Определение по дело №1403/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2031
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20192100501403
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                                    

 

                                                  О   П    Р    Е  Д    Е   Л   Е   Н   И    Е   № І-2031

                                                         

 

                                                   град Бургас , 24.10. 2019 година     

 

 

Бургаският   окръжен    съд ,  гражданска колегия , в  закрито  заседание  

на ...............24.10 ................   през

две хиляди и деветнадесета   година ,             в състав :

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева

                                    ЧЛЕНОВЕ : Пламена Върбанова         

                мл.с. Марина Мавродиева                                             

                                                                                             

                   при секретаря.................................................,като   разгледа  докладваното

                       от..........................съдията  М.Карастанчева....гр.д. №  1403      по описа  за

               2019 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

 

                                                        Производството е по чл.274 вр. чл. 462 ал. 2  и чл. 463 от ГПК    и е образувано по повод  жалбата на  управителя на „Виго Бийч“ЕООД ,със седалище гр. Несебър, против предявеното на 02.09.2019 г.  с протокол от 29.08.2019  разпределение на постъпили суми по  изп.д. № 20197090400349 по описа на ЧСИ Янко Бъчваров ,с район на действие –ОС-Бургас   .

                                               Сочи се в  жалбата  ,че предявеното разпределение  е незаконосъобразно ,като на първо място се твърди ,че не е налице основание за извършване на разпределение ,доколкото по делото не са били събрани от ЧСИ никакви суми ,а е извършено плащане  на трето лице ,което е посочило ,че плаща дълга на длъжника към взискателя „Ренесанс стоун инвест „ЕООД.Освен това  , ако се приеме ,че сумата е следвало да бъде разпределена ,то същата е следвало да се разпредели между двамата взискателя –„Ренесаснс стоун инвест „ЕООД и „Виго бийч“ЕООД. Атакува се разпределението в частта на разноските на взискателя „Ренесаснс стоун инвест „ЕООД  по реда на чл. 139 т.1 ЗЗД за адвокатски хонорар ,за който се прави възражение и за прекомерност .Моли се за отмяна  разпределението  ,обективирано в сочения протокол  .

                                                         Ответникът   по жалбата – взискателя –„Ренесанс стоун инвест „ООД чрез процесуалния си представител считат жалбата за недопустима ,доколкото към момента на изготвяне на разпределението жалбоподателя „Виго бийч“ЕООД не е имал качество на присъединен взискател по изпълнителното дело  и не е бил страна по него.Излагат се  и съображения за неоснователност  на жалбата  ,като  се считат  изложените в нея аргументи  за неоснователни .

                                                        В изложените по повод на обжалваното разпределение мотиви ЧСИ счита ,че жалбата  е недопустима  .Счита ,че при изготвяне на разпределението не са допуснати сочените нарушения и към момента на извършването му жалбоподателят не е бил  присъединен взискател по делото .

                                                        Бургаският окръжен съд след преценка на приложените  по изпълнителното дело доказателства  и като  обсъди изложените в жалбата съображения ,намира за установено следното :

                                                        Жалбата  е  подадена в срока по чл. 462 ал. 2 от ГПК   против подлежащ на обжалване  акт на съдебния изпълнител, но от  лице ,което не е активно легитимирано  да обжалва този именно акт ,тъй като към момента на извършване на разпределението същото не е имало качеството на присъединен взискател по изпълнителното дело ,поради което и жалбата е НЕДОПУСТИМА  .

                                                        Производството по изпълнителното дело е образувано по молба  на „Ренесанс стоун инвест „ЕООД ,със седалище гр. Несебър ,ул.“Иван Вазов „ № 9 ,което на основание договор за прехвърляне на вземане  от 19.04.2018 г.  е придобило вземането на „Виго груп“ ООД  против  „Грийн парк палас“ ООД  по приложените към изпълнителното дело изпълнители листи –изп.лист от 13.04.2018 г. ,издадено по ч.гр.д. № 2341/2018 г. по описа на БРС и изп.лист от 04.04.2018 г.,издаден по ч.гр.д. № 2342/2018 г. на БРС  за описаните в тях суми . Покана за доброволно изпълнение е изпратена на длъжника „Грийн парк палас“ООД ,получена от управителя на 28.04.2018 г.С придружително писмо   вх. № 1136/05.08.2019 г.  първоначално образуваното изп.дело № 20188030400684 по описа на ЧСИ Таня Маджарова    е преобразувано в изп.д. № 20197090400349 по описа на ЧСИ Янко Бъчваров .

                                                        По изпълнителното дело  с основен взискател „Ренесанс стоун инвест „ЕООД  са се присъединили  като взискатели  на осн.чл. 456 ал.2 ГПК – с удостоверения от ЧСИ Т.Маджарова   „Виго бийч“ ЕООД –за сумите по изп.д. № 606/2018 г. на ЧСИ Маджарова и „Максима“ ЕООД-за суми по изп.д. № 605/2018 г. на ЧСИ Маджарова/ /вж. съобщение за присъединяване на взискатели   на лист 78-79 от изпълнителното дело / .При съединен по право взискател е и НАП- за публичните задължения на длъжника .

                                                        По делото са извършени множество принудителни  изпълнителни действия .

                                                        На 15.08.2019 г.  дружеството „Виго бийч“ЕООД  подава до ЧСИ Янко Бъчваров молба с вх. № 1418/15.08.2019 г.,с която иска да му бъде върнат оригинала на изпълнителния лист /въз основа на който  се е присъединил като взискател срещу длъжника по настоящото изпълнително дело / и да бъде заличен като взискател по делото .С протокол № 1703/16.08.2019 г.  ЧСИ Янко Бъчваров ,изпълнявайки нарочната молба на присъединения взискател,  му връща оригинала на изпълнителния лист и го заличава като присъединен взискател по делото .

                                                        Обжалваното разпределение  е изготвено  на 29.08.2019 г. ,за което ЧСИ е уведомил страните  по изпълнителното дело с молба  да се явят в канцеларията на ЧСИ за връчване на съобщенията за датата на предявяването на разпределението . Съобщенията са получени същия ден – на 29.08.2019 г. След връчване на съобщенията ,на същата дата  е била подадена молба от „Виго бийч“ЕООД с вх. № 1609/29.08.2019 г. отново за присъединяване  като взескател по делото на осн.чл. 456 ал. 1 ГПК .

                                                        При тази фактическа обстановка настоящият съдебен състав изцяло споделя  становището на  ответната по жалбата страна –взискателя „Ренесанс стоун инвест“ЕООД ,че присъединеният взискател по изп.д. № 349/2019 г. по описа на ЧСИ Янко Бъчваров взискател „Виго биийч „ЕООД не е активно легитимиран да обжалва  изготвеното на 29.08.2019 г. разпределение ,тъй като към датата на изготвянето  той не е бил страна в изпълнителното производство .

                                                        Това е така ,защото разпоредбата на чл. 456 ал. 1 ГПК визира   право за присъединяване  на други кредитори на същия длъжник към вече образувано изпълнително дело през всяко време на изпълнението ,докато разпределението не е изготвено. С други думи до момента ,до който разпределението не е изготвено ,лицето ,което претеднира да има качеството на кредитор на същия длъжник ,срещу когото е образувано изпълнителното дело ,може да се присъедини  като взескател   и да се ползва от същите права ,както и първоначалния взискател .След като се присъедини  по делото  то придобива качество на страна в изпълнителния процес и ще разполага с легитимация да подаде жалба по чл. 462 ал. 2 от ГПК .Но това е до момента на изготвяне на разпределението. Присъединяването след този момент не му дава право да жали извършеното преди това разпределение .

                                                Присъединяването на кредитори като институт на изпълнителния процес за изпълнение на парични притезания бива два вида: по искане на кредитор /чл. 456 ГПК/ въз основа на молба, придружена с изпълнителен лист /или удостоверение, че листът е приложен към друго изпълнително дело/, и по право, в който случай съдебният изпълнител е длъжен служебно да вземе предвид вземанията на определена категория кредитори, като отдели суми за тяхното удовлетворение. Такива кредитори са държавата за дължимите й данъци, публични и други вземания - чл. 458 ГПК; кредиторите, чиито вземания са обезпечени чрез налагане на запор или възбрана върху предмета на изпълнението, започната от друг кредитор - чл. 459, ал. 1 ГПК, както и ипотекарният и заложният кредитор и кредиторът с право на задържане, когато изпълнението се насочва върху ипотекирания имот или заложената вещ - чл. 459, ал. 2 ГПК.

Последиците от присъединяването се изразяват в това, че присъединеният кредитор става страна в изпълнителния процес и има съгласно чл. 457, ал. 1 ГПК същите права, както и първоначалният взискател, като извършените до присъединяването изпълнителни действия ползват и него.

                                                        Както стана дума по-горе ,правото на присъединяване  се упражнява  с изрично изявление в писмена форма , адресирано до съдебния изпълнител /който води делото на първоначалния взискател / и в този случай волята за присъединяване  към това именно изпълнително дело предполага ,че кредиторът възприема вече упражненото от първоначалния взискател право на избор на способ и обект на изпълнението .Най-късния момент за втъпването на новия /присъединен /взискател  законът е фиксирал в разпоредбата на чл. 456 ал. 1 ГПК –а именно момента  преди изготвяне на разпределението  .В случая  жалбоподателя е подал молба да присъединяване след  като обжалваното разпределение вече е изготвено ,което води до извода ,че  жалбоподателят не е бил присъединен взискател към момента на изготвяне на разпределението /към този момент той не е бил страна в изпълнителното производство /,поради което и не е участвал в това разпределение и не е  активно легитимиран да  го обжалва /в противен случай  ще е налице злоупотреба с права и ще липсва правна сигурност /.

С оглед на горното  съдът счита ,че жалбата следва да бъде оставена без раглеждане като недопустима и производството по делото да бъде прекратено. Ето защо Бургаският окръжен съд 

 

                            О   П   Р   Е  Д   Е  Л И:

                                                                                                  

                                                     ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „ВИГО БИЙЧ „ЕООД ,ЕИК *********,със седалище и адрес на управление – гр. Несебър ,ул.“Иван Вазов „ № 9 ,представлявано от управителя Огнян Каменов Найденов против предявеното на 02.09.2019 г.  с протокол от 29.08.2019  разпределение на постъпили суми по  изп.д. № 20197090400349 по описа на ЧСИ Янко Бъчваров ,с район на действие –ОС-Бургас   .

                                                           ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д. № 1403/2019г. по описа на Бургаския окръжен съд.

                                ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в едноседмичен срок от връчването на препис от него на страните, пред Бургаския апелативен съд.

 

 

 

                                                       

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ  :1.

 

 

 

                                                                                                           2.