, че е положил усилия да открие новия адрес на нарушителя или да е предприел действия за връчване на наказателното постановление по друг начин. В представената по делото пред районния съд административнонаказателна преписка липсват каквито и да е доказателства, които да удостоверяват факта на  продължително или постоянно отсъствие на жалбоподателя от посочения от него адрес или за промяна на адреса му. Дори и при еднократното посещение в дома му жалбодателят да не е бил намерен на посочения адрес по причина, че отсъства поради пътуване зад граница, то това в никакъв случай не означава, че същият има нов адрес и че този нов адрес непременно е неизвестен. Същевременно, следва да се посочи, че няма конкретни данни по преписката за периода от датата на посещението в дома му (24.06.2021 г.) до датата на отбелязване за връчване на наказателното постановление (05.04.2022 г.) да е извършвана проверка в масивите на МВР за обстоятелството дали жалбодателят е напуснал пределите на страната, кога, в какво направление и дали се е завърнал, респективно да е извършвана проверка дали има регистриран различен постоянен и настоящ адрес в страната, от този, посочен в АУАН и в процесното НП. Липсва и надлежно оформяне на отбелязването за дата на връчване и дата на влизане в сила на наказателното постановление чрез посочване на имена и полагане на подпис от лицето, извършило отбелязването, за установяване дали същото е осъществено от наказващия орган.

По изложените по-горе съображения, касационната инстанция намира, че в случая не са били налице двете кумулативно дадени предпоставки за приложението от страна на АНО на разпоредбата на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН. Предвид изложеното, районният съд неправилно е приел, че процесното наказателно постановление е редовно връчено при условията на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН и съответно неправилно е приел, че жалбата против това наказателно постановление се явява просрочена, поради което и като недопустима, е оставена без разглеждане по същество, а производството по делото е прекратено.

Ето защо, частната жалба, подадена от адв.Т.Н. като пълномощник на С.К.Т., против протоколно определение от 10.10.2022 г., постановено по АНД № 834/2022 г. по описа на Районен съд - Хасково, се явява основателна и съответно постановеното от Районен съд – Хасково протоколно определение от 10.10.2022 г., с което производството по делото е прекратено поради просрочие на жалбата, като неправилно и незаконосъобразно, следва да бъде отменено, а делото следва да бъде върнато на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия, при изпълнение и съобразяване с мотивите, изложени в настоящото определение.

По искането за присъждане на разноски настоящата съдебна инстанция не дължи произнасяне. На основание чл. 236, във връзка с чл. 226, ал. 3 АПК, по разноските следва да се произнесе РС – Хасково с оглед крайния изход от спора.

По изложените съображения и на основание чл. 63г от ЗАНН, във връзка с чл. 235 от АПК, Административен съд – Хасково,

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ОТМЕНЯ протоколно определение от 10.10.2022 г., постановено по АНД № 834/2022 г. по описа на Районен съд - Хасково, с което е прекратено производството по делото, образувано по жалба на С.К.Т. против Наказателно постановление № 1970-475/19.02.2021 г., издадено от Директор на ОДМВР - Хасково.

ВРЪЩА делото на Районен съд - Хасково за продължаване на съдопроизводствените действия от същия съдебен състав.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Председател:

 

Членове:  1.

 

                  2.