ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1543
Плевен, 25.04.2025 г.
Административният съд - Плевен - IX състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ВИОЛЕТА НИКОЛОВА |
като разгледа докладваното от съдията Виолета Николова административно дело № 137/2025 г. на Административен съд - Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано въз основа на материали, изпратени по компетентност от АССГ (адм.дело № 10375/24г. по описа на АССГ), съдържащи искова молба от Т. Д. Й., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗОЗТ-Вит при затвора [населено място], против ГДИН. Твърди се, че през периода 2001г. до 21.10.2024г. (датата на подаване на исковата молба) по време на изтърпяване на наказание лишаване от свобода в затвора Плевен му бил причинен психически тормоз от зам.началника на затвора, който неоснователно наказвал ищеца за неизвършени дисциплинарни нарушения, за да влияе на психическото му здраве и за да не получи условно предсрочно освобождаване. Твърди се, че от 2001г. започнал да депозира искания за условно предсрочно освобождаване, но същите оставали без уважение и били връщани, въпреки че били налице предпоставките за това. Сочи още, че психологът на затвора му заявил, че няма да бъде предсрочно освободен. Твърди, че бил наказван за дребни неща като пушене в коридора. Излага становище, че през 2021г., когато починала майка му, не бил пуснат да присъства на погребението й . Сочи, че майка му се разболяла и починала заради несправедливото му осъждане, а накрая не могъл да я види за последно. Твърди, че участвал в курсове, ходел на църква, имал награди, но и наказания. Не искал да работи, защото работата, която му се предлага, е тежка. Посочва, че в периода 2019г.-2021г. боледувал, но не знаел диагнозата, както и не му била оказана медицинска помощ, а от лекарствата, които му били дадени получил алергия. Твърди още в исковата молба, че били нарушени правата му да внася молби, нарушено било правото му да бъде предсрочно освободен, правото му на здравеопазване и на човешко отношение към него. Иска от съда да осъди ответника да заплати сумата от 40 000 лв. обезщетение за причинени неимуществени вреди от действия и бездействия на затворническата администрация в затвора Плевен за периода 2001г. до датата на подаване на исковата молба – 21.10.2024г.
По делото е депозиран отговор с вх.№2877/24.04.2025г. от ГДИН, чрез старши юрисконсулт П. П., в който се взема становище за недопустимост на исковете за периода от 2001г. до 15.07.2015г., когато лишеният от свобода е постъпил в затвора Плевен, както и всички претенции, с изключение на твърденията за нарушено право на здравеопазване и незаконосъобразни наказания, които са неоснователни. Излага подробни аргументи за липсата на предпоставките на чл. 284 от ЗИНЗС. Иска се от съда да отхвърли исковете като неоснователни.
Към отговора са приложени като писмени доказателства: справка от инсп. СДВР II-ра затворническа група; справка за здравословното състояние на лишения от свобода от 16.04.25г., копие на пълномощно на юр.П..
Съдът намира, че е сезиран с искова молба с правно основание чл. 203 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 285, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).
Като прецени съдържанието на исковата молба и уточненията към нея, съдът приема, че исковата молба е допустима в частта, в която ищецът сочи нарушено право на здравеопазване, нарушено право на кореспонденция и налагане на незаконосъобразни наказания. В останалата част исковата молба е недопустима, тъй като не сочи осъществено противоправно поведение от страна на служители на ГДИН, както и периодът, който се сочи касае предходен такъв, преди постъпването му в затвора Плевен. Същевременно за тези претенции е налице различен ред за защита на правата на лицето – по чл. 45 от ЗЗД срещу вреди от физически лица и по чл.437 ал.2 от НПК пред съответния окръжен съд.
С оглед на горното, съдът приема за редовна и допустима исковата молба в частта относно твърденията за нарушено право на здравеопазване, право на кореспонденция и налагане на незаконосъобразни дисциплинарни наказания. Делото да бъде насрочено в открито съдебно заседание и страните да бъдат призовани, като им бъде съобщен проекта за доклад на съда.
В останалата част исковата молба следва да бъде оставена без разглеждане, като недопустима.
Водим от горното, съдът
Оставя без разглеждане искова молба на Т. Д. Й., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗОЗТ-Вит при затвора [населено място], против ГДИН, с която се иска присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди от причинен психически тормоз от определени физически лица и нарушено право на условно предсрочно освобождаване, и прекратява производството в тази част.
КОНСТИТУИРА като страни по адм.дело №137/2025г. по описа на Административен съд-Плевен, както следва:
-ищец- Т. Д. Й., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗОЗТ-Вит при затвора [населено място];
-ответник- Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, адрес: [населено място] [улица];
- Окръжна прокуратура Плевен, на основание чл.286, ал.1 ЗИНЗС.
Обявява проекта си за доклад по делото на основание чл.144 АПК вр. чл.140, ал.3 вр. чл.146, ал.1 т.1 -5 ГПК:
„Производството по делото е образувано въз основа на материали, изпратени по компетентност от АССГ (адм.дело № 10375824г. по описа на АССГ), съдържащи искова молба от Т. Д. Й., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗОЗТ-Вит при затвора [населено място], против ГДИН. Твърди се, че през периода от постъпването му в затвора Плевен до до 21.10.2024г. (датата на подаване на исковата молба) по време на изтърпяване на наказание лишаване от свобода в затвора Плевен неоснователно бил наказван за неизвършени дисциплинарни нарушения и му налагали незаконосъобразни наказания. Посочва, че в периода 2019г.-2021г. боледувал, но не му била оказвана медицинска помощ. От лекарствата, които му били предоставени получил алергия. Твърди още в исковата молба, че били нарушени правата му на кореспонденция, като не можел да внася молби. Иска от съда да осъди ответника да заплати сумата от 40 000 лв. обезщетение за причинени неимуществени вреди от действия и бездействия на затворническата администрация в затвора Плевен до датата на подаване на исковата молба – 21.10.2024г.
По делото е депозиран отговор с вх.№2877/24.04.2025г. от ГДИН, чрез старши юрисконсулт П. П., в който се взема становище за недопустимост на исковете за периода от 2001г. до 15.07.2015г., когато лишеният от свобода е постъпил в затвора Плевен, както и всички претенции, с изключение на твърденията за нарушено право на здравеопазване и незаконосъобразни наказания, които са неоснователни. Излага подробни аргументи за липсата на предпоставките на чл. 284 от ЗИНЗС. Иска се от съда да отхвърли исковете като неоснователни.
На основание чл.144 АПК вр. чл. 140, ал.3 вр. чл.146, ал.1 т. 2 ГПК съдът приема, че е предявен иск с правно основание чл.203 и сл. от АПК вр. чл.285 и чл.284 от ЗИНЗС .
На основание чл.144 АПК вр. чл. 140, ал.3 вр. чл.146, ал.1 т. 3 и 4 ГПК съдът приема, че между страните не се спори относно обстоятелството, че ищецът изтърпява наказание лишаване от свобода в Затвора [населено място].
Спори се по делото нарушен ли е чл.3 от ЗИНЗС чрез бездействие от страна на специализираните органи по изпълнение на наказанията, свързани с правото на лишения от свобода на кореспонденция и здравеопазване, настъпили ли са вреди и какви, налице ли е причинна връзка между твърдяното нарушение и твърдените неимуществени вреди – влошаване на здравословното състояние на ищеца.
На основание чл.144 АПК вр. чл.140, ал.3 вр. чл.146, ал.1 т. 5 ГПК съдът разпределя доказателствената тежест по следния начин:
Ищецът следва да докаже при условията на пълно и главно доказване наличието на предпоставките на чл.284 от ЗИНЗС, посочени по-горе, а именно незаконосъобразно бездействие от страна на служители на ответника и причинна връзка между незаконосъобразния акт и твърдения резултат.
Ответникът следва да докаже наведените възражения.
На основание чл.144 АПК вр. чл.140, ал.3 вр. чл.146 ал.3 ГПК предоставя възможност на страните да изложат становището си във връзка с дадените указания и доклада по делото, както и да предприемат съответните процесуални действия.„
УКАЗВА на страните, че са длъжни да изчерпят доказателствените си искания и възражения най–късно в първото съдебно заседание, както и да представят всички писмени доказателства, с които разполагат.
УКАЗВА на страните, че в случай, че причинят отлагане на делото, поради несвоевременно направени доказателствени искания вкл. за назначаване на съдебна експертиза и представяне на писмени доказателства, ще са налице основания за прилагане на чл.144 от АПК във вр. чл.92а от ГПК.
По приемане по делото на представените писмени доказателства ответника съдът ще се произнесе в първото по делото съдебно заседание, след вземане становище от страна на ищеца.
НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 14.05.2025г. от 14.00 часа, за която дата да се призоват страните и Окръжна прокуратура-Плевен, ведно с препис от настоящето определение.
Да се укаже на администрацията на Затвора [населено място] и ОЗ „Съдебна охрана“ – Плевен да осигурят явяването на лишения от свобода.
Препис от исковата молба и доказателствата към нея, както и препис от отговора на ответника, да се връчат на ОП-Плевен.
Препис от отговора на ответника да се връчи на ищеца чрез адв. С. Й..
Определението подлежи на обжалване в прекратителната си част в 7 дневен срок от съобщението пред тричленен състав на АС-Плевен. В останалата си част определението не подлежи на обжалване.
Съдия: | |