Решение по дело №1639/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 187
Дата: 13 март 2017 г. (в сила от 22 март 2017 г.)
Съдия: Мила Йорданова Колева
Дело: 20163100901639
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 декември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

     №…….../13.03.2017 г.

гр. Варна

 

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на седемнадесети февруари през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                      СЪДИЯ: МИЛА КОЛЕВА

        

при секретаря Х.А.,

като разгледа докладваното от съдията Колева

търговско дело № 1639 по описа за 2016 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 625 и сл. от ТЗ.

 

Производството е образувано по молба с вх. № 33244/01.12.2016 г. на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10, представлявано от М.Й.М. - ликвидатор, за откриване на производство по несъстоятелност на основание чл. 607а, ал. 1 от ТЗ.

В молбата се излага, че „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ е еднолично акционерно дружество с капитал 208,000.00 лв., разпределен в 20 800 акции с номинална стойност за всяка акция 10 лева. Едноличен собственик на капитала на дружеството е Министерство на земеделието и храните. Дружеството е със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос", ул. „Радко Димитриев" № 10.

Последният представен за одобрение и приемане от едноличния собственик на капитала ГФО е към 31.12.2014 г., заверен от одитор и придружен от одитен доклад.

Дружеството не притежава имущество, няма налични парични средства, няма разкрити банкови сметки. Вземанията на дружеството са погасени по давност и несъбираеми.

Дружеството не е страна по трудови правоотношения - няма сключени трудови договори и наети работници и служители.

„Лонгоза ЕАД в ликвидация" е предало разплащателни ведомости в НОИ ТП на НОИ - Варна в съответствие с чл. 5 от КСО.

Дружеството не осъществява търговска дейност.

Молителят твърди, че дружеството е в състояние на неплатежоспособност по смисъла на чл. 608, ал. 1 от ТЗ, тъй като не е в състояние да изпълни изискуеми задължения към своите кредитори.

С оглед на така наведените твърдения молителят претендира да бъде открито на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ производство по несъстоятелност за дружеството „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ поради неговата неплатежоспособност, като се определи и началната дата на неплатежоспособността, да се прекрати дейността на дружеството и същото да бъде обявено в несъстоятелност и да бъде спряно производството.

В проведеното открито съдебно заседание молителят „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ се представлява от М.Й.М. - ликвидатор, който изразява становище, че поддържа молбата за откриване на производство по несъстоятелност и моли съда да я уважи като обяви дружеството в несъстоятелност, поради неплатежоспособност.

 

За да се произнесе по молбата, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

 

От заключението на изслушаната по делото съдебно-счетоводна експертиза с вещо лице Ж.Г.Т. се установява, че към 2009 г. дружеството-молител има задължения в размер на 67 631,29 лв., които не са платени и към настоящия момент, поради което върху тях са начислени лихви за забава в размер на 49 162,07 лв. или дружеството има общо задължения в размер на 116 793,36 лв. Същевременно се установява, че през 2009 г. молителят е разполагал с активи в размер на 112 000,00 лв., докато пасивите му са били в размер на 62 000,00 лв. като разликата между тях е била 50 000,00 лв. в полза на активите. В следващите години до 2016 г. включително активите намаляват до 84 000,00 лв., а пасивите се увеличават до 68 000,00 лв. като разликата между тях вече е в размер на 16 000,00 лв. Това сочи на затруднения в дейността на молителя. Такъв извод следва и от обстоятелството, че коефициентът на незабавна ликвидност на молителя, който през 2009 г. е бил 0,42 и се е включвал в референтните стойности от 0,300 в следващите години до 2016 г. включително е 0,00. Същите са стойностите и за коефициента на абсолютна ликвидност, референтните стойности за които са в границите от 0,5 – 0,7. Това сочи, че молителят не е в състояние да погаси задълженията си и да изпълни същите с наличните краткотрайни активи. Обстоятелството, че коефициентите на обща и бърза ликвидност са в референтните стойности от 1 до 2 за първия и от 0,5 до 1 за втория не води до друг извод. Видно от данните по делото, за 2009 г. първият коефициент е бил 1,6, а в последствие се установява на 1,07. Вторият коефициент за 2009 г. е бил съответно 1,35, а в последствие се установява на 0,85. Запазването на тези коефициенти в референтите им стойности се дължи на вземания на молителя, които въпреки, че са несъбираеми, не са отписани от баланса му, а също така и на краткотрайни активи, които макар, че липсват или са негодни, също не са отписани от баланса. Отписването им ще доведе до спадането на посочените два коефициента до 0,00, което сочи на наличие на невъзможност на молителя да погасява задълженията си. Коефициентът на финансова автономност на молителя е в размер на 0,81 през 2009 г. и 0,24 в следващите години до датата на подаване на молбата при референтна стойност 1, а коефициентът на задлъжнялост е 1,24 през 2009 г. и 4,25 в последващите години до подаване на молбата при референтна стойност 0,33. Всичко това сочи, че дружеството е изпаднало в зависимост от кредиторите си, като задълженията му не са обезпечени с налични активи и липсват други средства за погасяване на задълженията към кредиторите. На практика дружеството е преустановило търговската си дейност като причините за това имат траен и постоянен характер и не може да се очаква стабилизиране на имущественото и финансово състояние на молителя.

По силата на чл. 607а от ТЗ, производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен. Съгласно чл. 608, ал. 1 от ТЗ, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане. В случая са налице предпоставките по чл. 608, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ТЗ. Само по себе си обаче липсата на плащане по тези задължения не е основание за откриване на производство по несъстоятелност. Освен това, следва да бъде установено, че търговецът обективно не може да изпълни задълженията си, поради финансовото си състояние. При това тази невъзможност трябва да е трайна, а не кратковременна. В случая тези обстоятелства са установени въз основа на данните по делото. Въз основа на горното съдът заключава, че ответното дружество следва да бъде обявено в неплатежоспособност.

За начална дата на неплатежоспособността съдът, въз основа на представените по делото писмени доказателства и заключението на вещото лице, приема датата 31.12.2010 г., тъй като от публикуваните ГФО се установява, че след 2010 г. молителят не е разполагал с парични средства в брой или активи, с които да изпълнява задълженията си, поради което и следва да се приеме, че от тази дата той е в състояние на неплатежоспособност, а ако са извършвани плащания, то те са били в периода преди 2009 г. и през 2009 г., както е посочено и в заключението на вещото лице.

Въз основа на изложеното, съдът намира молбата за откриване на производство по несъстоятелност за основателна, поради което следва да бъде уважена.

Въз основа на заключението на съдебно-икономическата експертиза, като е приел, че дружеството – длъжник не притежава имущество както за покриване на задълженията към кредиторите, така и за покриване на разноските по несъстоятелността, с протоколно определение, постановено в откритото съдебно заседание на 17.02.2017 г., съдът е приканил съгласно чл. 629б от ТЗ молителя „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, както и всички заинтересовани кредитори на длъжника да предплатят минималните начални разноски в производството по несъстоятелност в размер на 3400,00 лв. В дадения от съда срок никой от посочените лица не е заявил готовност да стори това.

При така установените факти съдът приема, че е налице хипотезата на чл. 632, ал. 1 от ТЗ, като длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност, едновременно с откриването на производство по несъстоятелност, и производството да бъде спряно. С оглед предвидената в чл. 632, ал. 2 от ТЗ възможност за възобновяване на производството и предвид обстоятелството, че с решението по чл. 632, ал. 1 от същия закон търговеца - длъжник не се заличава от търговския регистър, настоящият състав приема, че имуществото на длъжника, което ще бъде открито след решението по чл. 632, ал. 1 от ТЗ, следва да бъде запазено за удовлетворяване на кредиторите и постигане целта на производството по несъстоятелността. Това налага да бъде постановена обща възбрана и запор върху имуществото длъжника.

С оглед изхода на делото и по аргумент от разпоредбите на чл. 620, ал. 1 от ТЗ и чл. 78, ал. 6 от ГПК, съдът приема, че дружеството - длъжник следва да бъде осъдено да заплати дължимата за производството държавна такса.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10, с начална дата 31.12.2010 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10.

ЗАДЪЛЖАВА молителя „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10, при обявяване на фирмата си да прибави добавката “в несъстоятелност”.

СПИРА производството по несъстоятелност на „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10.

УКАЗВА, че спряното производство може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението в ТР, по молба на длъжника или на кредитор, при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, като в противен случай, производството ще бъде прекратено и постановено заличаване на длъжника от ТР.

ОСЪЖДА „ЛОНГОЗА“ ЕАД - В ЛИКВИДАЦИЯ, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, Район „Одесос“, ул. „Радко Димитриев“ № 10, да заплати по сметка на Варненски окръжен съд, сумата 250 (двеста и петдесет) лева, представляваща дължима за производството държавна такса.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ.

ДА СЕ ИЗПРАТИ на Агенция по вписванията служебен препис от настоящото решение, на основание  чл. 624, във вр. с чл. 622 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър, на основание чл. 633, ал. 1, във вр. с чл. 613а, ал. 1 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл. 634 от ТЗ.

Препис от решението ДА СЕ ВРЪЧИ на молителя.

ДА СЕ ВПИШЕ настоящият съдебен акт в книгата по чл.634в от ТЗ.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: