Решение по дело №118/2023 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 115
Дата: 4 май 2023 г. (в сила от 4 май 2023 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20237070700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ №115

Гр. Видин, 04.05.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

   Административен съд – Видин,

II административнонаказателен състав

в публично заседание на

двадесет и четвърти април

през две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

1. Николай Витков 2. Борис Борисов

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Касационно АНД №

118

по описа за

2023

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, подадена от началник РУ-Кула при ОДМВР-Видин, против решение № 10/02.03.2023 г., постановено по АНД № 106/2022 г. по описа на Районен съд Кула, с което е отменено наказателно постановление № 22-0291-000549/12.12.2022 г. на началник РУ-Кула при ОДМВР-Видин, с коeто на ответника по касация Т.М.Т. ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 150,00 лева, на основание чл.179, ал.1, т.6 от ЗДвП, за нарушение по чл.104, ал.1 от ЗДвП, както и глоба в размер на 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, за нарушение по чл.103 от ЗДвП.

В жалбата и в съдебно заседание чрез процесуален представител се развиват подробни съображения, че решението на КРС е незаконосъобразно. Твърди се, че при постановяването му са допуснати съществени нарушения, които обуславят неговата отмяна. Иска се да бъде отменено атакуваното съдебно решение, като неправилно, както и да бъде потвърдено НП, с всички произтичащи от това правни последици. Претендира разноски за процесуално представителство.

Ответникът, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава становище, че касационната жалба е неоснователна.

По делото е установена следната фактическа обстановка: на 24.10.2022 г. в 16:30 ч. в гр. Кула, на ул.”Г. Градинаров” срещу № 31, ответникът по касация управлявал лек автомобил „Субару Легаси”, рег.№ ВН***АМ, собственост на трето лице, когато бил забелязан от актосъставителя Н. А. А., служител на РУ-Кула, който му подал светлинен и звуков сигнал, с цел да го спре. Ответникът обаче не се подчинил и не спрял най-вдясно по посока на движението, а увеличил скоростта и влязъл в складово помещение в двор на ул.”Г. Градинаров” № 29. Служителят на РУ-Кула се представил и му поискал да представи свидетелство за управление на МПС и свидетелство за регистрация на същото, но водачът отказал, след което се качил на друг лек автомобил с рег.№ М***ВК, с който напуснал мястото на проверката. Впоследствие се върнал и представил поисканите документи на служителите на МВР.

За констатираните нарушения бил съставен АУАН № GA496580/24.10.2022 г., по който уличеният не направил възражения.

Въз основа на установеното с акта началник РУ-Кула при ОДМВР-Видин издал атакуваното пред КРС наказателно постановление.

Пред състава на въззивния съд освен актосъставителя били разпитани св. Йо. и В., показанията на които са обсъдени от въззивния съд и които подкрепят описаната фактическа обстановка.

Пред настоящата инстанция е представена допълнително заповед № 8121з-1632/02.12.2021 г. на министъра на вътрешните работи, с предмет определяне на служби за контрол по ЗДвП, както и на длъжностни лица, които да съставят фишове, актове и НП за констатирани административни нарушения по същия закон.

При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното: касационната жалба е подадена в установения в чл.211, ал.1 от АПК срок и от субект, който има интерес от обжалване, поради което е допустима. Разгледана по същество, тя е частично основателна.

Административен съд Видин намира, че съставът на КРС е положил необходимите усилия да събере всички възможни доказателства, а направения правен извод за незаконосъобразност на процесното постановление по отношение нарушението по чл.104, ал.1 от ЗДвП е правилен и обоснован. Правилно съставът на първоинстанционния съд е приел, че ответникът не е осъществил от обективна и субективна страна деянието по чл.104, ал.1 от ЗДвП, и е отменил НП в тази част. Доколкото цитираната норма установява задължение за водачите на ППС при приближаване на моторно превозно средство със специален режим на движение да освободят достатъчно място на пътното платно, а при необходимост и да спрат, за да осигурят безпрепятствено преминаване както на сигнализиращото, така и на съпровожданите от него превозни средства, от доказателствата по административнонаказателната преписка не се установява служебният автомобил на актосъставителя Антонов да е бил със специален режим на движение в момента на проверката, а единствено че е направен опит да бъде спряно управляваното от ответника МПС с подаване на светлинен и звуков сигнал, което предпоставя неприложимост на цитираната разпоредба. Очевидно водачът не е извършил деянието по чл.104, ал.1 от ЗДвП, поради което неправилно е бил санкциониран по реда на чл.179, ал.1, т.6 от ЗДвП.

Оспореното решение е неправилно по отношение частта, с която е отменено НП по т.2, с която ответникът е наказан с административно наказание глоба в размер на 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП. Настоящият състав не споделя доводите на КРС, че от АУАН и НП не става ясно за какво точно нарушение е санкциониран водача: за това, че отказва да предаде документите за проверка или за осуетяване извършването на проверката, с кои точно свои действия, или е извършил и двете нарушения, като в този случай е трябвало да му бъдат наложени две различни наказания по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП. Видно от текста на акта и постановлението, деянието е описано по следния начин: „водачът категорично отказа да изпълнява отправените му устни указания, да представи СУМПС и СРМПС, част две на автомобила, след което се качва в лек автомобил с рег.№ М***ВК, потегли в посока гр. Кула, като напуска мястото на проверката”. Описаният отказ да изпълнява дадените от орган на полицията устни указания (да представи СУМПС и СРМПС, част две на автомобила) буквално осъществява състава на деянието по последното предложение на чл.103 от ЗДвП, което изключва възможността лицето да не е разбрало в извършването на какво точно нарушение е обвинено. Деянието е описано достатъчно точно, конкретно и ясно, като в случая не е налице нарушение на императивните правила на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, което би довело до накърняване на процесуалните права на уличеното лице. Събраните в производството доказателства напълно подкрепят описаната в акта и постановлението фактология. По несъмнен начин е установено извършеното нарушение, неговият автор и формата на вина, която е пряк умисъл, а в хода на производството не са допуснати нарушения, които да обуславят незаконосъобразност на процесното НП в тази му част. Наложени са наказания около средните размери, предвидени в закона, като е отчетена степента на обществена опасност на деянието и дееца и конкретното му противоправно поведение и проявената дързост по време на проверката. Във връзка с поведението на нарушителя се е наложило да бъдат ангажирани допълни средства и ресурс на РУ-Кула, което следва да бъде отчетено като допълнително оттегчаващо отговорността обстоятелство. Липсват смекчаващи отговорността обстоятелства, които да налагат намаляване на наказанието глоба и лишаване от права.

 Обстоятелството, че впоследствие водачът се е върнал на мястото и е представил документите си не може да санира вече извършеното нарушение, поради което не следва да бъде обсъждано.

Поради изложените мотиви оспореното въззивно решение следва да бъде отменено в частта, с която е отменено НП по т.2, с която ответникът е наказан с административно наказание глоба в размер на 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, в която част НП следва да бъде оставено в сила, а в останалата част решението следва да бъде потвърдено.

При този изход на производството разноските следва да останат в тежест на страните така, както са направени.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 10/02.03.2023 г., постановено по АНД № 106/2022 г. по описа на Районен съд Кула, в частта, с която е отменено наказателно постановление № 22-0291-000549/12.12.2022 г. на началник РУ-Кула при ОДМВР-Видин в частта по т.2 от същото, с която ответникът е наказан с административно наказание глоба в размер на 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ОСТАВЯ В СИЛА наказателно постановление № 22-0291-000549/12.12.2022 г. на началник РУ-Кула при ОДМВР-Видин в частта по т.2 от същото, с което на Т.М.Т. ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП.

ПОТВЪРЖДАВА решение № 10/02.03.2023 г., постановено по АНД № 106/2022 г. по описа на Районен съд Кула в останалата му част.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                            Членове:  1.

 

 

                                                                                    2.