Решение по дело №108/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 113
Дата: 13 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Петя Йорданова Котева
Дело: 20201720200108
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 113/13.03.                           Година 2020                                                Град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд                                                                   Втори наказателен състав

На двадесет и шести  февруари                                                                            Година 2020

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                                                        Председател: Петя  Котева

Секретар: Даниела Благоева

като разгледа  докладваното  от съдията административнонаказателно дело № 00108  по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Обжалвано е наказателно постановление № 19-1158-003991 от 23.10.2019 г. (НП), издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция” („ПП”) към ОД МВР-Перник, с което на В.Б.К., ЕГН ********** за извършено на 08.09.2019 г. в 11:20 часа в гр. Перник, в района на кръстовището на ул. Освобождение и ул. Юрий Гагарин в качеството на водач на автобус „МАН Лайънс Сити” с рег. № *******, му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв (двеста лева) на основание чл. 179, ал.2, вр. чл. 179, ал.1, т.5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП)  за нарушаване на чл. 6, т.1 от същия закон.

Жалбоподателят В.Б.К., по изложени в жалбата съображения, моли НП да бъде отменено поради съществени нарушения на процесуалния и материален закон. Участва лично и чрез своя процесуален представител–адв. В.Б. от ПАК в хода на съдебното производство, в което поддържа изложените в жалбата доводи.

Въззиваемата страна ОД на МВР – Перник, сектор „ПП” – редовно призована, не изпраща представител за съдебното производство.

Съдът, след като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства и служебно провери правилността на обжалваното НП намира за установено следното:

Жалбата е подадена в предвидения в закона срок  от лице, имащо правен интерес, поради което е допустима, а разгледана по същество последната е основателна. 

От фактическа страна:

На 08.09.2019 г., в 11:20 часа, В.Б.К. управлявал автобус „МАН Лайънс Сити” с рег. № ******* по ул. Юрий Гагарин в гр. Перник с посока от кв. Изток към централната градска част. В района на кръстовището с ул. Освобождение възникнало пътнотранспортно произшествие с движещия се по нея с посока от кв. Тева към ул. Юрий Гагарин лек автомобил „БМВ Х3 2.0 Д” с рег. № *******, в резултат на което били причинени материални щети по последния. Двамата водачи нямали претенции един към друг, поради което и напуснали произшествието. В близост до това кръстовище между автобуса и друг участник в движението (лек автомобил „Сеат”) възниквал нов пътен инцидент, който бил посетен от свидетелите К.Г.М. и Б.М.Б. – полицейски служители в ОД на МВР Перник. В хода на проверката контролните органи били уведомени и за станалото в по-ранен момент пътнотранспортно произшествие между автобуса и лекия автомобил „БМВ Х3 2.0 Д” с рег. № *******. Свидетелят К.М. счел, че за първия конфликт следва да ангажира административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което и в качеството си на мл. автоконтрольор в сектор „ПП” към ОД МВР-Перник съставил на В.Б.К. акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 91112 от 08.09.2019 г. за нарушение на чл. 6, т.1, пр.2-ро от ЗДвП.

В законоустановения срок и в рамките на правомощията си Началник група в сектор „ПП” към ОД МВР-Перник, въз основа на съставения АУАН и след проверка по реда на чл. 52 ал.4 от ЗАНН  приел, че са налице основанията по чл.53 от ЗАНН и издал обжалваното НП, с което ангажирал административнонаказателна отговорност на В.Б.К., в качеството на водач на автобус „МАН Лайънс Сити” с рег. № *******, като му наложил административно наказание глоба в размер на 200 лв (двеста лева) на основание чл. 179, ал.2, вр. чл. 179, ал.1, т.5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП)  за нарушаване на чл. 6, т.1 от същия закон.

Процесното НП било връчено на жалбоподателя на 10.12.2019 г.

По доказателствата:

Съдът възприе гореизложената фактическа обстановка за установена по несъмнен начин, като взе предвид приетите писмени доказателства: АУАН № 91112 от 08.09.2019 г. и заповед № 8121з-515от 14.05.2018 г. на Министъра на МВР, доказваща компетентността на съответните длъжностни лица да съставят и издават АУАН и НП. Разпитани в хода на съдебното следствие полицейските служители К.Г.М. и Б.М.Б. свидетелстват, че при инцидента в района на кръстовището на ул. Освобождение и ул. Юрий Гагарин и двамата водачи са твърдели, че са преминали кръстовището на зелен сигнал на светофарната уредба, поради което за нарушение на чл. 6, ал.1 от ЗДвП освен на жалбоподателя  са съставили АУАН и на водача на БМВ-то.

От правна страна:

Процесният АУАН и обжалваното НП са издадени от материално компетентни лица по смисъла на чл. 189, ал.1 и ал.12 от ЗДвП и приложената Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи. Със същата са   делегирани права на административнонаказващ орган (АНО) по смисъла на чл. 47, ал.2 от ЗАНН, като същевременно актосъставителят К.Г.М. заема длъжността „мл.автоконтрольор” в сектор „ПП” при ОД на МВР-Перник  и като такъв е овластен по силата на т. 1.2 от горепосочената заповед да издава АУАН по ЗДвП.

Задължението на водачите на пътни превозни средства да съобразяват поведението си със светлинните сигнали е регламентирано общо в чл.6, т.1, пр.2-ро от ЗДвП. Конкретизация на това задължение е дадена в разпоредбите на чл.12 от ЗДвП и Глава осма от Правилника за приложение на ЗДвП, които регламентират мястото на поставяне на светофарни уредби и значението на светлинните сигнали.

В процесния случай на В.К. е повдигнато административнонаказателно обвинение, за това, че е навлязъл в кръстовището на червен забранителен сигнал и е реализирал пътнотранспортно произшествие с лек автомобил „БМВ Х3 2.0 Д” с рег. № *******, с което му е причинил материални щети.

Според нормата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното, т.е. законовата презумпция е оборима. Констатациите в АУАН, пренесени в последствие и в НП, в случая не се потвърждават от свидетелските показания на актосъставителя и на свидетеля по акта, тъй като същите не са очевидци на нарушението. Описаните състовомерни признаци на деянието, а именно навлизането на  жалбоподателя при забранителен сигнал на светофара, са следствие не на преки възприятия на контролните органи, а на техни предположения, обосновани от проведения разговор с двамата участници в инцидента. Същевременно К.М. и Б.Б.  не изясняват какво е било поведението на водача на лекия автомобил преди навлизането в района на кръстовището, нито при какъв светлинен сигнал  е станало това. Нещо повече: обстоятелството кой от двамата водачи е навлязъл в района на кръстовището на червен сигнал не е бил установен по надлежния ред от полицейските органи преди да пристъпят към съставянето на акта на жалбоподателя, поради което  и  актосъставителят е свидетелствал в хода на съдебното производство, че е съставил такъв за същото нарушение и на водача на БМВ-то. Тези показания не само че оборват доказателствената сила на редовно съставения АУАН, но поставят под съмнение наличието на административно нарушение от страна на В.К., предвид неустановяването с категоричност на конкретната пътна ситуация и била ли е приложима в случая например разпоредбата на чл. чл. 31, ал.7, т.4 от Правилника за прилагане на ЗДвП, който задължава водачите които навлизат или се намират в кръстовището при промяна в светофарната уредба от зелен в жълт сигнал да го освободят.

Реализирането на административната отговорност трябва да почива на безспорни и категорични доказателства за виновното противоправно поведение на конкретен извършител. Такива не са били събрани от страна на АНО нито досъдебна фаза на административнонаказателното производство, нито пък са ангажирани в хода на съдебното следствие, което налага извод, че нарушението вменено във вина на жалбоподателя не е доказано, нито от обективна, нито от субективна страна, поради което и обжалваното НП е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-1158-003991 от 23.10.2019 г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция” към ОД МВР-Перник, с което на В.Б.К., ЕГН ********** за извършено на 08.09.2019 г. в 11:20 часа в гр. Перник, в района на кръстовището на ул. Освобождение и ул. Юрий Гагарин в качеството на водач на автобус „МАН Лайънс Сити” с рег. № *******, му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв (двеста лева) на основание чл. 179, ал.2, вр. чл. 179, ал.1, т.5 от Закона за движението по пътищата за нарушаване на чл. 6, т.1 от същия закон.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Перник  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните по реда на глава дванадесета от АПК.

 

Председател:/п/

 

Вярно с оригинала,

ИЕ