Решение по дело №2145/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 232
Дата: 10 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195220202145
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                         гр.Пазарджик,  10.04.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав,  в публичното заседание на  09.03.2020, в  състав: 

                                                                    

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

при секретаря И. Ч., като разгледа докладваното от районен съдия  Бишуров  АНД 2145/2019 год. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по  жалба на Т.Х.А., ЕГН ********** *** от 21.07.2017г. на началник сектор в РУ МВР-Пазарджик при ОД МВР-Пазарджик, с което на основание чл.257 ал.1 от ЗМВР и за нарушение на чл.65 ал.1 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 500лв. /петстотин лева/.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до това, че атакуваното НП е материално и процесуално незаконосъобразно, поради което се иска неговата отмяна.

          В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично, но изпраща процесуален представител, който поддържа жалбата, ангажира доказателства и излага съображения за отмяна на НП.

          За ответникът по жалбата – АНО, не се явява процесуален представител. Заедно с административнонаказателната преписка постъпва писмено становище, с което си иска потвърждаване на НП.

          Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

          Жалбоподателят А. е санкционирана за това, че на 14.06.2017 год., около 10:00 часа, на Главен път І-8, в района на с.Говедаре, след като й било разпоредено устно от ст. полицай У.– полицейски орган, в изпълнение на възложените му функции по охрана на обществения ред и превенция, да не предлага секс-услуги, същата не  изпълнила даденото й устно полицейско разпореждане.

          Това поведение на А. съставлявало според компетентните органи нарушение на чл.65 ал.1 от ЗМВР, поради което против нея бил съставен АУАН № 1893 от 14.06.2017г. Въз основа на акта било издадено и атакуваното НП, което било  връчено лично на жалбоподателя на 22.10.2019г., а жалбата против него била подадена чрез АНО на 29.10.2019 год. , т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, при което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакуваното НП.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на  събраните по делото писмени доказателства и показанията на актосъставителя - св.Т..

При така установеното съдът намира, че жалбата е основателна. Това е така, защото вмененото административно нарушение не бе доказано и то до изискваната от закона степен на несъмненост. Отделно от това, от показанията на актосъставителя У.стана категорично ясно, че А. не е извършила описаното в акта и НП административно нарушение и то по начина, по който то е било описано.

В акта и в НП е посочено, че А. не е изпълнила устно полицейско разпореждане в смисъл да не предоставя секс-услуги на Главен път І-8.

От показанията на актосъставителя - св.Т. обаче стана ясно, че той е съставил акта, като преди това бил разпоредил на А. да не стои на пътното платно и да не навлиза в него, с което създавала предпоставки за ПТП. Св.Т. бе категоричен, че не е възприемал А. да предоставя секс-услуги и не й е разпореждал нищо в този смисъл. Заяви, че вероятно е бързал, когато е съставял акта и поради грешка е записал, че А. не изпълнила разпореждане да не предоставя секс-услуги.

От всичко това следва, че А. не е извършила вмененото й нарушение, защото не се доказа по никакъв начин, а точно обратното, установи се че й е било дадено полицейско разпореждане, което обаче не е имало смисъла описан акта и НП, а в съвсем друг смисъл. В същото време на нея й е вменено именно неизпълнение на разпореждане, свързано с преустановяването на предоставяне на секс-услуги, каквото поведение тя не е имала. Това е достатъчно НП да се отмени.

Налице е обаче и друго основание за отмяна на НП, а именно защото с неговото издаване е допуснато съществено процесуално нарушение, накърняващо правото на защита. Това е така, защото описаното в акта и в НП като нарушение не съответства на правната квалификация на същото, т.е. на виновно нарушената правна норма, т.е. АУАН и НП не отговарят на императивните изисквания на чл.42, т.4 и т.5, респ. на чл.57 ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН.

Видно е, че в акта и НП нарушението е квалифицирано като такова по чл.65 ал.1 от ЗМВР. Тази правна норма обаче е обща, като предвижда възможност полицейските органи да предупреждават устно или писмено лицето, за което има достатъчно данни и се предполага, че ще извърши престъпление или нарушение на обществения ред. В нея не се съдържа задължение към адресатите на разпореждането да го изпълняват. При това положение и по начина на квалифициране на нарушението правото на защита на жалбоподателя е накърнено, т.к. тя е лишена от възможност да научи какво точно задължение не е изпълнила и коя правна норма я е задължавала да изпълни полицейското разпореждане, респ. коя норма е нарушила.

В аналогични случаи нарушението би следвало да се квалифицира по чл.64 ал.4 от ЗМВР, защото именно тази правна норма разписва, че полицейските разпореждания са задължителни за изпълнение. Като не е била дадена правилната правна квалификация на нарушението обаче, както актосъставителя, така и АНО са допуснали нарушение на материалния закон, което е абсолютно основание за отмяна на НП.

Относно искането за присъждане на разноски следва да се каже, че то е направено своевременно - в хода на съдебното производство, от страна на пълномощника на жалбоподателя, като последният има право на такива предвид изхода на делото – отмяна на обжалваното НП и с оглед разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН, препращаща към чл.143 от Административнопроцесуалния кодекс.

От съдържанието на приложения по делото договор за правна защита и съдействие от 29.10.2019г., както и списък на разноските се установява, че договореното адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. (триста лева) жалбоподателят А. е заплатила в брой на адвокат Л.М. от ПАК.

При това положение ОД на МВР Пазарджик следва да бъде осъдена да заплати от бюджета си в полза на жалбоподателя посочените по-горе съдебни разноски. Именно в тежест на посочената дирекция следва да бъде възложено заплащането на разноските, доколкото тя има статут на юридическо лице по смисъла на чл.37 ал.2 от ЗМВР, а РУ МВР-Пазарджик, чийто представител е издал обжалваното и отменено с настоящото решение НП, не е самостоятелно ЮЛ и е структурирано към същата областна дирекция по реда на чл.42 ал.3 от ЗМВР.

 

Пазарджишкият районен съд в настоящият състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

                                                Р Е Ш И :

 

  ОТМЕНЯ  НП № 001893 от 21.07.2017 година на началник сектор в РУ МВР-Пазарджик, с което на Т.Х.А., ЕГН ********** ***, на основание  чл.257 ал.1 от ЗМВР, за нарушение на чл.65 ал.1 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 500 лв. /петстотин лева/.

 

ОСЪЖДА ОД МВР-Пазарджик да заплати на Т.Х.А., ЕГН ********** *** разноски в размер на 300 /тиста/ лева - за адвокатско възнаграждение за един адвокат.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: