Решение по дело №772/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 291
Дата: 9 май 2019 г. (в сила от 3 юни 2019 г.)
Съдия: Нейко Нейков
Дело: 20195510100772
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

 

гр. К., 09.05.2019 година

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Районен съд - К., гражданска колегия, в публично заседание на 07.05.2019 година, в състав:

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:НЕЙКО НЕЙКОВ

 

при секретаря Детелина Димитрова като разгледа докладваното от съдията  гражданско дело № 772 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               Производството е образувано по иск за развод и има правното си основание в чл.49 от СК.

 

Ищцата М.А.С., твърди, че сключила граждански брак с ответника М.Ю.С. на 13.11.2001 г., като заживели в къщата на ответника в с. К..  Имали две деца – А. М. С., родена на *** г. и К. М. С., родена на *** г.

Твърди, че проблемите в отношенията й с ответника започнали още от началото на съвместния им живот. Без основания ответникът я ревнувал, тормозил я психически, а няколко пъти упражнявал и физическо насилие спрямо нея.  Известно време живеели в Г., а през 2009 г. тя се прибрала в България, ответникът останал в Г.. Постепенно се отчуждили. През 2012 г. съпругът й заминал за Г.. Твърди, че не се интересувал от децата, изпращал много рядко пари за тях, сама се грижила за издръжката им.

Моли съда да постанови решение, с което да прекрати брака й с ответника като дълбоко и непоправимо разстроен; да постанови децата А. М. С., ЕГН ********** и К. М. С., ЕГН ********** да живеят при нея и тя да упражнява родителските права, като на ответника съдът да определи режим на лични контакти всяка първа и трета седмица от 10,00 часа в събота до 17,00 часа в неделя и един месец през лятото, когато това не съвпада с отпуската на майката; да осъди ответника да заплаща месечна издръжка, считано от датата на подаване на исковата молба, до настъпване на основания за нейното прекратяване или изменяне, до 5-то число на текущия месец, заедно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, както следва: за А. М. С., ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 200,00 лева и за К. М. С., ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 180,00 лева; да постанови след развода да носи предбрачното си фамилно име В.; няма претенции за семейното жилище, находящо се в с. К., ул. „******“ № 10. От 2014 г. живеела с децата при майка си в с. К., ул. „******“ № 16.

Претендира за разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК  не е депозиран писмен отговор от ответника. На същия са редовно връчени преписи от съдебните книжа.

Заинтересована страна - Дирекция „Социално подпомагане”, гр. К., редовно призовани, не се явяват и не изпращат представител в съдебно заседание. Изготвят социален доклад, приложен към делото.

 

В открито съдебно заседание се явява се явява ищцата М.А.С. и поддържа исковата молба.

 

От събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът намира за установено следното:

Безспорно по делото е установено, че страните са сключили граждански брак на 13.11.2001 г. в гр. К., видно от удостоверение  за сключен граждански брак /дубликат, издаден от Община К./, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № ****/****.2001 г., съставен в с. К..

От брака си страните имат две родени деца – А. М. С., ЕГН ********** /удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ****/****.2001 г. на Община К./  и К. М. С., ЕГН ********** /удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ****/****.2006 г. на Община К./.

По делото са представени удостоверения от СУ „******“ гр. К., от което е видно, че двете деца са записани като ученички в същото училище през учебната 2018/2019 година.

Ищцата е получила средно месечен нетен доход в размер на 620 лева за периода 01.01.2018 г. до 31.12.2018 г., видно от удостоверение за доход, издадено от „*******“ АД-гр. К..

По делото е представен социален доклад. Социалните работници при проучването констатирали, че двете деца се отглеждали от своята майка. Тя разполагала с необходимия ресурс да полага качествени грижи за двете си непълнолетни деца. Успявала да им осигури стабилна среда за растеж и развитие и имала възможност да задоволява базисните им потребности. Децата не били особено близки с баща си. Чували се с него по телефона през 2-3 месеца, а срещи осъществявали много рядко. Връзката на децата с майката била пълноценна и силна.

По делото се събраха гласни доказателства.

От показанията на свидетелите  С. М.В., майка на ищцата и И. Д. С., без родство със страните се установява, че страните не били заедно от 2014 г. За децата се грижили М.А.С. и нейната майка. Твърдят, че ответникът бил в чужбина и рядко изпращал пари за децата. Сочат, че ищцата била категорична в решението си за развод.

В съдебно заседание бяха изслушани и непълнолетните деца на страните -  А. М. С. и К. М. С.. Сочат, че родителите им били разделени от 5 години, за тях се грижили майка им и баба им по майчина линия. Твърдят, че баща им бил в чужбина и си идвал веднъж или два пъти в годината, тогава се виждали, а пари им пращал само когато му поискат. Сочат, че искат да продължат да живеят при майка си и баба си.

 

От така приетите за установени факти и обстоятелства, съдът прави следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 49 от СК предвижда, че всеки от съпрузите може да иска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен.

Дълбокото и непоправимо разстройство е един сложен факт, извод за който прави съдът въз основа на конкретните факти от живота на съпрузите. Съдебната практика многократно е давала определение кога в рамките на една брачна връзка е налице дълбоко и непоправимо разстройство. Най-общо, бракът между съпрузите е дълбоко и непоправимо разстроен, когато общността между съпрузите е напълно и окончателно разрушена, когато липсва и минимална наличност на изискуемото от морала и закона съдържание на една нормална брачна връзка - иначе казано, налице е формално съществуване на брачната връзка, която е изпразнена от необходимото според закона и морала съдържание.

Въз основа на установената фактическа обстановка съдът намира, че предявеният иск за развод е основателен и доказан. Налице е дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Причина за това е, че ответникът  е напуснал дома и семейството си преди близо 5 години, заживял е в друга държава и не поддържал контакти със съпругата си.

Установените по делото обстоятелства обуславят несъмнения извод, че брачната връзка е дълбоко и непоправимо разстроена по смисъла на чл. 49, ал.1 от СК. 

Съдът, намира, че няма възможност за запазване или възстановяване на брачната връзка, тъй като дълбокото разстройство е трайно и окончателно, без възможност за преодоляване. Между съпрузите е настъпил пълен и окончателен разрив и не съществуват никакви изгледи за укрепване и заздравяване на брака. Ето защо съдът прави извод за наличие на дълбоко и непоправимо разстройство на брака. В този си вид той е ненужен на страните и децата им, поради което и следва да бъде прекратен.

По отношение на разпитаните свидетели, съдът кредитира техните показания, същите кореспондират напълно с останалите събрани писмени доказателства по делото, като същите доказват по безспорен начин, че брачната връзка е изцяло изпразнена от съдържание.

При така приетата за установена фактическа обстановка, съдът намира, че брачният иск е доказан по основание. Анализът на доказателствения материал налага извода, че бракът е изпразнен от съдържание при това състояние на съпружеските отношения, в брачния им съюз не могат да се постигнат целите на брака и той съществува само формално. Брачната криза и настъпилата фактическа раздяла водят до извода, че не може да се очаква възстановяване на нормални съпружески отношения между М.А.С. и М.Ю.С., поради което запазването на брака е безпредметно и не е в интерес на съпрузите, децата им и обществото.

 

ОТНОСНО ВИНАТА:

Съдът счита, че не дължи произнасяне по въпроса за вината за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство в брака, тъй като ищцата по  делото е направила искане в проведеното открито съдебно заседание,  съдът  да не се произнася по този въпрос.

 

ОТНОСНО РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА, ИЗДРЪЖКАТА И РЕЖИМА НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ:

Съгласно разпоредбата на чл.59 ал.4 от СК, съдът решава въпроса относно родителските права след като прецени всички възможни обстоятелства с оглед интересите на детето.

С оглед възрастта на децата А. и К., съдът намира, че в техен интерес е да бъдат отглеждани от майка си.

Поддържането на лични контакти между децата и родителя, на когото не са присъдени родителските права, е в интерес на последните, както и че разривът в отношенията между съпрузите не следва да пречи на поддържането на нормалните отношения родител - дете. Следва да бъде определен режим на лични контакти между непълнолетните А. и К.  и ищеца, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 17,00 часа в неделя, с преспиване и един месец през лятото, когато това не съвпада с отпуската на майката.

Родителят, който няма да упражнява непосредствено родителските права дължи издръжка на своето ненавършило пълнолетие дете.

Съгласно чл. 143, ал. 2 СК „родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си“, като размерът на дължимата издръжка се определя „според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи“ съгласно чл. 142, ал. 1 СК. Настоящото производство е образувано след 01.10.2009 г., т.е. след влизане в сила на новия Семеен кодекс. Съгласно разпоредбата на чл. 142, ал.2 от същия, минималната издръжка на едно дете е равна на ¼ от размера на минималната работна заплата. С Постановление № 320  от 20.12.2018 г. на Министерски съвет, считано от 01.01.2019 г. е определен нов размер на минималната месечна работна заплата за страната, която е увеличена на 560 лв., от което следва, че гарантираният от СК минимален размер на издръжката не може да е под 140,00 лева. Право на издръжка имат лицата, които са неработоспособни и не могат да се издържат от имуществото си (чл. 139 СК).

Към настоящия момент детето А.  е на седемнадесет години, а детето К. е на шестнадесет години. Техните нужди се установяват от самия факт на биологичното им съществуване и не е необходимо да се обосновава специално.

По делото се установи, че децата нямат  нужда от средства за разходи, различни от обичайните за деца на тяхната възраст (за храна, дрехи и др.).

Бащата е в трудоспособна възраст и няма данни да страда от заболяване, което да пречи на работоспособността му. Същият по данни на социалния доклад и на събраните гласни доказателства живеел и работил в чужбина. Няма доказателства да живее с друга жена и да издържа други деца.

Съдът, след като взе предвид, че ответникът е в най-близка степен на родство с непълнолетните деца, както и възрастта им, нуждата от храна, облекло и други потребности намира, че ответникът следва да бъде осъден да заплаща на непълнолетната си дъщеря А. месечна издръжка в размер от 200,00 лева, а на непълнолетната си дъщеря К. – месечна издръжка в размер на 180,00 лева, така както е поискано в исковата молба,  а останалите ведно с ежедневните грижи следва да бъдат осигурявани от майката. Така присъденият размер на издръжката се дължи от 01.03.2019 г. до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване, до 5-то число на текущия месец, заедно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.

 

ОТНОСНО ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ:

С депозиране на исковата молба ищцата заявява, че няма претенции за ползване на семейното жилище, находящо се в с. К., общ. К., ул. „******“ № **. Поради това съдът не следва да се произнася по този въпрос.

 

                ПО ВЪПРОСА ЗА ФАМИЛНОТО ИМЕ:

                В чл. 53 от СК е предвидено, че съпругът може да възстанови фамилното си име преди брака. Съгласието или противопоставянето на съпруга - първоначален титуляр на фамилното име вече е ирелевантно. Поначало, ако съпругът, който е приел новата брачна фамилия, не заяви желание за възстановяване на предбрачното си фамилно име, се запазва брачната фамилия.

В настоящото производство ищцата прави изрично заявление по този въпрос, като моли съда да постанови след прекратяване на брака й с ответника да постанови да носи предбрачното си фамилно име, за което същата следва да бъде уважена.

 

Относно разноските в производството:

На осн. чл. 329 ал.1 от ГПК направените от страните разноски по делото остават в тежест на всеки от тях, както са ги направили.

Ищцата следва да бъде осъдена да заплати окончателна държавна такса по допускане на развода в размер на 20,00 лева 

Ответникът следва да бъде осъден да заплати окончателна държавна такса по допускане на развода в размер на 20,00 лева  както и 547,20 лева  държавна такса върху размера на присъдената месечна издръжка,  по сметка на РС- К..

                Водим от гореизложеното, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И:                   

      

 

               ПРЕКРАТЯВА сключения на 13.11.2001 г. в гр. К.  граждански брак между М.Ю.С., ЕГН ********** *** и М.А.С., ЕГН ********** ***, като дълбоко и непоправимо разстроен, без да се произнася по въпроса за вината.

                   

ПОСТАНОВЯВА децата А. М. С., ЕГН ********** и К. М. С., ЕГН ********** да живеят при майката М.А.С., ЕГН ********** на адрес: ***.

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо родените  от брака деца А. М. С., ЕГН ********** и К. М. С., ЕГН ********** на майката М.А.С., ЕГН **********, като дава възможност на бащата М.Ю.С., ЕГН ********** да осъществява режим на лични контакти с децата всяка първа и трета седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 17,00 часа в неделя, с преспиване между дните и един месец през лятото, когато това не съвпада с отпуската на майката.

 

ОСЪЖДА М.Ю.С., ЕГН ********** ***  да заплаща на непълнолетната си дъщеря А. М. С., ЕГН **********, със съгласието на нейната майка и законна представителка М.А.С., ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 200,00 лева /двеста лева и нула стотинки/, считано от 01.03.2019 г. до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване, до 5-то число на текущия месец, заедно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.

 

ОСЪЖДА М.Ю.С., ЕГН ********** ***  да заплаща на непълнолетната си дъщеря К. М. С., ЕГН **********, със съгласието на нейната майка и законна представителка М.А.С., ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 180,00 лева /сто и осемдесет лева и нула стотинки/, считано от 01.03.2019 г. до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване, до 5-то число на текущия месец, заедно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.

 

ПОСТАНОВЯВА след прекратяването на брака жената да носи предбрачното си фамилно име – В..

 

ОСЪЖДА М.Ю.С., ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд- К. окончателна държавна такса по допускане на развода в размер на 20,00 лв.(двадесет лева и нула стотинки), както и 547,20 лева (петстотин четиридесет и седем лева и двадесет стотинки) държавна такса върху размера на присъдената месечна издръжка.

 

ОСЪЖДА М.А.С., ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд- К. окончателна държавна такса по допускане на развода в размер на 20,00 лв.(двадесет лева и нула стотинки).

 

 Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – С. в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: