Определение по дело №2091/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2494
Дата: 5 октомври 2021 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20217050702091
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 17 септември 2021 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

         №……………………         2021 година      гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХVІІІ СЪСТАВ в закрито заседание на пети октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДАНИЕЛА СТАНЕВА

 

 

като разгледа докладваното от съдията адм.дело № 2091 по описа за 2021год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.248 от ГПК, вр.§2 ДР на ДОПК, вр. чл.41, ал.3 от ДОПК.

     Образувано е по молба на ТД на НАП-Варна за изменение на Определение № 2344/20.09.2021г. в частта за разноските по съображения, че определеният размер за адвокатско възнаграждение е прекомерно висок и не е съобразен с фактическата и правна сложност на делото. Прави се искане разноските за адвокатско възнаграждение да бъдат редуцирани до минималния размер от 300лв. по чл.9, ал.1 от Наредба № 1/2004г.

     Във връзка с предоставената възможност е постъпило становище от „Изток инвест 3000“ ЕООД, с което навежда доводи за недопустимост, респ. за неоснователност на искането. Конкретно сочи, че правото да се иска намаляване на разноските поради прекомерност в случая е преклудирано, тъй като ответникът не е направил възражение за прекомерност едновременно с изпращане на жалбата до съда. В тази връзка сочи, че доказателствата за сторените разноски са представени с жалбата, последната е подадена чрез административния орган, поради което същият е имал възможност да изрази становище по тях. В случай, че съдът приеме искането за допустимо, то неправилно ответникът иска разноските да бъдат определени по реда на чл.9, ал.1 от Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения, т.к. по арг. по арг. от §1 от ДР на Наредба № 1 по аналогия възнаграждението следва да се определи по реда на  чл.7, ал.1, т.5 от Наредбата, която за охранителните производство и за производствата по обезпечаване на доказателства предвижда минимално възнаграждение в размер на 500лв. По изложените съображения твърди, че заплатеното адвокатско възнаграждение е в съответствие с предвидения от минимален размер, поради което искането за неговото намаляване е неоснователно.

     Във връзка с постъпилата молба по чл.248, ал.1 от ГПК, съдът намира следното:

С Определение № 2344/20.09.2021г. съдът е уважил жалбата на „Изток инвест 3000“ ЕООД, като е отменил действия за обезпечаване на доказателства обективирани с протокол за предприети действия за обезпечаване на доказателства № *********/13.08.2021г. на старши инспектори по приходите в Дирекция „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, потвърдени с Решение № 199/27.08.2021г. на директора на ТД на НАП-Варна.

Съгласно чл.248, ал.1 от ГПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

В конкретния случай искането по молбата на ТД на НАП - Варна за изменение на така постановеното определение в частта за разноските, е мотивирано с прекомерност на размера на присъденото адвокатско възнаграждение.

Съгласно чл.78, ал.5 от ГПК, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл.36 от Закона за адвокатурата.

Тъй като производството по реда на чл.41, ал.3 от ДОПК не се провежда в открито съдебно заседание - до когато най-късно може да се направи възражението по чл.78, ал.5 от ГПК и ответната страна не е изразявала становище по жалбата. С писмо вх.№ 12189/17.08.2021г. на основание чл.152, ал.2 и ал.3 от АПК само е представена жалбата, ведно с административната преписка, като в производството по чл.41, ал.3 от ДОПК съдът не е длъжен да указва срок за отговор. Поради това, настоящият съдебен състав приема, че възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение е допустимо да се направи по реда на чл.248 от ГПК, поради което искането е допустимо.

Разгледано по същество искането е неоснователно, тъй като изплатеното и присъдено адвокатско възнаграждение е определено в предвидения по Наредбата минимален размер.

Неоснователно ТД на НАП-Варна твърди, че в случая размерът на адвокатското възнаграждение следва да се определи по реда на чл.9, ал.1 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения - за изготвяне на жалба без процесуално представителство.

Възнагражденията за процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела са предвидени в чл.8 от Наредбата, като тези по делата без материален интерес, са регламентирани в ал.2 на с.р. Тъй като производствата по чл.41, ал.3 от ДОПК не са сред изрично посочените в чл.8, ал.2, точки 1-7, приложима е разпоредбата на чл.8, ал.3 от Наредбата, според която за процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела без определен материален интерес, извън случаите по ал. 2, възнаграждението е 500лв.

Отделно, дори да се приеме че хипотезата на чл.41, ал.3 от ДОПК не се обхваща от правилото по чл.8, ал.3 от Наредбата, по арг. от §1 от ДР на Наредбата, приложима е разпоредбата на чл.7, ал.1, т.5 от Наредбата, според която за охранителни производства и производства за обезпечаване на доказателства, минималното адвокатско възнаграждение е в размер на 500лв.

По изложените съображения искането за изменение на Определение № 2344/20.09.2021г. в частта за разноските следва да се отхвърли като неоснователно.

Водим от горното, съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ТД на НАП-Варна за изменение на Определение № 2344/20.09.2021г. в частта за разноските

 

Определението съгласно чл.248, ал.3 от ГПК, вр. чл.41, ал.3 от ДОПК е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                        Административен съдия: