Решение по дело №200/2020 на Районен съд - Момчилград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20205150200200
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

  гр. Момчилград, 17.11.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Момчилградския районен съд в публичното заседание на 09.11.2020г. в състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СУНАЙ ОСМАН,

 

при секретаря АНИТА ДОЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 200/ 2020г.по описа на съда, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 от ЗАНН, и е образувано по жалба от „****“ ООД- Кърджали, ЕИК- ****, представлявано от Управителите Ж.С.Х.и С.В.Х.„, Против Наказателно постановление № 208/ 10.12.2019г. на Директора на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район“- Пловдив, с което на дружеството е наложена „имуществена санкция“ в размер на 20 000 лева за извършено нарушение на чл.46 ал.1 т.4 от Закона за водите.

Жалбоподателят е обжалвал наказателното постановление като неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Развива доводи, че при издаване на НП са допуснати съществени нарушения на императивните разпоредби на чл.54 от ЗАНН. Не била спазена процедурата по издаване на НП. Не са били конкретизирани и обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Моли съда да го отмени като неправилно и незаконосъобразно. В с. з. чрез пълномощник адв.Т.Б. поддържа жалбата си. Допълнителни съображения излага в хода по същество.

АНО- Директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район“, редовно призован не се явява, като в първото по делото заседание се представлява от ю.к.Н.Г.. От процесуалният представител на АНО- ю.к.Н.Г. е постъпило писмено становище, с което се иска да бъде оставена без уважение жалбата против НП, като неоснователна, необоснована и НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Излага подробни съображения за това.

Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от приложените по делото акт и НП, същите са съставени и издадени на жалбоподателя, за това, че при извършена проверка на 19.08.2020г., по поречието на река Върбица, в района на първи мост на главен път гр.Кърджали- гр.Момчилград, югозападно от моста, на десният бряг на реката, експерти на Басейнова дирекция "Източно беломорски“-Пловдив, са установили, че се извършва добив на инертни материали от "****" ООД- Кърджали, с механизация, без разрешително за ползване на воден обект по Закона за водите за изземване на наносни отложения от повърхностни водни обекти. Констатирано е било изземване на инертен материал от коритото на река Върбица, на посочените координати, с верижен багер, който се намирал също в коритото на река Върбица. Добивните дейности се извършвали от „****“ ООД, което било потвърдено от присъствалият по време на проверката управител на дружеството- С.Х..

При направеният оглед на целият участък се установило, че същият е оформен като работна площадка с подходи към речното легло за преминаване на тежкотоварна добивна и транспортна техника. След справка на заснетите координати в Кадастрално- административната информационна система в БДИБР, се установило, че добивната дейност и машината,  с която се извършва същата, са в коритото на река Върбица.

За така установената по време на проверката е бил съставен  констативен протокол № ПВ 2-256/ 19.08.2020г., а по-късно и АУАН № 190/ 24.09.2019г. за изземване на наносни отложения от речно корито- в посоченият участък с механизация, без издадено разрешително за ползване на повърхностен воден обект по Закона за водите, с което е посочено, че дружеството е нарушило разпоредбите на  чл.46 ал.1 т.4 от Закона за водите. Срещу така съставеният АУАН не е постъпило възражение от дружеството в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

 Въз основа на така съставеният акт е било издадено процесното НП № 208/ 10.12.2019г. на Директора на БДИБР- Пловдив и за нарушение на чл.46 ал.1 т.4 от ЗВ на дружеството е било наложена „имуществена санкция“ в размер на 20 000 лева- на основание чл.200 ал.1 т.23 от ЗВ- като е била описана горната фактическа обстановка.

От показанията на разпитаните по делото свидетели, а именно: Н.Д./актосъставител/ и Н.О./свидетел по акта и на проверката/ се установява, че свидетелите са били на проверка по сигнал в района на р.Върбица, вдясно от моста по пътя от Кърджали за Момчилград, и са оформена работна площадка и подход на черен път, като в речното корито е имало верижен багер, който е изземвал инертен материал от коритото на реката, на място е имало оформени купчинки с пясък, както и камион. Разговаряли със самите работници, които казали, че са служители на „****“, и по някое време се появил и управителят на дружеството. Обходили целият участък и го заснели с GPS устройство, и по-късно насложили снимките върху координатите в тяхната информационна система и установили, че този участък дружеството няма концесия за добив на инертни материали. Друго дружеството е имало концесия за добив, и това е било „****“, което е било различно юридическо лице, но и тяхното разрешително е била за друг участък, отстоящ на 600 метра от проверяваният участък. Не помнели дали са записали имената на багериста, но всичко било записано в конст.протокол. Категорични са, че багерът е бил работен режим, т.к. е имало оформени купчини с инертен материал,  и го забелязали с вдигната кофа докато се приближавали до него. Малко по-късно е дошъл управителя на дружеството, и заявил, че имат разрешително за добив, но това не било така. Свидетелите заявяват, че дружеството е нямало разрешително за тази дейност, и затова е бил съставен и АУАН /респ.и конст.протокол/.

По делото са представени писмени доказателства, приети и описани в съдебният протокол /процесното НП, АУАН, КП, покани и обратни разписки за връчването им; Заповед за определяне на лицата от БДИБР за контрол по Закона за водите;  като от тях и от събраните гласни доказателства се установява следното от правна страна; 

С оглед на горното съдът приема, че при издаването на АУАН и  НП в административно наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, а именно липсва дата на нарушението. И в АУАН и в НП административно наказващият орган се е ограничил да опише действията на длъжностните лица, които са извършили проверката, посочено е на коя дата е извършена проверката, посочено е извършеното деяние по чл.46 ал.1 т.4 вр.чл.200 ал.1 т.23 от Закона за водите, но не е посочена датата на извършване на нарушението. При това положение за жалбоподателя остава неясно на коя дата евентуално е извършил вмененото му административно нарушение.  Съдът намира за нужно да посочи, че и в обстоятелствената част на НП не е посочено дата на извършване на нарушението, а е възпроизведена фактическата обстановка по извършената проверка от контролни органи, които на 19.08.2019г. са съставили констативен протокол, но за жалбоподателя, както и за съда остава неясно, на коя дата жалбоподателя е извършил нарушение по чл.46 ал.1 т.4 от ЗВ. В случая, както и самите актосъставител и свидетелят, посочени в АУАН и НП, твърдят, че по време проверката, описана по-горе, се забелязали верижен багер, който се намирал в коритото на река Върбица и изземвал инертни материали от реката. В същото време от никъде не става ясно, посочените в НП, като иззети наносни отложения, на коя дата са иззети, в какъв обем, на коя или каква кола са натоварени. По делото не се установи багерът, за който се твърди, че е бил използван за изземване на наносни отложения /инертни материали/ дали е собственост на дружеството-жалбоподател- не се установи марката и номерът на същият, водачът на багера, и поради и това не може и да се направи връзка на посочената механизация с дружеството- жалбоподател, и по този начин да бъде и ангажирана отговорността на същото.

Както и по-горе се посочи, съдът намира, че констатирането на верижен багер /механизацията/ по време проверка е в коритото на река Върбица, но евентуалното извършване на действие касаещи разпоредбата на чл.200 ал.1 т.23 от ЗВ не е установено на коя дата е, с коя механизация /конкретизация по марка и номер и водач/, и от кого е извършено нарушението, не е установено с една категоричност- и това е така защо в нак.постановление не е записано по един ясен и недвусмислен начин. АНО в процесното нак.постановление е преразказал действията на контролните органи, свързани с извършването на дейността по проверка, касаеща датата 19.08.2019г., но неясно както за жалбоподателя, така и за съда е на коя дата, по какъв начин и с каква механизация точно е извършено нарушението по чл.46 ал.1 т.4 от ЗВ вр.200 ал.1 т.23 от ЗВ.

При това положение съдът намира, че така издаденото НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно. В настоящият случай са допуснати съществени нарушения на съществено процесуално правило в административно наказателния процес и е издадено НП, в което не е посочена дата на нарушението, нещо което е изрично задължение на административно наказващия орган. Той се е задоволил само с посочване на дата на извършване на проверката от страна на контролните органи. Така издаденото НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено като такова.

Ето защо, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 208/ 10.12.2019г. на  Директора на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район“- Пловдив, с което на жалбоподателя „****“ ООД- Кърджали, ЕИК- ****, представлявано от Управителите Ж.С.Х.и С.В.Х.„, на основание чл.200 ал.1 т.23 от Закона за водите е наложена „имуществена санкция“ в размер на 20 000 лева, за нарушение на  чл.46 ал.1 т.4 от Закона за водите.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК, пред Административен съд-Кърджали, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                       

                                                                           Председател :